Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν είναι το κατάλληλο θέμα δω, αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω. Έχω κάνει μια αγορά απ τη Κίνα, το δέμα έφτασε αθήνα, πέρασε απ τη διανομή ΕΛΤΑ αθηνών, πήγε στη διανομή Πειραιά, και χάθηκε! έχει καταγραφεί ότι παραδόθηκε, εγώ όμως δεν είχα πάει να το πάρω, κι επίσης δεν έχουν το ειδοποιητήριο υπογεγραμμένο. Και στο ψητό τώρα, αν δεν το βρουν στις αποθηκες μεχρι δευτέρα, δηλαδή το φαγε κανας υπάλληλος, και ζητήσω απ τα ελτά να σβήσουν τη καταχώριση ότι παραλειφθηκε το δέμα (εφόσον δεν έχουν υπογραφή από μένα, άρα δεν υπάρχει απόδειξη για κάτι τέτοιο), και ανοίξω dispute στο paypal ότι δεν έλαβα το δέμα (αν και δεν φταίει τίποτα το κατάστημα...) ή πω στο κατάστημα ότι δεν έλαβα το δέμα (έχω πληρώσει shipping insurance άλλωστε) θα βρω το δίκιο μου ή έστω ένα refund?..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχθες το απόγευμα εκανα κατάθεση στην χρεωστική μου μέσω atm της Πειραιως 35 ευρώ για να αγοράσω ενα gps απο το focalprice με τιμή 30 ευρω περιπου. Όταν πήγα να κάνω την πληρωμή μέσω paypal στο site της focalprice στο τελος της διαδικασίας μου έβγαλε εναν κωδικό σφάλματος το paypal οτι δεν μπορεί να γίνει η πληρωμη .Στέλνω ερώτηση στο focalprice με τον κωδικό του σφάλματος και μου απανταει οτι προφανώς δεν εχω αρκετά χρήματα στην καρτα για να γίνει η συναλλαγή. Πριν απο λίγο ελεγξα την καρτα μου στο atm και είδα οτι λείπουν περιπου 31 ευρώ ,στο paypal όμως δεν φαίνεται να έχει γίνει καμμία συναλλαγή και στο site της focalprice το προϊόν παραμένει unpaid. Προφανώς πρεπει να περιμένω μέχρι την Δευτερα για να ρωτησω στην τράπεζα απλα κάνω την ερώτηση εδώ μήπως κάποιος άλλος απο εδώ έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Υπόψιν οτι την συγκεκριμένη χρεωστική την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς να έιχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχθες το απόγευμα εκανα κατάθεση στην χρεωστική μου μέσω atm της Πειραιως 35 ευρώ για να αγοράσω ενα gps απο το focalprice με τιμή 30 ευρω περιπου. Όταν πήγα να κάνω την πληρωμή μέσω paypal στο site της focalprice στο τελος της διαδικασίας μου έβγαλε εναν κωδικό σφάλματος το paypal οτι δεν μπορεί να γίνει η πληρωμη .Στέλνω ερώτηση στο focalprice με τον κωδικό του σφάλματος και μου απανταει οτι προφανώς δεν εχω αρκετά χρήματα στην καρτα για να γίνει η συναλλαγή. Πριν απο λίγο ελεγξα την καρτα μου στο atm και είδα οτι λείπουν περιπου 31 ευρώ ,στο paypal όμως δεν φαίνεται να έχει γίνει καμμία συναλλαγή και στο site της focalprice το προϊόν παραμένει unpaid. Προφανώς πρεπει να περιμένω μέχρι την Δευτερα για να ρωτησω στην τράπεζα απλα κάνω την ερώτηση εδώ μήπως κάποιος άλλος απο εδώ έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Υπόψιν οτι την συγκεκριμένη χρεωστική την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίς να έιχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα.

