Jump to content

Τι βάρος έχετε;


nio1975
 Κοινοποίηση

Εσείς που ανήκετε;  

560 members have voted

  1. 1. Εσείς που ανήκετε;

    • Χοντρός-η
      58
    • Αδύνατος-η
      123
    • Κανονικός-ή
      262
    • Χοντρός αλλά παλιά ήμουν αδύνατος
      46
    • Αδύνατος αλλά παλιά ήμουν χοντρός
      46
    • Υπερυπερβαρος
      25


Recommended Posts

Παιδια, τα πραγματα ειναι σχετικα απλα.

 

Το παιρνεις αποφαση και τρως ΣΩΣΤΑ και οχι λαμακιτσες (πολυ ζαχαρη, σοκολατες, γαριδακια, αναψυκτικα, γυρους πολλους κλπ).

 

Μεριδες νορμαλ και οχι να σκας μετα και να μην μπορεις να περπατησεις.

 

Μετα τις 10 το βραδυ καλο θα ειναι να μην τρωμε.

 

Πινουμε αρκετο νερο.

 

Και το βασικο: Να κινουμαστε! Αν καθομαστε ολη μερα, δεν χανουμε κιλα.

 

Βεβαια αυτα ισχυουν για ατομα που ΔΕΝ εχουν προβλημα υγειας.

Ειναι να το παρουμε αποφαση! (μαζι κ γω ;) )

 

ΥΓ: Δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο για την υγεια, αλλα εγω ενα χρονο πριν, οταν ειχα λιγουρα (οχι πεινα) μασουσα μια τσιχλα. Και ετσι ξεχνιωμουν. Ειχα χασει σε λιγο καιρο κανα 4 κιλα.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 584
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aaxxx όλοι χάνουνε, μαμάδες, παππούδες, εγγόνια, εκτός απο μενα. :( Εγώ δεν μπορώ να αλλάξω τπτ στον τροπο μαγειρεματος μου, γιατί πιο υγιεινα δεν γινεται! Ο Μπαζαίος αγκαλιά με τον Παπανικόλα στην κουζίνα μας (σας ειπα οτι ειμαι διαστροφική στις γευσεις και το χω περάσει και στους εδώ. Εχετε δει άνθρωπο να τρωει ωμο κουάκερ απο το κουτί με το κουτάλι?:D ) Για να καταλαβετε τηγάνι δεν υπάρχει σπιτι μας, αντιθετως εχουμε δυο ατμομάγειρες :D

poseidon2004 να τη χαιρεσαι τη μαμα - αδερφή και συ κι όλη σου η οικογένεια! Και να την καμαρωνετε, που ασφαλως το κανετε.:)Πάντως εχει μεγάλη σημασία τι βάσεις παιρνουμε απο το σπιτι. Να σας πω ενα παραδειγμα. Επειδή κάποτε ήμασταν (ο αντρας μου κι εγώ) σκληροπυρηνικοι με την υγιεινή διατροφή, στην πρωτη μας κορη, ουδέποτε δώσαμε γαριδάκια. Στα τέταρτα γενεθλια της λοιπον, ένα παιδάκι της έφερε δώρο ενα πακετο γαριδάκια. Τα ανοιγει η μικρή, τα κοιτάζει, τα περιεργάζεται με μεγάλη προσοχή και μετά φωνάζει "Μπιλυ, Μπιλυ, έλααα" στον σκυλο μας. Νόμιζε ότι ήταν σκυλοτροφή! :lol:

Πάντως το συστημα δουλευει. Μπορει να μη χάνω κιλά, οι εξετάσεις πάντως που κανω μια στο τοσο βγαινουν άριστες. Είναι μια παρηγοριά κι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια παρηγοριά κι αυτό..
δεν ειναι μια παρηγορια..ειναι το δια ταυτα πιστευω.;) ;) ;)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

μπα, δε θα σου κανω ειμαι πολυ βαβουρης (δυνατα μουσικη στο αμαξι/στο σπιτι)...θα σε ξεβολεψω! :p :p

