Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρέλαβα εδώ και 1 εβδομάδα το Β7610 από Plaisio με WM6.5 GR

Όλα καλά μέχρι την σήμερον όπου δοκίμασα την κάμερα και είδα ότι ενώ όλες οι σχετικές ρυθμίσεις που έχει είναι στο αυτόματο, όλες οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικά θολές.

Για την ακρίβεια το μόνο που φαίνεται είναι μια θολούρα και διάφορα χρώματα!!!

Το ίδιο γίνεται και στο Video!

 

Καμμιά ιδέα??? Τι κάνω λάθος ??? Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα???

 

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

 

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια/ες από τις φωτογραφίες σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρέλαβα εδώ και 1 εβδομάδα το Β7610 από Plaisio με WM6.5 GR

Όλα καλά μέχρι την σήμερον όπου δοκίμασα την κάμερα και είδα ότι ενώ όλες οι σχετικές ρυθμίσεις που έχει είναι στο αυτόματο, όλες οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικά θολές.

Για την ακρίβεια το μόνο που φαίνεται είναι μια θολούρα και διάφορα χρώματα!!!

Το ίδιο γίνεται και στο Video!

 

Καμμιά ιδέα??? Τι κάνω λάθος ??? Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα???

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Πιστεύω θα το εχεις ελέγξει, αλλά ας ρωτήσω για καλό και για κακό:

Μήπως η κάμερα εχει προστατευτικό διαφανές ζελοφάν, το οποίο μάλλον έχει θολώσει/χαλάσει και σου αλλοιώνει τις φωτογραφίες??

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Με το πληκτρολόγιο μπορείτε να γράψετε Ελληνικά?
Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Με το πληκτρολόγιο μπορείτε να γράψετε Ελληνικά?

 

Πρεπει να επιλεξεις την γλωσσα απο τις γενικες ρυθμησεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Είμαι και εγώ κάτοχος του Omnia Pro εδώ και μια βδομάδα.

Είναι το πρώτο WM τηλέφωνο που έχω και προέρχομαι τα τελευταία...10 χρόνια από Nokia, τελευταία το 6120.

Να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητες του Pro. Το αγόρασα από Πλαίσιο (με επιδότηση Vodafone), με δώρο τους χάρτες N Drive, στα 439€.

Είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο όμως, σε σχέση με αυτα που ήξερα από τα sybian της Nokia.

Τις πρώτες μέρες για να το μάθω, αναγκάσταηκα να του βάλω μια κάρτα, μόλις χθές έβαλα την κάρτα σύνδεσης μου και το έριξα στη μάχη.

Το πήρα περισσότερο για να μπορώ να διαχειρίζομαι εφαρμογές Office σαν pocket computer αλλα τελικα δεν είναι και τόσο εύχρηστο μέχρι στιγμής. Και εννοώ να μπορεί κανεις εύκολα να επεξεργάζεται αρχεία word, excel κυρίως.

Το τηλέφωνο είναι ένα καταπληκτικό gadget, σε πολύ καλή τιμή πλέον, ΔΕΝ κάνει όμως για πραγματική επαγγελματική χρήση στο Office, είναι προτιμότερο να πάρει κανείς ένα Notebook με 300€ και με τη διαφορά ένα αξιοπρεπές απλούστερο κινητο.

Δεν έχει νόημα να αρχίσω να απαριθμώ μία μία τις απορίες μου, είναι πάμπολες και πιστεύω ότι με το ψάξιμο πολλές θα λυθούν. Για τις υπόλοιπες θα επανέλθω.

Μια βασική όμως: Δεν έχω βρεί πώς μπορεί να εμφανίζει αναφορές παράδοσης sms. Είναι πολύ σημαντικό για μένα, αν γνωρίζει κανείς.

To be continued.... :)

Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις όπου υπάρχει η σχετική επιλογή για ενεργοποίηση της αναφοράς παράδοσης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το πληκτρολόγιο μπορείτε να γράψετε Ελληνικά?

 

Nαι! Αρχικά, να σε ρωτήσω: 'εχεις το μοντέλο που τα κουμπιά έχουν επάνω τυπωμένους και τους ελληνικούς χαρακτήρες?

