Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μιλάω για κάποιο συγκεκριμένο post. Και ούτε υπάρχει λόγος να διαβάσεις όλες τις σελίδες. Απλά θέλω να τονίσω ότι για να λάβεις σωστή άποψη πρέπει να διαβάσεις εντυπώσεις από περισσότερους του ενός χρήστη. Αυτός είναι και ο σκοπός του forum.

 

Επιπρόσθετα για πολλούς είναι κουραστικό να απαντάνε τα ίδια και τα ίδια που έχουν απαντήσει πιο πριν αλλά και για αυτούς που διαβάζουν το ίδιο. Στα forum γενικότερα, πρώτα διαβάζεις και αν δεν καλυφθείς... παραθέτεις την ερώτησή σου.

 

 

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλά απάντηση δεν βρήκα στο θέμα μου μπορεί κάποιος να μου πει που υστερεί το κινητό συγκριτικά με σύστημα πλοήγησης αυτοκινήτου? Και πόσες μέρες κρατάει η μπαταρία του? Έχω διαβάσει για 2-3 μέρες. Έτσι είναι?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

2-3 μέρες είναι με λογική χρήση όχι με συνεχώς ανοιχτό το GPS.

Αν θες μόνιμα ανοιχτό GPS να έχεις φορτιστή αυτοκινήτου.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλά απάντηση δεν βρήκα στο θέμα μου μπορεί κάποιος να μου πει που υστερεί το κινητό συγκριτικά με σύστημα πλοήγησης αυτοκινήτου? Και πόσες μέρες κρατάει η μπαταρία του? Έχω διαβάσει για 2-3 μέρες. Έτσι είναι?

 

Το σύστημα πλοήγησης αυτοκινήτου (συνήθως PNA) είναι καλύτερο (καλύτερο σήμα, πιο ακριβείς πληροφορίες σε δύσκολα σημεία) γιατί σε γενικές γραμμές, είναι φτιαγμένο για τον συγκεκριμένο σκοπό, ενώ τα PDA κάνουν ΚΑΙ αυτό. Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι λογικό και συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιείς.

Αν θες τη γνώμη μου, με το κατάλληλο πρόγραμμα θα κάνεις καλά τη δουλειά σου με το PDA, εγώ πάντως, σπανια χρησιμοποιώ PNA αν και έχω 2 συσκευές.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

παταο εκει που λεει {πατηστε εδο για να ενεργοποιησετε το wi-fi} ειμαι σπιτι μου και εχω ασυρματο δικτυο αλλα δεν βρισκει τιποτα
Link to comment
Share on other sites

To GPS του, όπως και περισσοτέρων windows mobile συσκευών είναι σαφώς ανώτερο του ΝΟΚΙΑ σου.

 

 

 

Το πρόβλημα είναι η ένδειξη στη συσκευή ή έχεις και πρακτικό πρόβλημα σήματος;

 

 

 

Σε γενικές γραμμές η ποιότητα κατασκευής είναι καλή. Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα να το δεις ζωντανό και να κρίνεις κατ' ιδίαν.[/quoteΤ]

 

Το πρόβλημα είναι πρακτικό. Δεν έχω σήμα σε κλειστούς χώρους. Το ίδιο συμβαίνει και αν αλλάξω κάρτα. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει ότι πείραξα το εσωτερικό κουμπάκι (όχι το reset) με την οδοντογλυφίδα ακολουθώντας τις λανθασμένες οδηγίες του manual. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή να αρχίσω να αγχώνομαι??

Κινητό Siemens, από το Γερμανό, με σύνδεση Cosmote. Θα γίνει Tis_Diaplokis:blink:
Link to comment
Share on other sites

διαβασα και τις 108 σελιδες αλλα δεν ειδα πουθενα να εχει κανεις ιδιο προβλημα με μενα .

εχω απενεργοποιιησει το touch wiz και εχω βαλει το s

pb mobile shell

το θεμα ειναι οτι πολλες φορες ο opera κολαει το κινητο οταν ανοιξω το ραδιο και το αφησω να παιζει στο μεγαφωνο και μετα μπω στον opera μετα απο λιγο κλεινει το ραδιο ..γιατι ;

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

διαβασα και τις 108 σελιδες αλλα δεν ειδα πουθενα να εχει κανεις ιδιο προβλημα με μενα .