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Greekcharmed τι κάνεις την Κυριακή? (παντρεύεσαι ντε... :p )

 

Εγώ αν και δεν έχω περιττά κιλά (ιδανικό βάρος,ούτε λιγοφαγάς είμαι ούτε πολυφαγάς,για τα πρακτικά 1.67 και 58 κιλά) αλλά δεν είναι σωστά κατανεμημένα.Έχω χοντρά πόδια (δυσκολεύομαι να βρω παντελόνια από τα παδικά πια..) και πισινό ενώ από πάνω (φανέλες,πουκάμισα) φοράω size 8-10 ενώ είμαι 14. Γι' αυτό αποφάσισα να κάνω μια διατροφή, να χάσω 4-5 κιλά και να ξεκινήσω κ γυμναστήριο για να κάψω λίπος.

Να δώσω τώρα κάποια τιπς τα οποία με βοηθούν να μην τρώω όταν με πιάνει λιγούρα (ιδιαίτερα μετά το φαγητό,αν και δεν πεινάω καθόλου,με πιάνει λιγούρα κάθε μέρα και μπορεί να φάω οτιδήποτε,από καρύδια :p μέχρι σοκολάτες ή ακόμη την κρέμα από τα μακαρόνια που ήδη έχω φάει το μεσημέρι :lol: )

Τώρα με την διατροφή,ουσιαστικά προσπαθώ να μειώσω τις μερίδες και να κόψω αυτά τα ενδιάμεσα,τα οποία τρώω κατά τη διάρκεια της λιγούρας.

-Όταν με πιάνει λιγούρα πια,τρώω ένα κριτσίνι (ένα στικ παξιμάδι,πολύ μικρό) το οποίο είναι αλμυρό και υποθέτω δεν έχει καθόλου θερμίδες.

-Πολλοί λένε όχι φαϊ μετά τις 8-9 κτλ. Αυτό λοιπόν φίλοι μου,είναι λάθος, καθώς ρόλο παίζουν οι συνολικές θερμίδες (και τα λίπη,οι πρωτεϊνες κτλ) που τρώμε καθημερινά και όχι η ώρα που τις τρώμε. Το σημαντικό είναι να μην φάμε στις 22.00 και να πάμε στις 22.30 να πέσουμε για ύπνο,γιατί τότε το στομάχι θα είναι σε διαδικασία πέψης και δεν θα μπορούμε να κοιμηθούμε.

-Άλλο πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε, είναι να αθλούμαστε ή γενικά να κινούμαστε πολύ μετά το φαγητό. Αυτό επιβαρύνει τον οργανισμό ο οποίος δυσκολεύεται στην πέψη και δεν κάνει σωστά τη δουλειά του(πιθανή δυσπεψία)

-Το γυμναστήριο, κάνει πολύ καλό. Πρώτο και κύριο τονώνει το ηθικό μας (ειδικά όταν βλέπουμε τα αποτελέσματα) και ακόμη,μας κάνει πιο κοινωνικούς. Καλύτερα πάντως, να πηγαίνετε με κάποιον δικό σας γυμναστήριο γιατί στην αρχή (ως γνωστόν, κάθε αρχή και δύσκολη) αν δεν έχετε κάποιον να μιλάτε και να χαζολογάτε θα βαρεθείτε και θα τα παρατήσετε.

-Καλή σας όρεξη... :p

 

Φιλικά

JustMe!

Link to comment
Share on other sites

76 με 83

 

