Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα με την αναγνώριση από τον υπολογιστή το έλυσα.

Είχα απεγκαταστήσει μια έκδοση pc studio που δε δούλευε και μάλλον κάτι έφυγε μαζί της :rolleyes:

 

Εκανα επαναφορά συστήματος και όλα καλά πλέον μ' αυτό.

 

Με το gps κάποια βοήθεια;

 

Κατέβασα το gps test σε cab και όχι exe και το εγκατέστησα στο τηλέφωνο...

Μετά τι;

 

Βοηθάτε πλζ, άμα λυθεί κι αυτό θα είμαι με το καλύτερο κινητό για τις ανάγκες μου.

 

Btw η opera 10 είναι φοβερή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως θα βαλουμε android στο omnia μας? Θελω flash player 10.1 !!!!!!

 

δεν ξέρω αν είναικαι τόσο καλή ιδέα. Έχω δει κάποια βίντεο στο youtube που ορισμένοι πειραματίστηκαν με αυτό και το κινητό σέρνεται πάρα πολύ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Για δες αυτο. Δεν λεω, σερνετε αλλα εχεις flash player 10.1

Η απορεια μου ειναι γιατι δεν βαζουν το 10.1 στα windows και σε μια τοσο καλη συσκευη σαν το omnia 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είναι θέμα συσκευής, είναι θέμα λειτουργικού στο οποίο για άλλους λόγους η adobe δεν έχει φτιάξει συμβατή έκδοση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος που έβλεπε video από youtube με τον Core player και βλέπει ακόμα?

Γιατί, προφανώς, εγώ δεν βλέπω και δεν ξέρω τι έχει παιχτεί.

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εγω μπορω να δω βιντεο απο το youtube με το Coreplayer.Πολυ πιθανον να μην υποστηριζεται πλεον αυτο το χαρακτηριστικό
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος omnia 2, παρών.

 

Το sygic λειτουργεί μια χαρά.

Ανοιξα το gps test. Φαινόταν να μην κάνει τίποτε.

Τόκλεισα. Το ξανάνοιξα ...τα ίδια.

Λέω δε μπορεί για να λένε τόσοι ότι βοηθάει...

Ε είχα ένα ταξιδάκι να κάνω, το ανοίγω και το αφήνω ανοιχτό, κάνοντάς το και minimize, για να μην το παρακολουθώ.

Φτάνοντας κοιτάω, είχε πρασινίσει...

Ανοίγω το sygic, κλειδώνει ΑΜΕΣΩΣ και λειτουργεί ικανοποιητικά, αν και μια μικρή διαφορά φάσης (είναι κάτι μέτρα πίσω). Αυτό δεν πρέπει να έχει να κάνει με το τηλέφωνο πάντως.

Οταν βάλω Garmin που είχα συνηθίσει, θα δω.

 

Μικροπρόβλημα, που ανακάλυψα, όχι ότι θα μου χαλάσει και τη μέρα αν δεν το λύσω.

Δεν μπορώ να βρω πλέον τον κύβο, με τα προγράμματα, μετά την αναβάθμιση. Μα πουθενά ο σκασμένος.

Πατάω παρατεταμένα το κουμπί back (αυτό δίπλα από τη κάμερα) κάπου διάβασα ότι έτσι εμφανίζεται, τίποτα αρνείται να εμφανιστεί.

Καμιά ιδέα πως να τον ξετρυπώσω;

 

Υ.Γ.

Τους χάρτες της sygic, που ήταν μαζί με το κινητό, πως τους αναβαθμίζω;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος omnia 2, παρών.

 

Το sygic λειτουργεί μια χαρά.

Ανοιξα το gps test. Φαινόταν να μην κάνει τίποτε.

Τόκλεισα. Το ξανάνοιξα ...τα ίδια.

Λέω δε μπορεί για να λένε τόσοι ότι βοηθάει...

Ε είχα ένα ταξιδάκι να κάνω, το ανοίγω και το αφήνω ανοιχτό, κάνοντάς το και minimize, για να μην το παρακολουθώ.

Φτάνοντας κοιτάω, είχε πρασινίσει...

Ανοίγω το sygic, κλειδώνει ΑΜΕΣΩΣ και λειτουργεί ικανοποιητικά, αν και μια μικρή διαφορά φάσης (είναι κάτι μέτρα πίσω). Αυτό δεν πρέπει να έχει να κάνει με το τηλέφωνο πάντως.

Οταν βάλω Garmin που είχα συνηθίσει, θα δω.

 

Μικροπρόβλημα, που ανακάλυψα, όχι ότι θα μου χαλάσει και τη μέρα αν δεν το λύσω.

Δεν μπορώ να βρω πλέον τον κύβο, με τα προγράμματα, μετά την αναβάθμιση. Μα πουθενά ο σκασμένος.

