Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολλη

μου λεει αυτα

i already tried to reach a resolution with the seller prior to opening this dispute

i do not believe we will be able to reach an amicable resolution

i have evidence indicating that the seller may be fraudulent

 

μαλλον το πρωτο επιλεγω σωστα?

 

καλησπερα

ευχαριστω πολλη σημερα μου εκανε επιστροφη χρηματων το paypal

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωι πηρα τηλεφωνο στο Paypal ,εκεινοι ειδαν κ εχουν τη συναλλαγη καταγεγραμμενη ως αποτυχημενη(για τον ιδιο λογο που ειπε κ ο πωλητης, οτι δηλαδη ειναι μπλοκαρισμενος ο λογαριασμος του εκει), οποτε με παρεπεμψαν στην Εθνικη τραπεζα, οπου τελικα ανοιχτηκε υποθεση ερευνας.. ζησε μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδη.. και συνεχιζουν να μενουν δεσμευμενα 310 ευρω ποιος ξερει ποσο ακομα..

 

θα σου επιστραφουν,δεν χανονται μην αγχωνεσαι!

απλα παιρνει απο 5- 15 ημερες η επιστροφη.

οτι ερευνα και να κανει η τραπεζα ,μεχρι να την ξεκινησει τα χρηματα θα εχουν επιστραφει αυτοματα απο το συστημα!

δεν γινεται να χαθουν δεν γινεται να μπουν σε αλλουνου τσεπη!

θα επιστρεψουν στον εντολεα πληρωμης.

παρομοιο σκηνικο με ελληνικο καταστημα βεβαια... επεστραφησαν τα χρηματα σε 12 ημερες ( εργασιμες )

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο dispute στο paypal (λογω μη παραλαβης), ο πωλητης μου εστειλε email, αναφεροντας οτι λυπαται κτλ, και οτι θα μου στειλει εκ νεου το προιον. Ολα καλα, αλλα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια. Αν και παλι δεν εχω παραλαβει μεχρι την ημερομηνια ληξης του dispute (29/1), τοτε τι κανω; Προχωραω σε claim; Να θυμισω οτι δεν υπαρχει tracking number.
Link to comment
Share on other sites

Απαιτεις να εχει tracking η νεα αποστολη ως αποδεικτικο για το Paypal.

Μολις φτασει ο καιρος και ας το εχει στειλει εφοσον δεν εχεις παραλαβει escalete

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα ζητησει την πρωτη φορα ΤΝ, μου ειχε απαντησει αυτο

 

"international standard delivery does not go with tracking"

 

Τι θα αλλαξει αν του το ζητησω και τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να απαντησει. Η καρτα την οποια εχω συνδεδεμενη στο paypal θα ληξει σε 2 βδομαδες. Επειδη ομως περιμενω καποιες παραγγελιες οι οποιες εχουν καθυστερησει, τι γινεται στην περιπτωση που χρειαστει να γινει dispute ή καποιο refund αν η καρτα με την οποια εγινε η αγορα εχει ληξει? Τα χρηματα μεταφερονται στο paypal balance ή στη νεα καρτα που θα συνδεσω? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω κανει μια παραγγελια απο Αμερικη απο το fragrancenet.com βιαστικα και δεν προσεξα οτι ηταν απο Αμερικη και πατησα αποστολη με courier ετσι και αλιως δεν ειχε αλλη επιλογη που συνεπαγεται συν 100 ευρω τουλαχιστον μονο για εκτελωνισμο. Τους ετειλα 2 mail για ακυρωση της παραγγελιας αλλα δεν εχω λαβει καποια απαντηση και φοβαμαι μηπως το παιξουν τρελα και τα στειλουν.

Απο την πλευρα μου αφου εχω πληρωσει με paypal μπορω να ανοιξω dispute η πρεπει να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εστειλαν mail επιβεβαιωσης οτι το λαβανε και θα επιστερψουψου την πληρωμη μεασα σε 4-7 ημερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα, εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να απαντησει. Η καρτα την οποια εχω συνδεδεμενη στο paypal θα ληξει σε 2 βδομαδες. Επειδη ομως περιμενω καποιες παραγγελιες οι οποιες εχουν καθυστερησει, τι γινεται στην περιπτωση που χρειαστει να γινει dispute ή καποιο refund αν η καρτα με την οποια εγινε η αγορα εχει ληξει? Τα χρηματα μεταφερονται στο paypal balance ή στη νεα καρτα που θα συνδεσω?

 

Ετσι και αλλιως τα λευτα δεν θα πανε στην καρτα αλλα στον λογραριασμο του paypal οπτε μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εστειλαν mail επιβεβαιωσης οτι το λαβανε και θα επιστερψουψου την πληρωμη μεασα σε 4-7 ημερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ετσι και αλλιως τα λευτα δεν θα πανε στην καρτα αλλα στον λογραριασμο του paypal οπτε μην ανησυχεις.