Γιατί δεν εκτυπώνεις από το ΑΤΜ μια ανάλυση κινήσεων να δεις που πήγαν αυτά τα 31€;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για την ερωτηση, νομιζω σε αυτο το τοπικ το ειχα διαβασει αλλα τωρα δεν το βρισκω.

Τα Αγγλικα μου ειναι ψιλοχαλια και οσο εψαξα στο paypal δεν καταφερα να τη βρω.

 

Που μπορω να δω ή και να αλλαξω τη ρυθμιση για να κανει τη μετατροπη νομισματος η τραπεζα μου και οχι το paypal.

 

Ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για την ερωτηση, νομιζω σε αυτο το τοπικ το ειχα διαβασει αλλα τωρα δεν το βρισκω.

Τα Αγγλικα μου ειναι ψιλοχαλια και οσο εψαξα στο paypal δεν καταφερα να τη βρω.

 

Που μπορω να δω ή και να αλλαξω τη ρυθμιση για να κανει τη μετατροπη νομισματος η τραπεζα μου και οχι το paypal.

 

Ευχαριστω.

https://www.paypal-europe.com/ellinikos/managecurrency.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ξερει κανεις αν παραγειλω κατι απο αμερικη συγκεγριμενα μποτες ,αν ισχυει το οριο των 22 δολαριων σε παραγγελια μαξιμουμ ?Γιατι ρωτησα 1 φιλο τελωνειακο και με ειπε οτι οταν περναει τα 22 δολαρια το σταματανε και ζητανε φορο ,δηλαδη εγω που θελω να κανω αγορα γυρω στα 170 δολαρια θα εχω τελωνειο ασχετα με την μεταφορα απο ταχυδρομειο κανονικο?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί αλλά είναι αδύνατον να ψάξω όλο το θέμα οπότε ρωτώ. Άνοιξα χθες λογαριασμό στο paypal διαβάζοντας οδηγίες σε κάποιο site. Όλα καλά, έβαλα τον αριθμό μιας χρεωστικής eurobank και απ' ότι είδα μέσω e-banking τράβηξε το ποσό που χρειάζεται ώστε να μου στείλει τον κωδικό. Όμως το ποσό έχει αφαιρεθεί μόνο από το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού και η κίνηση δεν έχει εμφανιστεί ακόμη. Θέλω να ρωτήσω αν όταν εμφανιστεί η κίνηση, θα εμφανιστεί και ο κωδικός που πρέπει να συμπληρώσω ώστε να ταυτοποιηθώ. Θα φανεί μέσω e-banking ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Μετά τα χρήματα επιστρέφονται;
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί αλλά είναι αδύνατον να ψάξω όλο το θέμα οπότε ρωτώ. Άνοιξα χθες λογαριασμό στο paypal διαβάζοντας οδηγίες σε κάποιο site. Όλα καλά, έβαλα τον αριθμό μιας χρεωστικής eurobank και απ' ότι είδα μέσω e-banking τράβηξε το ποσό που χρειάζεται ώστε να μου στείλει τον κωδικό. Όμως το ποσό έχει αφαιρεθεί μόνο από το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού και η κίνηση δεν έχει εμφανιστεί ακόμη. Θέλω να ρωτήσω αν όταν εμφανιστεί η κίνηση, θα εμφανιστεί και ο κωδικός που πρέπει να συμπληρώσω ώστε να ταυτοποιηθώ. Θα φανεί μέσω e-banking ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Μετά τα χρήματα επιστρέφονται;

καλησπερα χρονια πολλα καλυτερα να παρεις τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και να ζητησεις το κωδικο για το paypal σε κανα 2 μερες απο την στιγμη που το εκανες ,ναι τα χρηματα επιστερφονται πισω στο λογαριασμο σου

Link to comment
Share on other sites

Θα το δεις μέσω e-banking στην αιτιολογία της συναλλαγής.

Αν δεν το δείς πάρε την εξυπηρέτηση πελατών να στο πει

Τα χρήματα επιστρέφονται στο λογαριασμό σου Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δεις μέσω e-banking στην αιτιολογία της συναλλαγής.

