Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές και όσο αυτό είναι εφικτό, μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω του 10%. Σε αυτές τις συσκευές δεν ενδείκνυται να αφήνουμε την μπαταρία να αδειάζει πλήρως.

 

Αλήθεια ??? :worry: Δεν το έχω ξανακούσει...Εγώ περιμένω να μου βγάλει ειδοπείηση και να το βάλω.

Όσο μπορώ και το επιτρέπει η ώρα προτιμώ να το φορτίζω κλειστό!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Όσο μπορώ και το επιτρέπει η ώρα προτιμώ να το φορτίζω κλειστό!

 

Δεν είναι απαραίτητο, φόρτισε το όπως σε βολεύει. Επίσης ενδείκνυται η φόρτιση μέσω USB γιατί συνεισφέρει στη μακροβιότερη απόδοση της μπαταρίας σε σχέση με τον ταχυφορτιστή πρίζας.

 

Καλα η οθονη του omnia 2 εχει μονο 65000 χρωματα?

 

Ούτως ή άλλως, τα Windows Mobile τόσα υποστηρίζουν. Τα τρελά νούμερα που βλέπεις σε κάποιες συσκευές αποτελούν απλά διαφημιστικά τρικ. Με γυμνό μάτι, δεν βλέπεις διαφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω για να ακουω ραδιο μεσω ιντερνετ;

δε μου ανοιγει το media player (πχ στο e-radio.gr, κ.α.) για να ακουσω

 

Κατα τα αλλα το κινητο σα πρωτο μου wm πολυ καλο

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να κανω για να ακουω ραδιο μεσω ιντερνετ;

δε μου ανοιγει το media player (πχ στο e-radio.gr, κ.α.) για να ακουσω

 

Κατα τα αλλα το κινητο σα πρωτο μου wm πολυ καλο

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=239833

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο, φόρτισε το όπως σε βολεύει. Επίσης ενδείκνυται η φόρτιση μέσω USB γιατί συνεισφέρει στη μακροβιότερη απόδοση της μπαταρίας σε σχέση με τον ταχυφορτιστή πρίζας.

Να σου πω την αλήθεια το κινητό το έχω μία βδομάδα και ακόμα το εξερευνώ! :lol:

Δεν έχω προλάβει να το συνδέσω στον υπολογιστή!

Απ'όσο ξέρω τα wm σου δίνουν τη δηνατότητα να επιλέξεις αν θα φορτίζεται το κινητό όταν το συνδέεις μέσω usb..Θέλω πχ να περάσω κάτι και να το βγάλω. Δεν θέλω σε εκείνο το διάστημα να φορτίσει η μπαταρία (αυτό δεν συμβάλει στην καλύτερη συντήρησή της ;))

 

Ούτως ή άλλως, τα Windows Mobile τόσα υποστηρίζουν. Τα τρελά νούμερα που βλέπεις σε κάποιες συσκευές αποτελούν απλά διαφημιστικά τρικ. Με γυμνό μάτι, δεν βλέπεις διαφορά.

Σωστά! Το μάτι δεν μπορεί να διακρίνει τα παραπάνω χρώματα..;)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απ'όσο ξέρω τα wm σου δίνουν τη δηνατότητα να επιλέξεις αν θα φορτίζεται το κινητό όταν το συνδέεις μέσω usb..Θέλω πχ να περάσω κάτι και να το βγάλω. Δεν θέλω σε εκείνο το διάστημα να φορτίσει η μπαταρία (αυτό δεν συμβάλει στην καλύτερη συντήρησή της ;))

 

Όπως προείπα, η φόρτιση μέσω USB συμβάλει περισσότερο στην σωστή συντήρηση της μπαταρίας από ότι ο ταχυφορτιστής. Σου συνιστώ να μην απενεργοποιήσεις τη συγκεκριμένη επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα, η φόρτιση μέσω USB συμβάλει περισσότερο στην σωστή συντήρηση της μπαταρίας από ότι ο ταχυφορτιστής. Σου συνιστώ να μην απενεργοποιήσεις τη συγκεκριμένη επιλογή.

Nαι, το κατάλαβα αυτο! Του κάνει όμως καλό να φορτίσει για 2-3 λεπτά μόνο??