 

Αμα η αγορα εγινε απο το υπολοιπο του paypal τοτε πανε πισω εκει αμα εγινε απο καρτα τοτε παει πισω στην καρτα οχι στον λογαριασμο στο paypal! ;) Τωρα νομιζω οτι αμα ανανεωσης τα στοιχεια της καρτας μεσω του paypal και δεν την διαγραψεις αλλα μονο ανανεωση στοιχειων τοτε δεν θα υπαρχη προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου εστειλαν mail επιβεβαιωσης οτι το λαβανε και θα επιστερψουψου την πληρωμη μεασα σε 4-7 ημερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ετσι και αλλιως τα λευτα δεν θα πανε στην καρτα αλλα στον λογραριασμο του paypal οπτε μην ανησυχεις.

 

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Τα χρήματα από refund αρχικά πάνε στο paypal και μετά από λίγες ημέρες επιστρέφονται στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Τα χρήματα από refund αρχικά πάνε στο paypal και μετά από λίγες ημέρες επιστρέφονται στην κάρτα.

Καινούριο είναι αυτό ; Από πότε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Τα χρήματα από refund αρχικά πάνε στο paypal και μετά από λίγες ημέρες επιστρέφονται στην κάρτα.

πιστευω πως κανεις σας δεν κανει λαθος.

δυο refund που εγιναν σε μενα,το πρωτο μπηκε στο balance και μετα στο λογαριασμο και το δευτερο μπηκε κατευθειαν στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,δοκιμασα να κανω μια αγορα 1 δολαριου αυστραλιας με paypal και ειπα να δοκιμασω την μετατροπη να μου την κανει η τραπεζα για να δω με τι τιμη συναλλαγματος το κανει και μου τραβηξε 1 ευρω !

ειναι δυνατον?

1 προς 1 ισοτιμια????

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,δοκιμασα να κανω μια αγορα 1 δολαριου αυστραλιας με paypal και ειπα να δοκιμασω την μετατροπη να μου την κανει η τραπεζα για να δω με τι τιμη συναλλαγματος το κανει και μου τραβηξε 1 ευρω !

ειναι δυνατον?

1 προς 1 ισοτιμια????

 

 

Περιμενε γιατι θα εχεις και χρεωση εξοδα συναλλαγματος κανα ευρω ακομα

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ακυρώσω μια παραγγελία που έχω κάνει και να πάρω τα λεφτά μου πίσω γιατί έχω ξενερώσει με το κατάστημα, με έχουν κοροιδέψει-τώρα θα σταλεί και τώρα θα σταλεί- κτλ...

Μπορεί κάποιος εν συντομία να μου πει ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω σε περίπτωση που δεν δεχτούν να μου κάνουν refund?Για την ιστορία η παραγγελία έγινε στις 29-12-14 και μου είχαν πει θα σταλεί 3-5/1/15...Φυσικά δεν έχουν στείλει ακόμη τίποτα...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ αλλά είναι πολύ μεγάλο το θέμα!!!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε γιατι θα εχεις και χρεωση εξοδα συναλλαγματος κανα ευρω ακομα

 

μαρεσε που ειχα διαβασει καπου πως ειναι καλυτερα να κανει την μετατροπη η τραπεζα σου..

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μαρεσε που ειχα διαβασει καπου πως ειναι καλυτερα να κανει την μετατροπη η τραπεζα σου..

Συνηθως συμφερει να στην κανει η τραπεζα τη μετατροπη. Θα πρεπει να μαθεις ομως τι προμηθεια σου κραταει για αγορες απο εξωτερικο. Στις περισσοτερες τραπεζες ειναι περιπου 1.25%-2% η προμηθεια για μετατροπη σε συναλλαγμα, σε αλλες το ποσο ειναι fixed, σε αλλες ειναι δωρεαν. Επισης καποιες τραπεζες χρεωνουν τη συναλλαγη + εξοδα μετατροπης.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως συμφερει να στην κανει η τραπεζα τη μετατροπη. Θα πρεπει να μαθεις ομως τι προμηθεια σου κραταει για αγορες απο εξωτερικο. Στις περισσοτερες τραπεζες ειναι περιπου 1.25%-2% η προμηθεια για μετατροπη σε συναλλαγμα, σε αλλες το ποσο ειναι fixed, σε αλλες ειναι δωρεαν. Επισης καποιες τραπεζες χρεωνουν τη συναλλαγη + εξοδα μετατροπης.

 

γιαυτο ειπα και εγω να κανω την δοκιμη ενος ευρω να δω τι γινεται.

