Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται και πάλι...

Έχω τα εξής:

PDA: I8000NXXJD3

CSC: I8000EURJD5

THL: I8000XXJD1

με windows mobile 6.5.3

 

και έχω πρόβλημα να βρω δορυφόρους με το Destinator.

Έχω βάλει COM 7 στην θύρα προγράμματος, COM 9 στη θύρα υλικού και 9600 Baud Rate. Εδώ και 2 μήνες δε μου κλείδωνε δορυφόρους (με τα ίδια στοιχεία). Προχτές έκανα hard reset και τα ξαναέκανα και πάλι τα ίδια..

Έχω κάνει μέχρι και "πειράγματα" στην registry (http://http://omniacs.net/showthread.php?7179-K%EF%F1%F5%F6%E1%E9%EF-%F3%E7%EC%E1-gps, http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=23089&highlight=destinator&page=3) μπας και βρω λύση αλλά πάλι τα ίδια.. Βρίσκει μετά από ένα μισάωρο 1 δορυφόρο και μετά πάλι τον χάνει. Συνέχεια λέει στο destinator "έγινε σύνδεση GPS" αλλά οι δορυφόροι πάπαλα.. Έχω χρησιμοποιήσει και το GPS Test αλλά εκεί κολλάει στο GPS Starting up (οι ενδείξεις είναι: HDOP 0.00, FIX 1D, GPS Starting up).

Πραγματικά έχω αγανακτήσει, από τη μια δούλευε καλά και μια ωραία πρωία δε ξαναέπιασε σήμα.. Α! Ναι! κάνω και ενημερώσεις κάθε φορά από το XTRA..

 

Παίδες ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο λίνκ που πατάω λέει page not found :( και όταν πάω στην αρχική σελίδα είναι και στα γερμανικά.

θενκς για τις πληροφορίες πάντως

 

http://www.handy-faq.de/forum/samsung_i8000_omnia_2_forum/98997-samsung_omnia_2_offizielle_firmware_rom_downloads.html

 

Δοκίμασε εδώ τις έχει όλες αναλυτικά

Αν υπάρχη πρόβλημα γίνε μέλος

Edited by NIKOLASIRA
Link to comment
Share on other sites

παιδεια θελω βοηθεια!προσπαθω να κανω εγγραφη σε σαιτ με flash και οταν παω να βαλω κωδικο δεν μου εμφανιζει το πληκτρολογιο για να γραψω κωδικο!α μπαινω απο uzard web browser
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..Μπορεί να πει κάποιος τις ρυθμίσεις στο sys.txt των igo8 & primo για το gps?

[gps]

port=?

baud=?

Ευχαριστώ

I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.

Στις επαφές έχω καταχωρημένα ονόματα με οξείες και χωρίς, πχ. Άννα Παπαδοπούλου και Αννα Παπαδημητριου .

Όταν κάνω αναζήτηση με Α μου βγάζει μόνο το Αννα Παπαδημητριου, ενώ εγώ ψάχνω Άννα Παπαδοπούλου.

 

Πώς γίνεται να μην λαμβάνει υπόψη τις οξείες και να μου βγάζει και τα δύο ονόματα.

Να μην κάνει δηλαδή διάκριση γραμμάτων με οξείες και χωρίς, όπως δεν κάνει διάκριση μεταξύ κεφαλαίων και πεζών.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα.

Στις επαφές έχω καταχωρημένα ονόματα με οξείες και χωρίς, πχ. Άννα Παπαδοπούλου και Αννα Παπαδημητριου .

Όταν κάνω αναζήτηση με Α μου βγάζει μόνο το Αννα Παπαδημητριου, ενώ εγώ ψάχνω Άννα Παπαδοπούλου.

 

Πώς γίνεται να μην λαμβάνει υπόψη τις οξείες και να μου βγάζει και τα δύο ονόματα.

Να μην κάνει δηλαδή διάκριση γραμμάτων με οξείες και χωρίς, όπως δεν κάνει διάκριση μεταξύ κεφαλαίων και πεζών.

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν το έχω καταφέρει ούτε εγώ.

Μάλλον θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις και χρησιμοποιήσεις το Finger Keyboard και να ψάχνεις με/χωρίς τόνους, κατά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά, ίσως να έχει απαντηθεί αλλά πως βλέπω στο youtube video να παίζει? Έβαλα την OPERA 10 αλλά...?

 

 

Δεν το βρήκα αλλά κατεβάζω τα αρχεία από το youtube σαν mp4 και τα παίζει. Αλλά η ερώτησή μου παραμένει. Thanks

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αναζήτηση με/χωρίς τόνους, κατά περίπτωση με το Finger Keyboard είναι δύσχρηστη ιδίως όταν βιάζεσαι,

υπάρχει κανένα εναλλακτικό πρόγραμμα επαφών.

 

Κάποτε είχα το SPB mobile shell και στο ψάξιμο επαφών αγνοούσε τις οξείες,

αλλά δεν με βόλεψε, πολύ βαρύ, (μάλλον είμαι από τους λίγους).

