Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως γιατι αρχιζουν ολοι απο τον βολο; και η wind απο εδω ειχε αρχισει!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το EDGE είναι πιο γρήγορο από το GPRS και όχι από το 3G. ;)

Μάλλον τα συνεργεία θα είναι πολύ συχνά εκεί λόγω ξηλώσεων και καινούριων σταθμών! :p

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το 3G ειανι πιο γρηγορο γιατι γινεται τοσος ντορος για το EDGE? δεν υπαρχει 3G στον Βολο?

 

Σε μερικές περιοχές που δεν υπάρχει 3g το EDGE είναι χρήσιμο για γρηγορότερο άνοιγμα των σελίδων στο Internet (και για οικονομία στην μπαταρία :p). Μερικά κινητά όπως Sony Ericsson W300, W580, K550, W350 κ.τ.λ. υποστηρίζουν EDGE και όχι 3G άρα είναι πολύ χρήσιμο το EDGE αν και το θυμήθηκαν λίγο αργά;)

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το 3G ειανι πιο γρηγορο γιατι γινεται τοσος ντορος για το EDGE? δεν υπαρχει 3G στον Βολο?

Στο Βόλο HSDPA υπάρχει κανονικά με "σήμα καμπάνα". Αν λειτουργεί όμως είναι το θέμα... Με 3 κεραίες η Cosmote εντός πόλεως και 4 εκτός το δίκτυο τα έχει παίξει για την ακρίβεια γι'αυτό γύρισαν σε EDGE το οποίο πάει αρκετά καλύτερα από το HSDPA σε πολλές περιπτώσεις :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To 3g υποστηρίζει ταχύτητες λήψης μέχρι 384kbps ενώ το HSDPA μέχρι 28mbps μέσω του HSPA+ που είναι μια αναβάθμιση του HSDPA. Η μεγαλύτερη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις με Cosmote είναι το πολύ 7mbps :)

Τώρα αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει ο mixtri ή κάποιος άλλος που γνωρίζει περισσότερα;)

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε αν υπαρχει αυτη η υπηρεσια για κινητα cosmote και ποσο κοστιζει ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει. Είχα ρωτήσει παλιότερα. Κόστος δεν θυμάμαι αν έχει αλλά ακόμη κι αν έχει θα είναι μικρό . Πάρε στο 1212. Η υπηρεσία παρέχεται για 5 ημέρες και ο καλών ακούει πριν την κλήση ηχογραφημένο προειδοποιητικό μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει. Είχα ρωτήσει παλιότερα. Κόστος δεν θυμάμαι αν έχει αλλά ακόμη κι αν έχει θα είναι μικρό . Πάρε στο 1212. Η υπηρεσία παρέχεται για 5 ημέρες και ο καλών ακούει πριν την κλήση ηχογραφημένο προειδοποιητικό μήνυμα.

 

ανοησια να ακουγεται μηνυμα. το θεμα ειναι να μην ακουγεται τιποτα για να τον παγιδευσεις και να μαθεις απο ποιον αριθμο παιρνει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αν ακουσει το μηνυμα θα ειναι για αυτον μπρος γκρεμος και πισω ρεμα γιατι αν συνεχισει εμφανιζεται ο αριθμος του αν οχι πολυ απλα σταματhσε να σε ενοχλει οποτε παλι καλο ειναι . Το αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι ειναι χρεωσιμη υπηρεσια και δεν παρεχεται σε καρτοκινητα της Cosmote
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις δεν έχεις μόνο εσύ παράπονα, πολλοί έχουν για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

Εγώ είμαι πελάτισσα της cosmote απο το 2003 και άψογη στις υποχρεώσεις μου. Θεωρώ λοιπόν απαράδεκτο το γεγονός ότι ένω ο τελευταίος λογαριασμός μου ήταν να πληρωθεί στις 2.7.2010 και δεν πληρώθηκε λόγω του ότι είμαι εκτός Αθηνων (και όπως είναι φυσικό) δεν παρέλαβα το λογαριασμό, άρα και αριθμό λογαριασμού, να μου στέλνετε μηνύματα φοβέρας του τύπου "θα σας κόψουμε τη σύνδεση" για μια ........καθυστέρηση 10 έστω και 20 ημερών. μήπως θα ήταν καλύτερο να είστε λίγο πιο προσεκτικοί και με λιγοστή υπομονή::::: γιατι περι λιγοστής προκειται, την οποία όπως μετά λύπης μου διαπίστωσα δεν την έχετε.

