Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Eχω δει αρκετα raw απο παρα πολλες μηχανες (οχι τις πολυ τελευταιες βεβαια)..

Σε επιπεδο θορυβου και οχι μονο ειναι ιδιες.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61853&stc=1&d=1433833249

 

Aν πας στο dxomark και δεις τις αντιστοιχες εικονες ..θα δεις οτι και στα υπολοιπα συμπεφτουν.(dynamic range ,tonal ,color )

Ακομα και το δυναμικο ευρος σχετιζεται με το snr του pixel και κατ'επεκταση του σενσορα.

(αρκει να επιλεξεις "screen" μιας και αυτο ειναι που αναφερεται @pixel level. Το print αντιστοιχει σε σμικρυνση 8mpx που εκει τα πολλα mpx ειναι παντα οφελος.)

 

Κολλαω στο μεγεθος του σενσορα γιατι αν ξερεις το μεγεθος αυτο και ποσα pixels εχει, καταλαβαινεις ευκολα τη συμπεριφορα του χωρις καν να δεις εικονα απο τον συγκεκριμενο σενσορα. Απο τις εικονες απλα βλεπεις τι curves χρησιμοποιει αν και σε εκεινο το επιπεδο ελαχιστα ενδιαφερει το χρηστη μιας και ο χρηστης θα παιρνει raw, στις ρυθμισεις που κρινει ο ιδιος και θα κανει το pp που βολευει και εχει μαθει.

 

Για αρχη ειναι πολυ δυσκολο να πεσουν οι μεγαλοι αισθητηρες κατω απο 3μm pixel size ....οχι γιατι δεν υπαρχει τεχνογνωσια. Σαφεστατα και υπαρχει , απλα δεν εχουν την ιδια ανεση να χρησιμοποιουν μεγαλα διαφραγματα μιας και το βαθος πεδιου θα ειναι ανυπαρκτο ..ή το οποιο οφελος απο το πολλα mpx θα χανεται απο το diffraction. Ηδη στα 3,7μm που ειμαστε (τεχνολογικα ..οχι εμεις οι δυο) οτιδηποτε πανω απο f5.6 εχει πτωτικη πορεια..

Για αυτο και πλεον υπαρχει ταση oι FF να βγαινουν σε δυο εκδοσεις..μια με πολλα mpx και μια με λιγα/λιγοτερα.

(για να καλυψουν τις δυο τασεις)

 

 

y.g

Επρεπε να βαλω και στη συγκριση και την 5d μια μηχανη που βγηκε πριν 10 χρονια και ειναι ο προ-παππους των σημερινων αισθητηρων (ουτε καν bsi ) να δεις ποσο "καλα" στεκεται σε θεματα θορυβου ακομα και με τις σημερινες μηχανες,

Υστερει σε αναλυτικοτητα βεβαια, αναγκαστικα μιας και αυτο ειναι το trade-off για χαμηλο θορυβο οντας μονο 13mpx.

(και οχι ..δεν θα μπορουσε να εχει περισσοτερα mpx για τον ιδιο θορυβο εκεινη την εποχη.)

 

Sorry αλλα δεν θα σε απαντησω εδω, αν θελεις παμε στο dpgr να αναλυσουμε, αυτα που εχουν αναλυθει χιλιαδες φορες και στο αντιστοιχο thread crop vs full frame που γινεται φυσικα ο χαμος, απο ατελειωτες θεωρειες και τεχνικα, δεν χρειαζεται να γεμισουμε και το ασχετο thread, ας μεινουμε στα smartphones.

 

Για πες μια τον razor333 να σου βαλει μια φωτο απο/με 300€..

 

Πραγματικα ειναι κριμα να κουβαλατε δευτερο κινητο μονο για φωτοκινητο.

(ενταξει αν υπαρχει στην παρεα συζηγο κλπ).

Δεν διαφερει στη χρηση δλδ. Το φορτιζεις και το αφηνεις στη τσαντα κλειστο για οποτε χρειαστει.

