Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παράξενο! Είναι από τα δημοφιλέστερα προγράμματα και οι περισσότεροι δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Εάν γνωρίζεις να το χρησιμοποιείς μπορείς να παραμετροποιήσεις τα πάντα. Σίγουρα βέβαια έχει να κάνει και με το πως του "κάθεται" του καθενός.

Το ξέρω, και είδα και τα βραβεία που έχει κερδίσει..Πριν το κατεβάσω φαίνονταν πολύ αξιόλογο εργαλείο, αλλά μετά απο αυτό άλλαξα γνώμη!

 

Να πω οτι είχα πειράξει κάτι, οκ το καταλαβαίνω..Θα την είχα κάνει εγώ την πατάτα! Αλλά όταν δεν κάνεις τίποτα, παρά μόνο να απενεργοποιήσεις τους αυτόματους καθαρισμούς και σου προκαλεί πρόβλημα στο τηλέφωνο, τότε δεν φταις εσύ, αλλά κάτι άλλο...

 

Ίσως να είναι και αυτό που λες. Να μην "έκατσε" καλά στη συσκευή μου...

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση. Είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και κανά μήνα και θέλω να διαπιστώσω δυο πολύ ενοχλητικά πράγματάκια.

Πρώτον στον τηλεφωνικό κατάλογο όταν κάνεις αναζήτηση με scrolling (το κουμπάκι δεξιά πάνω κάτω) είναι αδύνατο να βρείς κάποια ονόματα του ιδίου γράμματος αν ξεπερνούν αυτά που εμφανίζονται στην πρώτη οθόνη. Ελπίζω να καταλαβαίνετε, αν όχι θα το γράψω πιο λιανά!

Δεύτερο και απελπισία, πήγα να παίξω video από youtube. Ti opera mini, τι opera 9,10 ή explorer το αποτέλεσμα το ίδιο. Απλά δεν έπαιζε ή έπαιζε τόσο χάλια, που ήμουν με παρέα και ένοιωσα και άβολα! Υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί?

Τέλος να ρωτήσω αν σε εφαρμογές word, excel βγάζει σε όλους αυτό το αντιαισθητικό μαύρο φόντο?

Nexus 5, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω επειγωντος βοηθεια : Εβαλα την μυτη ενος διαβητη μεσα στο κουμπακι του soft reset και το πιεσα λιγο παραπανω και τωρα μαλλον κατι εχει γινει και δεν εχω καθολου σημα στο κινητο :( Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια να την ξαναβαλω , εβγαλα την καρτα sim αλλα τιποτα , η μονη περιπτωση που ξαναεχω σημα ειναι αμα βαλω μεσα ξανα τον διαβητη και παιξω λιγο κουνοντας τον δεξια αριστερα . Τι μπορω να κανω???

:!: Μενω μυτιληνη και δεν εχει service της samsung απο οσο γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνε και ένα hard reset και αν συνεχιστεί... θα χρειαστεί να το στείλεις στο service μέσω του καταστήματος που το αγόρασες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αρα παω για service μαλλον :(

οταν παω στο καταστημα χρειαζεται να εχω τιποτα μαζι μου ή μονο το κινητο? και ξερεις αμα ειναι δωρεαν η σε χρεωνουν ?

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι μικρος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η συσκευή πρέπει να συνοδεύεται από απόδειξη αγοράς ή τιμολόγιο ή φωτοτυπία αυτών.

 

Τώρα για την κάλυψη της εγγύησης... δεν είμαι σε θέση να κρίνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω επειγωντος βοηθεια : Εβαλα την μυτη ενος διαβητη μεσα στο κουμπακι του soft reset και το πιεσα λιγο παραπανω και τωρα μαλλον κατι εχει γινει και δεν εχω καθολου σημα στο κινητο :( Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια να την ξαναβαλω , εβγαλα την καρτα sim αλλα τιποτα , η μονη περιπτωση που ξαναεχω σημα ειναι αμα βαλω μεσα ξανα τον διαβητη και παιξω λιγο κουνοντας τον δεξια αριστερα . Τι μπορω να κανω???

