Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αμ δε......

 

ασε που δεν εχω καταφέρει να δω να δουλευει το gps παρόλο που ειχε και δωρεάν χαρτες μαζι με το κινητο (ginius driver deluxe edition )

Και γω το ίδιο πρόβλημα έχω, λέω να το επιστρέψω για DOA. Μπορώ να το επιστρέψω μόνο στο κατάστημα το οποίο αγοράστηκε ή μπορώ και στα κεντρικά της Samsung;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δοκιμάσατε να τρέξετε πρώτα το GPS Test όπως προτείνεται γενικά, για να βρει δορυφόρους; Μετά την αναβάθμιση σε 6.5.3 πήρε κάμποση ώρα, αλλά μετλα το πρώτο κλείδωμα ακόμη και εν κινήσει τώρα κλειδώνει σε 1-2' το πολύ. Βέβαια ρύθμισα με το χέρι το baud rate αλλά, όπως λένε, "αν δουλεύει μην το πειράζεις αλλο". :lol:

Επίσης από ότι διαβάζω, όλες οι 6.5.3 που υπάρχουν για την ώρα είναι beta, η τελική επίσημη από τη *Samsung αναμένεται τις επόμενες ημέρες. Οπότε κάποια θέματα μάλλον είναι αναμενόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά δοκιμασα και κόλλαγε και αυτό. Μίλησα με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασα και μου είπαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν δεν δουλέψει και τότε να το επιστρέψω πίσω.

Πώς γίνεται η επαναφορά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά δοκιμασα και κόλλαγε και αυτό. Μίλησα με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασα και μου είπαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν δεν δουλέψει και τότε να το επιστρέψω πίσω.

Πώς γίνεται η επαναφορά;

 

μάλλον εννοεί hard reset, επαναφέρει το τηλέφωνο στην κατάστασξ που ήταν όταν το πρωτοάνοιξες. Εγώτ ο έκανα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από ότι διαβάζω, όλες οι 6.5.3 που υπάρχουν για την ώρα είναι beta, η τελική επίσημη από τη *Samsung αναμένεται τις επόμενες ημέρες. Οπότε κάποια θέματα μάλλον είναι αναμενόμενα.

Μας γ*μησε όμως η Beta...εμένα τουλάχιστον

 

Εγω προσωπικά δοκιμασα και κόλλαγε και αυτό. Μίλησα με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασα και μου είπαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν δεν δουλέψει και τότε να το επιστρέψω πίσω.

Πώς γίνεται η επαναφορά;

 

Ρυθμίσεις μνήμης>καθαρισμός μνήμης

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βασικο μετα απο καθε εγκατασταση rom στο ΟΜΝΙΑ 2 να κανουμε hard reset με τον κωδικο *2767*3855# για να φευγουν τα καταλοιπα των προηγουμενων rom (προσοχη ομως διαγραφει τα περιεχομενα της αποθηκευσης ) . Προτιμηστε την I8000NXXJC1 , η τελευταια επισημη Ελληνικη εκδοση 6.5 μεχρι νεωτερας επισημης εκδοσης 6.5.3,τουλαχιστον με αυτην μεχρι στιγμης ειχα τα λιγοτερα προβληματα .

Κατεβαστε κυριως με Samsung Mobile Firmware Downloader γιατι δεν μπλεκονται σπασιμο αρχειων και πιθανοτητα να λειπει ή να ειναι προβληματικο καποιο αρχειο .

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

δοκιμάσατε να τρέξετε πρώτα το GPS Test όπως προτείνεται γενικά, για να βρει δορυφόρους; Μετά την αναβάθμιση σε 6.5.3 πήρε κάμποση ώρα, αλλά μετλα το πρώτο κλείδωμα ακόμη και εν κινήσει τώρα κλειδώνει σε 1-2' το πολύ. Βέβαια ρύθμισα με το χέρι το baud rate αλλά, όπως λένε, "αν δουλεύει μην το πειράζεις αλλο". :lol:

Επίσης από ότι διαβάζω, όλες οι 6.5.3 που υπάρχουν για την ώρα είναι beta, η τελική επίσημη από τη *Samsung αναμένεται τις επόμενες ημέρες. Οπότε κάποια θέματα μάλλον είναι αναμενόμενα.

 

και που το βρίσκω το gps test ?

 

άσε που τώρα έκανε 2πλασιο χρόνο από ότι στην αρχή για να ανοίξει το πρόγραμμα.

 

Βασικο μετα απο καθε εγκατασταση rom στο ΟΜΝΙΑ 2 να κανουμε hard reset με τον κωδικο *2767*3855# για να φευγουν τα καταλοιπα των προηγουμενων rom (προσοχη ομως διαγραφει τα περιεχομενα της αποθηκευσης ) .
και καθε φορα πρεπει να εγκαθιστούμε απο την αρχη τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις ή το PPCPimBackup τα κραταει ολα αυτα ?

Κατεβαστε κυριως με Samsung Mobile Firmware Downloader γιατι δεν μπλεκονται σπασιμο αρχειων και πιθανοτητα να λειπει ή να ειναι προβληματικο καποιο αρχειο .

ουτε αυτο μου δουλευει στο λαπτοπ.....βγαζει οτι δεν βρισκει τον server.... Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

και που το βρίσκω το gps test ?

 

κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ γενικά, νομίζω υπάρχει ξεχωριστό θέμα, αλλά και στο συγκεκριμένο thread έχει αναφερθεί πολλές φορές. Ειναι freeware και θέλει λίγη υπομονή, εμένα μου πήρε σχεδόν 10 λεπτά την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

να πώ επίσης ότι η 6.5.3 έχει ρυθμισμένο baud rate 4800, ενώ η προηγούμενη είχε 9600. Την άλλαξα με το χέρι στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, ώστε να συμφωνεί με to baud rate του GPS Test, και δείχνει να είναι πολυ καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας με βοηθήσει καποιος.