Bαζω και τις διαστασεις αν τρομαζεις με μεγαλα μεγεθη.. 111 x 64 x 40 mm

 

Κλειστο δεν λεει σε καμια περιπτωση το φωτοκινητο, μονο τον χρονο που θελει να ανοιξει πεταξε το πουλακι. Στο χερι λεει φυσικα, αλλα ακομα καλυτερα καποια compact/mirrorless, αν ειναι να την κουβαλαει και η γυναικα στην τσαντα της δεν χαλασε κανεναν, που να της πεις παρε λιγο την dslr με τον 70-200 f2.8 και βαλ'την στην τσαντουλα σου. :p

 

Υ.Γ. 300€ δυσκολα ομως πρεπει να εισαι πολυ τυχερος :happy:

Υπαρχει ομως και η rx100, νομιζω καποιος εκανε και συγκριτικο παλιοτερα με το 1020, ο παοκ? Δεν θυμαμε.

Επισης αν ειναι να κουβαλας π.χ. ενα δευτερο 1020, γιατι να μην κουβαλας π.χ. ενα qx1 στα ιδια λεφτα βγαινει.

Edited by RaZoR333
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Δεν υπαρχουν ξεκαρφωτοι φιλε μου...Νημα για φωτογραφιες κινητων ειναι οποτε καθε αλλο παρα ξεκαρφωτος εισαι.! :)

Πολυ ομορφες ειδικα η δευτερη..Θα σου προτεινα flickr ;)

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω για αυτες τις φωτο ειλικρινα....Ειναι τοσο καλες για android τηλεφωνο που ψαχνω mx4...Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω android να συμπεριφερεται ετσι σε τετοιες συνθηκες..Και δεν αναφερομαι στις εξωτερικες, αλλα στις εσωτερικου χωρου στην εκκλησια.

Ειναι στο αυτοματο με iso 250?? Και χωρις ois? Μπραβο και παλι μπραβο και απορω πως και δεν τις εχετε σχολιασει ολοι...Πλησιαζει για να μην σου πω οτι ειναι περιπου ιδιες με αυτην που ειχα ανεβασει του 1020...

 

Καλα το Meizu είναι γνωστό οτι βγάζει καλες φωτογραφιες, αλλά μην ξεχνάμε στην συγκεκριμένη περίπτωση (εκκλησία) βοηθούν και τα φώτα που έχει στήσει ο φωτογράφος/εικονολήπτης γι αυτο βλέπουμε τόσο χαμηλό iso.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα δεν θα σε απαντησω εδω, αν θελεις παμε στο dpgr να αναλυσουμε, αυτα που εχουν αναλυθει χιλιαδες φορες και στο αντιστοιχο thread crop vs full frame που γινεται φυσικα ο χαμος, απο ατελειωτες θεωρειες και τεχνικα, δεν χρειαζεται να γεμισουμε και το ασχετο thread, ας μεινουμε στα smartphones.

 

Tι σε κανει να πιστευεις οτι το dpgr διαφερει? Eνα ματσο wannabe φωτογραφοι ισχυρογνωμονες ημιμαθεις ειναι παρα πολλοι και αρκετοι που ξερουν πλεον σιωπουν. Για αυτο εχουν διαλυθει τοσες φορες και εχει διαρροες..

Παρολαυτα δεν χρηζει αναλυσης. ΜΕτρημενα κουκια ειναι..Οτι ηταν να το γραψω το εγραψα απο μεριας μου.

 

Κλειστο δεν λεει σε καμια περιπτωση το φωτοκινητο, μονο τον χρονο που θελει να ανοιξει πεταξε το πουλακι. Στο χερι λεει φυσικα, αλλα ακομα καλυτερα καποια compact/mirrorless, αν ειναι να την κουβαλαει και η γυναικα στην τσαντα της δεν χαλασε κανεναν, που να της πεις παρε λιγο την dslr με τον 70-200 f2.8 και βαλ'την στην τσαντουλα σου. :p

 

Υ.Γ. 300€ δυσκολα ομως πρεπει να εισαι πολυ τυχερος :happy:

Υπαρχει ομως και η rx100, νομιζω καποιος εκανε και συγκριτικο παλιοτερα με το 1020, ο παοκ? Δεν θυμαμε.

Επισης αν ειναι να κουβαλας π.χ. ενα δευτερο 1020, γιατι να μην κουβαλας π.χ. ενα qx1 στα ιδια λεφτα βγαινει.

 

Αναφερομουν -αν δεν παιζει συνωνυμια στο user name- στην αγορα της coolpix a.

Τυχη ..δε λεω αλλα αν δε βραχεις, ψαρι δεν εχει που λεγαν και οι παλιοι.

(h qx1 δε νομιζω να ερχεται με φακο. Θελει extra λεφτα και εχτρα ογκο...που πλεον δεν εχει νοημα να περιοριστεις στο συγκεκριμενο...αλλα οκ.)

