Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καμία περίπτωση. Στην καλύτερη μπορεί να βάλει το Spb Mobile Shell με το HTC Sense skin.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=5455081&postcount=1782

 

Δηλαδη με αυτη την εφαρμογη το κανουμε να μοιαζει το μενου με το HD2 ? Την κανουμε εγκατασταση οπως στο HD2 ? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη με αυτη την εφαρμογη το κανουμε να μοιαζει το μενου με το HD2 ? Την κανουμε εγκατασταση οπως στο HD2 ? Ευχαριστω.

 

Και αν θελουμε να επαναφερουμε τα παλια μενου???Κραταμε κατι back-up???

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και αν θελουμε να επαναφερουμε τα παλια μενου???Κραταμε κατι back-up???

 

Απλά το απεγκαθιστάς.

 

Δηλαδη με αυτη την εφαρμογη το κανουμε να μοιαζει το μενου με το HD2 ? Την κανουμε εγκατασταση οπως στο HD2 ? Ευχαριστω.

 

Ναι, μοιάζει με το HTC Sense. Γιάννη δεν είναι rom, μια εφαρμογή είναι απλά που κάθεται πάνω στο shell των windows.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά το απεγκαθιστάς.

 

 

 

Ναι, μοιάζει με το HTC Sense. Γιάννη δεν είναι rom, μια εφαρμογή είναι απλά που κάθεται πάνω στο shell των windows.

 

Ευχαριστω.Η εφαρμογη ειναι αυτονομη ??? Με μπερδευει αυτο που λες οτι καθεται στο shell των windows.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστω.Η εφαρμογη ειναι αυτονομη ??? Με μπερδευει αυτο που λες οτι καθεται στο shell των windows.

 

Ναι είναι ένα ξεχωριστό shell όπως το Sense που έχουν τα HTC.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ένα ξεχωριστό shell όπως το Sense που έχουν τα HTC.

 

Εβαλα σε Omnia την Spb Mobile Shell με το HTC Sense skin αλλα δεν βλεπω διαφορα...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να την ενεργοποιήσεις από το μενού "Στοιχεία στην επιφάνεια εργασίας" ή κάπως έτσι λέγεται.

 

Πιθανον...Θα το κοιταξω αυριο μιιας και το κινητο δεν ειναι δικο μου.Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Η εφαρμογη ειναι αυτονομη ??? Με μπερδευει αυτο που λες οτι καθεται στο shell των windows.

 

Δεν ξέρω αν κάθεται πάνω στο shell των windows, μου φαίνεται ότι κάθεται πάνω στο shell του spb.

Link to comment
Share on other sites

από επιδόσεις όμως είναι καλή αν καθίσει πάνω στη νέα 6.5.3 rom?

 

Η αληθεια ειναι οτι παρατηρησα καποια μικρη καθυστερηση αποκρισης, αλλα οχι τοσο μεγαλη οσο ειχε το samsung widget plus που λαγκαρε τρομερα

 

Εβαλα σε Omnia την Spb Mobile Shell με το HTC Sense skin αλλα δεν βλεπω διαφορα...

 

Δεν βλεπεις διαφορα φιλε μου επειδη πρεπει να αλλαξεις το πως φαινονται τα εικονίδια ενα ενα ξεχωριστα πατωντας παρατεταμενα πανω σε καθε εικονιδιο και να διαλεξεις το αλλαγη επιφανειας. Εγω εδιωξα πρωτα ολα τα εικονιδια κ τα ξαναπερασα ολα απο την αρχη. Υπαρχουν εξαιρετικες δυνατοτητες (φαντασια να εχεις). Μεχρι και τα διαχωρηστικα αναμεσα σε καθε συντομευση και τα panel πισω απο τα εικονιδια μπορεις να τα παραμετροποιησεις. Αργησα λιγο να καταλαβω τι παιζει και μου πηρε πολυ ωρα να τα στησω ολα ενα ενα , αλλλα το αποτελεσμα πραγματικα ειναι εξαιρετικο

Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εβαλα σε Omnia την Spb Mobile Shell με το HTC Sense skin αλλα δεν βλεπω διαφορα...

