Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως ο ηχος του ομνια 2, σε σχεση με το acer s200, το diamond 1, το ομνια 1 και το Eten dx 900 (αυτα εχω τωρα στα χερια μου) ειναι τελειος! Καμια σχεση με τα αλλα. Πολυ καθαρος, και πολυ δυνατος.

Aκομη ειναι πολυ καλυτερος απο 2 μοντελα nokia, τα οποια εχουν και gps, αλλα δεν θυμαμαι ποια μοντελα ειναι.

Γενικα απο οσα ppc περασανε απο τα χερια μου, πιστευω εχει τον καλυτερο ηχο, την καλυτερη ηχογραφιση κλησεων, ισως και την καλυτερη ακουστικη, την καλυτερη καμερα, το καλυτερο βιντεο, και την καλυτερη οθονη βεβαια. Μονο για windows μιλαω παντα.

Το gps του ακομη ειναι παρα πολυ καλο! Να πω εδω οτι το Acer s200 ανοιγει το igo σε 6-7 δευτερολεπτα, και το ομνια σε 20-30 δευτερολεπτα. Αλλα το ομνια τις περισσοτερες φορες επιασε σημα πιο γρηγορα. Και στην πορεια ειναι πιο σταθερο το σημα του. Δυστυχως για το acer, αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

εγω που εχω κατα καιρους αγορασει σχεδον ολα τα καλα της nokia & ericsson[μουσικα κινητα]το θεωρω καλυτερο απο τα περισσοτερα απο αυτα και ας ειναι winmo.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη εχω δοκιμασει 5-6 media player ,θεωρω οτι αποπλευρας αποδοσης ο default ειναι ο καλυτερος στην αποδοση μουσικης αλλα εχει μεγαλο μειον οτι εαν εχεις αρκετα mp3s εστω και ταξινομημενα σε αλμπουμς οταν θελεις να κανεις λιστες αναπαραγωγης θα πρεπει ενα-ενα να βαζεις τα κομματια στις λιστες ,μεγαλη φασαρια.

 

Ακριβως για αυτο τον λόγο διαλεξα τον coreplayer μιας και εκει μπορεις επιλεξεις ποια mp3 θελεις να ανοιξει. Με αυτο τον τροπο εχοντας οργανωσει τα mp3 ανα φακελους δημιουργεις και τα playlist που θελεις.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο ηχος του ομνια 2, σε σχεση με το acer s200, το diamond 1, το ομνια 1 και το Eten dx 900 (αυτα εχω τωρα στα χερια μου) ειναι τελειος! Καμια σχεση με τα αλλα. Πολυ καθαρος, και πολυ δυνατος.

Aκομη ειναι πολυ καλυτερος απο 2 μοντελα nokia, τα οποια εχουν και gps, αλλα δεν θυμαμαι ποια μοντελα ειναι.

Γενικα απο οσα ppc περασανε απο τα χερια μου, πιστευω εχει τον καλυτερο ηχο, την καλυτερη ηχογραφιση κλησεων, ισως και την καλυτερη ακουστικη, την καλυτερη καμερα, το καλυτερο βιντεο, και την καλυτερη οθονη βεβαια. Μονο για windows μιλαω παντα.

Το gps του ακομη ειναι παρα πολυ καλο! Να πω εδω οτι το Acer s200 ανοιγει το igo σε 6-7 δευτερολεπτα, και το ομνια σε 20-30 δευτερολεπτα. Αλλα το ομνια τις περισσοτερες φορες επιασε σημα πιο γρηγορα. Και στην πορεια ειναι πιο σταθερο το σημα του. Δυστυχως για το acer, αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

 

 

Πές τα ρε φίλε!