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι ποιο κινητο να παρω με καλη καμερα για τα χρηματα του, με διπλη σιμ ως 140 ευρω για την συζυγο?

 

Αυτο κοστιζει λιγο περισσοτερο, αλλα τα αξιζει τα λεφτα του γενικα οχι μονο για φωτογραφιες, αλλα και στον τομεα της φωτογραφιας συγκεκριμενα ειναι πολυ καλο, δεν εχει και πολυ καλο ui ομως δυστηχως.

 

http://www.bgr.in/reviews/gionee-elife-e7-review-exceptional-hardware-not-so-great-ui/

 

Γενικα κοιτα να αναφερει τι αισθητηρα φοραει το καθε κινητο που βλεπεις, μην εμπιστευεσαι τους κινεζους που λενε ενα σκετο 13mp, μπορει να ειναι αξιοπρεπες, μπορει να ειναι και χαλια ομως. Κοιτα οσα αναφερουν οτι εχουν καποιον sony imx αισθητηρα, κατα κυριο λογο ειναι καλυτερα.

Edited by RaZoR333
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βγάλω το άλογο αλλα μου γύρισε τα οπίσθια.....

 

https://farm1.staticflickr.com/447/18610626076_307d9cc917_o.jpg

18610626076_307d9cc917_o.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tι σε κανει να πιστευεις οτι το dpgr διαφερει? Eνα ματσο wannabe φωτογραφοι ισχυρογνωμονες ημιμαθεις ειναι παρα πολλοι και αρκετοι που ξερουν πλεον σιωπουν. Για αυτο εχουν διαλυθει τοσες φορες και εχει διαρροες..

Παρολαυτα δεν χρηζει αναλυσης. ΜΕτρημενα κουκια ειναι..Οτι ηταν να το γραψω το εγραψα απο μεριας μου.

 

Αναφερομουν -αν δεν παιζει συνωνυμια στο user name- στην αγορα της coolpix a.

Τυχη ..δε λεω αλλα αν δε βραχεις, ψαρι δεν εχει που λεγαν και οι παλιοι.

(h qx1 δε νομιζω να ερχεται με φακο. Θελει extra λεφτα και εχτρα ογκο...που πλεον δεν εχει νοημα να περιοριστεις στο συγκεκριμενο...αλλα οκ.)

 

Δεν ξερω, οσοι θελουν να γινουν φωτογραφοι δεν θα κατσουν να μπλεξουν και τοσο σε θεωρητικες συζητησεις, αυτες ειναι για tech freaks πιο πολυ. Εχω βρει διαφορα videos στο youtube που κοροιδευουν πρωτον οσους καιγονται με την ωρα σε online forum (μαλλον εμας λενε :p), οσους πιστευουν οτι με καλυτερο εξοπλισμο θα γινουν καλυτεροι φωτογραφοι (το εχω δει και με μουσικα οργανα :lol:) και αυτους που ασχολουνται με τον εξοπλισμο τους υπερβολικα ως προς το καθαρισμα και νταντεμα, αντι να βγαινουν εξω και να φωτογραφιζουν και αλλα παρα πολλα παρομοια.

 

Ναι ο ιδιος ειμαι και εκει και αλλου :lol: την εχω την coolpix a τα καλυτερα 300€ που εδωσα στην ζωη μου πιθανοτατα. :lol:

Οσο για το qx1 αν το ψαξεις απο εξω και κυριως κλασικα τις μερες τυπου black friday που γινεται ο χαμος, μπορεις να το βρεις στο 300αρι και μαζι εχει και τον 16-50 που ερχεται και με τις mirrorless της sony, αλλιως το αγοραζεις σκετο και βαζεις οτι θελεις απο emount, ειναι καλη φαση, αν θελεις αμεση συνεργασια με το smartphone και να το μετατρεψεις σε mirrorless, αφου ουσιαστικα το χρησιμοποιεις για οθονη και επεξεργασια κτλ. αλλα απο εκει και περα αμεση συνεργασια εχουν ολες οι μηχανες με wifi πλεον, ακομα και με ενα micro usb καλωδιο μπορεις να μεταφερεις φωτογραφιες, οποτε το σκεφτεσαι να το αγορασεις και για αλλους διαφορους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, οσοι θελουν να γινουν φωτογραφοι δεν θα κατσουν να μπλεξουν και τοσο σε θεωρητικες συζητησεις, αυτες ειναι για tech freaks πιο πολυ. Εχω βρει διαφορα videos στο youtube που κοροιδευουν πρωτον οσους καιγονται με την ωρα σε online forum (μαλλον εμας λενε :p), οσους πιστευουν οτι με καλυτερο εξοπλισμο θα γινουν καλυτεροι φωτογραφοι (το εχω δει και με μουσικα οργανα :lol:) και αυτους που ασχολουνται με τον εξοπλισμο τους υπερβολικα ως προς το καθαρισμα και νταντεμα, αντι να βγαινουν εξω και να φωτογραφιζουν και αλλα παρα πολλα παρομοια.

