Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως μπορώ να πληρώσω με το ποσό που έχω στο paypal?

 

ξέρει κανένας? πως πληρώνω με τα λεφτά που έχω στο Paypal?

επίσης όταν συμπληρώνω σε $ το ποσό σε euro ανεβαίνει γιατί?

δηλαδή όταν πληρώνω 186 $ από κάτω μου εμφανίζει σε ευρο αυτό (equals €172.21 EUR) τι σημαίνει το equals?στο send money αυτό

μήπως να πληρώσω σε ευρο?

και κάτι ακόμα πως ρυθμίζω από τον λογαριασμό μου στο Paypal την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα?

αν μετατρέψω τα euro σε $ με χρεώνει? και πως γίνεται?

επίσης τι επιλέγω balance convertion ή payment conversion?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου έγινε χωρίς πρόβλημα και άμεσα η μεταφορά στο balance με Request Money for Goods και χρεωστική ΜasterCard Debit της Εθνικής. Την πρώτη φορά η συναλλαγή αππορίφθηκε από την τράπεζα, μετά (άμεσα!!!) με πήραν τηλέφωνο από την Εθνική για επιβεβαίωση και με τη δεύτερη προσπάθεια η συναλλαγή έγινε και το balance ανανεώθηκε άμεσα. Έκανα και αγορα το Xiaomi Redmi Note 2 από το minideal με χρήση του balance.

 

Η μετατροπή σε ευρώ έγινε απο το PayPal αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας? πως πληρώνω με τα λεφτά που έχω στο Paypal?

επίσης όταν συμπληρώνω σε $ το ποσό σε euro ανεβαίνει γιατί?

δηλαδή όταν πληρώνω 186 $ από κάτω μου εμφανίζει σε ευρο αυτό (equals €172.21 EUR) τι σημαίνει το equals?στο send money αυτό

μήπως να πληρώσω σε ευρο?

και κάτι ακόμα πως ρυθμίζω από τον λογαριασμό μου στο Paypal την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα?

αν μετατρέψω τα euro σε $ με χρεώνει? και πως γίνεται?

επίσης τι επιλέγω balance convertion ή payment conversion?

Λέμε τα ίδια πράγματα διακόσες φορές, διαβαστε και καμια σελίδα παραπίσω...

 

Από τη στιγμή που τα χρήματα που έχεις μέσα στο balance είναι ευρώ και εσύ πληρώνεις προϊόν σε δολάρια με το ευρώ-balance, θα χάσεις έτσι κι αλλιώς. αφού το παυπαλ έχει +4% στην ισοτιμία δλδ την μετατροπή του νομίσματος που θα κάνει.

 

Είτε μετατρέψεις όλο το balance πρώτα σε δολάρια, είτε πληρώσεις αυτή την μεμονωμένη, το +4% της μετατροπής του ππ δεν το γλυτώνεις, το βλέπεις ότι έχει γίνει και στο ποσό που αναφέρεις (equals σημαίνει ισοδυναμεί/ισούται με"). Το xe.com τα 186 τα δίνει ως 165 ευρώ και κατι ψιλά. Τα έξτρα 7κατι ευρώ επιπλέον είναι λόγω μετατροπής του ππ, που είπαμε, από τη στιγμή που πληρώνεις από το balance που είναι σε διαφορετικό νόμισμα, δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Αλλά, εγώ δεν θα μετετρεπα όλο το balance μου. Γιατί θα χάσεις το +4% τώρα σε όλο το balance και μετά που θα το έχεις όλο σε δολάρια, αν η επόμενη αγορά σου είναι σε ευρώ, θα ΞΑΝΑχάσεις από την τότε μετατροπή. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ψωνίσεις αργότερα σε ευρώ ή άλλο νόμισμα κι ότι θα ψωνίζεις μονο σε δολάρια, τότε οκ... που ουσιαστικά πάλι δεν κερδίζεις κάτι όσο αφορά το +4%, αφού θα το έχεις χάσει ήδη με την μαζική μετατροπή του balance εξαρχής (μπορεί να κερδίσεις -ή να χάσεις- ψιλολόγια ανάλογα από την εκάστοτε ισοτιμία εκείνης της ημέρας που θα ψωνίσεις -αν εκανες εκεινη τη μερα μεμονωμένη πληρωμη- αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να το ξέρεις).