εχω απενεργοποιιησει το touch wiz και εχω βαλει το s

pb mobile shell

το θεμα ειναι οτι πολλες φορες ο opera κολαει το κινητο οταν ανοιξω το ραδιο και το αφησω να παιζει στο μεγαφωνο και μετα μπω στον opera μετα απο λιγο κλεινει το ραδιο ..γιατι ;

 

Στο κάνει μόνο με το radio ή και με άλλα προγράμματα;

Ο Opera καταναλώνει μεγάλο μέρος της ram όταν τρέχει. Μήπως ζορίζεται απο θέμα ram και κλείνει τα υπόλοιπα προγράμματα; Γενικά το τηλέφωνο αν τα βρεί σκούρα σε θέμα μνήμης "κλείνει" τα πάντα! Μήπως φταίει αυτό;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αν ενοεις το gps κανενα δεν ποιανει σε κλειστους χωρους παρα μονο σε ανοικτους

Το σήμα του τηλεφώνου νομίζω ότι εννοεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Απενεργοποιησε το 3g ρυθμισεις-ρυθμισεις δικτυου- επιλογη ζωνης- gsm 900/1800 αυτο για το σημα τηλ.

αν ενοεις το gps κανενα δεν ποιανει σε κλειστους χωρους παρα μονο σε ανοικτους

 

Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το έχω απενεργοποιημένο το 3G και το έχω γυρίσει στο GSM 900/1800. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι αρχικά δεν υπήρχε πρόβλημα με το σήμα. Να σημειώσω ότι χρονικά η απώλεια σήματος συμπίπτει με μια άστοχη προσπάθειά μου να κάνω reset στοχεύοντας τη λάθος τρύπα...:blink: Έκανα και Hard reset εντωμεταξύ αλλά τίποτα...Το σήμα σε κλειστούς χώρους είναι ανεπαρκέστατο. Σκέφτεστε κάτι;;

Κινητό Siemens, από το Γερμανό, με σύνδεση Cosmote. Θα γίνει Tis_Diaplokis:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εεάν έχεις κάνει σωστά hard reset και εάν το πρόβλημα εξακολουθεί και

με άλλες sim διαφορετικής εταιρίας... μάλλον χρειάζεται επίσκεψη στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά SOS πρόβλημα με την φωτ. μηχανή:

 

πατάω το κουμπί για να αρχίσει να λειτουργεί η φωτ. μηχ. και μου βγάζει μήνυμα:

"Η εφαρμογή κάμερας τερματίζεται λόγω απουσίας μονάδας κάμερας"

 

και με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί πια η φωτ. μηχανή καθόλου!!

 

πριν λίγες μέρες μου λειτουργούσε κανονικά, τώρα από σήμερα και μετά βγάζει αυτό το μηνυμα! νομίζω ότι το τελευταίο πρόγραμμα που εγκατέστησα ήταν το SPB (ή ίσως κάποιο game δεν είμαι σίγουρος) - μπορεί να έχει σχέση??

 

έχει συμβεί σε κανέναν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους!

 

Υπάρχει κάποια cooked rom που να έχετε δοκιμάσει και να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Να είναι σταθερή και να παίζει σωστά το mobile email με Exchange

2. Να είναι όσο πιο ελαφριά γίνεται και να έχει αφαιρεθεί όλο το extra software της Samsung (messaging, widgets, phone, calendar κλπ) αλλά να έχει μείνει το software της camera.

3. Να έχει αγγλικό UI

4. Να είναι (φυσικά) 6.5

5. Αν γίνεται να μου στείλετε κάποια screenshots από κάποια χαρακτηριστικά σημεία του OS.

 

Πρακτικά ψάχνω μια rom γυμνή που να έχει αφαιρεθεί όλο το απαράδεκτο Samsung software, όπου θα περάσω το SPB mobile shell και θα λειτουργήσω τη συσκευή μέσω αυτού.