Αν ναι, 2 θέσεις αριστερά από το space(το κουμπί γιά το κενό που είναι διπλό σε μέθεθος από τα υπόλοιπα) υπάρχει ένα κουμπί που με κόκκινα γράμματα γράφει GR και με άσπρα au... Πάτα εκείνο το κουμπί και στην οθόνη θα σου εμφανίσει οτιδήποτε έχει σχέση με της ρυθμλισεις του πληκτρολογίου... γλώσσες... Τ9... Τα πάντα! :)

 

Μετά θα καταλαβείς μόνος σου τί πρέπει να κάνεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμμια ιδεα εχω κολλησει με το GPS (οπως εχω προαναφερει),ειμαι σε αδιεξοδο,τοσο καλο τηλεφωνο και να μην μπορω να εκμεταλευτω ολες τις δυνατοτητες του.Βγαζει συνεχως το μηνυμα :<< αδυναμια συνδεσης με δεκτη GPS >>.

Επισης << δεν υπαρχουν διαθεσιμες μεθοδοι εντοπισμου στιγματος.Η πλοηγηση δεν μπορει να αρχισει χωρις GPS >>.

Ευχαριστω.

Edited by beaverest_1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα το εχεις ελέγξει, αλλά ας ρωτήσω για καλό και για κακό:

Μήπως η κάμερα εχει προστατευτικό διαφανές ζελοφάν, το οποίο μάλλον έχει θολώσει/χαλάσει και σου αλλοιώνει τις φωτογραφίες??

 

Έβγαλα αυτοκολλητάκια από παντού αλλά μπροστά στο τζαμάκι του φακού δεν βλέπω κάτι. Δοκίμασα λίγο με το νύχι προσεκτικά αλλά δεν το ζόρισα κιόλας.

Μπορεί κάποιος να μας πει εάν υπάρχει εκεί αυτοκολλητάκι (για να προσπαθήσω περισσότερπ) ??

 

Δείγματα (τραγικά) των φωτογραφιών θα ανεβάσω το βραδάκι

 

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ο gps test που προτείνω πιο πάνω δεν σου βρίσκει δορυφόρους;

Δεν βρισκει τιποτα,το ειχα χρησιμοποιηση, πριν μου το προτεινεις,κατι ειχε βρει αλλα δεν ειχα καταλαβει πως λειτουργει,μετα εκανα hard reset και απο τοτε...nothing at all.Δεν μπορω να το καταλαβω.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα τη συσκευή και είναι πρώτη φορά που έχω κινητό με ανοικτό λειτουργικό (κ΄εννοείται με win mobile) και έχω....χαθεί.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποια προγράμματα και δεν ξέρω πως.

Πιο συγκεκριμένα πάω: Εναρξη-Διαχείριση Αρχείων-Η αποθηκ.μου-my program files (δικός μου φάκελος που έφτιαξα για να έχω εκεί τα αρχεία μου) -nodata, όπου εκεί έχει τα παρακάτω αρχεία:_setup.xml, 00NODATA.000, 00NODATA.002, NODOTA.003, 0CAB1E10.004,0CAB1E11.005, INTHEH-1.001. Όταν πατάω επάνω σε κάποιο αρχείο μου βγάζει "ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΠΟΥ ΣΧΕΤΊΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΊΟ....".

Πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση?

Επίσης πως κάνω απεγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα που θα εγκαταστήσω?

Λεπτομερώς αν μπορεί κάποιος γιατί δεν έχω εξοικιωθεί ακόμη...........

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτον τον κωδικο *#0002*28346# που μπαινεις σε κρυφο μενου και αλαζεις τα decibel , το εχει κανει κανεις ? να μας πει καμια ρυθμιση μην καψουμε τιποτα?!
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτον τον κωδικο *#0002*28346# που μπαινεις σε κρυφο μενου και αλαζεις τα decibel , το εχει κανει κανεις ? να μας πει καμια ρυθμιση μην καψουμε τιποτα?!

