Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

χω δει μια παρόμοια φώτο απο το one plus εδω στο νημα απο ενα χρηστη που ηταν εξίσου καλη. νομιζω παει με software και ράβει 30mp (?) 50mp(?) photo?

 

Το hdr που κανει το oneplus one ειναι της λογικης πολλα καρε με διαφορετικη εκθεση, αλλα στο τελος παλι μια φωτο παιρνεις με 13mp, αυτο που λες εσυ πρεπει να ειναι το oppo find 7.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωχ :D xteacher ακούς;

 

T' ακουω...

Κατσε να ερθει το m1 note και αν δεν κατσει κατι αντιστοιχο παιζει να σκασω το εχτρα παραδακι μονο και μονο για το dng.

 

 

Αν θελετε το rootarw στα μπαμ και δοκιμαζω για το raw, για την ακρίβεια εχω την εντύπωση πως κρατάει δυο αρχεία, και raw και jpeg.

 

Θα το ηθελα εγω. Αν δε σου κανει κοπο μερικα dng ..οχι απλα ενα.

Βραδινα κιολας (μιας και για εκει παμε) ακομα καλυτερα..σε διαφορα iso. (2 διαφορετικες με 100αρι και απο ενα στα 200 και 400 αντιστοιχα.)

Link to comment
Share on other sites

Το hdr που κανει το oneplus one ειναι της λογικης πολλα καρε με διαφορετικη εκθεση, αλλα στο τελος παλι μια φωτο παιρνεις με 13mp, αυτο που λες εσυ πρεπει να ειναι το oppo find 7.

Αυτό το πράγμα λογικά μου κάνει και εμένα το z7 mini στο HDR με τη nubia camera .. Μου βγάζει μια με έντονα χρώματα , μια φωτεινή και μια σε φυσιολογικά πλαίσια ..Αν εννοείς αυτό ..

@saleakos ευχαριστώ :)

@Razor Φοβερή η HDR φωτογραφία που ανέβασες από το Oneplus..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Oneplus one hdr (δεν ειναι δικια μου), εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκε με την lollipop.

 

17955652533_eff0124cec.jpg

 

Συγκλονιστικη...αρχιζει και μεγαλωνει η γκαμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

low light

My mom plays Candy Crush Saga

 

 

better camera night mode

18641665795_f8f636f1dc_k.jpgBetter camera low light by Vagos Geo, on Flickr

 

nubia camera 1/4 iso 400

18615364876_bc2ddc89e3_k.jpgnubia camera low light by Vagos Geo, on Flickr

 

πολυ καλες ειναι...ποιο κινητο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

T' ακουω...

Κατσε να ερθει το m1 note και αν δεν κατσει κατι αντιστοιχο παιζει να σκασω το εχτρα παραδακι μονο και μονο για το dng.

 

 

 

 

Θα το ηθελα εγω. Αν δε σου κανει κοπο μερικα dng ..οχι απλα ενα.

Βραδινα κιολας (μιας και για εκει παμε) ακομα καλυτερα..σε διαφορα iso. (2 διαφορετικες με 100αρι και απο ενα στα 200 και 400 αντιστοιχα.)

 

Λοιπον, το εψαξα και απογοητευτηκα, δε θελει ρουτ και δεν ειναι παρα hardware test mode,δεν ανοιγει με το προγραμμα της meizu, ΝΟΜΙΖΑ οτι αν άλλαζες εκει τη ρυθμιση θα αλλαζε γενικα. Τραγικη παραπληροφορηση,δεν το ειχα ψαξει πρωτα πριν μιλήσω, συγγνώμη . 39,4 MB αρχειο .raw απο την αλλη ομως το preview 720p που ειδα με ανθουσιασε. Περναω το raw στον υπολογιστή και το ανεβαζω σε 10λεπτακια.

edit : http://www.filedropper.com/capture20150609-192855isoautopure5248x3936100

Το είχα διαβάσει και εγώ αλλά δεν έκανα δουλειά γιατί άνοιγε η κάμερα μέσα απο το μτκ τουλς και όχι από την εφαρμογή, π.χ ταχύτητα κλείστρου δεν βρήκα. Βέβαια δεν το σκάλισα και πολύ. Αν βρεις τίποτα βάλε μια φωνή. :) Χρειάζεται ρουτ για να το χρησιμοποιήσω;

Εχεις απόλυτο δικιο, εσυ το είχες ψαξει :p ετσι ειναι, το ανοιγει απο εκει αλλα και παλι ειχε πολες επιλογές απλα οχι user friendly. Οποτε και εγω δε θα το ψαξω παραπάνω. Αυτο δείχνει οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ εύκολο να βαλει μια επιλογή raw η meizu. Απλα δε γουστάρει φαίνεται.