 

Aσχολουμε αρκετα χρονια ..Απο ολα τα σταδια εχω περασει εγω.(guilty as charged)

Το πιο "σωστο" ειναι το "παρε κατι που βγαζει φωτογραφιες και βγες εξω"...στη πορεια αν και οταν χρειαστει θα ερθουν και τα υπολοιπα.

 

 

Απλα απο ενα σημειο και επειτα καποιος εξοπλισμος βολευει καλυτερα απο καποιον αλλον. Το αν θα το μαθεις (γενικα μιλωντας) νωριτερα ή αργοτερα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

Ως επιλογος στα οσα ειπωθηκαν περι pixel size μεγεθος σενσορα κλπ, δεν ειναι τελειως λαθος η λογικη της apple με τον 1/3" σενσορα στα 8mpx.

Σε θεμα θορυβου πλεονεκτει νομιζω απο ολους τους αισθητηρες με 1/2.3" μεγεθος. και ας μην παιζει καν στην ιδια κατηγορια (μεγεθους).

 

 

Edit

η συζητηση που χρωσταγα για το p8..

http://image-sensors-world.blogspot.gr/2015/04/huawei-p8-smartphone-features-worlds.html

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Μια ωραία ωραία φωτογραφία από το nubia z7 max.. Που βρήκα από το διαδίκτιο.. http://s212.photobucket.com/user/rubikx3/media/Mobile%20Uploads/IMG_20140903_171043_zpsndbfra9x.jpg.html

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα φωτογραφικά κινητά δεν διευκολύνουν την καθημερινή χρήση.

Εγώ το έχω κλειστό στην τσάντα μου.

Το χρησιμοποιώ σαν κύριο μόνο σε εκδρομές και με απαλλάσσει από το να κουβαλάω στις διακοπές μου κινητό και compact κάμερα.

Έτσι έχω καλύτερες φώτο και διακινδυνευω μόνο 200 ευρώ που μου κόστισε.

 

Πραγματικα ειναι κριμα να κουβαλατε δευτερο κινητο μονο για φωτοκινητο.

(ενταξει αν υπαρχει στην παρεα συζηγο κλπ).

Δεν διαφερει στη χρηση δλδ. Το φορτιζεις και το αφηνεις στη τσαντα κλειστο για οποτε χρειαστει.

Bαζω και τις διαστασεις αν τρομαζεις με μεγαλα μεγεθη.. 111 x 64 x 40 mm

 

αυτο ακριβως θελω να αποφυγω, το να εχω δευτερη συσκευη, και θα συμφωνησω με τον xteacher οτι αν μπω στην διαδικασια να εχω και 2η συσκευη για τις δυσκολες αποστολες αυτο θα ειναι μια μαζεμενη φωτογραφικη

 

Άμα θες dedicated camera (πλην DSLR) και σύγχρονη συκευή, το CM1 είναι μονόδρομος, τέλος. ;)

αμα εχεις 1020 δεν χρειαζεται να δωσεις τοσα λεφτα να παρεις το panasonic, μια χαρα εισαι με το nokia, επισης απαραδεκτο για τοσα λεφτα να μην εχει ois, ασε που χανει ετσι οπως ειναι την λειτουργικοτητα ενος τηλεφωνου βαζοντας την καμερα στην ακρη...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαια

 

Tι να πω για αυτες τις φωτο ειλικρινα....Ειναι τοσο καλες για android τηλεφωνο που ψαχνω mx4...Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω android να συμπεριφερεται ετσι σε τετοιες συνθηκες..Και δεν αναφερομαι στις εξωτερικες, αλλα στις εσωτερικου χωρου στην εκκλησια.