Μου φαίνεται λίγο απίθανο...:confused: Γύρω στα 85 πρέπει να είναι καλά... Ή μήπως έκανες αυτό το κολπάκι με το δείκτη μάζας σώματος; (δε θυμάμαι τα όρια, π.χ. μέχρι 18 είσαι κάτω από το κανονικό βάρος κτλ)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Aaxxx όλοι χάνουνε, μαμάδες, παππούδες, εγγόνια, εκτός απο μενα. :( Εγώ δεν μπορώ να αλλάξω τπτ στον τροπο μαγειρεματος μου, γιατί πιο υγιεινα δεν γινεται! Ο Μπαζαίος αγκαλιά με τον Παπανικόλα στην κουζίνα μας (σας ειπα οτι ειμαι διαστροφική στις γευσεις και το χω περάσει και στους εδώ. Εχετε δει άνθρωπο να τρωει ωμο κουάκερ απο το κουτί με το κουτάλι?:D ) Για να καταλαβετε τηγάνι δεν υπάρχει σπιτι μας, αντιθετως εχουμε δυο ατμομάγειρες :D

poseidon2004 να τη χαιρεσαι τη μαμα - αδερφή και συ κι όλη σου η οικογένεια! Και να την καμαρωνετε, που ασφαλως το κανετε.:)Πάντως εχει μεγάλη σημασία τι βάσεις παιρνουμε απο το σπιτι. Να σας πω ενα παραδειγμα. Επειδή κάποτε ήμασταν (ο αντρας μου κι εγώ) σκληροπυρηνικοι με την υγιεινή διατροφή, στην πρωτη μας κορη, ουδέποτε δώσαμε γαριδάκια. Στα τέταρτα γενεθλια της λοιπον, ένα παιδάκι της έφερε δώρο ενα πακετο γαριδάκια. Τα ανοιγει η μικρή, τα κοιτάζει, τα περιεργάζεται με μεγάλη προσοχή και μετά φωνάζει "Μπιλυ, Μπιλυ, έλααα" στον σκυλο μας. Νόμιζε ότι ήταν σκυλοτροφή! :lol:

Πάντως το συστημα δουλευει. Μπορει να μη χάνω κιλά, οι εξετάσεις πάντως που κανω μια στο τοσο βγαινουν άριστες. Είναι μια παρηγοριά κι αυτό..

 

Είστε κάπως υπερβολικοί. Καλά είναι να αποφεύγουμε όσο γίνεται τα διατροφικά λάθη αλλά αυτό πια είναι εμμονή. Δεν χάθηκε ο κόσμος με κανένα τηγανητό ή γαριδάκι που και που.

Από γυμναστική κάνουμε λιγάκι;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο. Εμμονη είναι. Πρώτη το αναγνωριζω και γι αυτο στη δευτερη κορη μου, ειμαι σαφώς ανοιχτότερη σε "ακατάλληλα" φαγητά. Στα βασικά όμως, ειναι πολυ αργά πια για ν' αλλάξω..

Γυμναστική? Τώρα πια που χρονος για γυμναστήρια, αλλά με όλες τις δουλειές εδω και το τρεξιμο πισω απο μια πεντάχρονη ειναι μια χαρά γυμναστική..:)

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστική? Τώρα πια που χρονος για γυμναστήρια, αλλά με όλες τις δουλειές εδω και το τρεξιμο πισω απο μια πεντάχρονη ειναι μια χαρά γυμναστική..:)

Δεν συμφωνώ. Η γυναίκα μου έχει να τρέχει πίσω από δίδυμες πεντάχρονες και είναι εξοντωτικό όντως, το ξέρω από πρώτο χερι. Αλλά καταφέρνει να κλέψει 3 φορές την εβδομάδα λιγο χρόνο για το γυμναστήριο. Και την πληρώνω εγώ φυσικά:) . Αλλά αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

1.59h (no comments plz!!!) και βάρος από την τελευταία φορά που ανέβηκα στην ζυγαριά 55kg.
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

1.59h (no comments plz!!!)

