Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πως θα τα μετσφερεις. Το κοστος των μετσφορικων θα είναι υψηλο. Δεν αξιζει τέτοια κινηση.

 

Τωρα για αυτο που ρωτας, δε πιστευω να υπαρξει προβλημα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ενδιαφέρομαι να πουλήσω μια κρεβατοκαμαρα άξιας 4000 ευρώ στο ebay. Είμαι ιδιώτης και μου έχει μείνει από το ξενοδοχείο που είχα και έκλεισε.

Είναι η πρώτη φορά που θέλω να πουλήσω στο ebay και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτή την κίνηση. Τι γίνεται με τον λογαριασμό στο paypal που θα δούνε μεγάλο ποσό η στο ebay κτλ

Υπάρχουν 8 σετ για πούλημα.

 

Υπάρχουν τιμολόγια αγοράς.

Ευχαριστώ,

Αργύρης

 

Προτείνω να την βαλεις σε καμια εφημερίδα η ελληνικο site με αγοραπωλησιες γιατι θα ειναι ασύμφορο το κοστος τον μεταφορικων για το εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα τα μετσφερεις. Το κοστος των μετσφορικων θα είναι υψηλο. Δεν αξιζει τέτοια κινηση.

 

Τωρα για αυτο που ρωτας, δε πιστευω να υπαρξει προβλημα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Απο τα 4000 εαν καταλαβα καλα περνει ενα 10% το ebay + 1000 τα μεταφορικα για ευρωπη + προμηθεια το paypal.

Δεν ξερω για αλλες χρεωσεις που θα εχω με την ολοκληρωση της συναλλαγης

Εαν ειναι ετσι οι χρεωσεις μενουν καθαρα περιπου 2500 ευρω,

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προτείνω να την βαλεις σε καμια εφημερίδα η ελληνικο site με αγοραπωλησιες γιατι θα ειναι ασύμφορο το κοστος τον μεταφορικων για το εξωτερικο.

 

Τις εχω βαλει σε πολλα sites αλλα τις θελουνε σκοτωμενες

Link to comment
Share on other sites

Και στο ebay σκοτωμενες τις θέλουν, εκτος αν βρεθει κανα νιγηριανός μεγιστάνας και δωσει τα τριπλά απ οσα ζητας

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ενδιαφέρομαι να πουλήσω μια κρεβατοκαμαρα άξιας 4000 ευρώ στο ebay. Είμαι ιδιώτης και μου έχει μείνει από το ξενοδοχείο που είχα και έκλεισε.

Είναι η πρώτη φορά που θέλω να πουλήσω στο ebay και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτή την κίνηση. Τι γίνεται με τον λογαριασμό στο paypal που θα δούνε μεγάλο ποσό η στο ebay κτλ

Υπάρχουν 8 σετ για πούλημα.

 

Υπάρχουν τιμολόγια αγοράς.

Ευχαριστώ,

Αργύρης

 

Αυτό που θα προτείνω έχει σχέση με την αγγελία που θα βάλεις είτε στην Ελλάδα είτε οπουδήποτε αλλού.

 

Το πιθανότερο είναι να "ενδιαφερθεί¨αγοραστής από το εξωτερικό που θα σου προτείνει να του δώσεις το λογαριασμό τραπέζης για να σου καταθέσει τα χρήματα. Μην τσιμπήσεις στη νιγηριανή απάτη που σέρνεται ακόμη και ψάχνει για θύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ενδιαφέρομαι να πουλήσω μια κρεβατοκαμαρα άξιας 4000 ευρώ στο ebay. Είμαι ιδιώτης και μου έχει μείνει από το ξενοδοχείο που είχα και έκλεισε.

Είναι η πρώτη φορά που θέλω να πουλήσω στο ebay και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτή την κίνηση. Τι γίνεται με τον λογαριασμό στο paypal που θα δούνε μεγάλο ποσό η στο ebay κτλ

Υπάρχουν 8 σετ για πούλημα.