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα, αν και μπορείς να το αφήνεις παραπάνω και να φορτίζει κανονικά.

Οκ, thanks! :wink:

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα υπαρχει και το gps δουλευει μονο οταν εχω το προγραμμα gps tesτ εγκατεστημενο. Μηπως ετσι μονο δουλευει ?
Link to comment
Share on other sites

Με igo και notes, πήγα να ανοίξω φωτογραφική και παραλίγο να γονατίσει :blink:

δηλαδή φαντάσου να άνοιγα ταυτόχρονα και το excel που χρειάζομαι των 3mb.

To παλιό μου cruise 2007 δεν είχε τέτοιο πρόβλημα και έχει το sam 2009. :X

 

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα υπαρχει και το gps δουλευει μονο οταν εχω το προγραμμα gps tesτ εγκατεστημενο. Μηπως ετσι μονο δουλευει ?

 

Θες να πεις ότι με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης δεν κλειδώνει δορυφόρους και κλειδώνει μόνο όταν ανοίξεις και το GPS Test;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα το σπάσω.

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με Ιντερνετ μέσω WIFI? Είναι συνδεδεμένο και δεν μπαίνει πουθενά. μετά το ρεμπουτ λειτουργεί πάλι κανονικά.

 

Επίσης εκνευριστικό είναι που όταν χτυπάει το πρώτο κουδούνισμα είναι πολύ σιγανό. σε αυτό δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί;

 

έφυγα από symbian (5800) υποτίθεται για να γλιτώσω από κάποια κολλήματα.

 

Η Samsung τελικώς έχει λίγα μπαγκς και καλά. Είναι αρκετά ώστε να πάρει σύντομα δρόμο.

 

κρίμα .

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

Γνωριζει καποιος που μπορουμε να βρουμε προστατευτικη μεμβρανη οθονης σα την elago η οποια σε δυο καταστηματα ιντερνετικα δεν ειναι διαθεσιμη...

'Η τουλαχιστον αν γνωριζει καποιος αν κανει απο καποιο αλλο μοντελο...

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

Γνωριζει καποιος που μπορουμε να βρουμε προστατευτικη μεμβρανη οθονης σα την elago η οποια σε δυο καταστηματα ιντερνετικα δεν ειναι διαθεσιμη...

'Η τουλαχιστον αν γνωριζει καποιος αν κανει απο καποιο αλλο μοντελο...

 

Ευχαριστω.

Εγώ έχω πάρει την Martin Fields

 

Επίσης έχω δοκιμάσει σε άλλα κινητά την Invincible Shield της Zagg

 

Κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει την Martin Fields

 

Επίσης έχω δοκιμάσει σε άλλα κινητά την Invincible Shield της Zagg

 

Κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της!

 

Ποσα ειναι τα μεταφορικα και ποσες μεμβρενες εχει η παραγγελεια? Σε ποσες μερες σου ηρθε φιλε EchiDNA? Για την MARTIN

Link to comment
Share on other sites

http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-i8000-Omnia-II-2-silicon-case-thiki-silikonis.81692.html

Πολύ καλή και φθηνή!

Πακετο και το http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-i8000-Omnia-2-Sceeen-protectors-pack-x-2.91461.html

Ολα μαζί 22 ευρω με τα μεταφορικά!!!

Ο Νικος αψογος επαγγελματιάς.Μιληστε μαζι του και θα καταλάβετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποσα ειναι τα μεταφορικα και ποσες μεμβρενες εχει η παραγγελεια? Σε ποσες μερες σου ηρθε φιλε EchiDNA? Για την MARTIN

 

3€ τα μεταφορικά! Στην παραγγελία βάζεις πόσες μεμβράνες θέλεις! Εγώ πήρα μία!

Έκανε γύρω στις 10 μέρες, αν θυμάμαι καλά!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει σε κάποιον από σας να μη μπορεί να συνδεθεί το Omnia 2 με τα XP μέσω activesync? Συνδέεται όμως κανονικά σαν mass storage. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει σε κάποιον από σας να μη μπορεί να συνδεθεί το Omnia 2 με τα XP μέσω activesync? Συνδέεται όμως κανονικά σαν mass storage. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ

 

Έχεις σίγουρα την τελευταία έκδοση του activesync???