 

Οι υπόλοιποι πώς έχετε λύση αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

εχει τρελαθει το συστημα με τα βιντακια του youtube!παω να δω μεσω opera mobile η internet explorer κ τα βγαζει κανονικα οπως στο pc (δεν βγαζει επιλογη watch the video).ανοιγω τον opera mini κ μπορεις να δεις βιντεακια κ απο εκει (εχει πλεον την επιλογη watch the video) ενω μεχρι τωρα δε γινοταν!

 

τι παιζει?οεο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Πρώτη συμμετοχή με αρκετό καιρό παρακολούθησης, και δυστυχώς σε μορφή έκθεσης.

Ήμουν κάτοχος ενός Mio P550 με WM5, ένα απλό σχετικά Pocket PC και αποφάσισα να περάσω σε άλλο επίπεδο με το να αποκτήσω κάτι παραπάνω. Κατέληξα στο i8000 omnia, για να το συνδυάσω και με αγορά κινητού, αλλά μάλλον είμαι άσχετος με αυτό το επίπεδο…Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες (ίσως και χαζές) απορίες ώστε με τη βοήθεια σας να μην αποδειχθεί λάθος η αγορά. Η αγορά της συσκευής έγινε από Γαλλία (η πρώτη εγκατάσταση WM 6.5 prof σε γαλλική γλώσσα, έγινε φορμάρισμα και σε αγγλικά και σε ελληνικά μετά – ίσως βοηθάει για τις απορίες).

 

1) το GPS λειτουργεί μόνο αν είναι ενεργοποιημένο και το τηλέφωνο; Έχω εγκατεστημένο το destinator 7, βρήκα και GPS test, αλλά μονό όταν ενεργοποιώ και τη χρήση κινητού τηλέφωνου εντοπίζει το GPS σα συσκευή (και χωρίς να είναι επιλεγμένο το Α-GPS). Σκέτο, σαν χρήση pocket pc δηλαδή όπως πχ στο Mio, δεν εντοπίζεται. Διάβασα σε προηγούμενη απάντηση ότι θέλει hard reset. Εχει διαφορά από το φορμάρισμα που έχω κάνει, όταν δηλ. γίνεται επιλογή άλλης γλώσσας;

 

2) O messenger (version 10.6.0053.3000) δεν έχει λειτουργία για επιλογή κειμένου; Πχ μου στέλνουν κάποιο link ή και κείμενο κατά τη συνομιλία και δε μπορώ να το επιλέξω για να το κάνω επικόλληση σε word κτλ.

 

3) παρατήρησα ότι δεν υπάρχει η λειτουργία του word autocomplete. Γράφω γενικά αλλά ούτε μια φορά δε μου πρότεινε κάποια λέξη, ενώ στις ρυθμίσεις έχω βάλει suggestion κτλ. Υπάρχει περίπτωση να είναι «χαλασμένο» το αρχείο μέσα στο φάκελο Dictionaries?

 

4) τελευταίο και πιο δύσκολο/περίεργο. Το κινητό είναι αγορασμένο από Γαλλία. Έλαβα ένα txt από ένα φίλο με τίτλο στα ελληνικά που τον διάβαζε κανονικά και κείμενο ελληνικό που όμως δε μπόρεσα να διαβάσω τους χαρακτήρες. Πήγα στο regional settings, άλλαξα σε ελληνική γλώσσα, έκανα restart, γαλλική γλώσσα στη συνολική λειτουργία οκ, το κείμενο οκ, αλλά «άσπριζαν» τα shortcut στο start menu με αποτέλεσμα να μην ανοίγουν οι εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει στην εσωτερική μνήμη των 2giga (όχι στη βασική). Το παράδοξο είναι ότι αυτές οι εφαρμογές άνοιγαν κανονικά όταν τις έψαξα από το file explorer, άρα ουσιαστικά κάτι γινόταν με τα shortcut στο start menu. Έκανα format σε ελληνική γλώσσα, το ίδιο και σε αγγλική αλλά τίποτα. ‘Η το κείμενο θα διάβαζα και θα είχα μισοκατεστραμμένο το start menu ‘η το αντίθετο…Παρατήρησα ότι αν κάποιο πρόγραμμα μπει στη βασική μνήμη τότε όλα λειτουργούν οκ, αλλά δε θα μείνει χώρος στο τέλος…

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό μου!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε,

Γνωριζουμε αν τo adope reader μπορει να γυρισει σε landscape και το

αναποδο?

Αν οχι, εχετε να μου προτεινετε καποιο αντοιστιχο προγραμμα που να

εχει αυτη την δυνατοτητα?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Σημερα και εντελως ξαφνικα το τηλεφωνο μου εκει που ειχε το εν λογω προσθετο για εμφανιση του καιρου και ενω προσπαθουσε να κανει ενημερωση εξαφανιστηκε η εικονα και εχει μεινει ενα λευκο τετραγωνο παραθυρο που γυριζουν τα δυο κυκλακια πανω σαν να προσπαθει να συνδεθει να παρει ενημερωση αλλα δεν γινεται τιποτα!!