2 μερες εχω μονο το κινητο!!το gps υπάρχει ή πρεπει να εγκαταστησω καποιο προγραμμα??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πήρα εγώ από το Γερμανό έχει το Ginius Driver σε μια memory card.

 

το ίδιο, πακεταρισμένο στην ίδια εξωτερική ζελατίνα μαζί με το κουτί του κινητού...πιθανότατα έχει να κάνει με την Κοτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας με βοηθήσει καποιος.

2 μερες εχω μονο το κινητο!!το gps υπάρχει ή πρεπει να εγκαταστησω καποιο προγραμμα??

ευχαριστω

 

Όταν λέμε GPS μιλάμε για hardware. Οπότε η συσκευή μας έχει ενσωμετωμένο GPS.

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα με χάρτες :wink:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

μου καληψες ενα μέρος της απορίας μου..

το πρόγραμμα με χάρτες απο που μπορώ να το βρω???υπαρχει καποιο συγκεκριμμενο??

Link to comment
Share on other sites

μου καληψες ενα μέρος της απορίας μου..

το πρόγραμμα με χάρτες απο που μπορώ να το βρω???υπαρχει καποιο συγκεκριμμενο??

 

πωλούνται στα καταστήματα, συνήθως κατευθείαν μέσα στην κάρτα μνήμης που τα περιέχει. ενδεικτικά δες εδώ. Πολύς κόσμος "ψωνίζει" από "αλλού" βέβαια.....:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος ετσι ωστε να δειχνει την φωτογραφια καλουντος πιο μεγαλη????????? Και αν ναι ποιος ειναι και πως μπαινει?????? :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Υπαρχει η δυνατοτητα να στειλουμε ενα κειμενο word η μια εικονα απευθειας απο το κινητο στον εκτυπωτη προς εκτυπωση (αν διαθετουμε εκτυπωτη που υποστηριζει wi fi συνδεση)???????

 

αν ναι,πως?

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος ετσι ωστε να δειχνει την φωτογραφια καλουντος πιο μεγαλη????????? Και αν ναι ποιος ειναι και πως μπαινει?????? :w00t:

 

Χρησιμοποιωντας αλλα προγραμματα οπως το Inesoft Phone ή το Photo Contacts Pro κ.α. .

Εγω προσωπικα θεωρω το Inesoft Phone ειναι ουκ ανευ για κινητο με Windows mobile .

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιωντας αλλα προγραμματα οπως το Inesoft Phone ή το Photo Contacts Pro κ.α. .

Εγω προσωπικα θεωρω το Inesoft Phone ειναι ουκ ανευ για κινητο με Windows mobile .

 

Θα συμφωνήσω για τα προγράμματα που αναφέρεις, αλλά δυστυχώς και τα δύο για να μην τα περισσότερα τους είδους χρειάζεται να τ' αγοράσεις.

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις το S2U2 που είναι free και με το οποίο μπορείς να ορίσεις να δείχνει τη φώτο της επαφής σου είτε σε ολόκληρη την οθόνη ή σε πλαίσιο ή πολύ μικρό...

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αναβάθμισα σε

PDA JD3

CSC JD5

ΤΗΛΕΦΩΝΟ JD1

Και σε μισή μέρα το κινητό μου έχει σπάσει τα νεύρα..μετάνοιωσα πολύ που το έκανα!:down:

 

1)Το σήμα είναι σκατά μετά την αναβάθμιση

 

2)Η φωτεινότητα οθόνης(στο αυτόματο) ανεβοκατεβαίνει χωρίς λόγο!Γράφω π.χ sms και σκοτεινιάζει,μετά από λίγο ξαναγίνεται φωτεινή,ξανασκοτεινιάζει χωρίς μεταβολή στο φως ή οτιδήποτε που να το δικαιολογεί:confused:

 

3)Έχω το κινητό στο προφίλ "κανονικο" με full ήχο αλλά με παίρνουν και ούτε χτυπάει ούτε δονείται!Και κάθε φορά που με παίρνουν και πηγαίνω ρυθμίσεις ήχου έχει αλλάξει αυτόν που είχα βάλει με τον αρχικό!:blink:

Ωπ!Μόλις με πήραν και χτύπησε!Πώς και έτσι?Και φυσικά όχι με τον ήχο κλήσης που είχα βάλει

 

4)Η εφαρμογή για το facebook του Spb και ένα internet ραδιόφωνο που έχω δεν ανοίγουν.Μου γράφει "can't establish network connection"!Opera και explorer ανοίγουν μια χαρά

 

5)Όσα αναγκαστικά soft reset δεν είχα κάνει μέχρι τώρα τα έκανα όλα μαζεμένα

 

6)Καλά για τη μπαταρία δεν το συζητώ..την καταπίνει σε χρονο dt!

 

Φαντάζομαι όλα αυτά θα έγιναν μόνο σε μένα για να μην έχουν πει τίποτα τόσο καιρό οι υπόλοιποι.Ξενέρωσα πάρα πολύ..υποτίθεται θα βελτιωνόταν το κινητό δεν θα γινόταν χειρότερο!

Σήμερα θα έκανα αναβάθμιση στο κινητό φίλου μου με αυτή την έκδοση που λες.

Έχει κανείς άλλος παρόμοια προβλήματα; Αν ναι, να μην την εγκαταστήσω αυτή. Ποιά μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...