Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με εμβασμα

500 ευρω το μήνα λόγω cc

Πατάς topup και βλέπεις τις οδηγίες

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για οποίον το έχει κάνει. Εχω προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό και θέλω αν γίνεται να μεταφέρω λεφτά στο balance.Πως γίνεται και αν γίνεται

 

Πηγαινεις στη σελιδα του paypal και κανεις κλικ στο Pop up

Σουμφανιζει τις πληροφοριες του λογαριασμου τους PayPal transfer recipient information

Κανεις μετα εισοδο στο e-bankig της τραπεζας σου και κανεις μβασμα σε τραπεζα του εξωτερικου χρησιμοποιωντας τα στοιχεια αυτα που ειδες εδω PayPal transfer recipient information

O λογαριασμός paypal και ο τραπεζικος λογαριασμος πρεπει να ειναι στο ιδιο ονομα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Εκπεμπω SOS! :cry: Τοσο καιρο το σκεφτομουν να μεταφερω χρηματα στο balance του paypal για να μπορεσω να κανω αγορες και ολο το απεφευγα για να μη κανω καμια κοτσανα! Τωρα λοιπον που το πηρα αποφαση και το εκανα κατι δε παει καλα :cry: Εκανα και καλα το request money για να ζητησω χρηματα απο την δικη μου καρτα (ξερετε αυτο το κολπακι που λενε ολοι) εγιναν ολα μια χαρα αλλα αγορα παλι δε μπορω να κανω! :blink: Επισης η σελιδα του paypal εχει αλλαξει και τα βλεπω ολα εντελως διαφορετικα απο τα βηματα που δινουν ολοι για το request! Αυτη τη στιγμη βλεπω πανω πανω να μου λεει στο acc μου : Paypal Balance 0.00 eur και κατω με μικρα γραμματακια 19.74 eur Pending! Τι ειναι αυτο το Pending? Μηπως θελουν χρονο τα χρηματα και καλα για να μεταφερθουν και γι αυτο δε μπορω να κανω αγορα? Τα εχω παιξει τωρα και φοβαμαι μη μεινουν και τα χρηματα καπου παγιδευμενα και δε μπορω να τα εκμεταλλευτω :cry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας! Εκπεμπω SOS! :cry: Τοσο καιρο το σκεφτομουν να μεταφερω χρηματα στο balance του paypal για να μπορεσω να κανω αγορες και ολο το απεφευγα για να μη κανω καμια κοτσανα! Τωρα λοιπον που το πηρα αποφαση και το εκανα κατι δε παει καλα :cry: Εκανα και καλα το request money για να ζητησω χρηματα απο την δικη μου καρτα (ξερετε αυτο το κολπακι που λενε ολοι) εγιναν ολα μια χαρα αλλα αγορα παλι δε μπορω να κανω! :blink: Επισης η σελιδα του paypal εχει αλλαξει και τα βλεπω ολα εντελως διαφορετικα απο τα βηματα που δινουν ολοι για το request! Αυτη τη στιγμη βλεπω πανω πανω να μου λεει στο acc μου : Paypal Balance 0.00 eur και κατω με μικρα γραμματακια 19.74 eur Pending! Τι ειναι αυτο το Pending? Μηπως θελουν χρονο τα χρηματα και καλα για να μεταφερθουν και γι αυτο δε μπορω να κανω αγορα? Τα εχω παιξει τωρα και φοβαμαι μη μεινουν και τα χρηματα καπου παγιδευμενα και δε μπορω να τα εκμεταλλευτω :cry:

Καταρχήν ηρέμησε 19 ευρώ είναι. Pending προφανώς εννοεί είναι προς έγκριση η κινηση και ωσονουπο χωρίς να ξέρω το χρονικό διάστημα θα περαστούν στο balance σου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ηρέμησε 19 ευρώ είναι. Pending προφανώς εννοεί είναι προς έγκριση η κινηση και ωσονουπο χωρίς να ξέρω το χρονικό διάστημα θα περαστούν στο balance σου.

