Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα,για να κανεις μεταφορα χρηματων απο το paypal με withraw σε τραπεζικο λογαριασμο η εμπορικη εχει προμηθεια 3ευρω,το ιδιο απο οτι ειδα και στην eurobank,γνωριζετε αν ειναι σε ολες τις τραπεζες 3 ευρω? Υπαρχει καμια ποιο φθηνη,πχ να περνει προμηθεια 1 ευρω? 'Η στην Ελλαδα ολες οι τραπεζες περνουν 3 ευρω για την μεταφορα? ευχαριστω
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Οταν προσθέτεις μια κάρτα, για να εξακριβώσει το paypal ότι του έβαλες μια ενεργή κάρτα και όχι μια παλιά ακυρωμένη, κάνει συνήθως μια μικρή χρέωση στην κάρτα. Όμως τη συναλλαγή δεν την επιβεβαιώνει ποτέ, και έτσι η τράπεζα σου επιστρέφει τα χρήματα.

Προσοχή δεν μιλάω για την διαδικασία του verification με τον τετραψήφιο κωδικό, αυτό είναι άλλο θέμα. Εκεί πρέπει να βάλεις τπν τετραψήφιο για να στα γυρίσει πίσω το paypal.

 

Άν αλλάξεις διεύθυνση υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στο Profile > Add or Edit Bank Account θα καταχωρήσεις τα στοιχεία του τραπεζικού σου λογαριασμού, όχι της κάρτας. Η κάρτα δηλώνεται αλλού, και την έχεις ήδη δηλώσει.

 

Αφού τα καταχωρήσεις λοιπόν, μετά κάνεις "withdraw".

Οπότε μπορείς παράλληλα να έχεις δηλωμένη μια κάρτα και έναν τραπεζικό λογαριασμό και όταν θες να τραβήξεις χρήματα, να επιλέγεις πχ τον τραπεζικό λογαριασμό?

 

Δεν έχω ποτέ τραβήξει χρήματα και το σκέφτομαι λόγω στοιχήματος που παίζω καμιά φορά..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν θελω να πουλησω κατι μεσω paypal, πρεπει να δωσω και λεπτομερειες του τραπεζικου λογαριασμου ωστε να τα "κατεβασω" εκει, απο το paypal???
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν θελω να πουλησω κατι μεσω paypal, πρεπει να δωσω και λεπτομερειες του τραπεζικου λογαριασμου ωστε να τα "κατεβασω" εκει, απο το paypal???

 

Aκριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς!!!

 

Σ'ευχαριστω Νικολα για την απαντηση! Δεν χρειαζεται να κανω κατι αλλο στον λογαριασμο, καποια αναβαθμιση.. Και με τον απλο προσωπικο λογαριασμο paypal μπορω να δεχτω χρηματα ετσι? Νομιζω μονο οριο στο ποσό υπαρχει αν δεν κανω λαθος! Σωστα?

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω πρόβλημα με μια απόφαση του paypal, που μπορώ να απευθυνθώ;

 

Στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης:D

 

Λίγο χιούμορ δεν κάνει κακό

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Νικολα για την απαντηση! Δεν χρειαζεται να κανω κατι αλλο στον λογαριασμο, καποια αναβαθμιση.. Και με τον απλο προσωπικο λογαριασμο paypal μπορω να δεχτω χρηματα ετσι? Νομιζω μονο οριο στο ποσό υπαρχει αν δεν κανω λαθος! Σωστα?

 

Νικο, η οποποισδηποτε, μπορεις να μου επιβεβαιωσεις και αυτο?? ^^

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης:D

 

Λίγο χιούμορ δεν κάνει κακό

Μάλλον πρέπει να πάω στο συνήγορο του καταναλωτή, ε;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να πάω στο συνήγορο του καταναλωτή, ε;

 

"στο συνήγορο του καταναλωτή"

 

ΚΑΛΗ ιδέα δεν λεω, ενα πρόβλημα μονο θα αντιμετωπίσεις δεν ξερεις σε ποιας χώρας τον "συνήγορο του καταναλωτή" να κάνεις την καταγγελία!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τράπεζα σου.

