Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ; εγω που μπαίνω από κινητά και ταμπλετ;

Πήρα πριν τηλέφωνο και μου είπαν να πάρω αύριο που είναι ανοιχτο το ebanking να ενεργοποιήσω τους κωδικούς μιας χρησης, αλλα εχει ενα πρόβλημα με την πιστοποίηση του ebanking μου, δεν κατάλαβα τι πρόβλημα μπορεί να έχει..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εάν εσύ μείνεις εκεί μέχρι να έρθει το πράγμα που αγόρασες τότε βάλε το δικό σου όνομα, εάν όχι βάλε των ατόμων που μένουν στο σπίτι, καλύτερα βάλε ένα άτομο που να μπορεί να πάει να το πάρει με την ταυτότητα του διότι τις περισσότερες φορές έρχεται με συστημένο και χρειάζεται η ταυτότητα, βέβαια κάποιες άλλες φορές σου έρχεται σαν γράμμα κατευθείαν ( δεν έχω καταλάβει ποτέ έρχεται ως gift και πότε όχι! )

 

@JOHN

 

Σε κάποιον που βρίσκεται στην Αμερική και ζητάει συμβουλές για παραλαβή δέματος εκεί, απαντάς με το πως παραδίνονται δέματα από τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα.

 

Edit

Αλήθεια τι σχέση έχει το gift με το θέμα;

 

@Poliths2014

Βασικό στοιχείο στην παραγγελία σου είναι και το θέμα του τρόπου αποστολής του δέματος.

Εκεί είναι Αμερική με άλλους νόμους σχετικά με την εισαγωγή από τρίτες χώρες. Μάθε σχετικά, πριν παραγγείλεις, για να μην την πατήσεις, πολύ περισσότερο αφού μιλάς για ακριβό αντικείμενο.

 

Αφού θα πληρώσεις με paypal, πρέπει να προσθέσεις τη νέα διεύθυνση και αν θα βρίσκεσαι εκεί όταν πρόκειται να φτάσει το δέμα, άφησε το όνομά σου.

 

Μαλιστα ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!! Εχεις κανενα site κατα νου για σχετικες πληροφοριες με την αποστολη στην Αμερικη απο τριτες χωρες? ψαχνω και εγω εννοειται απλα ρωταω μηπως ξερεις κατι πιο σχετικο.

Η παραγγελια ειναι για κινητο και θα βγει στα 250+(απλα για την ιστορια το αναφερω)

Οπως και να εχει, να'στε καλα ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στο φορουμ.

πως κάνεις αγορα με revolut σε paypal μεσω τραπεζης την ισοτιμια , χωρίς να την κάνει το paypal?

πήγα να κάνω μια αγορά gearbest και δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω να γίνει απο την τράπεζα και οχι από paypal.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα. Εχω λογαριασμο paypal που χρησιμοποιώ χρονια. Εφτιαξα έναν ακομα για να κανω request money.

Εκανα request από τον νέο προς τον παλιο. Tα χρηματα περασαν κανονικα στο balance του καινουργιου. Όταν παω να κανω αγορα δε μ αφηνει. Τι συμβαινει? Να σημειωσω ότι ο καινούργιος δεν είναι verified.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

Απ οτι ξερω μεχρι τωρα, στο PayPal επρεπε μεσα σε 45 μερες απο την αγορα να ανοιξεις αν θελεις case, ισχυει το ιδιο τωρα η αλλαξε? Εχω καπου την εντυπωση οτι οι 45 εγιναν 60?

Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

 

Μαλιστα ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!! Εχεις κανενα site κατα νου για σχετικες πληροφοριες με την αποστολη στην Αμερικη απο τριτες χωρες? ψαχνω και εγω εννοειται απλα ρωταω μηπως ξερεις κατι πιο σχετικο.

Η παραγγελια ειναι για κινητο και θα βγει στα 250+(απλα για την ιστορια το αναφερω)

Οπως και να εχει, να'στε καλα ευχαριστω!!

 

Ρίξε μια ματιά στο σχετικό κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την καλησπερα μου στο φορουμ.

πως κάνεις αγορα με revolut σε paypal μεσω τραπεζης την ισοτιμια , χωρίς να την κάνει το paypal?

πήγα να κάνω μια αγορά gearbest και δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω να γίνει απο την τράπεζα και οχι από paypal.

 

Πρέπει αφενός να ορίσεις την Revolut ως Primary αφετέρου να αλλάξεις την εξ ορισμού μετατροπή του συναλλάγματος που κάνει το paypal.