 

Που το βρηκες αυτο βρε θηριο?ειναι σε binary system θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απέκτησα τη συσκευή και είναι πρώτη φορά που έχω κινητό με ανοικτό λειτουργικό (κ΄εννοείται με win mobile) και έχω....χαθεί.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποια προγράμματα και δεν ξέρω πως.

Πιο συγκεκριμένα πάω: Εναρξη-Διαχείριση Αρχείων-Η αποθηκ.μου-my program files (δικός μου φάκελος που έφτιαξα για να έχω εκεί τα αρχεία μου) -nodata, όπου εκεί έχει τα παρακάτω αρχεία:_setup.xml, 00NODATA.000, 00NODATA.002, NODOTA.003, 0CAB1E10.004,0CAB1E11.005, INTHEH-1.001. Όταν πατάω επάνω σε κάποιο αρχείο μου βγάζει "ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΠΟΥ ΣΧΕΤΊΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΊΟ....".

Πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση?

Επίσης πως κάνω απεγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα που θα εγκαταστήσω?

Λεπτομερώς αν μπορεί κάποιος γιατί δεν έχω εξοικιωθεί ακόμη...........

 

Τα εγκαταστήσιμα αρχεία σε αυτές τις συσκευές έχουν κατάληξη .cab

 

Μην τα ξεζιπάρεις. Πέταξε τα όπως είναι μέσα στη συσκευή σου και τρέξτα από εκεί κατευθείαν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια/ες από τις φωτογραφίες σου;

 

Ένα δείγμα από φωτό που έχω τραβήξει το πληκτρολόγιο με όλες τις ρυθμίσεις αυτόματες. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ότι καινούργιο τηλέφωνο πρέπει να πάει για επισκευή :mad:

 

[ATTACH]15715[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σίγουρα το αποτέλεσμα απέχει πολύ από το επιθυμητό. Ίσως θα πρέπει να το επιστρέψεις.

 

Καλό θα ήταν να είχαμε και αντίστοιχες εντυπώσεις άλλων κατόχων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αδυναμια στην εστιαση. Ξερεις πως να τραβας φωτος λοκαροντας την αυτοματη εστιαση (υποθετω); Παιξε λιγο με τις ρυθμίσεις AF, και αν δε δεις χαιρι πηγαινε το πισω.
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Με ξεχασατε,το προβλημα παραμενει.

 

για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη,

1)εχεις πει οτι το προβλημα σου ειναι οτι δεν μπορεις να βρεις δορυφορους σωστα?

2)ειχες βαλει το gpstest και δεν του βρηκε τπτ σωστα?

3)εχεις κανει κανα reset μηπως εχουν φαει κανα κολλημα τα windows?

4) ακομη οταν πας εναρξη->ρυθμισεις->γενικες ρυθμισεις->GPS->συνδεση τι ρυθμισεις εχεις βαλει?( και αν εχεις επιλεξη την διαχειριση gps αυτοματα)

 

αντε να το βρουμε αυτο μπας και κανουμε τπτ με το ηχειο του μου εχει σπασει τα νευρα!

 

 

φιλε kariotellisd εγω 8α το πηγενα κατευθειαν στο servis ( νομιζω 2 χρονια αμεση αντικατασταση εχουμε , τουλαχιστων ετσι μου ειπαν στο πλαισιο που το πηρα)

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση είναι αρκετά χαμηλά ακόμα και στα πιο δυνατά του...Δοκίμασα να παίξω με τον κωδικό που μας έδωσε ο φίλος αλλά δεν βρήκα άκρη!το έψαξε κανείς;;εάν δυναμώσει λιγάκι θα είμαι φουλ ικανοποιημένος από το τηλέφωνο!!!
Link to comment
Share on other sites

Η ένταση είναι αρκετά χαμηλά ακόμα και στα πιο δυνατά του...Δοκίμασα να παίξω με τον κωδικό που μας έδωσε ο φίλος αλλά δεν βρήκα άκρη!το έψαξε κανείς;;εάν δυναμώσει λιγάκι θα είμαι φουλ ικανοποιημένος από το τηλέφωνο!!!