τ ακριβα αρωματα μπαινουν σε μικρα μπουκαλακια παρακαλω!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

1,85 και 79κιλα...πριν 3μηνες ημουν 90κιλα αλλα πεισμωσα και το εραψα και σε 3 μηνες ηραθα στα ισα μου...τωρα απλα προσεχω τι τρωω (κομμενα τα βραδινα κοψιδια) και με λιγη γυμναστικη στο σπιτι βλεπω οχι μονο οτι διατηρουμαι, αλλα χανω κιολας λιγα :)
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

@Nrg, ti na sou pw, exw na balw ponto edw k 2 mhnes! :( :mad: Les na pshlwsw ki allo? :p

 

@xpuser: nai.. Vasika 14,5 peripou :) mhn entypwsiazesai pantws.. 1-2a gymnasiou 3exwriza.. Twra mprosta se kati symma8htes m exw arxisei na niw8w meionektika :p sobara!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

@Nrg, ti na sou pw, exw na balw ponto edw k 2 mhnes! :( :mad: Les na pshlwsw ki allo? :p

 

@xpuser: nai.. Vasika 14,5 peripou :) mhn entypwsiazesai pantws.. 1-2a gymnasiou 3exwriza.. Twra mprosta se kati symma8htes m exw arxisei na niw8w meionektika :p sobara!

 

 

Μη νιώθεις μειονεκτικά για αυτό.. Μπορείς να το αξιοποιήσεις βέβαια....:p

Link to comment
Share on other sites

fssssst που παει το μυαλο σου ρε? :p (btw ωραια υπογραφη...)

 

Ογκολιθος και απο δω... Καπου αναμεσα 1.70-1.80 (εχω να μετρηθω καιρο...) περιπου 85 κιλα... Την θελω την διετουλα μου αλλα με την κριση στο πετραιλεο που καιρος για αυτα :p ;)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

@Nrg, ti na sou pw, exw na balw ponto edw k 2 mhnes! :( :mad: Les na pshlwsw ki allo? :p

 

@xpuser: nai.. Vasika 14,5 peripou :) mhn entypwsiazesai pantws.. 1-2a gymnasiou 3exwriza.. Twra mprosta se kati symma8htes m exw arxisei na niw8w meionektika :p sobara!

 

 

Μη νιώθεις μειονεκτικά για αυτό.. Μπορείς να το αξιοποιήσεις βέβαια....:p

 

Em.. Pare3hghses to post mou :p niw8w meionekthka epeidh kapoio symma8htes mou phran ta panw tous kai apofasisan na mou rixnoun ena kefali kai moiazw mikroskopikos mprosta tous! :p apo a3iopoihsh basket :D

Link to comment
Share on other sites

παντως..αλλο 1.70 και αλλο 1.80 :D

μην σου πω καμια σχεση :)

για να σε λες ογκολιθο..για 1,75 σε υπολογιζω..:)

Link to comment
Share on other sites

kai moiazw mikroskopikos mprosta tous!

ρε θα σε πλακωσω!!192 γομαρι και αισθανεσαι μικροσκοπικος???:blink: :blink:

πωπω με center ομαδας μπασκετ κανεις παρεα???:lol:

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

kai moiazw mikroskopikos mprosta tous!

ρε θα σε πλακωσω!!192 γομαρι και αισθανεσαι μικροσκοπικος???:blink: :blink:

πωπω με center ομαδας μπασκετ κανεις παρεα???:lol:

 

:p oxi.. Aplws exw kai pshlous filous :p twra pou eipes gia basket.. Epai3a 1 fora me thn omada mou filiko me ta ekpaideythria platwna. . . Exei 5 paixtes stn e8nikh.. Ekei na deis komplarisma :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Greekcharmed τι κάνεις την Κυριακή? (παντρεύεσαι ντε... :p )

 

Εγώ αν και δεν έχω περιττά κιλά (ιδανικό βάρος,ούτε λιγοφαγάς είμαι ούτε πολυφαγάς,για τα πρακτικά 1.67 και 58 κιλά) αλλά δεν είναι σωστά κατανεμημένα.Έχω χοντρά πόδια (δυσκολεύομαι να βρω παντελόνια από τα παδικά πια..) και πισινό ενώ από πάνω (φανέλες,πουκάμισα) φοράω size 8-10 ενώ είμαι 14. Γι' αυτό αποφάσισα να κάνω μια διατροφή, να χάσω 4-5 κιλά και να ξεκινήσω κ γυμναστήριο για να κάψω λίπος.