Αν δεν το δείς πάρε την εξυπηρέτηση πελατών να στο πει

Τα χρήματα επιστρέφονται στο λογαριασμό σου Paypal.

 

Ευχαριστώ. Το φαντάστηκα. Πόσες μέρες θα πάρει για να φανεί η κίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα επιστρέφονται στην πρώτη συναλλαγή που θα κάνεις μέσω paypal.
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα επιστρέφονται στην πρώτη συναλλαγή που θα κάνεις μέσω paypal.

 

Α ναι ε; Κι αν δεν κάνω ποτέ; :p

Νόμιζα ότι επιστρέφονται αμέσως μετά την ταυτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Dispute κάνω στις 30+ μέρες? Και τι περιμένω από αυτό. Απαντά στα μηνύματα ο έμπορος αλλά γενικόλογα και το tracking δεν έχει ενημερωθεί από τις 28/11. Μετά λέω στις 40 και κάτι να κάνω escalate για να μην χάσω τις προθεσμίες.

Δεν το έχω ξανακάνει οπότε κάθε συμβουλή δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Dispute κάνω στις 30+ μέρες? Και τι περιμένω από αυτό. Απαντά στα μηνύματα ο έμπορος αλλά γενικόλογα και το tracking δεν έχει ενημερωθεί από τις 28/11. Μετά λέω στις 40 και κάτι να κάνω escalate για να μην χάσω τις προθεσμίες.

Δεν το έχω ξανακάνει οπότε κάθε συμβουλή δεκτή.

αφού δεν πάει ο έμπορος να κοιτάξει τι γίνεται με το δέμα, άνοιξε dispute λέγοντας οτι το δέμα δεν έχει φύγει απ τη κίνα ακόμη κι ο έμπορος δεν έχει ενδιαφερθεί να δει τι γίνεται, ώστε να πάρεις τα χρήματα πίσω έστω. η προθεσμία είναι 45 μέρες απ την αγορά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά!

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής θέμα, δημιούργησα έναν λογαριασμό στο PayPal και προσπαθώ να συνδέσω την προπληρωμένη κάρτα που έχω, της eurobank, αλλά μου πετάει συνεχώς το εξής μήνυμα: "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department.." κλπ κλπ. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο δεν την δέχεται. Τα στοιχεία της, όταν τα καταχωρώ είναι οκ και την κάρτα την χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα σε άλλα sites (amazon πχ). Η χρέωση για το verification αν δεν κάνω λάθος είναι 1.50ε; Έχω μέσα υπόλοιπο κοντά 10ε. Τι παίζει; Μήπως πρέπει να καταχωρήσω τα στοιχεία μου στα ελληνικά; Sorry αν έχει ξανα αναφερθεί, με το search δεν κατάφερα τίποτα :O..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά!

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής θέμα, δημιούργησα έναν λογαριασμό στο PayPal και προσπαθώ να συνδέσω την προπληρωμένη κάρτα που έχω, της eurobank, αλλά μου πετάει συνεχώς το εξής μήνυμα: "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department.." κλπ κλπ. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο δεν την δέχεται. Τα στοιχεία της, όταν τα καταχωρώ είναι οκ και την κάρτα την χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα σε άλλα sites (amazon πχ). Η χρέωση για το verification αν δεν κάνω λάθος είναι 1.50ε; Έχω μέσα υπόλοιπο κοντά 10ε. Τι παίζει; Μήπως πρέπει να καταχωρήσω τα στοιχεία μου στα ελληνικά; Sorry αν έχει ξανα αναφερθεί, με το search δεν κατάφερα τίποτα :O..

Ευχαριστώ.

 

Όχι στα ελληνικά.

Μήπως λήγει αυτό το μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι στα ελληνικά.