Εγώ είχα QTECtek S100,QTEK S200, HTC 3600, HTC 3300, HTC TYTNII, DIAMOND 1, ETEN X650, HTC HD απο Windowc mobile. Σίγουρα το Onmia 2 που έχω τώρα είναι καλύτερο κατα πολύ σε όλα. Είναι το καλύτερο με διαφορά. Σε όλα όσα αναφέρεις παραπάνω και σε ακόμη περισσότερα! Δεν έχω δεί βέβαια το HTC HD2 το οποίο λένε οτι είναι καλύτερο και το πιστεύω αφού έχει περισσότερη ram και ταχύτερο επεξεργαστή. Οφείλει να είναι καλύτερο! Είναι και της HTC η οποία ΣΙΓΟΥΡΑ είναι πιo buisness εταιρεία απο την Samsung. Και έτσι κι αλλιώς το HD2, ότι κουσούρι και να έχει (άν έχει), οι xda θα το διορθώσουν και θα το κάνουν σε 2-3 μήνες να πηγαίνει σφαίρα! Θα κάνουν την σφαίρα πυραυλοκίνητη!

 

Έχω όμως την εντύπωση οτι μερικοί στο forum έχουν για πρώτη φορά στην κατοχή τους WM. Πήραν το Ο2 και νομίζουν οτι αγόρασαν ΜLS GPS, Nikon φωτογραφική και laptop με core i7 επεξεργαστή! Έλεος ρε παιδιά! Έχετε κανένα μέτρο σύγκρισης ή έτσι πετάτε λόγια στον αέρα; Ε ναι! Γιατί όταν ακούω οτι είναι απελπιστικά αργό ή οτι έχει κακό gps ή ότι η αίσθηση της οθόνης αφής είναι χάλια και κάτι τέτοια, τότε δεν μπορώ ΚΑΝ να απαντήσω... Ξέρετε οτι το HD με την επίσημη rom, όταν δεχόσουν κληση, για να ανάψει η οθόνη και να αρχίσει να κουδουνίζει περνούσαν ... ... 10 sec; Μάλλον δεν υπάρχει η αίσθηση του αργού λοιπόν!

 

Τέλος πάντων. Τί να πώ! Το θέμα είναι οτι στα forum ο καθένας μπορεί να λέει την γνώμη του ελεύθερα. Αλλα αν δεν το κατέχεις το spor ... ... ... άστο...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και ας μην ξεχνάμε δύο πράγματα:

1) Η HTC βγάζει μόνο συσκευές χειρός, ενώ η Samsung χιλιάδες άλλα πράγματα ακόμα,

2) Το ΟΜΝΙΑ ΙΙ σε τιμή έχει αρκετή διαφορά απο το HD2. Θεωρώ οτι είναι "value for money"

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

και εγω προσωπικα για πρωτη φορα παιρνω κινητο με winmo,αλλα οπως θα εχετε διαβασει στα ποστ μου,μονο καλα λογια εχω να πω για το omnia 2.

αλλωστε ειδικα τα symbian της nokia μια ζωη με bugs ειναι,και δεν μιλαω για τα φθηνα της που λογικο ειναι να μην εχουν προβληματα ,αλλα για τα ακριβα της και ειδικα απο τοτε που ασχοληθηκε με αφη.

και το 5800 και το n97 τα πουλησα αρον-αρον χωρις να εχει περασει μηνας λογω πολλων προβληματων.

το omnia 2 ειναι ισως το πιο πληρες κινητο που ειχα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρετε οτι το HD με την επίσημη rom, όταν δεχόσουν κληση, για να ανάψει η οθόνη και να αρχίσει να κουδουνίζει περνούσαν ... ... 10 sec;

 

Δεν ξέρω εάν αναφέρεσαι σε μεμονωμένο περιστατικό, αλλά σίγουρα αυτό δεν είναι γενικό φαινόμενο (ακόμα και σε official ROM). Ας μην υπερβάλλουμε γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις μιας και αρκετοί λαμβάνουν τοις μετρητοίς αυτά που λέγονται εδώ μέσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και εγω προσωπικα για πρωτη φορα παιρνω κινητο με winmo,αλλα οπως θα εχετε διαβασει στα ποστ μου,μονο καλα λογια εχω να πω για το omnia 2.

αλλωστε ειδικα τα symbian της nokia μια ζωη με bugs ειναι,και δεν μιλαω για τα φθηνα της που λογικο ειναι να μην εχουν προβληματα ,αλλα για τα ακριβα της και ειδικα απο τοτε που ασχοληθηκε με αφη.

και το 5800 και το n97 τα πουλησα αρον-αρον χωρις να εχει περασει μηνας λογω πολλων προβληματων.

