Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απάντησα σε αυτο που ειπες, οτι δεν μπορει να σηκώσει τα χρήματα αμεσα και πρέπει να περιμένει 8-10 μερες, νομιζω ημουν κατανοητος

 

Τι μαγαζι ειναι αυτο, ειναι φερέγγυο, τον ξέρεις?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νόμιζα ότι η "απάτη" πήγαινε σε μένα :lol:

 

Όχι, δεν είναι μαγαζί, ιδιώτης είναι και θέλω να αγοράσω από αυτόν και η πρόταση να τον πληρώσω μέσω Paypal ήταν δική μου καθώς θέλω να χρεώσω την πιστωτική μου λόγω αδυναμίας άμεσων μετρητών...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νόμιζα ότι η "απάτη" πήγαινε σε μένα :lol:

 

Όχι, δεν είναι μαγαζί, ιδιώτης είναι και θέλω να αγοράσω από αυτόν και η πρόταση να τον πληρώσω μέσω Paypal ήταν δική μου καθώς θέλω να χρεώσω την πιστωτική μου λόγω αδυναμίας άμεσων μετρητών...

 

Τα χρηματα ειναι αρκετά, οχι να μην πληρώσεις, εκτός αν τον ξέρεις, μονο χερι με χερι, τι ειναι καμια αγορα απο αγγελία?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα ειναι αρκετά, οχι να μην πληρώσεις, εκτός αν τον ξέρεις, μονο χερι με χερι, τι ειναι καμια αγορα απο αγγελία?

 

Ναι, αγορά από αγγελία σε φόρουμ είναι. Και έχεις δίκιο.... μόνο χέρι με χέρι πρέπει να γίνει.

Οκ, σ' ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τελικά το refund επειδή παρέλαβε το δέμα ο πωλητής αλλά το paypal μου έβαλε limitation στο account μου επειδή και καλά έχω καταχραστεί τα disputes ( ήταν το μοναδικό εδώ και 1μιση μήνα :/ )

 

Ε εντάξει. Αν και παίζει ρόλο πόσο χρησιμοποιείς το Paypal, μια φορά το 2μηνο dispute δεν το λες και λίγο... Μια φορά έχω κάνει σίγουρα εγώ (δεν είμαι σίγουρος μήπως και μια 2η) αλλά σε 12 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει. Αν και παίζει ρόλο πόσο χρησιμοποιείς το Paypal, μια φορά το 2μηνο dispute δεν το λες και λίγο... Μια φορά έχω κάνει σίγουρα εγώ (δεν είμαι σίγουρος μήπως και μια 2η) αλλά σε 12 χρόνια...

 

Kάνω περίπου 20 αγορές την εβδομάδα ( μερικές φορές και περισσότερες ), άρα τον μήνα σε 100 αγορές είχα 1 dispute.

Συνολικά στα 2 χρόνια έχω 8.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστειλα ενα εμβασμα στη Revolut σε Ευρω και μου το γυρισε (απο δικια μου μλκ οπως ανακαλυψα εκ των υστερων) σε GBP. Τωρα πως θα χρησιμοποιησω την καρτα για αγορες σε Ευρω? Πρεπει να μετατρεψω ολο το ποσον σε Ευρω (πατωντας το Exchange) η αν θα το αφησω ετσι θα με χρεωνει η τραπεζα μου καθε φορα που θα πληρωνω σε Ευρω? Τι με συμφερει?

Ευχαριστω.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε να μου την δινει η Revolut..Εστειλα ενα εμβασμα 300Ε και μου εμφανιστηκε το top up σε λιρες Αγγλιας..

Γιατι αυτο, ξερει κανεις? Αν το μετατρεψω θα χασω 8,5Ε.. Οτι ναναι δηλαδη θα γινεται?

 

Τσέκαρε στο έμβασμα σε ποιον λογαριασμό τους τα έστειλες. Μήπως τα έστειλες στον gb καταλάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε στο έμβασμα σε ποιον λογαριασμό τους τα έστειλες. Μήπως τα έστειλες στον gb καταλάθος.
Εχεις δικηο, δικια μου μλκ ηταν, τωρα το ανακαλυψα. Αν ξερεις εσυ η καποιος αλλος ας μου απαντησει στο προηγουμενο post μου. thanks Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μετατρεψω ολο το ποσον σε Ευρω (πατωντας το Exchange) η αν θα το αφησω ετσι θα με χρεωνει η τραπεζα μου καθε φορα που θα πληρωνω σε Ευρω? Τι με συμφερει?

Ευχαριστω.