Για το 2ο, στο νέο προφίλ του Paypal η διαδρομή είναι:

Πατάμε, στη νέα σελίδα του paypal. το γρανάζι (πάνω δεξιά), μετά στην ενότητα Payment settings/ Preapproved payments, στο πινακάκι πατάμε Set Available Funding Sources και στο νέο πινακάκι πατάμε Conversion Options σε κάθε κάρτα και στη νέα κάρτα επιλέγουμε "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" και Submit.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλημερα. Εχω λογαριασμο paypal που χρησιμοποιώ χρονια. Εφτιαξα έναν ακομα για να κανω request money.

Εκανα request από τον νέο προς τον παλιο. Tα χρηματα περασαν κανονικα στο balance του καινουργιου. Όταν παω να κανω αγορα δε μ αφηνει. Τι συμβαινει? Να σημειωσω ότι ο καινούργιος δεν είναι verified.

 

Request κάνουμε είτε από τον παλιό λογαριασμό σε ένα mail που ελέγχουμε (συνηθισμένος τρόπος) είτε από γνωστό μας που μπορεί να μας στείλει χρήματα.

 

Στην πρώτη περίπτωση, στέλνουμε το αίτημα το αίτημα στο mail που ελέγχουμε και όταν το λάβουμε (καλό είναι να ανοίξουμε το paypal σε άλλο browser) συμπληρώνουμε τα στοιχεία της κάρτας και στέλνουμε τα χρήματα στον παλιό λογαριασμό, χωρίς να ανοίξουμε νέο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλημερα.

Απ οτι ξερω μεχρι τωρα, στο PayPal επρεπε μεσα σε 45 μερες απο την αγορα να ανοιξεις αν θελεις case, ισχυει το ιδιο τωρα η αλλαξε? Εχω καπου την εντυπωση οτι οι 45 εγιναν 60?

Ευχαριστω

 

Από πέρυσι, οι μέρες έγιναν 180.

Link to comment
Share on other sites

Ααα, εξι μηνες δηλαδη? Τοσο πολυ?

Εισαι 100% σιγουρος?

ευχαριστω

 

Υ.Γ. Εχεις δικηο, το ειδα κι εγω στο PayPal.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που ζητάς εκ των πραγμάτων δεν γίνεται από το paypal, όπως και από κανένα απλό pos. Δεν μπορεί το paypal να ξέρει το υπόλοιπο σε μια κάρτα. Είτε εγκρίνεται η συναλλαγή, είτε όχι.

 

 

Όσον αφορά το νέο UI του paypal εμένα μου αρέσει, αλλά υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις που τις βρίσκεις μόνο εάν κάνεις switch στο παλιό look. Για παράδειγμα, δεν μπορείς να επιλέξεις ποια κάρτα σου είναι primary. Το έψαχνα επί τούτου σήμερα, γιατί πρόσθεσα προχθές την revolut. Ούτε μπορείς να δεις αν πράγματι η Χ κάρτα ή λογαριασμός είναι verified.

 

Να ρωτήσω κάτι, ευκαιρίας δωθήσης. Πρόσθεσα τη revolut Παρασκευή κατά τις 11:30. Αμέσως είδα στο App τη χρέωση pending και τον 4ψηφιο κωδικό. Έκανα το verification, αλλά ακόμα και τώρα (54 ώρες μετά) το status της χρέωσης είναι ακόμα pending.

 

Έχετε εμπειρία;

 

Επίσης, είχα περασμένους μέσα 2 τραπεζικούς λογαριασμούς. Ο ένας ήταν verified ο άλλος όχι. Εκ παραδρομής έσβησα και τους δύο όμως. Τώρα απλώς δεν μπορώ να βάλω εκ νέου λογαριασμό, μέχρι νεωτέρας;

 

Απο που μπορω να κανω switch στο παλιο ui του pp?

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να κανω switch στο παλιο ui του pp?

 

Στην πρώτη σελίδα, κάτω αριστερά

Link to comment
Share on other sites

Τα 93 λεπτά που σε χρεώνει στην προσθήκη κάρτας πότε τα κάνει refund;Έχουν περάσει πάνω απο 10 μέρες και δεν μου τα έχει κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, θα επιστραφούν.

Πριν από 2 μήνες περίπου, πέρασαν 15 μέρες περίπου για να δω την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Τα 93 λεπτά που σε χρεώνει στην προσθήκη κάρτας πότε τα κάνει refund;Έχουν περάσει πάνω απο 10 μέρες και δεν μου τα έχει κάνει.

 

Κανενας δεν τα εχει χασει ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ζητάμε partial refund και δεν υπάρχει συμφωνία με τον πωλητή στο ποσό, οπότε προχωράμε σε claim, μετά η απόφαση του PayPal μπορει να είναι για partial refund και keep the product ή υποχρεωτικα αν βγει υπέρ του του αγοραστή η υπόθεση είναι full refund και επιστροφη προϊόντος? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα, κάτω αριστερά

 

Ηθελα να γυριζα στο παλιο Ui. Το πατησα. Με πηγε σε μια οθονη 'παλιου ui'. Και μετα οπου πατησα με γυρναγε στο νεο ui.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γυριζα στο παλιο Ui. Το πατησα. Με πηγε σε μια οθονη 'παλιου ui'. Και μετα οπου πατησα με γυρναγε στο νεο ui.