το omnia 2 ειναι ισως το πιο πληρες κινητο που ειχα ποτε.

 

Δεν λέω οτι πρέπει να λέμε μόνο θετικά! Προς θεού! Αλλα όταν αναφερόμαστε στα αρνητικά να είμαστε σοβαροί! Το συγκεκριμένο site είναι ΣΟΒΑΡΟ. Οι κουταμάρες και οι ασυναρτησίες κάνουν μπαμ! Είδατε πώς με τσάκωσε ο modarator όταν είπα οτι για να αρχίσει να κουδουνίζει το HD ήθελε 10 sec ;). Εντάξει κάνει κάποια ώρα γιατί φορτώνει ένα κάρο εντολές αλλα όχι και 10sec. Μην είμαστε υπερβολικοί!

Αυτό θέλω να πώ. Μην λέμε οτι θέλουμε γιατί γινόμαστε "ρομπα" στο forum. Υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι εδω μέσα οι οποίοι ζητάνε υπεύθυνες συμβουλές. Μην δίνουμε λάθος πληροφορίες. Προσωπικά χρησιμοποιώ το site γιατί είναι απο τα λίγα που ... ... η σαβούρα καθαρίζετε!

 

Εδώ πέρα κάπου διάβασα οτι η δόνηση στα κινητά είναι ένα τσιπάκι που ... ... τρέμει! Ημαρτον!

 

Άν δεν ξέρεις άστο... Καλύτερα να μασάς παρά να ... ... γράφεις!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην αναφερεσαι σε μενα γιατι φροντιζω να συμμετεχω μονο σε αυτα που ξερω η εχω δοκιμασει και παραλληλα οτι δεν ξερω ,ρωταω.

δεν ειναι ντροπη να ρωτας για κατι που δοκιμαζεις για πρωτη φορα,μαθαινεις.

οσον αφορα τις κριτικες που εχουν κανει πολλοι,συμφωνω οτι εχουν γραφτει πολλες υπερβολες και απαιτησεις απο την συσκευη και τις περισσοτερες φορες υπαρχει αγνοια του αντικειμενου γιατι πολλοι παιρνουν την συσκευη και δεν αφιερωνουν καποιο χρονο για να την μαθουν,να πειραματισθουν να διαβασουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είμαι σίγουρος ότι όλα τα παιδιά εδώ έχουν την καλύτερη διάθεση για να βοηθήσουν και να βοηθηθούν. Ας μην αναλώνουμε το χώρο όμως εδώ μέσα με off topic συζητήσεις και ας ασχοληθούμε με ότι έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη συσκευή. :rolleyes:

 

Και αυτό για να κάνουμε το thread όσο δυνατό λιγότερο κουραστικό και όσο δυνατό περισσότερο περιεκτικό. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το ηχειο ειναι αρκετα καλο σε αποδοση εαν επεξεργασθεις τα μουσικα αρχεια που θα περασεις στο κινητο[320 bitrate,mp3gain]αλλα ειμαι της γνωμης οτιθα μπορουσε να βαλει 2 ηχεια στερεο στο κινητο,εκει θα εγραφε!

το ακουστικο ειναι καλο απο ηχο αλλα στην ανοιχτη συνομιλια ειναι μετρια η ενταση και δεν ακους καλα εαν εχεις το κινητο σε μικρη αποσταση.

 

Παιδιά η Samsung στην Αμερική κυκλοφορεί το Omnia II με μερικές αλλαγές... μία απ' αυτές είναι το διπλό στερεοφωνικό ηχείο στην πίσω μεριά του κινητού!!! :(

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω εφοσον σημερα ηρθε στα χερια μου η συσκευη και προεκυψαν οι αναλογες αποριες. :) Πρωτο μου κινητο με w.m και ειμαι στο πολυ ψαξιμο.Βασικα θα ηθελα να μαθω ΤΙ ΕΙΝΑΙ το nodata και πως μπορω να το εγκαταστησω γιατι διαβαζω οτι αν συνδεθω ετσι στο ιντερνετ θα χρεωθω.Ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικα θα ηθελα να μαθω ΤΙ ΕΙΝΑΙ το nodata και πως μπορω να το εγκαταστησω γιατι διαβαζω οτι αν συνδεθω ετσι στο ιντερνετ θα χρεωθω.Ισχυει?

