Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.shoesbuying.com/

καμια λυση???

Τι λύση θέλεις, με το ζόρι να τους δώσεις χρήματα? Το paypal κατάλαβε ότι είναι απατεώνες και τους μπλόκαρε...

Link to comment
Share on other sites

paidia καλημερα τι σημαινει url στην καρτελλα του pay pal ?τι πρεπει να γραψω- συμπληρωσω σ αυτο το σημειο? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καπου κάνεις λάθος αποκλείεται να εχεις ιπ "62.217.70.10" τετοια λαθη δεν γίνονται σήμερα στο internet και μάλιστα απο τους Αμερικάνους. Εκεινο το παλιό για τα "Αμερικανακια" ξέχασε το.

 

Δεν ξέρω που βρηκες αυτο το λινκ, το σωστό λινκ για να τσεκάρεις ειναι το παρακάτω

http://www.geobytes.com/IpLocator.htm

τώρα αν πράγματι εχεις αυτη την ιπ τότε δυο πραγματα συμβαίνουν η 'ΓΓΕΤ' έχει δικτυακή έδρα το ιραν η υπάρχει κάποιος 'DNS'.

Φυσικα και εχω αυτη την ip...

το λινκ που δινεις ειναι ιδιο με αυτο που δίνω εγώ.. απλά εμένα εμπεριέχει αι την εν λόγω ip.

...σιγα μην ξεχάσω τα αμερικανακια......

δεν ειμαι ο μονος που εχει το ιδιο προβλημα...

τσεκαρε την ιδια ip με αλλο και θα δεις.. οτι δειχνει γγετ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω μια καρτα κυπρου prepaid μπορω να κανω αγορα μεσω paypal?

Ναι μπορείς, δεδομένου ότι θα έχεις μέσα το ποσό της αγοράς και λίγο παραπάνω αν γίνεται (1-2€ για λόγους authentication της κάρτας και μετατροπής συναλλάγματος).

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα καινουρια χρεωστικη απο την πειραιως, αλλα ουσιαστικα ιδιος λογαριασμος. Για να συνδεσω την καινουρια στο paypal που εχω, θα πρεπει να κανω παλι τη διαδικασια με το 1,5ευρω που τραβαει και να παρω το 4ψηφιο νουμερο? Η απλα αντικαθιστω τα στοιχεια επειδη ειχε γινει confirmation?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγαλω την χρεωστικη της τραπεζας Πειραιως που λογικα θα "ισχυει" με το paypal αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για αγορες μεσω internet..γινεται δηλαδη αν ερθει το προιον και δεν ειναι καλο ή δεν ερθει καθολου να μην παρει ο αλλος τα λεφτα?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγαλω την χρεωστικη της τραπεζας Πειραιως που λογικα θα "ισχυει" με το paypal αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για αγορες μεσω internet..γινεται δηλαδη αν ερθει το προιον και δεν ειναι καλο ή δεν ερθει καθολου να μην παρει ο αλλος τα λεφτα?

 

γιατι βαζεις μεσα οσα λεφτα θελεις. και αν γινει καμμια στραβη δεν θα χασεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαζεις μεσα οσα λεφτα θελεις. και αν γινει καμμια στραβη δεν θα χασεις πολλα.

 

Δεν εννοουσα για την χρεωστικη...Για το payapl ρωτησα...:O:O

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα για την χρεωστικη...Για το payapl ρωτησα...:O:O

επειδη δεν βλεπει την καρτα ο πωλητης και την εχει το paypal. πληρωνει αυτο τον πωλητη. και αν τυχει και δεν στο στειλει η δεν ειναι αυτο που παρηγγειλες τοτε κανεις dispute και το paypal ερευνα το θεμα και σε αποζημιωνει .

εγω μια φορα αγορασα ενα κινητο και ο πωλητης δεν το εστειλε. αυτος ελεγε οτι το εστειλε.