 

Υπάρχουν τιμολόγια αγοράς.

Ευχαριστώ,

Αργύρης

 

Απλά ξέχασέ το. Δεν συμφέρει από καμία άποψη. Στην Ελλάδα θα καταλήξεις να τις πουλήσεις και σε όποια τιμή σου προσφέρουν πιθανοί αγοραστές όσο "σκοτωμένη" κι αν είναι. Δεν νομίζω δυστυχώς να έχουν απομείνει πολλοί Έλληνες που θα πλήρωναν 4.000€ και μάλιστα για μεταχειρισμένη κρεβατοκάμαρα από αγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέχασέ το. Δεν συμφέρει από καμία άποψη. Στην Ελλάδα θα καταλήξεις να τις πουλήσεις και σε όποια τιμή σου προσφέρουν πιθανοί αγοραστές όσο "σκοτωμένη" κι αν είναι. Δεν νομίζω δυστυχώς να έχουν απομείνει πολλοί Έλληνες που θα πλήρωναν 4.000€ και μάλιστα για μεταχειρισμένη κρεβατοκάμαρα από αγγελία...

 

Οι κρεβατοκαμαρες κυριως ειναι για επαγγελματικη χρηση για αναβαθμισεις ξενοδοχειων ,σουιτες.

Ειναι απο κυπαρισσι Αμερικης σκαλιστες στο χερι με μαρμαρα Θασου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει αγορά

Εν πάσει περιπτώσει δεν χάνεις τίποτα να τα βάλεις και στο EBAY.

Κανονικά δεν θα εχεις πρόβλημα με την πληρωμή αλλά σαν καινούριος πωλητής το paypal δεν θα σου δώσει τα χρήματα πριν περάσει εύλογο διάστημα.

Οποσδήποτε πρεπει να ταυτοποιήσεις το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Και εάν πρέπει να επιστραφούν λόγω κάποιου προβλήματος, περιγραφής πχ λάθος χρώμα, σπάσιμο, κλπ. Τι κάνεις ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψει δε δέχεται επιστροφές. Και να είναι όσο το δυνατόν ακριβής και να περιγράψει τυχόν ατέλειες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και εάν πρέπει να επιστραφούν λόγω κάποιου προβλήματος, περιγραφής πχ λάθος χρώμα, σπάσιμο, κλπ. Τι κ άνεις ;

 

Εχω τσεκαρει την επιλογη Buyer pays return postage

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όλα υπάρχει αγορά

Εν πάσει περιπτώσει δεν χάνεις τίποτα να τα βάλεις και στο EBAY.

Κανονικά δεν θα εχεις πρόβλημα με την πληρωμή αλλά σαν καινούριος πωλητής το paypal δεν θα σου δώσει τα χρήματα πριν περάσει εύλογο διάστημα.

Οποσδήποτε πρεπει να ταυτοποιήσεις το paypal.

 

Εχω συνδεσεμενη καρτα χρεωστικη με το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Ti πρεπει να προσεξω στην ολη διαδικασια με τoν αγοραστη,?
Φίλε εδώ το θέμα είναι για το Paypal, όχι για το Ebay και πώς θα πουλήσεις εκεί;

Υπάρχει άλλο θέμα για online αγορές.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλεπω καλα ή τα ματια μου εχουν θεμα? aliexpress πλεον δεχεται και πληρωμες μεσω paypal??? http://picpaste.com/extpics/_____________________-9djifTx8.png
Δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

http://activities.aliexpress.com/adcms/help-aliexpress-com/payment_methods.php

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εδώ το θέμα είναι για το Paypal, όχι για το Ebay και πώς θα πουλήσεις εκεί;

Υπάρχει άλλο θέμα για online αγορές.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

http://activities.aliexpress.com/adcms/help-aliexpress-com/payment_methods.php

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

https://sale.aliexpress.com/__pc/paypal_tutorial.htm?spm=a2g01.9025874.c789889.3.2S3cMn

ε δε μπορει, μονο σ εμενα το εβγαλε????