 

Για μενα τα 19 eur δεν ειναι λιγα παντως! Αλλα γενικα αγχωνομαι οταν κανω τετοιες διαδικασιες με τραπεζικους λογαριασμους γιατι δεν ειμαι συνηθισμενη και αν κανω κατι λαθος αντε να βγαλω ακρη μετα! Μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι οσο και αν εψαξα αυτη τη διαδικασια στο internet, κανεις δεν ανεφερε πως πρεπει να περιμενεις για να μεταφερθουν τα χρηματα οποτε και εγω πιστευα πως θα γινει αμεσως! Εκτος αυτου πριν επιβεβαιωσω το request μου ζητουσε να συνδεσω ενα iban και κατι για withdrawal που δεν εχω ιδεα τι ειναι και ετσι συνεχισα χωρις να δωσω iban καθως ουτε αυτο το ειχε αναφερει καποιος στο νημα για το request money! Γι αυτο τωρα φοβαμαι μηπως εκανα εγω πατατα :( Παντως σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Edited by luna1
Link to comment
Share on other sites

Εκανες accept τα χρηματα απο τον δευτερο λογαριασμο email που εχεις?Συγγνωμη εννοω send

Ναι οκ με το send! Kαι αccept εκανα οταν μπηκα στο paypal μου μετα το request! Εκει ηταν που μου ζητησε και το iban αλλα δεν εδωσα! Διπλα στο pending μου βγαζει αυτο : Make sure to add your shipping or tracking info. This payment will be in your pending balance until 9 February 2016. It may be available sooner, once we know the transaction went smoothly. Απο κατω γραφει : ΟΚ to ship , τα στοιχεια μου και τη διευθυνση μου! :( Τι φαση?

Edited by luna1
Link to comment
Share on other sites

Accept εκανα οταν μπηκα στο paypal μου μετα το request! Εκει ηταν που μου ζητησε και το iban αλλα δεν εδωσα! Διπλα στο pending μου βγαζει αυτο : Make sure to add your shipping or tracking info. This payment will be in your pending balance until 9 February 2016. It may be available sooner, once we know the transaction went smoothly. Απο κατω γραφει : ΟΚ to ship , τα στοιχεια μου και τη διευθυνση μου! :( Τι φαση?

 

Nα σου πω τι φαση..... η φαση ειναι οτι ζεις σ αυτην την κwLo χωρα με τους γελοιους που την κυβερνουν και σου εχουν χωσει στην μουρη τα cc, τι περιμενεις? Δεν προκειται ποτε να δουμε καλο πλεον. Επισης το τραγικο λαθος σου ειναι το request που εκανες, ειπα και στο παρελθον οτι ειναι ΛΑΘΟΣ και εξηγησα τους λογους και τους κινδυνους που εγκυμονει, ο σωστος τροπος ειναι το SEND money to family or friends.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον το paypal να σε''βλεπει''σαν καινουργειο χρηστη και να σου τα εχει δεσμευσει τα χρηματα!Αν δεν κανω λαθος τα αποδεσμευη μετα απο 20 μερες!Δεν περνω και ορκο ας απαντηση και καποιος που ξερει καλυτερα!Παντως δεν χανονται τα λεφτα
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις. Το εχω κανει

 

Προφανώς, τα στοιχεία του παραλήπτη του εμβάσματος είναι αυτά που βλέπω στην επιλογή "Top Up" του Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά να κάνω το κόλπο με το 2ο paypal account και το send money (από το κύριο account μου). Έβαλα διαφορετικό email στο νέο account, αλλά έβαλα τα ίδια στοιχεία διεύθυνσης (σε ορισμένα καταστήματα νομίζω δεν δίνεται η επιλογή αποστολής σε διαφορετική διεύθυνση από αυτή που είναι δηλωμένη στο paypal οπότε θα μου ήταν άχρηστο το νέο account). Έβαλα διαφορετικό κινητό και έκοψα μερικά γράμματα από το όνομά μου (Theo αντί Theodoros που έχω στο κύριο account). Προσπαθώντας να στείλω χρήματα από το 1ο στο 2ο, αρχικά μου ζήτησε επιβεβαίωση του κινητού μου για τον κύριο λογαριασμό μου. Πάτησα να σταλεί με sms κωδικός, τον πέρασα και συνέχισε να με ξαναβγάζει συνεχώς στην ίδια σελίδα της επιβεβαίωσης! Κάπως το προσπέρασα αυτό (δεν θυμάμαι πως) και στο τελικό στάδιο αποστολής του ποσού μου έβγαλε "you cannot send money to yourself"! Άλλαξαν κάτι τελευταία μήπως και έκλεισε η "τρύπα";
Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω τι φαση..... η φαση ειναι οτι ζεις σ αυτην την κwLo χωρα με τους γελοιους που την κυβερνουν και σου εχουν χωσει στην μουρη τα cc, τι περιμενεις? Δεν προκειται ποτε να δουμε καλο πλεον. Επισης το τραγικο λαθος σου ειναι το request που εκανες, ειπα και στο παρελθον οτι ειναι ΛΑΘΟΣ και εξηγησα τους λογους και τους κινδυνους που εγκυμονει, ο σωστος τροπος ειναι το SEND money to family or friends.