Edited by sam28
Link to comment
Share on other sites

[/url]

Εχεις απόλυτο δικιο, εσυ το είχες ψαξει :p ετσι ειναι, το ανοιγει απο εκει αλλα και παλι ειχε πολες επιλογές απλα οχι user friendly. Οποτε και εγω δε θα το ψαξω παραπάνω. Αυτο δείχνει οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ εύκολο να βαλει μια επιλογή raw η meizu. Απλα δε γουστάρει φαίνεται.

 

Aν σου ειναι ευκολο τραβα μερικα screenshot απο το μενου που σου εχει να δω τι σοι επιλογες προσφερει.

(για τα raw παντα εε..)

 

yg

thanks για το αρχειο..(τωρα κατεβαινει).

edit

Να προτεινω και το wetransfer για τετοιες δουλειες....->maximum speed.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Συγκλονιστικη...αρχιζει και μεγαλωνει η γκαμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

πολυ καλες ειναι...ποιο κινητο ειναι?

@paok Το zte nubia z7 mini :)

 

 

@ yannakas Σου βάζω πρόχειρα μερικά κινέζικα κινητά .. με όριο τα 250 ευρώ .. Σίγουρα μπορείς να βρεις και από Ελλάδα πολλά αξιόλογα φετογραφικά κινητά , όπως παράδειγμα το lumia 1020 , Samsung , LG , κτλ ...

 

Gionee Elife E7 145-160 ευρώ το βρίσκεις (Με 150 ευρώ ,είσαι άρχοντας από specs και φωτογραφίες)

Meizu M1 Note 150-190 ευρώ το βρίσκεις

ZTE nubia z7 mini 195-220 ευρώ το βρίσκεις

Huawei Ascend P7 234 ευρώ από Ελλάδα (με παρά πολύ καλή μπροστινή κάμερα)

ZTE nubia z9 mini 230-260 ευρώ

Meizu mx4 245-260 ευρώ (από τις καλύτερες γωτογραφίες σε κινέζικο)

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Aν σου ειναι ευκολο τραβα μερικα screenshot απο το μενου που σου εχει να δω τι σοι επιλογες προσφερει.

 

 

yg

thanks για το αρχειο..(τωρα κατεβαινει).

edit

Να προτεινω και το wetransfer για τετοιες δουλειες....->maximum speed.

 

Θα το έχω στα υπόψιν. Ευχαριστώ. Ορίστε οι ρυθμίσεις. S50609-195855

Link to comment
Share on other sites

πως μου ξεφυγε αυτο ρε?

Αφού ένα σωρό κινέζικα υπάρχουν..Λογικό είναι .. και είχα γράψει και σε πιο παλιό post μου, ότι άμα το είχαν άτομα που έχουν γνώσεις από ρυθμίσεις και είχα αναφέρει το δικό σου όνομα και του demon.. κι αλλά παιδιά που την έχουν τρέλα με τις φωτογραφίες όπως ο φίλος saleakos και αλλά παιδιά εδώ μέσα .. σίγουρα θα αξιοποιούσαν πολύ καλύτερα το κινητό σε φωτογραφίες .. έχει και παρά πολλές ρυθμίσεις η stock κάμερα .. πχ. slow shutter από 1/90000 έως 60 sec. κι αλλά πολλά που δεν σκαμπάζω :rolleyes:

ΥΓ. Τραβάει και 4k video ..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα ήταν καλύτερο να γίνονται όλα με μια συσκευή αλλά αυτό δεν είναι εφικτό.

 

Με το κινητό μπορείς να έχεις όμορφες καλλιτεχνικες φώτο αλλά όταν θέλεις πραγματικές φωτογραφίες θα σου λείπει το Zoom, το σοβαρό φλας και πολλά άλλα που δίνει ένας μεγαλύτερος φακός.