 

αμα βαλεις το κωδικο στο google 8α σου βγαλει πολλα αποτελεσματα , λιγο που διαβασα ολοι λενε οτι θελει προσοχη μην καψεις τπτ, για αυτο και εγω δεν το πειραζω μην κανω καμια πατατα...

 

ας περιμενουμε καποιον που ξερει τι ειναι ολες αυτες οι ρυθμησεις και τι να πειραξουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρέλαβα εδώ και 1 εβδομάδα το Β7610 από Plaisio με WM6.5 GR

Όλα καλά μέχρι την σήμερον όπου δοκίμασα την κάμερα και είδα ότι ενώ όλες οι σχετικές ρυθμίσεις που έχει είναι στο αυτόματο, όλες οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικά θολές.

Για την ακρίβεια το μόνο που φαίνεται είναι μια θολούρα και διάφορα χρώματα!!!

Το ίδιο γίνεται και στο Video!

 

Καμμιά ιδέα??? Τι κάνω λάθος ??? Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα???

 

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

 

Αίσιο τέλος!!!!

Το πήγα στο Plaisio, ελέγξανε και οι ίδιοι στο service το πρόβλημα, και έγινε επί τόπου αντικατάσταση με καινούργιο!

 

Δεν έχω παρά να πω ευχαριστώ για την άμεση και χωρίς κανένα ενδοιασμό εξυπηρέτηση από μέρους τους (προφανώς και όλα τα παραπάνω προβλέπονται, απλώς δεν έχω συναντήσει τέτοια εξυπηρέτηση πολλές φορές)

Link to comment
Share on other sites

για να τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη,

1)εχεις πει οτι το προβλημα σου ειναι οτι δεν μπορεις να βρεις δορυφορους σωστα?

2)ειχες βαλει το gpstest και δεν του βρηκε τπτ σωστα?

3)εχεις κανει κανα reset μηπως εχουν φαει κανα κολλημα τα windows?

4) ακομη οταν πας εναρξη->ρυθμισεις->γενικες ρυθμισεις->GPS->συνδεση τι ρυθμισεις εχεις βαλει?( και αν εχεις επιλεξη την διαχειριση gps αυτοματα)

 

αντε να το βρουμε αυτο μπας και κανουμε τπτ με το ηχειο του μου εχει σπασει τα νευρα!

 

 

φιλε kariotellisd εγω 8α το πηγενα κατευθειαν στο servis ( νομιζω 2 χρονια αμεση αντικατασταση εχουμε , τουλαχιστων ετσι μου ειπαν στο πλαισιο που το πηρα)

 

Καλησπερα,στα settings,εχω βαλει στην συσκευη για θυρα προγραμματος GPS com 3,για θυρα υλικου com 6,Baud Rate 4800(Α-GPS off).GPS αυτοματα.

Oσο αφορα το GPS TEST τα settings ειναι com port AUTO,Baud Rate 4800 δεν εντοπιζει κανενα δορυφορο.

Οταν λες reset τι εννοεις hard?

ΚΑΤΙ ευχαριστο για σενα,εχω βρει τις ρυθμησεις για το ηχειο σου:

FORCE SPEAKER

MAX 9877

2)left headphone volume control (02h)

HPLVOL4 - 0 10111 --> 11111

3)Right headphone volume control (13h)

HPRVOL4 - 0 10111 --> 11111

APPLY

Το εκανα και ειδα μεγαλη διαφορα στον ηχο για μεταδοση αρχειων MP3 κλπ

Μην φοβασε να ανεβασεις τα settings υπαρχει οριο.

Κανε το ιδιο και για τα RINGTONES.

Σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασε να ανεβασεις τα settings υπαρχει οριο.

Κανε το ιδιο και για τα RINGTONES.

Σ ευχαριστω.

To όριο πόσο είναι ξέρουμε? Γιατί λογικά ο κατασκευαστής τις μετρήσεις για απόδοση/ μπαταρία κτλ θα τις εχει κάνει με την default ρυθμιση ήχου, οπότε εστω και λίγο να το αλλάξουμε θα επηρεάζει αρκετά πραγματάκια και πρώτα απ'όλα την μπαταρία.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...