Επι πλέον ως εκ τούτου, αναγκάστηκα να υποχρεωθώ σε τρίτους να εκπληρώσουν την υποχρέωσή μου αυτή για να μη χάσω και την επικοινωνία μου απο εδώ που βρίσκομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα και η διακοπή στέλνονται και γίνονται αυτόματα από το σύστημα όχι από κάποιον άνθρωπο που κάθεται και εξετάζει πόσα χρόνια είναι ο συνδρομητής πελάτης και εαν κάνει μεγάλους λογαριασμούς ή όχι. Μια καθυστέρηση 10-20 ημερών είναι λογιστικά μεγάλη για μια εταιρεία. Εαν υπήρχε σοβαρό κώλυμα έπρεπε να καλέσεις έγκαιρα και πριν τη λήξη του λογαριασμού σου την εταιρεία και να τους ρωτήσεις εαν γίνεται να μην σου διακόψουν τη σύνδεση αφού λήξει για λόγους ανωτέρας βίας. Επίσης σημεία που μπορείς να πληρωθείς υπάρχουν και εκτός Αθηνών όπως επίσης τον αριθμό ταχυπληρωμής μπορείς να τον μάθεις καλώντας την εξ. πελατών :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, της φραγής προηγούνται 2 μηνύματα. Το πρώτο είναι ενημερωτικό πως μέχρι τη στιγμή της αποστολής του δεν έχει ενημερωθεί η Cosmote για τη πληρωμή και μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος και το δεύτερο είναι αυτό που προειδοποιεί για φραγή. Και τα δυο ( όπως προαναφέρθηκε ) είναι αυτοματοποιημένα μηνύματα και δεν λαμβάνεται υπ'όψιν το ιστορικό του εκάστοτε συνδρομητή.
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις δεν έχεις μόνο εσύ παράπονα, πολλοί έχουν για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

Εγώ είμαι πελάτισσα της cosmote απο το 2003 και άψογη στις υποχρεώσεις μου. Θεωρώ λοιπόν απαράδεκτο το γεγονός ότι ένω ο τελευταίος λογαριασμός μου ήταν να πληρωθεί στις 2.7.2010 και δεν πληρώθηκε λόγω του ότι είμαι εκτός Αθηνων (και όπως είναι φυσικό) δεν παρέλαβα το λογαριασμό, άρα και αριθμό λογαριασμού, να μου στέλνετε μηνύματα φοβέρας του τύπου "θα σας κόψουμε τη σύνδεση" για μια ........καθυστέρηση 10 έστω και 20 ημερών. μήπως θα ήταν καλύτερο να είστε λίγο πιο προσεκτικοί και με λιγοστή υπομονή::::: γιατι περι λιγοστής προκειται, την οποία όπως μετά λύπης μου διαπίστωσα δεν την έχετε.

Επι πλέον ως εκ τούτου, αναγκάστηκα να υποχρεωθώ σε τρίτους να εκπληρώσουν την υποχρέωσή μου αυτή για να μη χάσω και την επικοινωνία μου απο εδώ που βρίσκομαι!!!

μπορεις να πληρωσεις λογαριασμο οπουδηποτε στην ελλαδα μονο με τον αριθμο σου λεγοντας τον σε ενα καταστημα germanos η cosmote...αν ειναι εταιρικο καλεις στο 1200 και σου λενε το ποσο και τον αριθμο λογαριασμου και μαυτον πληρωνεις σε καταστημα..αν ταξιδεψετε στο εξωτερικο μπορειτε να βαλετε στον τελευταιο λογαριαμο που θα πληρωσετε πριν το ταξιδι παραπανω λεφτα...πχ ενα η δυο παγια παραπανω αναλογως ποσο θα λειψετε ετσι ωστε οι απομενοι λογαριασμοι να εχουν ηδη πληρωθει....

 

Τα μηνύματα και η διακοπή στέλνονται και γίνονται αυτόματα από το σύστημα όχι από κάποιον άνθρωπο που κάθεται και εξετάζει πόσα χρόνια είναι ο συνδρομητής πελάτης και εαν κάνει μεγάλους λογαριασμούς ή όχι. Μια καθυστέρηση 10-20 ημερών είναι λογιστικά μεγάλη για μια εταιρεία. Εαν υπήρχε σοβαρό κώλυμα έπρεπε να καλέσεις έγκαιρα και πριν τη λήξη του λογαριασμού σου την εταιρεία και να τους ρωτήσεις εαν γίνεται να μην σου διακόψουν τη σύνδεση αφού λήξει για λόγους ανωτέρας βίας. Επίσης σημεία που μπορείς να πληρωθείς υπάρχουν και εκτός Αθηνών όπως επίσης τον αριθμό ταχυπληρωμής μπορείς να τον μάθεις καλώντας την εξ. πελατών :)

 

παιδια εχω 4 γραμμες εταιρικο και 2 οικιακες cosmote αν ενας λογαριασμος ερθει και ληγει στις 20 του μηνα δε στο κοβουν μετα απο δεκα η εικοσι μερες ερχεται και δευτερος λογαριασμος μετα απο ενα μηνα και λεει το προηγουμενο ανεξοφλητο αν δεν το πληρωσεις και αυτο μεχρι το διαστημα που λεει τοτε μετα απο 10 η εικοσι μερες απ την ληξη του δευτερου λογαριασμου σου κανουν φραγη...δηλαδη στους 2 με 2μιση μηνες....