Τα φωτοκινητα είναι κάπου στην μέση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@vagosvts7:

άπαιχτη η mom σου! :)

Ευχαριστώ φίλε μου.. Εμένα μου αρέσει που έχει το ένα γυαλί πάνω από το άλλο,για να βλέπει καλύτερα .. Χαχα.. Τρέλα που την έχουν πάντως με αυτό το candy crush..

 

@paok η αυτόματη είναι αρκετά καλή και το κινητό μου αρέσει που έχει κρατήσει χαμηλά το ISO σε τέτοιο φωτισμό.. Αυτό το έχω παρατηρήσει και στο Huawei p7, δεν σηκώνει σε υψηλά επίπεδα το ISO στο αυτόματο..Μια ακόμα παρατήρηση για τη φώτο, είναι ότι στο δεύτερο ράφι δεν βλέπω Jack...:-P

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

ήμουν μεταξύ S6 Edge και iPhone 6, βρήκα τούτο εδώ το τεστ http://www.madfortech.com/2015/06/samsung-galaxy-s6-edge-iphone-6-photo-comparison/ νομίζω το S6 Edge τραβάει καλύτερα..
Link to comment
Share on other sites

ήμουν μεταξύ S6 Edge και iPhone 6, βρήκα τούτο εδώ το τεστ http://www.madfortech.com/2015/06/samsung-galaxy-s6-edge-iphone-6-photo-comparison/ νομίζω το S6 Edge τραβάει καλύτερα..

 

ΠΟΛΥ καλύτερα. Δες μονο ποιο πισω μερικές του παοκ, μια την ειχα βάλει και wallpaper....Νταξει βεβαια αμα προσέξεις ο τύπος και με 3310 τραβάει ωραία εικονομυνηματα...

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα μέσω των MTK settings raw φωτογραφία με το Meizu. Δεν μου το ανοίγει με το Infranview, ούτε με το Photoshop. Εμφανίζεται μόνο ένα γκρίζο τετράγωνο. Αγνοώ κάτι? Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Eiναι κομματακι δυσκολο ...

 

Με το irfanview θα πρεπει να βαλεις τις αναλυσεις που πρεπει , να τικαρεις το 10bit και not normalized και παραδιπλα το vertical flip.

(την αναλυση στη λεει το αρχειο που παιρνεις ..στο ονομα. Ομοιως και το 10bit..)

 

Αφου το κανεις ολο αυτο απλα θα δεις την ακριβη εικονα που βλεπει ο σενσορας ..μια γραμμικη/αναλογικη ασπρομαυρη.

Οποτε μενει να κανεις debayering μετα ..(σε αυτο το σημειο ημουν/ειμαι..δεν εχω βρει ακομα κατι της προκοπης με 4-5 προγραμματα.)

(παντως ειναι εκπλητικο ποση λεπτομερεια εχει αυτο το αρχειακι...σε ακμες κλπ..)

 

Θα παιδευτω καποια στιγμη λιγο παραπανω με το

http://www.fastcompression.com/download/download.htm για το debayering..

(δε ξερω αν θα βγαλω αποτελεσμα. Και να βγει δλδ..χλωμο να παρω κατι της προκοπης -dng πχ..και να κανω απο εκει ο,τι θελω.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριοι ετοιμαζομαι να κανω μια αγορα για να κανω τις συγκρισεις μου.

Ειμαι μεταξυ meizu m1 note- zte nubia z7 max -meizu mx4- umi zero -gionee elife e7. Τι λετε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ φίλε μου.. Εμένα μου αρέσει που έχει το ένα γυαλί πάνω από το άλλο,για να βλέπει καλύτερα .. Χαχα.. Τρέλα που την έχουν πάντως με αυτό το candy crush..

 

@paok η αυτόματη είναι αρκετά καλή και το κινητό μου αρέσει που έχει κρατήσει χαμηλά το ISO σε τέτοιο φωτισμό.. Αυτό το έχω παρατηρήσει και στο Huawei p7, δεν σηκώνει σε υψηλά επίπεδα το ISO στο αυτόματο..Μια ακόμα παρατήρηση για τη φώτο, είναι ότι στο δεύτερο ράφι δεν βλέπω Jack...:-P

 

Tα ιδια και η γυναικα μου...ωωωωρες ατελειωτες με το candy crush...Ωραιες οι φωτο σου, καλη λεπτομερεια και λιγος θορυβος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oneplus one hdr (δεν ειναι δικια μου), εχω την εντυπωση οτι βελτιωθηκε με την lollipop.