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα υπηρχε καποια ρυθμιση (που ειχα κανει) που ρυθμιζε τις ισοτιμιες που χρεωνε το paypal. Γιατι εκανα αγορα απο το ebay 85$ που μετατραπηκαν σε 68.53£ και τελικα αυτα χρεωθηκα. Στον πωλητη εγραφε 85$ approximately 65.44£.

Γιατι δεν χρεωθηκα τα 85$ μετατρεπομενα εστω σε € αλλα επρεπε να μετατρεαπουννπρωτα σε £ με την ισοτιμια του paypal ;

Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να αλλαξω ωστε οι ισοτιμιες να μετατρεπονται με τραπεζικες και οχι αυτες του paypal ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα υπηρχε καποια ρυθμιση (που ειχα κανει) που ρυθμιζε τις ισοτιμιες που χρεωνε το paypal. Γιατι εκανα αγορα απο το ebay 85$ που μετατραπηκαν σε 68.53£ και τελικα αυτα χρεωθηκα. Στον πωλητη εγραφε 85$ approximately 65.44£.

Γιατι δεν χρεωθηκα τα 85$ μετατρεπομενα εστω σε € αλλα επρεπε να μετατρεαπουννπρωτα σε £ με την ισοτιμια του paypal ;

Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να αλλαξω ωστε οι ισοτιμιες να μετατρεπονται με τραπεζικες και οχι αυτες του paypal ;

 

Πήγαινε εδώ και έλεγξε αν οι κάρτες σου είναι επιλεγμένες στο "Bill me ..." και αν όχι επίλεξε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα υπηρχε καποια ρυθμιση (που ειχα κανει) που ρυθμιζε τις ισοτιμιες που χρεωνε το paypal. Γιατι εκανα αγορα απο το ebay 85$ που μετατραπηκαν σε 68.53£ και τελικα αυτα χρεωθηκα. Στον πωλητη εγραφε 85$ approximately 65.44£.

Γιατι δεν χρεωθηκα τα 85$ μετατρεπομενα εστω σε € αλλα επρεπε να μετατρεαπουννπρωτα σε £ με την ισοτιμια του paypal ;

Υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορω να αλλαξω ωστε οι ισοτιμιες να μετατρεπονται με τραπεζικες και οχι αυτες του paypal ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό συνέβει για τον εξής απλούστατο λόγο:

Εσύ ήσουν στο ebay.com και έβλεπες τις τιμές σε δολάρια USD . Ο πωλητής όμως πουλούσε στο Ebay.CO.UK και είχε βάλει τιμή σε GBP

Για αυτόν τον λόγο ακριβώς έπρεπε να πληρώσεις σε GBP κάτι που σου το έδειξε την ώρα της πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνέβει για τον εξής απλούστατο λόγο:

 

Εσύ ήσουν στο ebay.com και έβλεπες τις τιμές σε δολάρια USD . Ο πωλητής όμως πουλούσε στο Ebay.CO.UK και είχε βάλει τιμή σε GBP

 

Για αυτόν τον λόγο ακριβώς έπρεπε να πληρώσεις σε GBP κάτι που σου το έδειξε την ώρα της πληρωμής.

 

 

 

Χμμμμ

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες.

Πουλούσε σε δολάρια και χρεώθηκα σε λίρες.

 

b7de5b4ccaf8d47229429bbb96dfe01f.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ και έλεγξε αν οι κάρτες σου είναι επιλεγμένες στο "Bill me ..." και αν όχι επίλεξε αυτό.

 

τελικα το βρηκα.

ειναι εδω ....

settings -> payment -> manage pre-aprooved payments -> My preapproved payments -> Seτ Available Funding Sources -> Conversion Options (for card you'd like to change this option)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit -> save

 

Η ρυθμιση ηταν στο bill me

Εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι ενω εχω 3 καρτες συνδεδεμενες (1 πιστωτικη και 2 χρεωστικες), η επιλογη αλλαγης χρεωσης ηταν δυνατη μονο στις χρεωστικες. Στην πιστωτικη δεν υπηρχε η επιλογη καν για να διαλεξεις.