 

Δεν εμπλέκεται πουθενά η τράπεζα σου. Αφού έστειλες το έμβασμα στη revolut, "τράπεζα" σου είναι αυτό πλέον για αυτά τα λεφτά. Και όχι δεν είναι απαραίτητο να τα μετατρέψεις (εκ των προτέρων). Θα μετατρέπονται όσα χρειάζονται για την κάθε αγορά που θα κάνεις. Έχε υπόψη σου πάντως ότι ενδέχεται να μη λειτουργήσει πάντα σε -συνδυασμό με το paypal- η revolut. Υπάρχουν πολλές τέτοιες αναφορές και δήλωση της ίδιας της revolut ότι δεν το υποστηρίζει επισήμως. Αυτό -εικάζω- ότι οφείλεται στο multicurrency χαρακτήρα της κάρτας αυτής. Το ότι έχει την ιδιαιτερότητα δηλαδή να χειρίζεται πολλά διαφορετικά νομίσματα ταυτόχρονα.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τα φώτα σας θα ήθελα για ενα θέμα που δεν γνωριζω.Έλαβα ενα refund απο πωλητή μέσω paypal και το paypal μου έστειλε,εκτός των αλλων οτι το dispute έκλεισε λόγω πλήρους εεπιστροφής χρημάτων μου γράφει και το εξης:

If you paid with a credit card, the money is refunded to your credit

card. It can take up to 30 days for the refund to appear on your card

statement.

 

- If you paid with your bank or PayPal account balance, the money is

refunded to your PayPal account. After you receive the refund, you can

withdraw money from your PayPal balance to your bank account.

Εγώ λοιπον εκανα την αγορά με χρεωστκη κάρτα visa ΠΠειραιώς που έχω συνδεδεμένη στο paypal,χωρίς να έχω μεταφέρει χρήματα στο balance,αλλά απευθείας.Αυτό τι σημαίνει?ποτε θα δω τα χρήματα στην κάρτα μου?άμεσα η στη 1η περιπτωση που λέει και 30 μέρες ακόμα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα

Συνολο 10 μέρες,η εργάσιμες?

 

Η μέρες λογίζονται πάντα ως εργάσιμες.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αλλη μια ερώτηση,μπορω να συνδεσω στο paypal την κάρτα Revolut και να κάνω αγορες?Όταν δηλαδή προσπαθώ με δυο καρτες που εχω συνδεδεμένες πολλέςφορες ββγάζει το γνωστό μήνυμα ακύρωσης,λόγω καπιταλ υποθέτω.Κάπου είχα ακουσει οτι με Revolut προχωράνε κανονικά οι αγορες ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τη συνδέσεις στο paypal και εννοείται ότι προχωράνε κανονικά οι αγορές αφού η revolut είναι ξένη κάρτα . Πρόβλημα έχουν οι κάρτες των ελληνικών τραπεζών.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να τη συνδέσεις στο paypal και εννοείται ότι προχωράνε κανονικά οι αγορές αφού η revolut είναι ξένη κάρτα . Πρόβλημα έχουν οι κάρτες των ελληνικών τραπεζών.

 

Να σαι καλα φιλε μου,νομιζω οτι πρεπει να κανουμε με εμβασμα ενα ποσο για να την συνδέσουμε στο paypal,ξέρεις μήπως ποσο χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μου,νομιζω οτι πρεπει να κανουμε με εμβασμα ενα ποσο για να την συνδέσουμε στο paypal,ξέρεις μήπως ποσο χρειαζεται?

Σε στέλνω σε άλλο φόρουμ αλλά εκεί ο οδηγός είναι πλήρης

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω τα φώτα σας.Θέλω να αγοράσω από το Gearbest κάποια πράγματα και επειδή το σκεφτόμουν συν ότι το συνιστούσανε όσοι έχουν αγοράσει από το εξωτερικό αποφάσισα να κάνω PayPal για την πληρωμή.Έχω συνδέσει την χρεωστική μου κάρτα και τώρα είμαι στην φάση της επαλήθευση της.Δηλαδή μου τράβηξε 1.50 και πρέπει να επαληθεύσω ότι είναι δική μου.Στο πρόβλημα μου τώρα. :p Για να κάνω την αγορά από το site χρειάζεται να φορτώσω το PayPal με το ποσό που χρειάζεται άρα θα πρέπει να συνδέσω και τον λογαριασμό τραπέζης μου ή απλά θα μου χρεώσει την κάρτα μου και όλα καλά?Στην περίπτωση επιστροφής χρημάτων γίνεται να επιστραφούν στην κάρτας που χρεώθηκαν ή θα πρέπει να συνδέσω τον λογαριασμό για να κατατεθούν εκεί?

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω τα φώτα σας.Θέλω να αγοράσω από το Gearbest κάποια πράγματα και επειδή το σκεφτόμουν συν ότι το συνιστούσανε όσοι έχουν αγοράσει από το εξωτερικό αποφάσισα να κάνω PayPal για την πληρωμή.

Και πολύ καλα εκανες. Οι αγορές με paypal ειναι πιο ασφαλεις

 

χω συνδέσει την χρεωστική μου κάρτα και τώρα είμαι στην φάση της επαλήθευση της.Δηλαδή μου τράβηξε 1.50 και πρέπει να επαληθεύσω ότι είναι δική μου.