Ειναι στο αυτοματο με iso 250?? Και χωρις ois? Μπραβο και παλι μπραβο και απορω πως και δεν τις εχετε σχολιασει ολοι...Πλησιαζει για να μην σου πω οτι ειναι περιπου ιδιες με αυτην που ειχα ανεβασει του 1020...

 

να σου πω, μην μου τα γυρνας τωρα, δεν ειπαμε θα παρουμε το g4 ? :p:p

να σαι καλα φιλε για τον σχολιασμο, οσο για την συμπεριφορα σε διαφορες συνθηκες αυτο οφειλεται στο software που στις περισσοτερες περιπτωσεις κανει σωστες επιλογες στις ρυθμισεις στο αυτοματο και ισορροπει τα πραγματα, στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι κοντα στον πραγματικη φωτεινοτητα αυτου που τραβας, σχεδον οτι βλεπει το ματι δηλαδη, δεν θα δεις ουτε υπερφωτεινες φωτο τιγκα στο iso που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα ουτε πιο σκοτεινες απο οτι ειναι πραγματικα, ενταξει μετα στο manual κανεις οτι θελεις εσυ

 

Φιλοι ποιο κινητο να παρω με καλη καμερα για τα χρηματα του, με διπλη σιμ ως 140 ευρω για την συζυγο?
gionee elife e7 και απο μενα, το εχω παρει στην γυναικα και δεν πιστευει οτι κοστιζει μονο αυτα τα λεφτα, βασικα ουτε εγω το πιστευω :p

 

Καλα το Meizu είναι γνωστό οτι βγάζει καλες φωτογραφιες, αλλά μην ξεχνάμε στην συγκεκριμένη περίπτωση (εκκλησία) βοηθούν και τα φώτα που έχει στήσει ο φωτογράφος/εικονολήπτης γι αυτο βλέπουμε τόσο χαμηλό iso.

 

σωστο το σκεπτικο σου αλλα στην συγκεκριμενη περιτπωση που τα ειχα κοντρα περισσοτερο δυσκολευαν παρα βοηθουσαν, αν τα ειχα απο πισω μου η ημουν εγω πισω απο τα φωτα φυσικα και θα βοηθαγαν

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι ποιο κινητο να παρω με καλη καμερα για τα χρηματα του, με διπλη σιμ ως 140 ευρω για την συζυγο?

 

Κοιτά τρεις τεσσερις σελίδες πίσω. Εκανα ακριβως την ίδια ερώτηση και τα παιδιά με βοήθησαν πολύ. Για να μη μπλεξω με Κίνα καταληγω σε nokia lumia 640 dual (130€) και περιμένω να δω τις φωτο απο φιλο που πήρε το sony xperia e4 dual (105€).

 

 

ενημερωση: ειδα σημερα και το xperia του φιλου. δεν μου αρεσαν οι φωτο. αρα ακυρο το xperia.

να και μερικες φωτο. οι τρεις τελευταιες ειναι σε εντελως σκοτεινο δωματιο με τη χρηση του φλας. ολες οι φωτο ειναι τραβηγμενες στο αυτοματο χωρις καμια επιπλεον ρυθμιση

SONY XPERIA E4

Edited by kots00
Link to comment
Share on other sites

To εχει ηδη κανει.

 

Εκφραστε επιθυμιες για καποιο z9 αν ειναι :p

 

Σοβαρα? πως και δεν το ειδα...? Εδω στο νημα εχει γινει?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? πως και δεν το ειδα...? Εδω στο νημα εχει γινει?

 

οχι δεν εχει γινει εδω, μου ειχε ζητησει ενα συγκεκριμενο τεστ ο xteacher και του ειχα στειλει σε pm, μολις βρω χρονο θα κανω ενα, παρε εδω ενα ορεκτικο μεχρι τοτε https://www.flickr.com/photos/130696663@N03/sets/72157652967173211 βεβαια ειναι λιγο προχειρο το συγκριτικο δεν ειχα πολυ χρονο, εγινε στα γρηγορα και εχοντας και 2 πιτσιρικα γυρω γυρω :lol: καποιες φωτο θα μπορουσαν να βγουν και καλυτερες

Link to comment
Share on other sites

Toν επρηζα εγω παλιοτερα και μου εφτιαξε ενα σετακι της αρεσκειας μου.

Νομιζα θα το "δημοσιευε" το λινκ παραεξω (ενα album απο flickr με 3-4 κινητα)

Αν και εχω το λινκ μαλλον το εχει σβησει/μετακινησει.