 

To ΝοData το χρησιμοποιείς για να απενεργοποιείς/ενεργοποιείς κατά βούληση το GPRS του provider σου ούτως ώστε να μην μπαίνει αυθαίρετα στο internet και να χρεώνεσαι.

 

Παιδιά η Samsung στην Αμερική κυκλοφορεί το Omnia II με μερικές αλλαγές... μία απ' αυτές είναι το διπλό στερεοφωνικό ηχείο στην πίσω μεριά του κινητού!!! :(

 

Κάποιο link;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Και για να το κανω εγκατασταση πρεπει να συνδεσω το κινητο με το pc μου σωστα?Υπαρχουν καπου οδηγιες εγκαταστασης?
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην αναφερεσαι σε μενα γιατι φροντιζω να συμμετεχω μονο σε αυτα που ξερω η εχω δοκιμασει και παραλληλα οτι δεν ξερω ,ρωταω.

δεν ειναι ντροπη να ρωτας για κατι που δοκιμαζεις για πρωτη φορα,μαθαινεις.

οσον αφορα τις κριτικες που εχουν κανει πολλοι,συμφωνω οτι εχουν γραφτει πολλες υπερβολες και απαιτησεις απο την συσκευη και τις περισσοτερες φορες υπαρχει αγνοια του αντικειμενου γιατι πολλοι παιρνουν την συσκευη και δεν αφιερωνουν καποιο χρονο για να την μαθουν,να πειραματισθουν να διαβασουν.

 

OXI φίλε μου δεν αναφέρομαι σε σένα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα.

Λοιπόν σταματάω την συζήτηση γιατι ο athanaso77 με μάλωσε. :O (και έχει δίκιο...!).

 

Πάντως παιδιά εγώ εδώ και 10 μέρες περίπου έχω απενεργοποιήσει το wizard της Samsung και έχω βάλει το Spb mobile shell 3.5.1. Μπορώ να πώ οτι δουλεύει άψογα και προσωπικά το βρίσκω πιό εύχρηστο απο το wizard. Και πιό ελαφρύ για την συσκευή (γρήγορες εναλλαγές οθόνης χωρίς καθυστερήσεις).

Πιστεύω οτι αξίζει να το δοκιμάσετε. Μέχρι να βγεί το Manila 2.5 για Ομνια 2 το οποίο βρίσκω καλύτερο απο όλα...!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο θα διαφωνησω. Τουλαχιστων οσον αφορα την δικια μου συσκευη, το κιν δεν κολλαει πουθενα αλλου εκτος απο τις οθονες με τα widgets. Σε ολα τα menu η εναλλαγες και η κυλιση ειναι ομαλοτατη. Βεβαια ακομα και οι οθονες με τα widgets που λεμε οτι δεν αλλαζουν ομαλα (κανει ενα μικρο σπασιμο απο οθονη σε οθονη) απο την στιγμη που φορτωσει η σελιδα (μιλαμε για 1 δευτερολεπτο υποθεση αντι για μισο πχ που επρεπε να ειναι) η αποκριση των widgets αλλα κ η φορτωση των προγραμματων γινεται και αυτη ομαλοτατα.

Να σημειωσω βεβαια οτι εκτος απο το coreplayer δεν το εχω φορτωσει με τιποτε αλλο μιας και ολα αυτα που χρειαζομαι υπαρχουν πρεογκατεστημενα.

 

Εγώ αναφέρομε για το πόσο smooth είναι το navigation στα menu του touchwiz, όχι στο πόσο γρήγορα ανοίγει και δουλεύει προγράμματα ( εκει παει σφαιρα). Δηλαδη στο "Αλμπουμ Φωτογραφιων" σου παει χωρις το παραμικρο σπασιμο? Βαλε resko picture viewer για να καταλαβεις τι θα πει smooth. Οπως επισης στο και στο menu με τα προγραμματα, οι ενναλαγες των σελιδων δεν γινονται ουτε με 20FPS. Βαλε spb να δεις την διαφορα.

 

+1000,

Γιατί θεωρώ οτι "θάβεται" η συσκευή άδικα, χωρίς λόγο..