εκανα dispute και αφου ερευνησε το θεμα το paypal μου εδωσε τα λεφτα μου πισω.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν βλεπει την καρτα ο πωλητης και την εχει το paypal. πληρωνει αυτο τον πωλητη. και αν τυχει και δεν στο στειλει η δεν ειναι αυτο που παρηγγειλες τοτε κανεις dispute και το paypal ερευνα το θεμα και σε αποζημιωνει .

εγω μια φορα αγορασα ενα κινητο και ο πωλητης δεν το εστειλε. αυτος ελεγε οτι το εστειλε.

εκανα dispute και αφου ερευνησε το θεμα το paypal μου εδωσε τα λεφτα μου πισω.

 

Α δηλαδη δυσξολα θα γινει στραβη δηλαδη...και στα δινει πισω ολα τα χρηματα ετσι?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδη δυσξολα θα γινει στραβη δηλαδη...και στα δινει πισω ολα τα χρηματα ετσι?

 

εμενα μου τα εδωσε ολα πισω. παντως μεχρι τωρα 4 χρονια που ειμαι γραμμενος στο ebay μονο αυτη η περιπτωση μου ετυχε. παντα ομως κοιταω ο πωλητης να εχει καλο feedback.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βγαλω την χρεωστικη της τραπεζας Πειραιως που λογικα θα "ισχυει" με το paypal αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για αγορες μεσω internet..γινεται δηλαδη αν ερθει το προιον και δεν ειναι καλο ή δεν ερθει καθολου να μην παρει ο αλλος τα λεφτα?

 

To paypal εκτός απο πληρωμες που κανει εχει και μια ομάδα ανθρώπων στους οποίους απευθύνονται αγοραστες-πωλητές οταν υπαρξει πρόβλημα με καποια πώληση.

 

 

Nαι μπορει αυτος να μην παρει τα χρηματα και να σου επιστραφούν σε περίπτωση που δικαιωθείς.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ αν εχει απαντηθει πιο πριν. Ξερει καποιος ποσες περιπου μερες κανει το pyapal να δεχτει ενα τραπεζικο λογαριασμο ? Μεχρι τωρα ειχα μονο μια καρτα και τωρα προσθεσα και εναν τραπεζικο λογαριασμο.
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου τα εδωσε ολα πισω. παντως μεχρι τωρα 4 χρονια που ειμαι γραμμενος στο ebay μονο αυτη η περιπτωση μου ετυχε. παντα ομως κοιταω ο πωλητης να εχει καλο feedback.

Ναι, αλλά δεν δίνει χρήματα πίσω για αγορές εκτός ebay.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν δίνει χρήματα πίσω για αγορές εκτός ebay.

 

Για οποιεσδήποτε αγορές αρκεί να εχεις πληρώσει με paypal.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν το έγραψα σωστά.

 

1)Εξασφαλίζεις την επιστροφή των χρημάτων σου μόνο αν έχεις αγοράσει από το ebay και υπάρχει η ανάλογη ένδειξη στη σελίδα αγοράς, δηλαδή το PayPal Buyer Protection. Έτσι εάν έχεις δίκιο θα πάρεις πίσω τα χρήματά σου και τα μεταφορικά.

 

If you see the PayPal Buyer Protection message "Pay with PayPal and full purchase price is covered", and if PayPal finds in your favor on your Claim, PayPal will reimburse you for the full purchase price of the item and original shipping costs – with no cap on coverage. If the buyer protection message includes a cap on coverage, and if PayPal finds in your favor, then PayPal will reimburse you for the full purchase price of the item and original shipping costs, up to the coverage cap specified in the buyer protection message. The amount of coverage varies based on the eBay website where the purchase is made.

 

2)Για αντικείμενα εκτός ebay υπάρχει το PayPal Buyer Complaint Policy. Πάλι μπορείς να αμφισβητήσεις τη συναλλαγή, αλλά το paypal δε σου εξασφαλίζει την επιστροφή των χρημάτων. Σου επιστρέφει μόνο όσα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό του πωλητή.

 

Even though you may escalate an Item Not Received Dispute to a Claim, you are not guaranteed recovery. If the Claim is decided in your favor, your recovery is limited to the amounts that PayPal can recover from the seller’s Account.