 

Εν ολιγοις..μχ4>Ε7..Σε καλο δρομο βεβαια και το gionee απλα οχι εφαμιλλο.

 

 

εδιτ

αργησα ενα διλεπτο..

Link to comment
Share on other sites

Better camera z7 mini 18525701185_006326eddd_k.jpgbetter camera macro by Vagos Geo, on Flickr

 

Better camera z7 mini HDR 18520964152_f526073b25_k.jpgbetter camera HDR by Vagos Geo, on Flickr

 

Z7 mini HDR 18342759240_351423bd81_k.jpgZ7 mini HDR by Vagos Geo, on Flickr

 

Huawei p7 HDR 18342361478_1e24539677_k.jpgHuawei p7 HDR by Vagos Geo, on Flickr

 

ΥΓ..Ευχαριστώ saleakos ;)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

low light

My mom plays Candy Crush Saga

 

 

better camera night mode

18641665795_f8f636f1dc_k.jpgBetter camera low light by Vagos Geo, on Flickr

 

nubia camera 1/4 iso 400

18615364876_bc2ddc89e3_k.jpgnubia camera low light by Vagos Geo, on Flickr

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρετε ότι το mx4 βγάζει raw? Απλά θέλει μια ρύθμιση από το mtk tools. Αυτό συνεπάγεται ότι στο mx4 Pro που δεν έχει mtk soc δεν ισχύει το ίδιο.

Ορίστε και 2 από εμένα στο auto σε ειδανικες συνθήκες φωτισμού βέβαια μιας και είχε νταλα ήλιο. Αυτή είναι και hdr γιατί μου καιγοταν από την αντηλια σε κάποια σημεία P50607-144009

Αυτή auto τελείως P50607-143529

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρετε ότι το mx4 βγάζει raw? Απλά θέλει μια ρύθμιση από το mtk tools

 

ωχ :D xteacher ακούς; Πολύ ωραίες οι φωτο Σαμ, αρχισες και τα μπάνια ποιος σε πιάνει

 

@vagos του εσωτερικού χώρου μου φαίνονται πολύ καλες αλλά είμαι απο το κινητό, θα τις δω και απο το PC μετα

Link to comment
Share on other sites

ωχ :D xteacher ακούς; Πολύ ωραίες οι φωτο Σαμ, αρχισες και τα μπάνια ποιος σε πιάνει

 

@vagos του εσωτερικού χώρου μου φαίνονται πολύ καλες αλλά είμαι απο το κινητό, θα τις δω και απο το PC μετα

 

Ευχαριστώ!(Το πρωτο μπάνιο ειναι !!! :p μια Κυριακη την έχουμε...) Ριχνω πολυ διαβασμα στο thread αλλα δε γραφω συχνα γιατι συνήθως δεν εχω πολλα να πω και αρκετες φωτογραφιες με εχουν αφήσει με ανοικτό το στόμα. Αν θελετε το rootarw στα μπαμ και δοκιμαζω για το raw, για την ακρίβεια εχω την εντύπωση πως κρατάει δυο αρχεία, και raw και jpeg.

Oneplus one hdr (δεν ειναι δικια μου), εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκε με την lollipop.

 

17955652533_eff0124cec.jpg

 

 

 

Εχω δει μια παρόμοια φώτο απο το one plus εδω στο νημα απο ενα χρηστη που ηταν εξίσου καλη. νομιζω παει με software και ράβει 30mp (?) 50mp(?) photo?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρετε ότι το mx4 βγάζει raw? Απλά θέλει μια ρύθμιση από το mtk tools. Αυτό συνεπάγεται ότι στο mx4 Pro που δεν έχει mtk soc δεν ισχύει το ίδιο.

Ορίστε και 2 από εμένα στο auto σε ειδανικες συνθήκες φωτισμού βέβαια μιας και είχε νταλα ήλιο. Αυτή είναι και hdr γιατί μου καιγοταν από την αντηλια σε κάποια σημεία P50607-144009

Αυτή auto τελείως P50607-143529

Το είχα διαβάσει και εγώ αλλά δεν έκανα δουλειά γιατί άνοιγε η κάμερα μέσα απο το μτκ τουλς και όχι από την εφαρμογή, π.χ ταχύτητα κλείστρου δεν βρήκα. Βέβαια δεν το σκάλισα και πολύ. Αν βρεις τίποτα βάλε μια φωνή. :) Χρειάζεται ρουτ για να το χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...