 

17955652533_eff0124cec.jpg

 

Οντως ειναι πολυ καλη!!!

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριοι ετοιμαζομαι να κανω μια αγορα για να κανω τις συγκρισεις μου.

Ειμαι μεταξυ meizu m1 note- zte nubia z7 max -meizu mx4- umi zero -gionee elife e7. Τι λετε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Tα ιδια και η γυναικα μου...ωωωωρες ατελειωτες με το candy crush...Ωραιες οι φωτο σου, καλη λεπτομερεια και λιγος θορυβος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οντως ειναι πολυ καλη!!!

Άστα να πάνε φίλε George.. Ήρθε να δει το γιόκα της και κόλλησε με το candy crush..

Τώρα για αγορά κινητού, βγάλε το umi zero από τη λίστα.. Από εκεί και πέρα είναι και το ποσό που θα ήθελες να ξοδέψεις και τι άλλο ζητάς από ένα κινητό εκτός κάμερας.. Dual sim? Μεγάλο σε μέγεθος? Μικρές διαστάσεις? Να έχει 4G? Να παίρνει εξωτερική κάρτα?Να κρατάει η μπαταρία του? Για τη γυναικά το θες Γιώργο?

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριοι ετοιμαζομαι να κανω μια αγορα για να κανω τις συγκρισεις μου.

Ειμαι μεταξυ meizu m1 note- zte nubia z7 max -meizu mx4- umi zero -gionee elife e7. Τι λετε?

 

Αν κοιτάς μόνο την κάμερα τότε mx4, αλλά έχοντας το pro πρέπει να σου πω πως με έχει εκνευρίσει απίστευτα το flyme os και τα συνεχή bugs του

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε φίλε George.. Ήρθε να δει το γιόκα της και κόλλησε με το candy crush..

Τώρα για αγορά κινητού, βγάλε το umi zero από τη λίστα.. Από εκεί και πέρα είναι και το ποσό που θα ήθελες να ξοδέψεις και τι άλλο ζητάς από ένα κινητό εκτός κάμερας.. Dual sim? Μεγάλο σε μέγεθος? Μικρές διαστάσεις? Να έχει 4G? Να παίρνει εξωτερική κάρτα?Να κρατάει η μπαταρία του? Για τη γυναικά το θες Γιώργο?

 

sakis+vagos Καταρχας σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

κατα δευτερον οχι για μενα το θελω. Να σου πω τεινω προς το z7 max λογω οθονης και ir blaster.

Αλλα και η καμερα του δεν ειναι κακη, imx 214 φοραει. Λογικα ειναι πισω απο το mx4 αλλα δεν το ξερω σιγουρα.

Ειμαι κυριως αναμεσα σε mx4 - gionee - z7 max. Οι διαστασεις δεν με απασχολουν...

Aυτο που με απασχολει ειναι να ειναι εστω λιγο κοντα στο 1020 σε ποιοτητα φωτογραφιας και να εχουν σιγουρα ρυθμιση κλειστρου

Bεβαια ειδα αυτη την φωτο και μολις κανεις κλικ και ζουμαρει, ψιλοαπογοητευτηκα...meizu mx4 pro

http://cdn3.wccftech.com/wp-content/uploads/2014/11/unrealandy-4-4567-4f1396c3c672de85309aca63a7d89850ori.jpg

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

P50603-191419

 

Από το πορτραίτο καθαρά, είμαι ικανοποιημένος.

Για να είχα και ωραίο γαλάζιο του ουρανού ταυτόχρονα (διατηρώντας τη φωτεινότητα στα πρόσωπά μας) έπρεπε να παίξουμε με ρυθμίσεις?

Εκεί πρέπει να γίνει μια "μαγκιά" στο auto. Να βγαίνει ο ουρανός μπλε.

 

Τυχόν σχόλια, "που πας ρε καραμήτρο με αυτή την ομάδα" θα διαγραφούν.... :lol::p, πράσινοι γεννηθήκαμε, τι να κάνουμε συνεχίζουμε...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...