 

Την τραπεζα δεν την ενδιαφερει και ουτε ξερει τι κανει καποιος με το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Την τραπεζα δεν την ενδιαφερει και ουτε ξερει τι κανει καποιος με το Paypal.

Αν έχει πρόβλημα με κάποιον πωλητή και το paypal δεν βοηθά που να απευθυνθεί δηλαδή? Αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα. Δεν έχεις άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πρόβλημα με κάποιον πωλητή και το paypal δεν βοηθά που να απευθυνθεί δηλαδή? Αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα. Δεν έχεις άλλες επιλογές.

 

Δηλαδή μου λες οτι πλήρωσες κατι μεσω paypal και μετα θα αμφισβητήσεις την συναλλαγή μεσα απο την τράπεζα επειδη ο πωλητής (ας πουμε) δεν σου το έστειλε και το paypal για κάποιο λογο δεν σε δικαίωσε.

 

ΟΚ αν γινει αυτό πολυ θα ηθελα να μου πείτε την διαδικασία που ακολουθήσατε, θα με ενδιέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες οτι πλήρωσες κατι μεσω paypal και μετα θα αμφισβητήσεις την συναλλαγή μεσα απο την τράπεζα επειδη ο πωλητής (ας πουμε) δεν σου το έστειλε και το paypal για κάποιο λογο δεν σε δικαίωσε.

 

ΟΚ αν γινει αυτό πολυ θα ηθελα να μου πείτε την διαδικασία που ακολουθήσατε, θα με ενδιέφερε.

Κάνεις ένα γραπτό αίτημα στο οποίο αναφέρεις όλο το ιστορικό της συναλλαγής. Το στέλνεις στο τμήμα καρτών της τράπεζας σου ή το παραδίδεις σε οποιοδήποτε υποκατάστημα. Η διαδικασία λέγεται αμφισβήτηση συναλλαγής, και λαμβάνει χώρα όχι μόνο όταν έχεις συναλλαγές που δεν έκανες εσύ, αλλά και όταν σε εξαπάτησε ο πωλητής. Όλα τα αιτήματα εξετάζονται ανά περίπτωση.

 

Βασική προϋπόθεση το αίτημα να γίνει εντός των χρονικών ορίων που ορίζει η εκάστοτε τράπεζα (συνήθως μερικές μέρες μετά την έκδοση της κατάστασης/λογαριασμού της κάρτας).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Σημερα εκανα αιτηση για χρεωστικη - καρτα αναληψης ΑΤΜ της εμπορικης. Απο την στιγμη που ειναι visa debit υπεθεσα οτι θα συνεργαστει με το paypal. Tο θεμα ειναι οτι ψαχνωντας σε διαφορα φορουμ βρηκα post του 2007-2008 που ανεφεραν οτι υπηρχε προβλημα με την συγκεκριμενη τραπεζα. Υπαρχει καποιος που να το εχει επηχειρησει προσφατα? Αν δεν λειτουργησει ποιες visa debit ειναι δοκιμασμενες οτι συνεργαζονται αμεσα και απροβληματιστα με paypal? Aπο οτι εχω καταλαβει Πειραιως, Alpha, Kυπρου.... Αλλα μια σιγουρη αποψη μετραει για να μην ανοιγω τζαμπα λογαριασμους σε διαφορες τραπεζες. Ηδη διαισθανομαι οτι την πατησα με την Εμπορικη...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Σημερα εκανα αιτηση για χρεωστικη - καρτα αναληψης ΑΤΜ της εμπορικης. Απο την στιγμη που ειναι visa debit υπεθεσα οτι θα συνεργαστει με το paypal. Tο θεμα ειναι οτι ψαχνωντας σε διαφορα φορουμ βρηκα post του 2007-2008 που ανεφεραν οτι υπηρχε προβλημα με την συγκεκριμενη τραπεζα. Υπαρχει καποιος που να το εχει επηχειρησει προσφατα? Αν δεν λειτουργησει ποιες visa debit ειναι δοκιμασμενες οτι συνεργαζονται αμεσα και απροβληματιστα με paypal? Aπο οτι εχω καταλαβει Πειραιως, Alpha, Kυπρου.... Αλλα μια σιγουρη αποψη μετραει για να μην ανοιγω τζαμπα λογαριασμους σε διαφορες τραπεζες. Ηδη διαισθανομαι οτι την πατησα με την Εμπορικη...