 

Πρέπει από τις ρυθμίσεις στο Today να απενεργοποιήσεις το shell της samsung και να ενεργοποιήσεις αυτό της Spb.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει από τις ρυθμίσεις στο Today να απενεργοποιήσεις το shell της samsung και να ενεργοποιήσεις αυτό της Spb.

 

Ευχαριστω.Το ελληνικο μενου παραμενει στο κινητο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...να ρωτήσω...το samsung touchwiz ui τι είναι ακριβώς ?όταν το ενεργοποιώ δεν βλέπω κάποια αλλαγή...

και το εικονίδιο που σου δείχνει πόσα μηνύματα-e-mail-αναπάντητες έχεις που θα το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...να ρωτήσω...το samsung touchwiz ui τι είναι ακριβώς ?όταν το ενεργοποιώ δεν βλέπω κάποια αλλαγή...

και το εικονίδιο που σου δείχνει πόσα μηνύματα-e-mail-αναπάντητες έχεις που θα το βρω?

Είναι το Today Screen που βλέπεις στο κινητό σου.. Αυτό που ενεργοποιείς απ' τις ρυθμίσεις είναι πατώντας το "Έναρξη" να εμφανίζεται το μενού της Samsung και όχι αυτό των windows.

Το εικονίδιο για τις ειδοποιήσεις το βρίσκεις πατώντας το βελάκι αριστερά, και αν δεν βρίσκεται στη λίστα που θα εμφανιστεί, πατάς το πρώτο εικονίδιο και τικάρεις το widget "Ειδοποιήσεις".

 

 

 

Παιδιά σχετικά με τη νέα Rom.. Μπορεί να θεωρείται official αν δεν έχει βγει καμιά ανακοίνωση απ' την ίδια τη Sasmung?? :confused:

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι..

Και αυτό που λέει ότι κάνει από 6.5 τα windows 6.5.3 πως μπορεί να ισχύει? Απλά είναι μια ονομασία για τη νέα rom. Το screenshot άλλα δείχνει. Δεν λέει πουθενά wm 6.5.3. 6.5 βλέπω εγώ..

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά σχετικά με τη νέα Rom.. Μπορεί να θεωρείται official αν δεν έχει βγει καμιά ανακοίνωση απ' την ίδια τη Sasmung?? :confused:

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι..

Και αυτό που λέει ότι κάνει από 6.5 τα windows 6.5.3 πως μπορεί να ισχύει? Απλά είναι μια ονομασία για τη νέα rom. Το screenshot άλλα δείχνει. Δεν λέει πουθενά wm 6.5.3. 6.5 βλέπω εγώ..

 

Κατά πόσο μιλάμε για official rom ούτε εγώ το έχω επιβεβαιώσει και γιαυτό προσοχή. Σχετικά με τα 6.5.3 έτσι είναι, σε όλες τις rom 6.5 γράφει. Απλά το καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με 6.5.X rom όταν δεις το start button στο κάτω αριστερά μέρος αντί πάνω αριστερά όπως είναι στα συμβατικά 6.5

 

Ευχαριστω.Το ελληνικο μενου παραμενει στο κινητο ?

 

Φυσικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει από τις ρυθμίσεις στο Today να απενεργοποιήσεις το shell της samsung και να ενεργοποιήσεις αυτό της Spb.

 

 

Που ειναι το ρημαδι το today και δεν το βρισκω ?????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το ρημαδι το today και δεν το βρισκω ?????

Πας Ρυθμίσεις> Προβολή και φωτισμός> Στοιχεία στην οθόνη σήμερα. Απο εκεί διαλέγεις τι απο αυτά θα είναι στην today screen..;)

 

Κατά πόσο μιλάμε για official rom ούτε εγώ το έχω επιβεβαιώσει και γιαυτό προσοχή. Σχετικά με τα 6.5.3 έτσι είναι, σε όλες τις rom 6.5 γράφει. Απλά το καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με 6.5.X rom όταν δεις το start button στο κάτω αριστερά μέρος αντί πάνω αριστερά όπως είναι στα συμβατικά 6.5

Εντάξει.. Γιατί νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που δεν είναι σίγουρος για το πόσο official είναι οι νέες Rom..

