Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι σου κρατάει και τι σου σβήνει? Μετά από κόπους και βάσανα κατάφερα να εγκαταστήσω spb ver 3.5.4 kai MobileSense χωρίς πρόβλημα και δεν αντέχω να τα ξαναεγκαταστήσω για αυτό ρωτάω.

 

Έχεις δοκιμάσει να πάρεις backup με κάποιο πρόγραμμα (όπως το spb backup);

Αν κάνεις αλλαγή rom μπορείς μετά να τρέξεις την αντίθετη λειτουργία (restore) και ίσως σου ξαναεπαναφέρει τη συσκευή στην κατάσταση που το είχες πριν την αναβάθμιση, αλλά με την καινούρια πλέον rom!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να πάρεις backup με κάποιο πρόγραμμα (όπως το spb backup);

Αν κάνεις αλλαγή rom μπορείς μετά να τρέξεις την αντίθετη λειτουργία (restore) και ίσως σου ξαναεπαναφέρει τη συσκευή στην κατάσταση που το είχες πριν την αναβάθμιση, αλλά με την καινούρια πλέον rom!

 

Αρκεί να έχει δηλωθεί απο πριν ο "βαθμός" του backup.

Καλό είναι πάντως να αποφεύγεται κάτι τέτοιο και να γίνεται εξαρχής μια εγκατάσταση σε αλλαγή ρομ.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Thank you athanaso. Aυτό πρέπει να το "τρέχεις" κάθε μέρα. Έλεγα αν έχει βγεί κανένα εορτολογιο για την καινούργια ver του ομνια να βγάζει μόνο του ποιοί γιορτάζουν από τις επαφές σου και να φαίνονται στο today screen όπως το spb shell? (Αλλά το είδα πιο πίσω ότι δεν υπάρχει προς το παρόν) Thank's again.

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την τελευταία έκδοση τόσο του Opera 10 όσο και του Opera 9.7 εδώ. Υποστηρίζεται το flash κανονικά.

ευχαριστώ πολύ!για να εγκαταστησω τον 10 πρέπει να βγάλω αυτόν που έχει ηδη προεγκατστημενο η συσκευή?αν κάνω επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις θα υπάρχει πάλι ο αρχικός 9.5?

Link to comment
Share on other sites

αυτος που εχει η συσκευη δεν απεγκαθισταται,απλα θα βαλεις τον καινουργιο ως default browser.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως αλλά μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το sms threading με ρύθμιση μεσα απο το κινητό χωρίς να εγκαταστήσουμε κάποια εφαρμογή όπως συνήθως κάνουμε στα Win Mo κινητά.

 

Εναρξη->SMS-MMS->Μενού->Επιλογες->Ολες οι κλησεις->Ενεργοποίηση νηματικης προβολής SMS .Απο προεπιλογή είναι ενεργοποιημένη ,ξετικαρουμε και είμαστε οκ.

Αυτο υπάρχει στην JD5 εκδοση λογισμικού δεν θυμάμαι αν υπάρχει σε παλαιότερες

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μόλις έκανα upgrade σε 6.5.3 και έχω το εξής πρόβλημα:

Δεν μπορώ να βρω τα keyboard options... Ενώ με παρατεταμένο κλικ στο keyboard icon μου βγάζει την επιλογή ποιο keyboard να επιλέξω, δεν μπορώ να βρω πουθενά τα keyboard options/settings (όπου πχ επιλέγω το layout του Resco keyboard κλπ).

Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα? Πως μπορώ να πάω στις ρυθμίσεις ώστε πχ να απενεργοποιήσω το vibrate κάθε φορά που γράφω κάτι?

Ευχαριστώ!

 

Τα ίδια κι εδώ, μήπως έχει βρει κανείς τα keyboard options;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανένας δεν έχει δοκιμάσει dual sim αντάπτορα; Μόνο εγώ το σκέφτηκα δηλαδή; :-)

Νομίζω ότι το ΟΜΝΙΑ υποστηρίζει δύο αριθμούς σε μια κάρτα, εκτός και αν θες κάρτες από διαφορετικές εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρε η αδερφη μου,και επειδη δεν εχω ιδεα απο WM πως συνδεεται με το wifi?εκανα κατι προσπαθειες αλλα παντα παει να συνδεθει με gprs...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ΟΜΝΙΑ υποστηρίζει δύο αριθμούς σε μια κάρτα, εκτός και αν θες κάρτες από διαφορετικές εταιρίες.

 

ναι,για 2 διαφορετικες εταιριες με ενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα dual sim τότε

εννοείς κινητό; μα το έχω το όμνια ΙΙ, τι, να τοπουλήσω και να πάρω άλλο; Δεν νομίζω...:D:D

ή δοκίμασε με sim cloning.

μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες για αυτό; Ξέρω ότι μπορείς να κάνεις αντίγραφο μιας σιμ, αλλα πως μπορεί να βοηθήσει αυτό στο να έχεις δυο αριθμούς από δύο εταιρίες;

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες για αυτό; Ξέρω ότι μπορείς να κάνεις αντίγραφο μιας σιμ, αλλα πως μπορεί να βοηθήσει αυτό στο να έχεις δυο αριθμούς από δύο εταιρίες;

Δες στους τεχνολογικούς προβληματισμούς, sim cloning.

 

Αγόρασε η μητέρα μου σήμερα το Omnia II με τους χάρτες Ginius Driver Deluxe Edition. Οι χάρτες είναι σε micro sd. Πώς ενεργοποιώ το GPS;

Το βρήκα μέσω του file manager. Το πρόβλημα τωρα είναι πώς μπορώ να κάνω συντόμευση;

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε συντόμευση σε ένα πρόγραμμα κάνουμε τα εξής:

 

file explorer / θέση που έχουμε το πρόγραμμα (κάρτα μνήμης ή η αποθήκη μου) / βρίσκουμε το πρόγραμμα που θέλουμε και πατάμε παρατεταμένα επάνω του. ζητάμε αντιγραφή.

 

μετά πάλι με τον file explorer πάμε στον φάκελο:

 

windows /start /menu>programs/προγράμματα του ομνια

 

κάτω δεξιά επιλέγουμε: μενού>επεξεργασία>επικόλληση συντόμευσης.

 

Στα προγράμματά μας θα υπάρχει εικονίδιο που γράφει '' Συντόμευση του ......προγράμματος που θέλαμε να έχουμε ''

 

Εάν θέλουμε του κάνουμε μετονομασία στο όνομα του προγράμματός μας αντί να γράφει συντόμευση του ....

Edited by miltostammy2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν το τηλ. ειναι κλειδωμενο αλλα η οθονη ειναι αναμενη και παταω πανω δεξια δηλαδη στο σημα τη ματαρια κλπ αυτο κανει ''τικ τικ'' και μου σπαει τα νευρα !!!!! :mad: Γινεται να το βγαλω??? ;)

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τα πρωτα 2 δευτερολεπτα που παιζουν πιο χαμηλα?????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν το τηλ. ειναι κλειδωμενο αλλα η οθονη ειναι αναμενη και παταω πανω δεξια δηλαδη στο σημα τη ματαρια κλπ αυτο κανει ''τικ τικ'' και μου σπαει τα νευρα !!!!! :mad: Γινεται να το βγαλω??? ;)

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τα πρωτα 2 δευτερολεπτα που παιζουν πιο χαμηλα?????

Και γω έψαχνα τόσο καιρό να βρω πότε το κάνει αυτό το τικ-τικ...το έκανε καμιά φορά όταν το έβαζα στην τσέπη μου αλλά δεν ήξερα που ακριβώς πατιέται και το κάνει!:lol:

Όσο για την καθυστέρηση στον ήχο κλήσης δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επεξεργαστείς τον ήχο που έχεις επιλέξει με κάποιο πρόγραμμα και να ανεβάσεις την ένταση στα πρώτα 3 δευτερόλεπτα

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω βοηθεια. Στο gmail εχω καταχωρημενες τις επαφες μου και θελω να τις περασω στο Omnia 2 μεσω push e-mail ή κατι αναλογο με σκοπο να περαστούν αυτοματα στο κινητο, γινεται και με ποιο τροπο? Οπως γινεται δηλαδη και στο iphone. Η ανακτηση θα γινει μεσα απο το ασυρματο δικτυο οποτε τι ρυθμισεις να κανω? Εχω βαλει υποψη μεσα καρτουλα cosmote στο κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κανένα λινκ από ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και παμφθηνο (:D) καλώδιο TV out για το O2, χωρίς πατέντες του τύπου "δεν κάνει καλή επαφή αλλά το τραβάω λίγο έξω και παίζει";;; Ακόμη και από το ebay (ειδικά αν είναι φθηνότερα)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κανένα λινκ από ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ και παμφθηνο (:D) καλώδιο TV out για το O2, χωρίς πατέντες του τύπου "δεν κάνει καλή επαφή αλλά το τραβάω λίγο έξω και παίζει";;; Ακόμη και από το ebay (ειδικά αν είναι φθηνότερα)

Υπάρχουν στο ebay με 5€.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο ebay με 5€.

 

το ξέρω, η ερώτηση μου είναι αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, δηλαδη αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...