 

Να επιλέξεις να κάνει την μετατροπή η τράπεζα, δεν παίζει για πληρωμή που θα γίνει με τα λεφτά που είναι ήδη μεσα στο balance δλδ στο ππ, αν πλήρωνες από την κάρτα (δλδ την τράπεζα σου ουσιαστικά) που είναι συνδεδεμένη στο pp, τότε ναι (και -για όταν με το καλό ξαναδουλέψουν οι κάρτες με το ππ- ας πει άλλος που είναι η ρύθμιση, δεν το θυμάμαι).

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου έγινε χωρίς πρόβλημα και άμεσα η μεταφορά στο balance με Request Money for Goods και χρεωστική ΜasterCard Debit της Εθνικής. Την πρώτη φορά η συναλλαγή αππορίφθηκε από την τράπεζα, μετά (άμεσα!!!) με πήραν τηλέφωνο από την Εθνική για επιβεβαίωση και με τη δεύτερη προσπάθεια η συναλλαγή έγινε και το balance ανανεώθηκε άμεσα. Έκανα και αγορα το Xiaomi Redmi Note 2 από το minideal με χρήση του balance.

 

Η μετατροπή σε ευρώ έγινε απο το PayPal αυτόματα

 

εγώ με χρεωστική πειραιώς μετέφερα δύο φορές λεφτά απλώς επειδή μου ζητάνε να πληρώσω σε $ θα ήθελα να ξέρω αν μετατρέψω τα euro σε $ σου κρατάει κάποιο ποσό

θα το έχω υπόψην μου για την εθνική που είπες

απλώς το θέμα μου είναι ότι όταν πάω να πληρώσω σε $ η αυτόματη μετατροπή του paypal Μου ζητάει παραπάνω euro από αυτά που έχω για να στείλω οπότε δεν μπορώ να τα στείλω

στο corrency converter του paypal βλέπω ότι όταν τα μετατρέψω τα euro σε $ μου φτάνει το ποσό που χρειάζομαι για να στείλω σε $

θέλω να ξέρω να σε χρεώνει για την μετατροπή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λέμε τα ίδια πράγματα διακόσες φορές, διαβαστε και καμια σελίδα παραπίσω...

 

Από τη στιγμή που τα χρήματα που έχεις μέσα στο balance είναι ευρώ και εσύ πληρώνεις προϊόν σε δολάρια με το ευρώ-balance, θα χάσεις έτσι κι αλλιώς. αφού το παυπαλ έχει +4% στην ισοτιμία ευρω-δολάριο (και άρα στην μετατροπή νομίσματος που θα κάνει).

 

Είτε μετατρέψεις όλο το balance πρώτα σε δολάρια, είτε πληρώσεις αυτή την μεμονωμένη, το +4% της μετατροπής του ππ δεν το γλυτώνεις, το βλέπεις ότι έχει γίνει και στο ποσό που αναφέρεις (equals σημαίνει ισοδυναμεί/ισούται με"). Το xe.com τα 186 τα δίνει ως 165 ευρώ και κατι ψιλά. Τα έξτρα 7κατι ευρώ επιπλέον είναι λόγω μετατροπής του ππ, που είπαμε, από τη στιγμή που πληρώνεις από το balance που είναι σε διαφορετικό νόμισμα, δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Αλλά, εγω δεν θα μετετρεπα το balance μου. Γιατί θα χάσεις το +4% τώρα σε όλο το balance και μετά που θα το έχεις όλο σε δολάρια, αν η επόμενη αγορά σου είναι σε ευρώ, θα ΞΑΝΑχάσεις από την τότε μετατροπή. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να ψωνίσεις αργότερα σε ευρώ, τότε οκ.

 

Να επιλέξεις να κάνει την μετατροπή η τράπεζα, δεν παίζει για πληρωμή που θα γίνει με τα λεφτά που είναι ήδη μεσα στο balance δλδ στο ππ, αν πλήρωνες από την κάρτα (δλδ την τράπεζα σου ουσιαστικά) που είναι συνδεδεμένη στο pp, τότε ναι (και -για όταν με το καλό ξαναδουλέψουν οι κάρτες με το ππ- ας πει άλλος που είναι η ρύθμιση, δεν το θυμάμαι).

 

οπότε σε χρεώνει για την μετατροπή από euro σε $ στο currency converter ή όχι?γιατί όταν πατάω στο currency converter calculate τα euro σε $ είναι 185 οπότε δεν έχω θέμα

συγνώμη έχεις δίκιο θα διαβάζω καμιά σελίδα δεν μπορώ όλες αλλά 4 - 5 χρειάζεται..