Πατάω παρατεταμένα το κουμπί back (αυτό δίπλα από τη κάμερα) κάπου διάβασα ότι έτσι εμφανίζεται, τίποτα αρνείται να εμφανιστεί.

Καμιά ιδέα πως να τον ξετρυπώσω;

 

Υ.Γ.

Τους χάρτες της sygic, που ήταν μαζί με το κινητό, πως τους αναβαθμίζω;

 

το gps test πράγματι κάνει δουλειά, αλλά δυστυχώς στο δικό μου μετά από κάποιο διάστημα (στο οποίο μπορεί να μεσολαβούσε κλείσιμο του τηλεφώνου, μπορεί και όχι) το gps έκανε πάλι νερά. Δεν γινόταν να πρέπει να τρέχω gps test ΚΑΘΕ φορά πριν τρέξω το ginius, οπότε τα παράτησα, ακόμη και μετά το tweak που βελτιώνει το gps.

Για τον κύβο, αν έκανες αναβάθμιση σε 6.5.3 δεν θα τον βρεις γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει πια. Αλλά τι τον θέλεις; Ποτέ δεν μου άρεσε, ούτε και βόλευε.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε γιατι τοσα λιγα widgets;..Ειναι καμια 30αρια ολα κι ολα και όλα ειναι βλακειες..κανεις εκει στην samsung δεν ασχολειτε;
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε καινούργιο KIES (ver. 1.5.1.10074.2). Μου το έκανε update μόνο του.

 

 

stefanos_79 υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάπου περισσότερα widgets αλλά και που?

 

 

Κάποιος που να ξέρει. Πως μπορούμε να κάνουμε τα widgets του spb shell διαφανή?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εγω μπορω να δω βιντεο απο το youtube με το Coreplayer.Πολυ πιθανον να μην υποστηριζεται πλεον αυτο το χαρακτηριστικό

 

Έβλεπες και τώρα δεν βλέπεις ή δεν είδες ποτε?

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε καινούργιο KIES (ver. 1.5.1.10074.2). Μου το έκανε update μόνο του.

 

 

stefanos_79 υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάπου περισσότερα widgets αλλά και που?

 

 

Κάποιος που να ξέρει. Πως μπορούμε να κάνουμε τα widgets του spb shell διαφανή?

βαλε και το mobile sense.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... (και φίλε Μάνο..!!! χρόνια και ζαμάνια...)

 

Μόλις έκανα αναβάθμιση στο omnia II μου και είπα να γράψω κι εγώ μερικά πράγματα...!

 

Κατ αρχήν η αναβάθμιση με το NPS που έδινε το cd της συσκευασίας δεν γινόταν με τίποτα...! Το KIES απ την άλλη δεν μπορούσα να το κατεβάσω με τίποτα γιατί δεν βρίσκει λέει τους servers....

 

Κατέβασα το νέο NPS v4.κάτι.... όπου μόλις εγκαταστάθηκε με λειτουργία συμβατότητας... έκανε αμέσως αναβάθμιση μόνο του στην έκδοση 5. (γιατί δεν είχαν την τελευταία στο site δεν το κατάλαβα...)

Μετά από αυτό, όλα έγιναν αυτόματα και χωρίς κανένα πρόβλημα...!

Είδε το κινητό, και το αναβάθμισε...!!!

 

Το θέμα είναι πως ενώ δείχνει να λειτουργεί πολύ καλά, γρήγορα και χωρίς προβλήματα και κολλήματα, ένα δυο πραγματάκια μου τι σπάνε λίγο, αλλά ίσως δεν έχω βρει ακόμα πώς να τα διορθώσω...!

 

Ας πούμε... ενώ έβαλα τους ήχους που θέλω, δεν μπορώ να βάλω αυτούς που θέλω για ήχους μηνυμάτων...!! Άλλαξε η θέση που πρέπει να βάλω τους ήχους που θέλω για να τους δει ;

 

Μετά... ενώ μου αρέσει το today, δεν μπορώ να βάλω (ή να βγάλω) στις συντομεύσεις, αυτά που θέλω...!!! πράγμα παρανοϊκό μια που βρίσκονται εκεί για να κάνουν τη ζωή πιο εύκολη και όχι έτσι για να υπάρχουν...

 

Επίσης... η λειτουργία του μεσαίου κουμπιού είναι σχεδόν ανύπαρκτη, μια που το μόνο που κάνει είναι να ενεργοποιεί το start menu...! Πού είναι όλα τα προγράμματα που υπήρχαν σε 6 οθόνες ;;;; Το μόνο εποικοδομητικό είναι το ότι αν το κρατήσεις πατημένο ενεργοποιεί το πρόγραμμα εναλλαγής εργασιών οπότε μπορείς να κλείσεις τις ανοιχτές εφαρμογές μια που δεν κλείνουν με το Χ...!!!