 

(Αναφέρομαι στο μήνυμα του teobot)

 

Δεν νομίζω πως έθαψε κανείς την συσκευή. Προσωπικά το έχω φέρει στα μέτρα μου και είμαι υπέρ-ευχαριστημένος. Πρέπει όμως να πούμε και τα αρνητικά και το UI της Samsung κατά την γνώμη μου είναι ίσως το μοναδικό αδύνατο σημείο του κινητού. Θεωρώ απαράδεχτο ένα κινητό του 2009(2010 δηλαδή) των 500€ με τόσο καλό CPU και γενικά hardware να έχει ένα τέτοιο UI.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ωραια.Και για να το κανω εγκατασταση πρεπει να συνδεσω το κινητο με το pc μου σωστα?Υπαρχουν καπου οδηγιες εγκαταστασης?

 

Πρέπει να συνδέσεις με το συνοδευόμενο καλώδιο τη συσκευή σου με το PC. Στον υπολογιστή σου πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το ActiveSync (εάν έχεις Windows XP) ή το Windows Mobile Device Center (εάν έχεις Windows Vista ή 7). Όταν θα μπορείς να δεις τη συσκευή σου από τον υπολογιστή, της περνάς το συγκεκριμένο .cab αρχείο και το τρέχεις στη συσκευή σου με ένα απλό κλικ. Εγκατάσταση μπορείς να κάνεις άφοβα στην εσωτερική μνήμη ή στην κάρτα μνήμης (εάν υπάρχει).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ψαχνω 5 μερες τωρα απο την μερα που πηρα το κινητο κ δεν βρισκω την ρυθμιση για να γυρναει η οθονη οταν γυριζεις το κινητο στα πλαγια στο ομνια 1 ειχε τετοια ρυθμιση σε αυτο δεν μπορω να την βρω
Link to comment
Share on other sites

παιδια μιας και πηρα την αποφαση να περασω το spb,ρωταω ,το περναμε στην κυρια μνημη η στην αποθηκη μου;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μιας και πηρα την αποφαση να περασω το spb,ρωταω ,το περναμε στην κυρια μνημη η στην αποθηκη μου;

 

Εγώ το έχω κάνει εγκατάσταση στην αποθήκη μου. Δέν έχω κανένα πρόβλημα. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link;

 

Εκτός από την διαφορά με το ηχείο, έχει προσθέσει και ένα νέο πρωτοποριακό τρόπο εισαγωγής κειμένου το SWYPE (από τους δημιουργούς του Τ9) το οποίο απογειώνει στην κυριολεξία την χρήση του on screen keyboard!!!

 

Και για το τέλος ένα νέο πρόμο βίντεο!

http://www.youtube.com/watch?v=tg1b7vhuwQQ&feature=player_embedded

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

βοηθατε συνανθρωποι πως θα το κανω να γυρναει σε landscape?

 

http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-http-i8000-modaco-com/294337/orientation-detection-v1-0-autorotation-v1-1/#entry1089709

Link to comment
Share on other sites

βοηθατε συνανθρωποι πως θα το κανω να γυρναει σε landscape?

 

8. Περιστροφή της οθόνης σε ένα κουμπί!

 

Με τον παρακάτω τρόπο, μπορείτε να ορίσετε κάποιο συγκεκριμένο κουμπί του κινητού σας ώστε να πραγματοποιεί περιστροφή της οθόνης!

 

1. Με έναν registry editor ανατρέξτε στην θέση HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\Rotation

2. Αλλάξτε την τιμή του HideOrientationUI από 1 σε 0

3. Από τις Ρυθμίσεις-> Γενικές ρυθμίσεις-> Κουμπί επιλέξτε την περιστροφή οθόνης στο κουμπί της αρεσκείας σας

 

Εναλλακτικά μπορείτε να κατεβάσετε και να τρέξετε ένα cab αρχείο που έφτιαξα και διευκολύνει την παραπάνω διαδικασία γι' αυτούς που δεν είναι εξοικειωμένοι με τέτοιες ρυθμίσεις!

http://rapidshare.com/files/28403015...otation_1_.cab

 

Απο http://www.bytheway.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...