εκεί που κολλάω είναι ότι έδωσα 175euro και μου έμειναν 168.70

μου ζητάνε 185$ πρέπει να προσθέσω κάποια ευρό ακόμα

οκ το κατάλαβα ευχαριστώ θα χαλάσω όλο το ποσό σε $ έφυγααα

το έκανα PayPal balance: $185.05 USD

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να φορτώσει χρήματα στο Balance με την παλιά κάρτα της Εθνικής (Maestro);
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ειναι συμβατη!!

 

Κανε μια δηλωση απωλειας να παρεις την καινουργια! 3-4 μερες κανει!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Βρε συμβατή δεν είναι, το ξέρω, απλά σκεφτόμουν μήπως με το request money περνούσε κανονικά, αφού δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένη η κάρτα με το PayPal.
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μας έκοψε τις πληρωμές από το balance το Paypal;

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54245856

Παιδιά λάθος μου, συγνώμη.

Έγραψα πως προέκυψε το λάθος: http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54246316

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Βρε συμβατή δεν είναι, το ξέρω, απλά σκεφτόμουν μήπως με το request money περνούσε κανονικά, αφού δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένη η κάρτα με το PayPal.

 

σε καμια περίπτωση. Το paypal δεν υποστηρίζει maestro και ως εκ τούτου δεν μπορεί να χρεώσει κάρτες maestro.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει όριο στην μεταφορά χρημάτων μέσω ebanking έστειλα σε συγγενή μου 700 ευρώ με την μια

 

και 1500 μου εχουν στειλει εμενα....

εχει τυχει σε αλλον ομως που εστειλε σε αλλο προσωπο να τον ρωτησουν τι ειναι αυτος και επειδη ειπε εργασιες στο σπιτι κτλ ζητησαν τιμολογιο υπηρεσιων και δεν το εκαναν....οταν πηγε αλλου και ειπε του πουλησε ποδηλατο!!! το περασαν! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Εχθές έκανα μεταφορά χρημάτων από prepaid card της Πειραιώς από request money στο paypal.

Και μετά κανονική αγορά από το To2c μέσο paypal από το balance που είχε.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

παίδες μπορώ να στείλω χρήματα απο την ίδια κάρτα (προπληρωμένη τις πειραιως )που εχω συνδεμένη στο Paypal?
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

παίδες μπορώ να στείλω χρήματα απο την ίδια κάρτα (προπληρωμένη τις πειραιως )που εχω συνδεμένη στο Paypal?

Ναι μπορείς.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ωραίος,θα προσπαθήσω να κάνω την μεταφορά στο balance.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Με moneysafe μπορω να ψωνίσω ιμπει κλπ?

 

Ναι μπορείς

Α) εαν έχεις moneysafe

B) εαν την δέχεται ο πωλητής

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ έκανα πολλά πειράματα με διάφορες κάρτες και με διάφορους τρόπους, έλαβα σήμερα το παρακάτω mail από το europservices paypal:

 

We've noticed that you've recently completed a credit card cash advance which we don't allow with our service, as clarified under the 'Restricted Activities' found in Section 9 of our User Agreement.

 

Please note that if you participate in a restricted activity while using our service, we may temporarily or permanently suspend your account. We may also hold or delay a payment at our discretion, to ask you for information about any payments you've completed.

 

You can view the terms of using our services by clicking the 'Legal' link at the bottom of any PayPal webpage, and clicking on 'User Agreement for PayPal Service'.

 

Yours sincerely,

Aleksander

PayPal

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ, ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παντως αλλα 200 ευρο μολις τα περασα στο balance του λογαριασμου μου,με καρτουλα Eurobank,prepay μαλιστα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κατάφερα και έκανα και εγώ το κολπάκι με το balance.

αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα χρήματα.

μου βγάζει μήνυμά: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

 

μήπως γ' αυτό? έχει συμβεί σε κάποιον????

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κατάφερα και έκανα και εγώ το κολπάκι με το balance.

αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα χρήματα.

μου βγάζει μήνυμά: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. The funds are kept to settle payments in case there's a problem with transactions.

 

μήπως γ' αυτό? έχει συμβεί σε κάποιον????

 

τα στειλες σαν services?

 

btw με τι καρτα τα στειλες;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε refund και θα πάνε πίσω και θα επιστραφει και η προμήθεια .

Μετά στείλτα σαν Services.

Link to comment
Share on other sites

ουφ. ευχαριστώ πολύ! :D

αγχώθηκα νυχτιάτικα μην ξεμείνουν εκεί και δε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...