 

Αυτά τα ολίγα μέχρι τώρα... αν βρω κάτι από αυτά ή και άλλα... πριν τα βρει κάποιος άλλος... θα επανέλθω...!!!

 

Αν κάποιος ξέρει κι έχει βρει κάτι από τα παραπάνω ας μου πει για να μην ψάχνομαι...;)

Link to comment
Share on other sites

 

Ας πούμε... ενώ έβαλα τους ήχους που θέλω, δεν μπορώ να βάλω αυτούς που θέλω για ήχους μηνυμάτων...!!

πεταξε χυμα τους ηχους που θελεις στο φακελο των windows ή αλλιως My documents->Κουδουνισματα

 

 

Επίσης... η λειτουργία του μεσαίου κουμπιού είναι σχεδόν ανύπαρκτη

Δεν ειναι ανυπαρκτο αλλά προγραμματιζομενο οπως και το πλαινο κουμπι διπλα απο την καμερα. Ρυθμισεις-Γενικες Ρυθμισεις-Κουμπι-Αντιστοιχιση ενος προγραμματος

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

καποιες ηλιθιες πιθανοτατα ερωτησεις ...επειτα απο την αναβαθμιση στα 6.5.3

 

εχω προβλημα με wireless.....μπαινει και ο ie - opera στο in.gr .....google δεν μπαινει accuweather δεν μπαινει .......

 

MSN Πως κανω λογκιν....τρεχω τον messenger αλλα λεει απλα εισοδος ως --- συνδεδεμενος κ.τ.λ Usename kai psw που βαζω????

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ίδιο και εγώ, έβλεπα και τώρα δε βλέπω, κάτι έχει αλλάξει στο youtube

 

Όντως, μάλλον χρειάζεται update ο core player.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πεταξε χυμα τους ηχους που θελεις στο φακελο των windows ή αλλιως My documents->Κουδουνισματα

Δεν ειναι ανυπαρκτο αλλά προγραμματιζομενο οπως και το πλαινο κουμπι διπλα απο την καμερα. Ρυθμισεις-Γενικες Ρυθμισεις-Κουμπι-Αντιστοιχιση ενος προγραμματος

 

Ευχαριστώ...! Μέσα στον φάκελο κουδουνίσματα τους είχα, όπως τους είχα και πριν την αναβάθμιση... αλλά τώρα, μόνον στις ρυθμίσεις για ήχους κλήσεις τους βλέπει... όχι για sms...! Τούς έριξα χύμα και ναι... τους είδε...!!!

 

οκ... θα το προγραμματίσω το κουμπάκι....!!! Ευχαριστώ και γι αυτό...!!!

 

Αλλά.... το θέμα των συντομεύσεων με ενοχλεί... Ρε παιδί μου... τι να τις κάνω όλες αυτές που έχει εκεί... εγώ θέλω μερικές από αυτές... και μερικές που δεν έχει...!!! γίνετε ; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά.... το θέμα των συντομεύσεων με ενοχλεί... Ρε παιδί μου... τι να τις κάνω όλες αυτές που έχει εκεί... εγώ θέλω μερικές από αυτές... και μερικές που δεν έχει...!!! γίνετε ; :wacko:

 

Το βρήκα αυτό...! Όταν κρατήσεις πατημένη μία συντόμευση, βγαίνει το "αλλαγή" οπότε μπορείς να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο...! Δυστυχώς δεν μπορείς να σβήσεις απλώς κάποιο ή να προσθέσεις περισσότερα από 12, αλλά αυτό δέν είναι πρόβλημα...! Απλώς χρειάζεται υπομονή. Εγώ έβαλα σε όλες τις θέσεις άχρηστες συντομεύσεις, και μετά έβαλα αυτές που ήθελα με τη σειρά που ήθελα...!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το sygic, με ψιλοαπογοήτευσε στην Αθήνα, (με αρκετούς κύκλους, αν και τελικά έφτανα πάντως), είπα να δοκιμάσω το destinator.

Το εγκατέστησα και θα δοκιμαστεί σύντομα.

Αυτά με τα gps.

 

Πάμε στα του τηλεφώνου.

Πως θα βάλω συντόμευση του destinator.exe στα windows/start/programs?

Πατάω επάνω στο εικονίδιο, δεν έχει επιλογή δημιουργία συντόμευσης.

Συνδέομαι με pc, ανοίγει το κέντρο συσκευών των win mobiles, ανοίγω τη κάρτα αποθήκευσης, δεξί κλικ στο exe, πάλι δεν έχει επιλογή.