:!: Μενω μυτιληνη και δεν εχει service της samsung απο οσο γνωριζω

 

http://www.modaco.com/content/i8000-verizon-sch-i920-omnia-ii-http-i8000-modaco-com/295029/soft-reset-button-pay-attention/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω επειγωντος βοηθεια : Εβαλα την μυτη ενος διαβητη μεσα στο κουμπακι του soft reset και το πιεσα λιγο παραπανω και τωρα μαλλον κατι εχει γινει και δεν εχω καθολου σημα στο κινητο :( Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια να την ξαναβαλω , εβγαλα την καρτα sim αλλα τιποτα , η μονη περιπτωση που ξαναεχω σημα ειναι αμα βαλω μεσα ξανα τον διαβητη και παιξω λιγο κουνοντας τον δεξια αριστερα . Τι μπορω να κανω???

:!: Μενω μυτιληνη και δεν εχει service της samsung απο οσο γνωριζω

 

Από ότι καταλαβαίνω, μάλλον έχωσες τον διαβήτη στην κεραία και όχι στο κουμπί του sift reset. Υπάρχουν διάφορες προειδοποιήσεις στο ιντερνετ. Αν πράγματι (όπως λεει το μπλογκ) είναι λάθος γραμμένο το manual, ακόμη κι αν σου πουν ότι έκανες εσύ μαμακια να απαιτήσεις επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

ποτε μου δεν καταλαβα γιατι πρεπει να χωνουμε διαφορα αιχμηρα αντικειμενα για να κανουμε soft reset απο την στιγμη που υπαρχει η καταλληλη εφαρμογη για αυτην την δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο λόγος ύπαρξης τους είναι ακριβώς όταν δεν μπορεί να γίνει softwarικά μέσα από το μενού της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να συνδέσω το O2 με την τηλεόρασή μου και παίρνει μόνο ήχο, δεν στέλνει εικόνα με το απλό καλώδιο 3.5μμ σε RCA που έχω. Επειδή η τηελόραση έχει όλες τις συνδέσεις ΕΚΤΟΣ από rca (damn!), συνέδεσα ως εξής:

κόκκινο+άσπρο>3.5μμ in (με ανταπτορα)

κίτρινο>αντάπτορας yellow RCA σε VGA>VGA in

 

έχω ρυθμίσει την έξοδο σε PAL και, όπως είπα στέλνει μόνο ήχο. Δοκίμασα να παίξω κάτι μήπως στείλει σήμα μόλις αρχίσει η αναπαραγωγή, και δοκίμασα επίσης να τραβήξω λιγάκι προς τα έξω το 3,5μμ μήπως δεν κάνει επαφή (σε κάποια φόρουμ αναφέρθηκε ότι δούλεψε). Δοκίμασα και να αλλάξω τα καλώδια συνδέοντας διαφορετικά χρώματα μεταξύ τους μήπως οι επαφές στο 3.5μμ είναι σε άλλη σειρά, αλλά τίποτε δεν δούλεψε. Το απλό είναι να πάρω ένα certified καλώδιο, αλλά αφενός δεν ξέρω αν θα δουλέψει, και αφετέρου είναι ΒΑΣΙΚΟ για μένα να μπορεί να στείλει εικόνα με βύσμα VGA συγκεκριμένα, ακόμη κι αν δεν στέλνει ήχο.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις reset μέσω του προγράμματος στην έκδοση 6.5.3 η ένδειξη της μπαταρίας δεν αντιστοιχεί στη πραγματικότητα. Για παράδειγμα, ενώ είναι 60% μετά το reset πέφτει στο 25%. Ωστόσο αυτή η ένδειξη μένει όλη μέρα εκεί. Αν πάλι τερματίσεις το κινητό κανονικά και το ανοίξεις πάλι, τότε η ένδειξη θα παίζει γύρω στο 55-60%... Έχει τύχει και σε άλλον;
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δει διαφορές στην μπαταρία από την προηγούμενη ρομ, δηλαδή δείχνει πχ 40% και είναι εικονικό, αν ανοίξω μια ενεργοβόρα εφαρμογή πέφτει αμέσως πχ στο 25% (εκτός αν είναι πράγματο γεμάτη η μπαταρία. Νομίζω ότι καλύτερα να μάθουμε με τη χρήση (εμπειρικα) πόση μπαταρία απομένει.

Παιδιά για το TV OUT που ρώτησα προηγουμένως, καμιά πρόταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω, μάλλον έχωσες τον διαβήτη στην κεραία και όχι στο κουμπί του sift reset. Υπάρχουν διάφορες προειδοποιήσεις στο ιντερνετ. Αν πράγματι (όπως λεει το μπλογκ) είναι λάθος γραμμένο το manual, ακόμη κι αν σου πουν ότι έκανες εσύ μαμακια να απαιτήσεις επισκευή.