 

Πηγή: paypal

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν το έγραψα σωστά.

 

1)Εξασφαλίζεις την επιστροφή των χρημάτων σου μόνο αν έχεις αγοράσει από το ebay και υπάρχει η ανάλογη ένδειξη στη σελίδα αγοράς, δηλαδή το PayPal Buyer Protection. Έτσι εάν έχεις δίκιο θα πάρεις πίσω τα χρήματά σου και τα μεταφορικά.

 

 

 

2)Για αντικείμενα εκτός ebay υπάρχει το PayPal Buyer Complaint Policy. Πάλι μπορείς να αμφισβητήσεις τη συναλλαγή, αλλά το ebay δε σου εξασφαλίζει την επιστροφή των χρημάτων. Σου επιστρέφει μόνο όσα είναι διαθέσιμα στον λογαριασμό του πωλητή.

 

 

 

Πηγή: paypal

 

1) ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ

2) Έχεις εν μέρη δικιο άλλα τα έχεις λιγο μπερδεμένα, οτα λεμε εκτος ebay σημαίνει και ετος ebay. Αρα μην ανακατεύεις το ebay στην δεύτερη περίπτωση.

...και τέλος το ebay δεν σου εξασφαλίζει καμια επιστροφή χρημάτων

ΥΓ Από οπου και να κάνεις την αγορά τα χρήματα στα επιστρέφει το paypal. Τα δε χρηματα σου ειναι πάντα διαθέσιμα 45 ήμερες μετά την αγορά ο λογος ειναι οτι το paypal περιμενει να δει αν ηταν οκ η πώληση

 

Μην παραπλανείτε τον κοσμο αν δεν ξέρετε

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Στο 2 μπερδεύτηκα και έγραψα ebay, αντί για Paypal. To διόρθωσα.

 

Στα υπόλοιπα μπορείς να μου εξηγήσεις που είναι το ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ; Δεν τα έχω καθόλου μπερδεμένα. Εγώ σου έβαλα link από το paypal και παρέθεσα και τα συγκεκριμένα αποσπάσματα. Εσύ απαντάς μονολεκτικά χωρίς εξηγήσεις. Πες τα επιχειρήματά σου και τις πηγές σου και αν είναι σωστά θα το παραδεχτώ, άλλωστε σε forum είμαστε. Δεν έχω να κερδίσω κάτι.

 

Στο PayPal User Agreement αναφέρει ρητά τους όρους και τις προϋποθέσεις για την επιστροφή των χρημάτων.

 

Σου ξαναβάζω το link σε περίπτωση που δε το είδες

 

https://cms.paypal.com/cgi-bin/marketingweb?cmd=_render-content&content_ID=ua/BuyerProtComp_full&locale.x=en_US#13. Protection for Buyers.

 

Και σου παραθέτω και τα κομμάτια που τεκμηριώνουν αυτά που λέω:

 

13.1 How am I protected if I have a problem with a purchase?

 

PayPal has two programs to help protect you:

 

PayPal Buyer Protection (for eligible items purchased on eBay)

 

PayPal Buyer Complaint Policy (for all other items purchased on or off eBay)

 

How do I know if I’m purchasing an eligible item on eBay?

 

Look for the buyer protection message in the eBay listing in the right hand column under the "Buy Safely" banner. If you see this message, and you meet the eligibility requirements, then your purchase is covered by PayPal Buyer Protection. You can also view this message after you complete your purchase by logging in to your eBay account, going to "my eBay" and looking at the listing. If the listing does not include the buyer protection message, then it is not eligible for PayPal Buyer Protection.

 

The buyer protection message will vary based on the eBay website.

 

 

 

How much coverage do I get with PayPal Buyer Protection?

 

If you see the PayPal Buyer Protection message "Pay with PayPal and full purchase price is covered", and if PayPal finds in your favor on your Claim, PayPal will reimburse you for the full purchase price of the item and original shipping costs – with no cap on coverage. If the buyer protection message includes a cap on coverage, and if PayPal finds in your favor, then PayPal will reimburse you for the full purchase price of the item and original shipping costs, up to the coverage cap specified in the buyer protection message. The amount of coverage varies based on the eBay website where the purchase is made.