Βέβαια αν πάω στο windows/start/programs έχει με το δεξί κλικ επιλογή επικόλληση συντόμευσης, αλλά ποιάς συντόμευσης όμως, αφού δεν κατάφερα να την κάνω :O

 

Από αυτονομία καλούτσικο είναι.

Με λειτουργία τηλεφώνου (καμιά 10ριά κλήσεις τη μέρα), με gps κανα μισάωρο, άλλο τόσο wifi internet, και αρκετό ψαχούλεμα, έφτασε τις 2 μέρες.

 

Καλά κάναν και τον βγάλαν τον άχρηστο κύβο, αλλά έπρεπε να είχα ρωτήσει γρηγορότερα γιατί μούσπασαν τα νεύρα να τον ψάχνω.

 

To nodata, που και πως το βρίσκω, μπορεί αν θέλει να μου υπενθυμίσει κάποιος;

 

Α ναι ...ενώ μετά την αναβάθμιση, μπορώ να ηχογραφώ κλήσεις,

πλέον εξαφανιστηκε η ένδειξη εγγραφή από το ράδιο, ενώ πριν υπήρχε ένα τέτοιο κουμπάκι. Οχι ότι με ενοχλεί, υπάρχει ακόμη στο μενού εξ άλλου.

 

 

Edit

 

Καλά να μην έχει internet radio?!?!

Για όσους ταξιδεύουν συχνά και ακούν ράδιο, είναι μια καλή λύση να μη χάνουν τους σταθμούς που τους αρέσουν.

Υπάρχει τπτ να βάλουμε;

Edited by OldNewbie
Link to comment
Share on other sites

μεσω του file explorer θα το κανεις αντιγραφη και θα το κανεις επικοληση στον φακελλο windows>start menu>programs πατωντας την επιλογη ..shortcusts σε ενα κενο σημειο.

παντα ολα αυτα μεσα απο το κινητο,μην μπερδευεις το pc.

για τα υπολοιπα που ρωτας,δυστυχως τον "θειο"μαλλον τον κλεισανε.

ο νοων νοειτω!

Edited by xolloth
Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια του xolloth (ευχαριστώ φίλε) έγινε κι αυτό.

 

Αναλυτικά για τους αργόστροφους σα και μένα :D

 

Ανοίγουμε τον file explorer.

Βρίσκουμε την εφαρμογή που θέλουμε να βάλουμε στο κυρίως μενού του κινητού.

Πατάμε επάνω της παρατεταμένα.

Στο μενού που εμφανίζεται διαλέγουμε αντιγραφή.

Πάντα με μέσω file explorer, πάμε στη συσκευή μου>windows>start menu

Πατάμε παρατεταμένα σε κενό χώρο (κάτω κάτω) και στο μενού που εμφανίζεται, διαλέγουμε επικόλληση σε συντόμευση.

Πατάμε παρατεταμένα στη συντόμευση που φτιάξαμε και ...μετονομασία, όπως θέλουμε.

 

Alex61, ευχαριστώ για όλα

 

ΕΔΙΤ

 

Διάβασα, ότι, αν χτυπήσει το κινητό και το γυρίσουμε ανάποδα σε μια επίπεδη επιφάνεια, γίνεται mute.

Ισχύει;

Γιατί εγώ δεν τα κατάφερα :)

Edited by OldNewbie
Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα, ότι, αν χτυπήσει το κινητό και το γυρίσουμε ανάποδα σε μια επίπεδη επιφάνεια, γίνεται mute.

Ισχύει;

Γιατί εγώ δεν τα κατάφερα :)

 

Πριν την αναβάθμιση γινόταν κανονικά..! Τώρα ούτε σε μένα δουλεύει...! Ίσως υπάρχει κάποια ρύθμιση...!

 

Επίσης, ενώ υπάρχουν εγκατεστημένα, δεν υπάρχουν πουθενά τα παιχνίδια αλλά και κάποια άλλα shortcuts προγραμμάτων... (office κτλ) τα οποία υπήρχαν...!

 

Όταν πατούσες το μεσαίο κουμπί, εκτός από τον κύβο, έβγαινε και ένα μενού από έξη σελίδες περίπου με όλα τα shortcuts. Κι αυτό εξαφανίστηκε ...!

 

Με το destinator... προσοχή...! Πριν την αναβάθμιση, και ενώ και το 7 και το 9 δούλευαν σωστά, έκανα το λάθος να διαγράψω κάτι παλιούς χάρτες...! Από τότε σταμάτησαν να δουλεύουν...!!! Μετά την αναβάθμιση δούλεψε πάλι το 9 (το 7 δεν το έβαλα πάλι...) οπότε το κράτησα μαζί με το igo8. χρησιμοποιούσα το garmin αλλά τώρα με το destinator δεν έχω λόγο να το ξαναβάλω...;) αν και είναι και αυτό πολύ καλό...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...