 

Τις αναφέρεις μόνος σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα ειλικρινά συγνώμη έχω ψάξει παντού και κάτι πέτυχα αλλά δεν έχω καταλάβει τι θα κάνω.

 

Έχω κάνει μια χαρά αγορές μέσω PayPal είχα μεν καιρό να το χρησιμοποιήσω και πάω να κάνω Verify την κάρτα μου..

"We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card."

 

Και αυτό το κατάλαβα όταν δύο shops μου έστειλαν email ότι υπάρχει θέμα με τη Visa μου. (Attica bank giftCARD)

 

Και επικοινώνησα με το PayPal support και μου απάντησαν

"I've reviewed your PayPal account, Ms. **********, and can see that your card

issuer has refused the confirmation charge to your card. This means that

you won't be able to use this card for payments with PayPal.

 

PayPal are not informed by the bank or card issuer of the exact reason for

denial, but it may be for one of the following reasons:

 

? You entered incorrect card information

? The billing address entered was incorrect

 

The only information that we received is that the card provider has

declined usage of this card with PayPal. We can only advise that you

contact the card's issuing bank for more information regarding the denial."

 

Κοντεύω να τρελαθώ. Μου λένε να απευθυνθώ στην Τράπεζά μου με λίγα λόγια αλλά κάποιος είπε ότι δεν ξέρει η Τράπεζα για το PayPal, δεν ξέρω τι να κάνω. Τι είναι αυτός ο 4ψήφιος κωδικός. Δεν κατάλαβααα! Βοήθεια :cry:

 

Edit : Απο αυτά που διαβάζω, είναι καλύτερο να κάνω νέο λογαριασμό PayPal? Aφού διαγράψω τον παλιό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειλικρινά συγνώμη έχω ψάξει παντού και κάτι πέτυχα αλλά δεν έχω καταλάβει τι θα κάνω.

 

Έχω κάνει μια χαρά αγορές μέσω PayPal είχα μεν καιρό να το χρησιμοποιήσω και πάω να κάνω Verify την κάρτα μου..

"We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card."

 

Και αυτό το κατάλαβα όταν δύο shops μου έστειλαν email ότι υπάρχει θέμα με τη Visa μου. (Attica bank giftCARD)

 

Και επικοινώνησα με το PayPal support και μου απάντησαν

"I've reviewed your PayPal account, Ms. **********, and can see that your card

issuer has refused the confirmation charge to your card. This means that

you won't be able to use this card for payments with PayPal.

 

PayPal are not informed by the bank or card issuer of the exact reason for

denial, but it may be for one of the following reasons:

 

? You entered incorrect card information

? The billing address entered was incorrect

 

The only information that we received is that the card provider has

declined usage of this card with PayPal. We can only advise that you

contact the card's issuing bank for more information regarding the denial."

 

Κοντεύω να τρελαθώ. Μου λένε να απευθυνθώ στην Τράπεζά μου με λίγα λόγια αλλά κάποιος είπε ότι δεν ξέρει η Τράπεζα για το PayPal, δεν ξέρω τι να κάνω. Τι είναι αυτός ο 4ψήφιος κωδικός. Δεν κατάλαβααα! Βοήθεια :cry:

 

Edit : Απο αυτά που διαβάζω, είναι καλύτερο να κάνω νέο λογαριασμό PayPal? Aφού διαγράψω τον παλιό δηλαδή.

 

Και να κάνεις νεο λογαριασμό στο paypal θα εντοπίσουν το πρόβλημα και θα ειναι χειρότερα.

Καλό ειναι να κάνεις αυτα που σου λενε ή στο κάτω κάτω (επειδη η τράπεζα που εχεις ειναι άχρηστη) παρε μια κάρτα απο την τράπεζα Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

Απο τράπεζα Κύπρου δεν είχατε πρόβλημα? Κάνατε κανονικά Verify? Εαν είναι να το ψάξω να ακυρώσω τη κάρτα αφού πάρω τα λεφτάκια μου και να κάνω στη Τράπεζα Κύπρου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...