Δεν νομίζω μια σοβαρή εταιρία όπως η samsung να αναιρεί τη μια πράξη (αναβάθμιση) μετά την άλλη.. Το κινητό δεν κυκλοφορεί ούτε ένα χρόνο και έχουν βγει πάνω από 10 rom. Δεν το βρίσκω λογικό. Anyway...

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. Γιατί νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που δεν είναι σίγουρος για το πόσο official είναι οι νέες Rom..

Δεν νομίζω μια σοβαρή εταιρία όπως η samsung να αναιρεί τη μια πράξη (αναβάθμιση) μετά την άλλη.. Το κινητό δεν κυκλοφορεί ούτε ένα χρόνο και έχουν βγει πάνω από 10 rom. Δεν το βρίσκω λογικό. Anyway...

 

Τα windows έτσι είναι. Δεν είναι κλειστά λογισμικά οπότε είναι αναμενόμενο να δεις πολλές αναβαθμίσεις ώστε να είναι συμβατές με τα προγράμματα και να διορθώνουν τα διάφορα προβλήματα. Δηλαδή φτάσαμε σε σημείο να μας ανησυχεί όταν ασχολείται τόσο πολύ με τη συσκευή όπως θα έπρεπε να κάνουν όλοι; Όπως και να χει οι βελτιώσεις είναι σημαντικότατες και αξίζει η αναβάθμιση. Δεν είναι cooked ROM γιατί δε βλέπω π.χ. να αφαιρούνται διάφορα προγράμματα για να ελαφρύνει όπως κάνουν αυτοί που φτιάχνουν cooked roms.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είναι cooked ROM γιατί δε βλέπω π.χ. να αφαιρούνται διάφορα προγράμματα για να ελαφρύνει όπως κάνουν αυτοί που φτιάχνουν cooked roms.

 

Δεν είναι κριτήριο αυτό για να καταλήξουμε στο ότι είναι official roms. Τέλος πάντων... ίδωμεν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε στην φωτό δεν γεμίζει η οθόνη από το resco 2010 παρά μετά από αρκετά ανοιγοκλεισίματα του προγράμματος , έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ?

Μου το κάνει σε δυο διαφορετικά omnia ii με διαφορετικές rom , ενώ στο Diamond 1 και 2 λειτουργούσε σωστά .

 

http://i558.photobucket.com/albums/ss26/kosmous/Screen002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα. Χρησιμοποιείς την final 8.00 version;

 

Όχι την I8000NXXIJ3 καθώς και με την I8000NXXJA5 το ίδιο , αλλά μόλις μου απάμτησαν σε άλλο φόρουμ με αυτό εδώ καθώς και με αυτό

το οποίο σημαίνει πως ίσως μας δυσκολέψει η λύση .

 

 

 

 

 

Την final 8.00 που την βρίσκω καθώς και οδηγίες ? Χάθηκα στον κυκεώνα των roms που δεν είδα να αναφέρει πουθενά την 8.00 . Μήπως ψάχνω σε λάθος μέρη ?

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και εμένα που και που..

Απ'οτι παρατήρησα είναι μάλλον θέμα πληκτρολογίου.

Δοκίμασε όταν το ανοίξεις (και φυσικά δεν έχει καλύψει όλη την οθόνη) να πατήσεις το κουμπί για να εμφανιστεί το πληκτρολόγιο. Μετά ξανα κατέβασέ το και πάτα Options>Exit. Μετά ξανα τρέξε τον Resco και δες αν υπάρχει πάλι το ίδιο πρόβλημα. Λογικά θα τρέχει σωστά! :)

 

Το παρατήρησα όταν το είχα ανοίξει και δεν έτρεχε σωστά, το έκλεισα και μετά γράφοντας κάτι (μήνυμα πχ) που χρησιμοποίησα το πληκτρολόγιο, όταν το άνοιξα έτρεχε κανονικά.

Άρα κάτι παίζει με το πληκτρολόγιο της samsung μάλλον, γι' αυτό και στο forum του Resco λένε οτι τρέχει σωστά σε HD2

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...