Να δώσω τώρα κάποια τιπς τα οποία με βοηθούν να μην τρώω όταν με πιάνει λιγούρα (ιδιαίτερα μετά το φαγητό,αν και δεν πεινάω καθόλου,με πιάνει λιγούρα κάθε μέρα και μπορεί να φάω οτιδήποτε,από καρύδια :p μέχρι σοκολάτες ή ακόμη την κρέμα από τα μακαρόνια που ήδη έχω φάει το μεσημέρι :lol: )

Τώρα με την διατροφή,ουσιαστικά προσπαθώ να μειώσω τις μερίδες και να κόψω αυτά τα ενδιάμεσα,τα οποία τρώω κατά τη διάρκεια της λιγούρας.

-Όταν με πιάνει λιγούρα πια,τρώω ένα κριτσίνι (ένα στικ παξιμάδι,πολύ μικρό) το οποίο είναι αλμυρό και υποθέτω δεν έχει καθόλου θερμίδες.

-Πολλοί λένε όχι φαϊ μετά τις 8-9 κτλ. Αυτό λοιπόν φίλοι μου,είναι λάθος, καθώς ρόλο παίζουν οι συνολικές θερμίδες (και τα λίπη,οι πρωτεϊνες κτλ) που τρώμε καθημερινά και όχι η ώρα που τις τρώμε. Το σημαντικό είναι να μην φάμε στις 22.00 και να πάμε στις 22.30 να πέσουμε για ύπνο,γιατί τότε το στομάχι θα είναι σε διαδικασία πέψης και δεν θα μπορούμε να κοιμηθούμε.

-Άλλο πράγμα που δεν πρέπει να κάνουμε, είναι να αθλούμαστε ή γενικά να κινούμαστε πολύ μετά το φαγητό. Αυτό επιβαρύνει τον οργανισμό ο οποίος δυσκολεύεται στην πέψη και δεν κάνει σωστά τη δουλειά του(πιθανή δυσπεψία)

-Το γυμναστήριο, κάνει πολύ καλό. Πρώτο και κύριο τονώνει το ηθικό μας (ειδικά όταν βλέπουμε τα αποτελέσματα) και ακόμη,μας κάνει πιο κοινωνικούς. Καλύτερα πάντως, να πηγαίνετε με κάποιον δικό σας γυμναστήριο γιατί στην αρχή (ως γνωστόν, κάθε αρχή και δύσκολη) αν δεν έχετε κάποιον να μιλάτε και να χαζολογάτε θα βαρεθείτε και θα τα παρατήσετε.

-Καλή σας όρεξη... :p

 

Φιλικά

JustMe!

 

Φρουτάκια, πολύ νερό, πολλά μα ΠΟΛΛΑ λαχανικά (μπεεεεεεε), όσπρια, μια φορά την εβδομάδα κόκκινο κρέας, ψάρι, φιλέτο κοτόπουλο ή γαλοπούλα και γιαούρτια...αυτά είναι στην εβδομαδιαία μου διατροφή. Τώρα οι παρανομίες μου είναι λίγες...ηλιόσποροι, ζάχαρη στον καφέ (με τπτ δεν μπορώ ζαχαρίνες κλπ) και μια μικρή σοκολάτα υγείας την εβδομάδα.

Τώρα αν μια φορά την εβδομάδα με πιάσει το σουβλακικό μου αμοκ, πάω στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς, παρκάρω απέναντι, μυρίζωωωωω, γυρνάω σπίτι και μασουλάω φρυγανιές με γιαούρτι αφού πριν τα βαφτίσω δίπιτο με γύρο και απόλα :confused:

άτιμη δίαιτα....πάντως ανέβηκα σήμερα στην ζυγαριά μετά απο 2 εβδομάδες και ευτυχώς είδα τον δείκτη να έχει μειωθεί 1,5 κιλό....καλά πάμε...wish me good luck γιατί μέχρι το καλοκαίρι με βλέπω να περπατάω στον δρόμο και τους ανθρώπους να τους βλέπω σαν σουβλάκια με πόδια :lol:

Καλυφθείτεεεε....:lol:

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...