 

Ετσι ακριβως FIREBLADE1! Οπως τα λες ειναι και με εκφραζεις απολυτα! Και δεν ειναι οτι συνηθιζα να κανω αγορες απο παλια! Τωρα μπηκα στο χορο και μαλιστα στα βαθια απ οτι βλεπω με cc κλπ! Αυτο με το Send money to family or friends διστυχως δε το γνωριζα αν και επεσε το ματι μου σε αυτη την επιλογη τη στιγμη που εκανα το request :worry: Γινεται με τον ιδιο περιπου τροπο? Αν υπαρχουν καπου οι οδηγιες ωστε να το κανω ετσι, θα ηταν πολυ βοηθητικο να μου πεις :O Δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεβει αυτο σε μενα, δε πιστευω οτι εκανα κατι λαθος! Μαλλον με πηρε με κακο ματι το paypal :blink: Νομιζω υπαρχει επιλογη να ακυρωσω το request και θα το κανω με σκοπο να ακολουθησω τον δικο σου τροπο! Παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά να κάνω το κόλπο με το 2ο paypal account και το send money (από το κύριο account μου). Έβαλα διαφορετικό email στο νέο account, αλλά έβαλα τα ίδια στοιχεία διεύθυνσης (σε ορισμένα καταστήματα νομίζω δεν δίνεται η επιλογή αποστολής σε διαφορετική διεύθυνση από αυτή που είναι δηλωμένη στο paypal οπότε θα μου ήταν άχρηστο το νέο account). Έβαλα διαφορετικό κινητό και έκοψα μερικά γράμματα από το όνομά μου (Theo αντί Theodoros που έχω στο κύριο account). Προσπαθώντας να στείλω χρήματα από το 1ο στο 2ο, αρχικά μου ζήτησε επιβεβαίωση του κινητού μου για τον κύριο λογαριασμό μου. Πάτησα να σταλεί με sms κωδικός, τον πέρασα και συνέχισε να με ξαναβγάζει συνεχώς στην ίδια σελίδα της επιβεβαίωσης! Κάπως το προσπέρασα αυτό (δεν θυμάμαι πως) και στο τελικό στάδιο αποστολής του ποσού μου έβγαλε "you cannot send money to yourself"! Άλλαξαν κάτι τελευταία μήπως και έκλεισε η "τρύπα";

 

Ισως γιατι και εγω εχω προβλημα με το κολπακι του balance! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα το κόλπο με το email καταργήθηκε??? Για να καταλάβω δηλαδή. Αύριο θα δοκιμάσω γιατί έχω να βάλω λεφτά στο balance από τα χριστούγεννα
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπει ως καινούριο έμπορο και σου κρατάει τα χρήματα για 21 ημέρες.

Συμβουλή :

α) Κάνε refund τα χρήματα.

Β) Κάνε send money to friends

Με αυτό τον τρόπο θα πάνε στο Balance χωρίς να σου τα κρατήσει για 21 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, τα στοιχεία του παραλήπτη του εμβάσματος είναι αυτά που βλέπω στην επιλογή "Top Up" του Paypal.

 

Αυτα ακριβως

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

Ξερει καποιος να μου πει πως μπορω τα χρηματα που εχω στο balance της PayPal (απο refunds) να τα μεταφερω στον λογαριασμο της Revolut?

Thanks

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κατεβάσεις σε τραπεζικό λογαριασμό.

Στην συνέχεια θα στείλεις έμβασμα στην Revolut.

Η συναλλαγή αυτή δεν έχει όριο από τα CC. Όσα χρήματα έρχονται από το εξωτερικό μπορούν να εμβαστούν ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κατεβάσεις σε τραπεζικό λογαριασμό.

Στην συνέχεια θα στείλεις έμβασμα στην Revolut.

Η συναλλαγή αυτή δεν έχει όριο από τα CC. Όσα χρήματα έρχονται από το εξωτερικό μπορούν να εμβαστούν ελεύθερα

 

Και γιατι να μην τα χρησιμοποιησει για αγορα πληρωνοντας με το paypal?

Στην revolut τι τα χρειαζεται; Για αγορες υποθετω ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην τα χρησιμοποιησει για αγορα πληρωνοντας με το paypal?

Στην revolut τι τα χρειαζεται; Για αγορες υποθετω ....

 

Για αγορές εκτός paypal μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές εκτός paypal μάλλον.

 

Αν ειναι ετσι, ενταξει ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπει ως καινούριο έμπορο και σου κρατάει τα χρήματα για 21 ημέρες.