Το είχα πάθει με άλλο κινητό αλλά έφταιγε το pc :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση EchiDNA και analyzer..

Εν τελει εκανα σημερα μια βολτα απο ebay και με 3 ευρω με free μεταφορικα εφερα 6αδα, δε θα εχω να χασω κατι ακομα και να μη κανουν καλα τη δουλεια τους, εχετε εμπειρια απο κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Πριν 3 μέρες πήρα το ΟΜΝΙΑ ΙΙ και οι απορίες που μου δημιουργήθηκαν είναι όσες και οι δυνατότητες του κινητού! ;)

πάμε:

1) Το sktools που κατέβασα, για να πειράζω τη registry, μου βγάζει μόνο 6 επιλογές γιατί είναι demo mode! Για ολόκληρο το πρόγραμμα πρέπει να πληρώσω; (ή δεν έψαξα καλά ή έτσι είναι)

2) Είχε ρωτηθεί και πριν στο φόρουμ και έχω την εντύπωση ότι δεν απαντήθηκε, στο media player έχουν κατέβει οι φωνητικές "ειδοποιήσεις" του προγράμματος του gps της sygic και έχουν μπερδευτεί με τα mp3! Πως γίνεται να τα συμμαζέψουμε λίιγο τα πράγματα?

3) Γίνεται να μην υπερφορτώνεται το μενού με όλα τα προγράμματα, αλλά να υπάρχει μία σωστή αρχειοθέτηση? Τι εννοώ? Αν υπάρχει επιλογή να ταξινομούμε τα προγράμματα και τα παιχνίδια και να μη μαζέυονται όλα στο μενου!

4) Αν γίνεται να μου πείτε μερικά σάιτ να κατεβάζω προγράμματα-παιχνίδια (εχμ... τζάμπα φυσικά) (ένα pm θα ήταν ότι πρέπει :D)

5) Αφού πέρασα κάποια αρχεία pdf και avi από τον υπολογιστή μου, βρήκα στη μνήμη του κινητού, άσχετες φωτογραφίες που είναι μεν στον υπολογιστή μου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τις έβαλα στο κινητό μου!!! Συνέβει σε κανέναν από εσάς παρόμοιο?

6) Έβαλα ένα αρχείο avi με ελληνικούς υπότιτλους (srt ήταν οι υπότιτλοι νομίζω) και δε μπορούσε να παίξει καθόλου το αρχείο avi! Με το που διέγραψα το αρχείο με τους υπότιτλους, το avi το διάβαζε κανονικά! Γίνεται να βάλω υπότιτλους και να παίζει κανονικά, ή θα πρέπει να βάλω άλλο τύπου αρχεία

7) ... εχμμ αρκετά έγραψα ήδη!!

 

Συγνώμη για την έκταση του post, ελπίζω σε μερικές απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση EchiDNA και analyzer..

Εν τελει εκανα σημερα μια βολτα απο ebay και με 3 ευρω με free μεταφορικα εφερα 6αδα, δε θα εχω να χασω κατι ακομα και να μη κανουν καλα τη δουλεια τους, εχετε εμπειρια απο κατι τετοιο?

 

Απλα αυτες οι φθηνιάρικες κινεζικες απο ebay, γρατζουνιόνται πολύ ευκολα και θελουν σχετικα συντομα αντικαταστασ, γιατι θολωνει η οθονη αππο τισ πολλες γρατζουνιες της μεμβράνης.

Γιαυτο και δινουν 6αδα μεμβρανες ετσι αεράτα....:D

 

Όπως προείπα, η φόρτιση μέσω USB συμβάλει περισσότερο στην σωστή συντήρηση της μπαταρίας από ότι ο ταχυφορτιστής. Σου συνιστώ να μην απενεργοποιήσεις τη συγκεκριμένη επιλογή.