Πολυ σωστα προχωράς

 

Στο πρόβλημα μου τώρα. :p Για να κάνω την αγορά από το site χρειάζεται να φορτώσω το PayPal με το ποσό που χρειάζεται ?

Όχι

 

θα πρέπει να συνδέσω και τον λογαριασμό τραπέζης μου ?

Όχι. δεν ειναι απαραιτητο. ο λογαριασμός χρειαζεται μονον για να τραβηξεις λεφτα απο το paypal

 

απλά θα μου χρεώσει την κάρτα μου και όλα καλά?

Ναι. Ετσι θα ηταν αν δεν ειχαμε capital control, τωρα στο 98% των περιπτωσεων δεν γινεται σε ελληνική χρεωστική και πιστωτική καρτα.

 

Στην περίπτωση επιστροφής χρημάτων γίνεται να επιστραφούν στην κάρτας που χρεώθηκαν ή θα πρέπει να συνδέσω τον λογαριασμό για να κατατεθούν εκεί?

Σε περιπτωση επιστροφής επιστρεφονται στη καρτα που χρεωθηκαν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλα εκανες. Οι αγορές με paypal ειναι πιο ασφαλεις

 

 

Πολυ σωστα προχωράς

 

 

Όχι

 

 

Όχι. δεν ειναι απαραιτητο. ο λογαριασμός χρειαζεται μονον για να τραβηξεις λεφτα απο το paypal

 

 

Ναι. Ετσι θα ηταν αν δεν ειχαμε capital control, τωρα στο 98% των περιπτωσεων δεν γινεται σε ελληνική χρεωστική και πιστωτική καρτα.

 

 

Σε περιπτωση επιστροφής επιστρεφονται στη καρτα που χρεωθηκαν

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Mάλλον πρέπει να πω για τις τμηματικές απαντήσεις :lol: Ήταν αρκετά κατατοπιστικές και μου ξεκαθάρισαν το τοπίο αρκετά :p Θα μείνω λίγο στο σημείο που χρειάζεται την κάρτα μόνο.Μπορώ να προχωρήσω την αγορά με την κάρτα μέσω paypal ή θα με σταματήσει λόγο capital control?Αν το κάνει μπορώ να φορτώσω το paypal και να πληρώσω έτσι?

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Mάλλον πρέπει να πω για τις τμηματικές απαντήσεις :lol: Ήταν αρκετά κατατοπιστικές και μου ξεκαθάρισαν το τοπίο αρκετά :p Θα μείνω λίγο στο σημείο που χρειάζεται την κάρτα μόνο.Μπορώ να προχωρήσω την αγορά με την κάρτα μέσω paypal ή θα με σταματήσει λόγο capital control?Αν το κάνει μπορώ να φορτώσω το paypal και να πληρώσω έτσι?

 

Προσπάθησε. Δεν χανεις τιποτα. Αν πετυχει η πληρωμη , πετυχε

Δεν φορτωνεις το paypal. Τραβαει τα χρηματα απο την καρτα και πληρωνει τον προμηθευτη το paypal. μεσολαβει και εγκυάται.

Προσπάθησε ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε. Δεν χανεις τιποτα. Αν πετυχει η πληρωμη , πετυχε

Δεν φορτωνεις το paypal. Τραβαει τα χρηματα απο την καρτα και πληρωνει τον προμηθευτη το paypal. μεσολαβει και εγκυάται.

Προσπάθησε ....

 

Θα το δοκιμάσω και θα δείξει.Βασικά δεν το προσδιόρισα σωστά το να φορτώσω το paypal :lol: Εννοούσα να συνδέσω τον λογαριασμό μου και να το φορτώσω με τα χρήματα που θα χρειαστούν στην περίπτωση που αποτύχει η κάρτα.

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα δείξει.Βασικά δεν το προσδιόρισα σωστά το να φορτώσω το paypal :lol: Εννοούσα να συνδέσω τον λογαριασμό μου και να το φορτώσω με τα χρήματα που θα χρειαστούν στην περίπτωση που αποτύχει η κάρτα.

 

Εννοεις να στειλεις εμβασμα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να στειλεις εμβασμα ;

 

Το PayPal Balance εννοώ.Να το γεμίσω μέσω του συνδεδεμένου μου λογαριασμού το ποσό που χρειάζετα.Υποθέτω ότι έχουν μια λoγική αυτά που σκέφτομαι :lol:

Previous devices:Samsung SGH X160, LG KE970, LG KU990i, Sony Ericsson X8, Sony Miro, Sony L, LG G2 Mini, LG G3 32GB , Xiaomi Mi band, Xiaomi Mi band 2, Samsung Galaxy Buds,Samsung S9+,LG G Pad 8.3,Xiaomi Mi band 4.

Current devices:Samsung Note 20 Ultra 5G,Xiaomi Mi Band 5,Microsoft Surface 3, Samsung Galaxy Buds+ :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...