 

****το παλι βλακεια εκανα . Ξερετε αμα επισκευαζετε ? και αμα επισκευαζετε ποσο περιπου θα κοστισει . Γιατι δεν υπαρχει και πολυ ρευστο :P

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επικοινώνησε με το service και αν θες τη γνώμη μου μην τους πεις τίποτα. Ίσως να είσαι τυχερός και να σου το καλύψει η εγγύηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το service και αν θες τη γνώμη μου μην τους πεις τίποτα. Ίσως να είσαι τυχερός και να σου το καλύψει η εγγύηση.

 

αυτο θα κανω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω επειγωντος βοηθεια : Εβαλα την μυτη ενος διαβητη μεσα στο κουμπακι του soft reset και το πιεσα λιγο παραπανω και τωρα μαλλον κατι εχει γινει και δεν εχω καθολου σημα στο κινητο :( Δοκιμασα να βγαλω μπαταρια να την ξαναβαλω , εβγαλα την καρτα sim αλλα τιποτα , η μονη περιπτωση που ξαναεχω σημα ειναι αμα βαλω μεσα ξανα τον διαβητη και παιξω λιγο κουνοντας τον δεξια αριστερα . Τι μπορω να κανω???

:!: Μενω μυτιληνη και δεν εχει service της samsung απο οσο γνωριζω

 

Λυπάμαι αλλά μπορεί να χάλασες την κεραία

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος ύπαρξης τους είναι ακριβώς όταν δεν μπορεί να γίνει softwarικά μέσα από το μενού της συσκευής.

Αν πατήσουμε το κουμπί για κλείσιμο του τηλ. και κλείσει η συσκευή δεν είναι το ίδιο πράγμα ? ("soft reset" δεν είναι και αυτό?)

 

Α και κάτι άλλο. Πως μπορούμε, αν ξέρει κάποιος, στο spb shell ο καιρός να ανανεώνεται από το meteo και όχι από το foreca ή από οπουδήποτε αλλού?

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν πατήσουμε το κουμπί για κλείσιμο του τηλ. και κλείσει η συσκευή δεν είναι το ίδιο πράγμα ? ("soft reset" δεν είναι και αυτό?)

 

Αν έχει κολλήσει η συσκευή... ούτε αυτό θα σου δουλεύει.

 

Α και κάτι άλλο. Πως μπορούμε, αν ξέρει κάποιος, στο spb shell ο καιρός να ανανεώνεται από το meteo και όχι από το foreca ή από οπουδήποτε αλλού?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=166459

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κολλήσει η συσκευή... ούτε αυτό θα σου δουλεύει.

Ναι αλλά και να ανοίγω και να κλείνω το καπάκι κάθε τόσο εεεε. Καλύτερα ας κάνουμε install πρόγραμμα για soft reset.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλύτερα ας κάνουμε install πρόγραμμα για soft reset.

 

Φυσικά. Η άλλη λύση είναι μόνο για την περίπτωση προβλήματος όπως προείπα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απ' ότι κατάλαβα γενικά υπάρχει ένα πρόβλημα με την μπαταρία μετά την αναβάθμιση..Σωστά?

 

Κάτι άλλο: Από θέμα διαθέσιμης κύριας μνήμης πως τα πάμε? Πόση ελεύθερη υπάρχει χωρίς να περαστεί κανένα πρόγραμμα στο κινητό?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

και τωρα το κουφο.

αφου εκανα την αναβαθμιση πριν μια εβδομαδα με το kies ,πατησα για πλακα να δω μηπως εχει και καμμια καινουργια,και ως δια μαγειας μου βγαζει νεα αναβαθμιση.

φυσικα εγω παταω για συνεχεια και μου βγαζει το μηνυμα οτι δεν εχω ιντερνετ,που φυσικα ειχα γιατι πως αλλοιως θα εβρισκε απο τον διακομιστη οτι υπαρχει νεο update.

εν πασει περιπτωσει μετα απο πολλες προσπαθειες[εκανα και restart στο ρουτερ],τωρα μου βγαζει οτι δεν υπαρχει νεα εκδοση.

τι αλλο παλαβο θα δουμε !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα βάλετε το spb shell και το MobileSense το κινητό γίνεται "άλλο πράγμα"!!!

Το mobile sense σε τι χρησιμεύει? Είναι σαν ένα θέμα για το sbp shell?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...