Μήπως λήγει αυτό το μήνα;

 

Ναι και μένα μου φαίνεται χαζό :p αλλά είπα μήπως.. Ούτε καν, το '15. Και τέτοια ώρα το support της eurobank δεν παίζει να απαντάει :lol:

Link to comment
Share on other sites

'Να τηλεφωνήσετε στο Europhone Banking, 24 ώρες το 24ωρο, στο 210-9555000 ή στο 801 111 1144 από σταθερό τηλέφωνο. "

απο τη σελίδα τους ;)

δοκιμασε, λογικα θα απαντησουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά!

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής θέμα, δημιούργησα έναν λογαριασμό στο PayPal και προσπαθώ να συνδέσω την προπληρωμένη κάρτα που έχω, της eurobank, αλλά μου πετάει συνεχώς το εξής μήνυμα: "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department.." κλπ κλπ. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο δεν την δέχεται. Τα στοιχεία της, όταν τα καταχωρώ είναι οκ και την κάρτα την χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα σε άλλα sites (amazon πχ). Η χρέωση για το verification αν δεν κάνω λάθος είναι 1.50ε; Έχω μέσα υπόλοιπο κοντά 10ε. Τι παίζει; Μήπως πρέπει να καταχωρήσω τα στοιχεία μου στα ελληνικά; Sorry αν έχει ξανα αναφερθεί, με το search δεν κατάφερα τίποτα :O..

Ευχαριστώ.

ή βάζεις λάθος στα στοιχεία (πχ το μεσαίο αρχικό του ονοματος του πατερα πάει στο επώνυμο) ή βάζεις λάθος το τριψήφιο της πίσω πλευράς (στις Visa είναι τα τελευταια τρία ψηφία του αριθμού της καρτας, στις Mastercard είναι ο ξεχωριστός τριψήφιος στη πίσω πλευρά)

Link to comment
Share on other sites

ή βάζεις λάθος στα στοιχεία (πχ το μεσαίο αρχικό του ονοματος του πατερα πάει στο επώνυμο) ή βάζεις λάθος το τριψήφιο της πίσω πλευράς (στις Visa είναι τα τελευταια τρία ψηφία του αριθμού της καρτας, στις Mastercard είναι ο ξεχωριστός τριψήφιος στη πίσω πλευρά)

 

Τίποτα από όλα αυτά, διπλοτσεκαρισμένα, σωστός και ο τριψήφιος από πίσω, και το όνομα και επίθετο μου. Το μεσαίο αρχικό του ονοματος του πατερα που λες δεν το ζητάει πουθενά, μου ζητάει μόνο τα δικά μου, εκτός και αν δεν το βλέπω εγώ.. Που ακριβώς είναι αυτό; Θα πάρω πάλι σήμερα, γιατί χτες με βάλανε και άκουγα μουσικούλα το βράδυ :p

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από όλα αυτά, διπλοτσεκαρισμένα, σωστός και ο τριψήφιος από πίσω, και το όνομα και επίθετο μου. Το μεσαίο αρχικό του ονοματος του πατερα που λες δεν το ζητάει πουθενά, μου ζητάει μόνο τα δικά μου, εκτός και αν δεν το βλέπω εγώ.. Που ακριβώς είναι αυτό; Θα πάρω πάλι σήμερα, γιατί χτες με βάλανε και άκουγα μουσικούλα το βράδυ :p

εμ το μεσαίο του πατερα σου λεω το βαζεις στο επωνυμο, κι αφηνεις κενο μετα:p

Link to comment
Share on other sites

εμ το μεσαίο του πατερα σου λεω το βαζεις στο επωνυμο, κι αφηνεις κενο μετα:p

 

Είναι 10 γράμματα :dash:, βάζω τα 2 μεσσαία;

Link to comment
Share on other sites

Είναι 10 γράμματα :dash:, βάζω τα 2 μεσσαία;

πχ στην κάρτα μου είναι «OOOOO M EEEEEEE» και βάζω στο όνομα το «OOOOO» και στο επώνυμο «Μ ΕΕΕΕΕΕΕ»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...