 

Τωρα, με δεδομενο το οτι ηταν στην επιλογη χρεωσης της τραπεζας, μπορω να ζητησω απο το paypal αυτη την διαφορα ;

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Οι κρεβατοκαμαρες κυριως ειναι για επαγγελματικη χρηση για αναβαθμισεις ξενοδοχειων ,σουιτες.

Ειναι απο κυπαρισσι Αμερικης σκαλιστες στο χερι με μαρμαρα Θασου κτλ.

 

Δεν αμφισβητώ το πόσο καλές είναι οι κρεβατοκάμαρες ούτε θέτω ζήτημα αν αξίζουν ή όχι τα λεφτά που ζητάς. Το ότι είναι απίθανο ή έστω συμφέρον να βρεις αγοραστή στο ebay για αυτές υποστηρίζω. Γιατί είναι εξαιρετικά "ειδικό" προϊόν (πόσοι άραγε Γερμανοί, Άγγλοι, ή Αμερικάνοι και Κινέζοι να ψάχνουν κρεβατοκάμαρες με μάρμαρα ...Θάσου για τα σπίτια ή τα ...ξενοδοχεία τους; ). Τα μεταφορικά θα είναι μάλλον πολύ υψηλά, υπάρχει πρόβλημα με το τι γίνεται στην περίπτωση που θέλει επιστροφή κάποιος αγοραστής που τυχόν βρεθεί, αν δεν είναι απολύτως πανομοιότυπες θα πρέπει να βάλεις ξεχωριστή καταχώρηση για καθεμιά, η οποία καταχώρηση μάλιστα δεν ισχύει συνεχώς μέχρι να πουληθεί κάτι αλλά πρέπει να ανανεώνεται (με κόστος από το ebay το οποίο νομίζω ότι μπορεί να είναι και υψηλό εφόσον είναι υψηλή η αξία). Θα πρέπει να παρακολουθείς τις καταχωρήσεις να δεις αν κάποιος σου έστειλε μήνυμα για διευκρινήσεις. Και άλλα πολλά προβλήματα μπορώ να βρω αν κάτσω να σκεφτώ...

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να θεσω 2 ερωτηματα,επειδη πρωτη φορα συμετεχω στο θεμα.

1)μπορω να βαλω στο paypal μονο τραπεζικο λογαριασμο και οχι καρτα;

2)πρωτα μεταφερω απο την τραπεζα στο balance του paypal χρηματα για να

κανω αγορες η μπορει κατευθειαν να χρεωθει το ποσο απο τον λογαριασμο;

δηλαδη τι διαφορα εχει αν γινει απευθειας η χρεωση με το να μεταφερω χρηματα στο balance;

 

1) Ναι αλλα δεν θα εχεις τοσα αυξιμενα ορια αποτι αν περνουσες μια καρτα.

2)Ναι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το βρηκα.

ειναι εδω ....

settings -> payment -> manage pre-aprooved payments -> My preapproved payments -> Seτ Available Funding Sources -> Conversion Options (for card you'd like to change this option)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit -> save

 

Η ρυθμιση ηταν στο bill me

Εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι ενω εχω 3 καρτες συνδεδεμενες (1 πιστωτικη και 2 χρεωστικες), η επιλογη αλλαγης χρεωσης ηταν δυνατη μονο στις χρεωστικες. Στην πιστωτικη δεν υπηρχε η επιλογη καν για να διαλεξεις.

 

Τωρα, με δεδομενο το οτι ηταν στην επιλογη χρεωσης της τραπεζας, μπορω να ζητησω απο το paypal αυτη την διαφορα ;

 

Μήπως η πιστωτική είναι amex ή diners; Αν θυμάμαι καλά η επιλογή αυτή δίνεται μόνο σε κάρτες visa και mastercard.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...