Συμβουλή :

α) Κάνε refund τα χρήματα.

Β) Κάνε send money to friends

Με αυτό τον τρόπο θα πάνε στο Balance χωρίς να σου τα κρατήσει για 21 ημέρες.

 

Για το send money to friends δεν πρέπει να δημιουργήσουμε ένα νέο paypal με διαφορετικά στοιχεία χωρίς να το συνδέσουμε σε καρτα και να στείλουμε τα χρήματα εκεί ώστε να κάνουμε από εκεί τις αγορές? Το ότι ο βασικός μου λογαριασμός paypal δημιουργήθηκε σχετικά πρόσφατα μήπως θα έχω πρόβλημα και με αυτόν τον τρόπο? Δεν γνωρίζω πως να το κάνω ακριβώς αν μπορεί κάποιος να αναρτήσει πληροφορίες! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλοι εδω μεσα ψαχνουν να βρουν τροπο να στειλουν χρηματα στο balance του paypal

Κι επειδη ισως εγω δεν εχω καταλαβει κατι καλα, θελω να ρωτησω:

Ο τροπος αποστολής με εμβασμα απο τραπεζικο λογαριασμό τι μειονεκτημα εχει ;

(εκτός απο την 2-3 μερες καθυστερηση και το κοστος του 1€)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για το send money to friends δεν πρέπει να δημιουργήσουμε ένα νέο paypal με διαφορετικά στοιχεία χωρίς να το συνδέσουμε σε καρτα και να στείλουμε τα χρήματα εκεί ώστε να κάνουμε από εκεί τις αγορές? Το ότι ο βασικός μου λογαριασμός paypal δημιουργήθηκε σχετικά πρόσφατα μήπως θα έχω πρόβλημα και με αυτόν τον τρόπο? Δεν γνωρίζω πως να το κάνω ακριβώς αν μπορεί κάποιος να αναρτήσει πληροφορίες! Ευχαριστώ!

 

Σκέψου το απλά.

Ο φίλος σου Χ (μπορεί να είναι οποιοσδήποτε, ακόμη και εσύ με με άλλο mail και paypal) σου στέλνει χρήματα μέσω της διαδικασίας Send Money και την επιλογή Friends and Family.

Τα χρήματα μπαίνουν αμέσως στο balance σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη πολλοι εδω μεσα ψαχνουν να βρουν τροπο να στειλουν χρηματα στο balance του paypal

Κι επειδη ισως εγω δεν εχω καταλαβει κατι καλα, θελω να ρωτησω:

Ο τροπος αποστολής με εμβασμα απο τραπεζικο λογαριασμό τι μειονεκτημα εχει ;

(εκτός απο την 2-3 μερες καθυστερηση και το κοστος του 1€)

 

Μειονέκτημα σε ότι αφορά στο έμβασμα δεν βρίσκω αλλά γενικά μειονεκτήματα, κατά την άποψή μου, είναι ότι 1) πληρώνεις, αναγκαστικά, από το balance για όλες τις αγορές σου (ακόμη και τις εντός Ελλάδας) και 2) στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα χρησιμοποιείται, αναγκαστικά, η ισοτιμία του paypal.

 

Πάντως, προσωπικά, χρησιμοποιώ αυτή τη μέθοδο για τις αγορές μου από το εξωτερικό.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιος εμπειρία ή γνωρίζει αν υπάρχει περίπτωση το το PayPal σε claim υπέρ του αγοραστή να βγάλει απόφαση για partial refund και να κρατήσουμε το προιον? Η συνήθως θα πρέπει να επιστρέψουμε πίσω το προϊόν και να πάρουμε full refund?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω... Άλλωστε όταν ανοίγεις dispute, το παυπαλ σε βάζει να επιλέξεις τι ζητάς, ολικό ή μερικό refund (στο μερικό συμπληρώνεις και τι ποσό διεκδικείς). Οπότε αν επέλεξες εξαρχής ότι ζητάς ολικό, αυτήν την διεκδίκηση θα εξετάσει και θα σου αποδώσει, αν αποφασίσει υπέρ σου. Και στάνταρ θα σου πει πρώτα να το επιστρέψεις.

 

Ο μόνος τρόπος που μπορεί να αλλάξει αυτό, φαντάζομαι, είναι μόνο αν δούνε μέσα στον διάλογο του dispute/claim που κάνατε με τον πωλητή, ότι συμφωνήσατε μεταξύ σας μια άλλη λύση, π.χ. αυτό που λες για μερικό και να το κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...