 

PayPal will not reimburse you for the return shipping costs that you incur to return a Significantly Not as Described item to the seller or other party PayPal specifies. If the seller presents evidence that they delivered the goods to your address, PayPal may find in favor of the seller even if you did not receive the goods.

 

What is the PayPal Buyer Complaint Policy?

It is PayPal’s process to help you resolve a problem directly with the seller through the PayPal Resolution Center for purchases that are not eligible for PayPal Buyer Protection.

 

The PayPal Buyer Complaint Policy is similar to PayPal Buyer Protection in that it enables buyers to file Disputes for Items Not Received (INR), or for items that are Significantly Not as Described (SNAD). By filing a Dispute, you can communicate with the seller and attempt to resolve the problem. If you are unable to resolve the problem, you may escalate an Item Not Received (INR) Dispute to a Claim – but you may not escalate a Significantly Not as Described Dispute to a Claim.You may not file a dispute for a Personal Payment.

 

Even though you may escalate an Item Not Received Dispute to a Claim, you are not guaranteed recovery. If the Claim is decided in your favor, your recovery is limited to the amounts that PayPal can recover from the seller’s Account.

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

@djuan1988 Δεν καταλαβενω που βλεπεις την διαφορα απο αυτα που ειπα μα αυτα που λειε το Paypal.
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις;;;;; Εσύ δε λες εδώ και τρία ποστ ότι σου επιστρέφει εγγυημένα τα χρήματά σου από κάθε αγορά;

 

Που είδες να το γράφει αυτό στο PayPal User Agreement;

 

Και σε παρακαλώ πολύ να τροποποιήσεις το μήνυμα σου που μιλάς για παραπληροφόρηση, καθώς μάλλον εσύ παραπληροφορείς.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνεις;;;;; Εσύ δε λες εδώ και τρία ποστ ότι σου επιστρέφει εγγυημένα τα χρήματά σου από κάθε αγορά;

 

Που είδες να το γράφει αυτό στο PayPal User Agreement;

 

Και σε παρακαλώ πολύ να τροποποιήσεις το μήνυμα σου που μιλάς για παραπληροφόρηση, καθώς μάλλον εσύ παραπληροφορείς.

 

Δεν θα ασχοληθώ αλλο, όσοι διαβάζουν ας βγάλουν τα συμπεράσματα.

 

Οσο για την παραπλάνηση μονος σου άλλαξες το ποστ σου δεν τα άλλαξα εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έβγαλα σε μια Prepaid Card VISA στην Τράπεζα Κύπρου.

Το σύντομό μου ερώτημα είναι ότι θέλω να την περάσω στο PayPal, αλλά μου βγάζει το εξής μήνυμα.

 

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

 

Πραγματικά έχω εκνευριστεί με το PayPal αλλά θέλω να ψωνίσω απο ebay... :mad:

 

Any info? Μήπως τελικά δεν δέχεται Prepaid?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ασχοληθείς γιατί δεν έχεις κάτι να πεις για να υποστηρίξεις αυτό που λανθασμένα έλεγες.

 

Σου επαναλαμβάνω, εγώ λέω ότι τα χρήματά σου από αγορές εκτός ebay δεν είναι εγγυημένα, αλλά θα πάρεις πίσω μόνο όσο υπόλοιπο υπάρχει στον λογαριασμό του πωλητή. Δηλαδή μπορεί να σου πάρει τα χρήματα και να φύγει.

 

Εσύ λες ότι σου επιστρέφει σε κάθε περίπτωση τα χρήματά σου πίσω, το οποίο είναι λάθος!!!!

 

Even though you may escalate an Item Not Received Dispute to a Claim, you are not guaranteed recovery. If the Claim is decided in your favor, your recovery is limited to the amounts that PayPal can recover from the seller’s Account.

 

Πες μου τώρα ποιος έχει άδικο. Καλό θα είναι να παραδέχεσαι το λάθος σου και ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις, όπου οι άλλοι μπορούν να χάσουν τα χρήματά τους.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...