 

ΥΓ: Κανονικά θα έπρεπε η ίδια η Samsung να δίνει τη δυνατότητα για disable του software της ή να δίνει μια γυμνή WM6.5 rom...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! το εχω το κινητο 6 μερες και ειμαι λιγο ασχετος! οταν γραφω σε διαφορα "μεροι" το πληκτρολογιο δεν γινεται οριζοντιο γτ? για να περασω προγ στο κιν πρεπει να περασω προγ π "ξεκλειδωνει"το κιν? οπως στα se το caps off?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει νεοτερη εκδοση απο την Spb Mobile Shell 3.0.1 η ειναι η τελευταια? Και αν ναι καποιο link? Ευχαριστω!

Και καποιο link για να βαλουμε κανα καλο παιχνιδακι :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει νεοτερη εκδοση απο την Spb Mobile Shell 3.0.1 η ειναι η τελευταια? Και αν ναι καποιο link? Ευχαριστω!

Και καποιο link για να βαλουμε κανα καλο παιχνιδακι :)

 

Η τελευταία είναι η 3.5.2.

Δές εδώ http://www.spbsoftwarehouse.com/pocketpc-software/mobileshell/

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδιά SOS πρόβλημα με την φωτ. μηχανή:

 

πατάω το κουμπί για να αρχίσει να λειτουργεί η φωτ. μηχ. και μου βγάζει μήνυμα:

"Η εφαρμογή κάμερας τερματίζεται λόγω απουσίας μονάδας κάμερας"

 

και με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί πια η φωτ. μηχανή καθόλου!!

 

πριν λίγες μέρες μου λειτουργούσε κανονικά, τώρα από σήμερα και μετά βγάζει αυτό το μηνυμα! νομίζω ότι το τελευταίο πρόγραμμα που εγκατέστησα ήταν το SPB (ή ίσως κάποιο game δεν είμαι σίγουρος) - μπορεί να έχει σχέση??

 

έχει συμβεί σε κανέναν ?

Κάνε ένα hard reset (επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει μόνο με το radio ή και με άλλα προγράμματα;

Ο Opera καταναλώνει μεγάλο μέρος της ram όταν τρέχει. Μήπως ζορίζεται απο θέμα ram και κλείνει τα υπόλοιπα προγράμματα; Γενικά το τηλέφωνο αν τα βρεί σκούρα σε θέμα μνήμης "κλείνει" τα πάντα! Μήπως φταίει αυτό;

 

το ραδιο κλεινει μονο οταν ανοιξω τον opera !

σε καμια αλλη περιπτωση

 

ο opera ο τελευταιος τρεχει κανονικα σε ολους ; γιατι σε μενα το κινητακι τα βρισκει μπαστουνια

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους!

 

Υπάρχει κάποια cooked rom που να έχετε δοκιμάσει και να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Να είναι σταθερή και να παίζει σωστά το mobile email με Exchange

2. Να είναι όσο πιο ελαφριά γίνεται και να έχει αφαιρεθεί όλο το extra software της Samsung (messaging, widgets, phone, calendar κλπ) αλλά να έχει μείνει το software της camera.

3. Να έχει αγγλικό UI

4. Να είναι (φυσικά) 6.5

5. Αν γίνεται να μου στείλετε κάποια screenshots από κάποια χαρακτηριστικά σημεία του OS.

 

Πρακτικά ψάχνω μια rom γυμνή που να έχει αφαιρεθεί όλο το απαράδεκτο Samsung software, όπου θα περάσω το SPB mobile shell και θα λειτουργήσω τη συσκευή μέσω αυτού.

 

ΥΓ: Κανονικά θα έπρεπε η ίδια η Samsung να δίνει τη δυνατότητα για disable του software της ή να δίνει μια γυμνή WM6.5 rom...

 

Υπάρχει, αλλά WWE, δηλαδή αγγλικό interface.

Αυτή: http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-gsm-rom-discussion/296964/rom-rodrigofd-o2-lite-rom-ultra-lite/

και 1-2 άλλες, που θα τις βρεις εκεί.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...