 

Καλο θα ειναι να απενεργοπιηθει η επιλογη αυτη γιατι αν ειναι πχ για μεταφορα 1-2 αρχειων να φορτισει 1 λεπτό μονο, και γενικα το συνδεσεις-αποσυνδεεεις συχνα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κανει καλο στην μπαταρία.:!:

Αν ειναι να επιλεξεις ειδος φορτισης θα συμφωνησω με το φιλο athanaso77 οτι υπερτερει η φορτιση απο usb εναντι του ταχυφορτιστη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Πριν 3 μέρες πήρα το ΟΜΝΙΑ ΙΙ και οι απορίες που μου δημιουργήθηκαν είναι όσες και οι δυνατότητες του κινητού! ;)

πάμε:

1) Το sktools που κατέβασα, για να πειράζω τη registry, μου βγάζει μόνο 6 επιλογές γιατί είναι demo mode! Για ολόκληρο το πρόγραμμα πρέπει να πληρώσω; (ή δεν έψαξα καλά ή έτσι είναι)

2) Είχε ρωτηθεί και πριν στο φόρουμ και έχω την εντύπωση ότι δεν απαντήθηκε, στο media player έχουν κατέβει οι φωνητικές "ειδοποιήσεις" του προγράμματος του gps της sygic και έχουν μπερδευτεί με τα mp3! Πως γίνεται να τα συμμαζέψουμε λίιγο τα πράγματα?

3) Γίνεται να μην υπερφορτώνεται το μενού με όλα τα προγράμματα, αλλά να υπάρχει μία σωστή αρχειοθέτηση? Τι εννοώ? Αν υπάρχει επιλογή να ταξινομούμε τα προγράμματα και τα παιχνίδια και να μη μαζέυονται όλα στο μενου!

4) Αν γίνεται να μου πείτε μερικά σάιτ να κατεβάζω προγράμματα-παιχνίδια (εχμ... τζάμπα φυσικά) (ένα pm θα ήταν ότι πρέπει :D)

5) Αφού πέρασα κάποια αρχεία pdf και avi από τον υπολογιστή μου, βρήκα στη μνήμη του κινητού, άσχετες φωτογραφίες που είναι μεν στον υπολογιστή μου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τις έβαλα στο κινητό μου!!! Συνέβει σε κανέναν από εσάς παρόμοιο?

6) Έβαλα ένα αρχείο avi με ελληνικούς υπότιτλους (srt ήταν οι υπότιτλοι νομίζω) και δε μπορούσε να παίξει καθόλου το αρχείο avi! Με το που διέγραψα το αρχείο με τους υπότιτλους, το avi το διάβαζε κανονικά! Γίνεται να βάλω υπότιτλους και να παίζει κανονικά, ή θα πρέπει να βάλω άλλο τύπου αρχεία

7) ... εχμμ αρκετά έγραψα ήδη!!

 

Συγνώμη για την έκταση του post, ελπίζω σε μερικές απαντήσεις!

 

Φίλε μου καλορίζικο!!

Έχουμε κ λέμε:

3) Έναρξη>Διαχείρηση Αρχείων>windows>Start menu>Προγράματα

Εκεί φτιάξε όσους φακέλους θέλεις και μετακινησε τις εφαρμογές σε αυτούς!

5) Φταίει το ActiveSync (έκανε συγχρονισμό με το pc σου)

Έναρξη>Ρυθμίσεις>Γενικές ρυθμίσεις>Σύνδεση usb> και τικάρεις την επιλογή "Μαζική Αποθήκευση"

6) Απ'οσο ξέρω πρέπει να έχεις κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει υπότιτλους. Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιο (γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα), αλλα όλο και κάποιος θα ξέρει να μας πεί! ;)

 

Αυτά απο εμένα...Καλό ψάξιμο! :)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

2) Είχε ρωτηθεί και πριν στο φόρουμ και έχω την εντύπωση ότι δεν απαντήθηκε, στο media player έχουν κατέβει οι φωνητικές "ειδοποιήσεις" του προγράμματος του gps της sygic και έχουν μπερδευτεί με τα mp3! Πως γίνεται να τα συμμαζέψουμε λίιγο τα πράγματα?

 

Όντως δεν έχει απαντηθεί κι έχω ακριβώς την ίδια απορία. Δε γίνεται κάπως να ελέγχουμε το που ψάχνει η library για αρχεία; Με ενα πρόγραμμα πλοήγησης και γίνεται χαμός μέχρι να βρεις τα μουσικά σου κομμάτια για να τα κάνεις playlist. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...