 

Το κλειδί στο νέο UI είναι το γρανάζι πάνω δεξιά.

Πατώντας το γρανάζι, εμφανίζεται νέα σελίδα με ενότητες μέσω των οποίων εμφανίζονται οι αντίστοιχες του παλιού, όπως πχ για να φτάσουμε στην αλλαγή του τρόπου μετατροπής του συναλλάγματος, πηγαίνουμε στην ενότητα Payment settings/ Preapproved payments και από εκεί στα γνωστά βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς αγορά από sportsdirect? Είχα πληρώσει με balance αλλά λόγω ότι μετά μου στειλαν ότι τελικά δεν έχει στοκ, ζήτησα ακύρωση και Refund.

Από την προηγούμενη βδομάδα περιμένω... Μου στειλανε το παρακάτω

 

As with the majority of online retailers, once your have entered your payment details your bank will place an authorisation against that full order amount in your account. This will show as a pending amount on your statement, but will not actually be taken by us.

 

We have only charged you for the items we dispatched. Your invoice will reflect this and confirm how much you have been charged.

 

Έχει κανείς ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το νήμα ειδικά για το θέμα των αγορών από το συγκεκριμένο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά βολικό και όμορφο το νέο ui. Απλά έχετε μάθει χρόνια στο παλιό και φάνηκε κάπως το τελείως διαφορετικό καινούργιο.
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί στο νέο UI είναι το γρανάζι πάνω δεξιά.

Πατώντας το γρανάζι, εμφανίζεται νέα σελίδα με ενότητες μέσω των οποίων εμφανίζονται οι αντίστοιχες του παλιού, όπως πχ για να φτάσουμε στην αλλαγή του τρόπου μετατροπής του συναλλάγματος, πηγαίνουμε στην ενότητα Payment settings/ Preapproved payments και από εκεί στα γνωστά βήματα.

 

Παντως, δεν υπαρχει τροπος να εισαι εντελως-μονιμα στο παλιο περιβαλλον. Σωστα;

Εχουν κρατησει μονο τα λινκς του παλιου ui, για να μην χασει την μπαλα τελειως ο κοσμος.

Μπορω να το γυρισω τελειως στο παλιο; Μονιμα;

 

Πχ οπως το yahoo mail εχει επιλογη για basic/standard view, διαλεγεις interface.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται, άλλαξαν την αρχική σελίδα με περισσότερο εποπτική εικόνα στις τελευταίες (και περισσότερες) συναλλαγές με μεγαλύτερη και ευανάγνωστη γραμματοσειρά, έβαλαν, με το κουμπί κάτω αριστερά link για την παλιά όμοια εικόνα, χωρίς τα links που είχε και στο γρανάζι μάζεψαν τα υπόλοιπα χρήσιμα links.

 

Για μόνιμη επιστροφή στο παλιό, δεν νομίζω ότι έχει δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να βάλω λεφτά στο balance, όπως το κάναμε με request money και email και όταν έβαζα τα στοιχεία της κάρτας με έβγαζε άκυρο. Ξέρετε γιατί?

Λεφτά έχω μέσα στην κάρτα κανονικά. Μήπως άλλαξε κάτι τώρα που άλλαξαν και το ui

Edited by dynamic4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να βάλω λεφτά στο balance, όπως το κάναμε με request money και email και όταν έβαζα τα στοιχεία της κάρτας με έβγαζε άκυρο. Ξέρετε γιατί?

Λεφτά έχω μέσα στην κάρτα κανονικά. Μήπως άλλαξε κάτι τώρα που άλλαξαν και το ui

 

παναγια μου ... τετοια να ακουω.. ας το επιβεβαιωσει κανενας!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Με send money πάντως έστειλα κανονικά από χρεωστική μάστερκαρντ Πειραιώς στο balance εχθές!
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση ενω το minideal για παράδειγμα δέχεται τις ελληνικές πιστωτικές εαν πας μέσω PayPal να φας άκυρο;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση ενω το minideal για παράδειγμα δέχεται τις ελληνικές πιστωτικές εαν πας μέσω PayPal να φας άκυρο;

 

ναι! έχει αναφερθεί και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο! δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6507092#post6507092 πάντως με American express περνάει κανονικά η συναλλαγή με pay pall! τώρα δεν ξέρω τι να κάνω! Θέλω να γεμίσω το pay pall balance για αγορές και φοβάμαι να το κάνω!

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...