Εκανα επανεκινησηα αλλα και ρεσετ χωρις αποτελεσμα!!

Η συσκευη συνδεεται στο Ιντερνετ κανονικα με WiFi οπως συνδεομαι παντα και ανοιγει ιστοσελιδες κανονικα

 

Αν ξερει καποιος τι αλλα και πως θα κανω κατι ας μου πει

 

Ευχαριστω

 

Παναγιωτης

Ζακυνθος:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ποια εφαρμογή για soft reset προτείνετε? Είχα πριν καιρό το SPB που είχε κουμπί για επανεκκίνηση της συσκευής αλλά τώρα που το έβγαλα ψάχνω κάποια εφαρμογή ξεχωριστή. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα! Ποια εφαρμογή για soft reset προτείνετε? Είχα πριν καιρό το SPB που είχε κουμπί για επανεκκίνηση της συσκευής αλλά τώρα που το έβγαλα ψάχνω κάποια εφαρμογή ξεχωριστή. Ευχαριστώ!

 

Θα βρεις πολλές free με μια απλή αναζήτηση στο google. πχ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=577841

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=535121

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=544016

http://ppcsoft.narod.ru/english/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μπορει καπως σας παρακαλω να μου πει σε ποιο φακελο να βαλω εναν ηχο για sms?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε μου εφαρμογεσ που να μπορω να μπαινω μσν οπωσ π.χ ebuddy και τετοιεσ!οταν μπαινω απο το κανονικο μσν δεν κανει συγχρονισμο των επαφων μου
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Μπορει να μου δωσει καποιος μια διευθυνση με δωρεαν προγραμματα για το omnia;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

γεια!

 

@monster1971 επειδή κι εγώ τώρα προσπαθώ να βρω άκρες με το μηχάνημα, σου στέλνω pm με κάποια site που σκαλίζω!

 

@the_best2905 δοκίμασε το IM+ 8.1.1, υπάρχει μια trial έκδοση του γενικά, ή και παλιότερες. Το μόνο "σπαστικό" είναι ότι κάθε φορά "πετάγεται" η ενεργοποίηση του τηλεφώνου. αν μπαίνεις απο messenger 10.6.0053.3000, μου φαίνεται προβληματική έκδοση...πιο πάνω είχα μια ερώτηση σχετικά με text selection...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δημιουργησα ενα λογαριασμο e mail windowslive απο το κινητο αλλα οποτε παω να στειλω e mail οπουδηποτε μεσω κινητου μου βγαζει το εξης μηνυμα: " δεν ειναι δυνατη η συνδεση με το διακομιστη εισερχομενης αλληλογραφιας.Βεβαιωθειτε οτι το ονομα του διακομιστη ειναι σωστο και στη συνεχεια προσπαθειστε ξανα να στειλετε κ να λαβετε αλληλογραφια. "

 

το ιδιο μηνυμα εμφανιζει κ με τους υπολοιπους δυο λογαριασμους e mail που διαθετω οποτε παω να στειλω e mail απο το κινητο μου.οποτε δεν ειναι προβλημα των windowslive η του hotmail.

 

μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι το προβλημα και πως λυνεται?ευχαριστω!

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε,

Γνωριζουμε αν τo adope reader μπορει να γυρισει σε landscape και το

αναποδο?

Αν οχι, εχετε να μου προτεινετε καποιο αντοιστιχο προγραμμα που να

εχει αυτη την δυνατοτητα?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Φίλε εγώ προγραμμάτισα ένα κουμπί (το διπλανό της κάμερας) με το SKtools, έτσι ώστε όταν το πατάω να γυρνάει η οθόνη σε landscape. Φυσικά μου δουλεύει με όλες τις εφαρμογές.

Xiaomi Redmi Note 4 Global
Link to comment
Share on other sites

εχει τρελαθει το συστημα με τα βιντακια του youtube!παω να δω μεσω opera mobile η internet explorer κ τα βγαζει κανονικα οπως στο pc (δεν βγαζει επιλογη watch the video).ανοιγω τον opera mini κ μπορεις να δεις βιντεακια κ απο εκει (εχει πλεον την επιλογη watch the video) ενω μεχρι τωρα δε γινοταν!

 

τι παιζει?οεο?

 

Τον player του YouTube για Windows Mobile συσκευές, τον δοκίμασες; Υπάρχει στο directory Program Files της συσκευής.

Για δες κι εδώ:http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-youtube.html

Xiaomi Redmi Note 4 Global
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φυσικά μου δουλεύει με όλες τις εφαρμογές.

 

H' πιο σωστά... δουλεύει σε όλες τις εφαρμογές που υποστηρίζουν την αλλαγή portrait/landscape.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...