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 4 γραμμες εταιρικο και 2 οικιακες cosmote αν ενας λογαριασμος ερθει και ληγει στις 20 του μηνα δε στο κοβουν μετα απο δεκα η εικοσι μερες ερχεται και δευτερος λογαριασμος μετα απο ενα μηνα και λεει το προηγουμενο ανεξοφλητο αν δεν το πληρωσεις και αυτο μεχρι το διαστημα που λεει τοτε μετα απο 10 η εικοσι μερες απ την ληξη του δευτερου λογαριασμου σου κανουν φραγη...δηλαδη στους 2 με 2μιση μηνες....

 

Με την έκδοση του δεύτερου λογαριασμού δίνεται ένα περιθώριο για την εξόφληση του προηγούμενου της τάξης των 15 ημερών. Αν μέχρι τότε δεν έχει καλυφθεί το ποσό, εντός λίγων ημερών τίθεται φραγή.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θέλει ένα 45ήμερο για τη φραγή. Πάρα πολύ δίκαιο. Εαν φεύγει κάποιος για ταξίδι και τα γράφει όλα στα παλιά του παπούτσια νομίζοντας οτι η κοσμοτέ είναι ο μπακάλης απέναντι που θα το γράψει σε τεφτέρι και θα περιμένει όσο χρειάζεται ο πελάτης δεν του φταίει κανένας... :-P

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Έχω whatsup και με κάθε αννανέωση μου στέλνει κωδικό για την απάτη παιχνίδι reloaded. Φυσικά με μετρητή κινητού μου ποτέ δεν εξάντλησα το δώρο τον bonus λεπτών ομιλίας που σου δείνει για 7 ημέρες. Στις 3 ημέρες πάντα έρχεται νέο μνμα που λεεει ο extra χρόνος σας τελείωσε χιχιιχχιχι

 

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ.

 

Έχει κάποιος παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Έχω whatsup και με κάθε αννανέωση μου στέλνει κωδικό για την απάτη παιχνίδι reloaded. Φυσικά με μετρητή κινητού μου ποτέ δεν εξάντλησα το δώρο τον bonus λεπτών ομιλίας που σου δείνει για 7 ημέρες. Στις 3 ημέρες πάντα έρχεται νέο μνμα που λεεει ο extra χρόνος σας τελείωσε χιχιιχχιχι

 

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ.

 

Έχει κάποιος παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;;

 

Μήπως έχει ελάχιστη διάρκεια χρέωσης 3 λεπτά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ελάχιστη διάρκεια χρέωσης 3 λεπτά;

 

ακριβως ο μετρητης μετραει ανα δευτερολεπτο,,,ενω υπαρχει ελαχιστη χρεωση...αλλος ενας που λεει μεγαλα λογια χωρις να ξερει....

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η υπόθεσή σου. Έχω τη SIM μόνιμα σε κινητό (πολύ καλύτερα από το συνδυασμό modem/ασύρματου) και δουλεύει κανονικά η ενημέρωση υπολοίπου και όλες οι άλλες υπηρεσίες κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει ένα καρτοσυμβόλαιο 35 τον Δεκέμβριο του 2009 , όπου είχε πει η Cosmote ότι σε συνδέσεις με 35 ευρώ πάγιο και άνω δικαιούσαι 2 μήνες δώρο.

Τα πάγια τελικώς δεν αποδόθηκαν και στον ενάμιση μήνα έκανα αίτημα για αλλαγή σε καρτοκινητό. Συσκευή δεν είχα πάρει και πήγα στο ίδιο κατάστημα που είχα κάνει την σύνδεση και αφού έκανα και κάμποσα τηλέφωνα στο 1313 τελικώς δεν χρεώθηκα το ποσόν επιδότησης.

 

Έστειλα μετά , 2 email στην Cosmote (διότι στο πρώτο δεν ασχολήθηκαν καν) και μου απάντησαν ότι δεν ίσχυε η προσφορά για καρτοσυμβόλαια (ενω δεν αναφερόταν πουθενά αυτό!) και ότι ........κατ'εξαίρεσιν θα μου πίστωναν το ένα πάγιο.

 

Δηλαδή να νιώσω και υποχρέωση?

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

To 3g υποστηρίζει ταχύτητες λήψης μέχρι 384kbps ενώ το HSDPA μέχρι 28mbps μέσω του HSPA+ που είναι μια αναβάθμιση του HSDPA. Η μεγαλύτερη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις με Cosmote είναι το πολύ 7mbps :)

Τώρα αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει ο mixtri ή κάποιος άλλος που γνωρίζει περισσότερα;)

 

Και το HSDPA 3G είναι τυπικά.

 

Για να τα διαχωρισεις θα πρέπει να αναφερθεις στις αντίστοιχες releases των 3GPP specs.

 

Έτσι είναι για το 3G γενικότερα:

R99=384Kbps

R5 (HSDPA)

R6 (HSUPA)

R8 (HSPA+)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...