τραπεζα πειραιως με την ευκαιρια...:cry:

Edited by neo24gr
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πρωι πηρα τηλεφωνο στο Paypal ,εκεινοι ειδαν κ εχουν τη συναλλαγη καταγεγραμμενη ως αποτυχημενη(για τον ιδιο λογο που ειπε κ ο πωλητης, οτι δηλαδη ειναι μπλοκαρισμενος ο λογαριασμος του εκει), οποτε με παρεπεμψαν στην Εθνικη τραπεζα, οπου τελικα ανοιχτηκε υποθεση ερευνας.. ζησε μαη μου να φας τριφυλλι δηλαδη.. και συνεχιζουν να μενουν δεσμευμενα 310 ευρω ποιος ξερει ποσο ακομα..

Τέλος καλό όλα καλά, απλά περάσαμε από χίλια κύματα κ ειδικά με το άγχος του σαββατοκυριακου που συνέβη αυτό..

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ειπα και εγω να κανω την δοκιμη ενος ευρω να δω τι γινεται.

τραπεζα πειραιως με την ευκαιρια...:cry:

Να ξέρουμε για να την αποφεύγουμε. Η Alpha δεν μου χρεώνει τίποτα έξτρα, με κανονική πιστωτική (όχι...επαναφορτιζόμενη :))

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες.. Μια ερώτηση.. Έκανα λογαριασμό στο PayPal και θέλω να κάνω μια online συναλλαγή των 20 ευρώ...

 

Επειδή ειμαι άσχετος με το θέμα, θέλω να ρωτήσω.. Έκανα την εγγραφη, πέρασα τη κάρτα πάνω στο λογαριασμό μου, μού έστειλαν κι αυτό το ρημάδι το κωδικό τον 4ψηφιο για να κάνω τον συγχρονισμό, το έκανα και τώρα που πάω να κάνω τη συναλλαγή, μου λέει να παώ στη τράπεζα να κάνω κατάθεση το 20αρικο σε συγκεκριμένο αριθμό τραπέζης... Για βοηθήστε με ρε μάγκες.. Γιατί εγώ νομιζα οτι το paypal είναι σε φάση συνδέω με τη χρεωστική μου κάρτα, κι απ' κει γίνονται οι συναλλαγές αυτόματα.. Πρέπει να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο στη τράπεζα να καταθετω λεφτά δηλαδή οποτε θέλω να αγοράσω κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες.. Μια ερώτηση.. Έκανα λογαριασμό στο PayPal και θέλω να κάνω μια online συναλλαγή των 20 ευρώ...

 

Επειδή ειμαι άσχετος με το θέμα, θέλω να ρωτήσω.. Έκανα την εγγραφη, πέρασα τη κάρτα πάνω στο λογαριασμό μου, μού έστειλαν κι αυτό το ρημάδι το κωδικό τον 4ψηφιο για να κάνω τον συγχρονισμό, το έκανα και τώρα που πάω να κάνω τη συναλλαγή, μου λέει να παώ στη τράπεζα να κάνω κατάθεση το 20αρικο σε συγκεκριμένο αριθμό τραπέζης... Για βοηθήστε με ρε μάγκες.. Γιατί εγώ νομιζα οτι το paypal είναι σε φάση συνδέω με τη χρεωστική μου κάρτα, κι απ' κει γίνονται οι συναλλαγές αυτόματα.. Πρέπει να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο στη τράπεζα να καταθετω λεφτά δηλαδή οποτε θέλω να αγοράσω κάτι;;

 

Την ωρα που θα πας να κανεις την αγορα τα 20 ευρω θα αφερεθουνε αυτοματα απο την καρτα σου.Δεν χρειαζετε να εχεις υπολοιπο στο paypal!Επισεις απο πιο site θελεις να κανεις την αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική δεν είναι πιστωτική, αν δεν έχει χρήματα μέσα δεν μπορείς να κάνεις αγορές
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Την ωρα που θα πας να κανεις την αγορα τα 20 ευρω θα αφερεθουνε αυτοματα απο την καρτα σου.Δεν χρειαζετε να εχεις υπολοιπο στο paypal!Επισεις απο πιο site θελεις να κανεις την αγορα?

 

Βασικά παίζω ένα παιχνιδάκι στο facebook και θέλω να αγοράσω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι πρεπει να αλλαξω μια ρυθμιση στο paypal ωστε την συναλλαγη να την κανει το paypal και οχι το site(ή καπως ετσι). Ε, απο οταν το εκανα αυτο, μετα απο καθε συναλλαγη μου χρεωνει και παραπανω λεφτα αν καταλαβαινω σωστα. Σε καθε αγορα μου χρεωνει το ποσο της αγορας και απο πανω μου χρεωνει αλλο ενα ποσο που λεει "ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ". Τι συμβαινει? :blink::worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...