Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθεια με paypal απο gearbest 2 φορές αποτυχία με αλφαβανκ visa, χωρις balance με τον κλασικό τρόπο. Απορω πως κάποιοι αγοράζουν με paypal......

 

Γιατί όσοι αγοράζουν δεν έχουν κάρτα Visa. Νομίζω ότι οι κάρτες που είναι Visa θα είναι και οι τελευταίες που Θα επιτραπουν

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια με paypal απο gearbest 2 φορές αποτυχία με αλφαβανκ visa, χωρις balance με τον κλασικό τρόπο. Απορω πως κάποιοι αγοράζουν με paypal......

 

Καλησπερα τι κανεις ? κοιτα για να παρεις πρεπει να εχεις balance! αλλιως απο paypal δεν αγοραζεις! οποτε δεν εχεις υποθετω....εγω εχω αγορασει κανονικα απο ebay και εχω ηδη παραλαβει κιολας και απο banggood με την πιστωτικη απευθειας, εχω καρτα eurobank VISA πιστωτικη....

 

Γιατί όσοι αγοράζουν δεν έχουν κάρτα Visa. Νομίζω ότι οι κάρτες που είναι Visa θα είναι και οι τελευταίες που Θα επιτραπουν

 

δεν εχει σχεση αυτο που λες πολυς κοσμος οπως και εγω μια χαρα αγοραζουμε με visa (παντα μεσω balance) και σε μερικες σελιδες οπως στο banggood και απευθειας...

Link to comment
Share on other sites

Με άλφα μισθοδοσίας απο bangood δεν μπόρεσα να λανω αγορά

 

απευθειας με την καρτα? πως λεγεται αυτη η καρτα τι ειναι το μισθοδοσιας?

υποψην με μερικες τραπεζες οι σελιδες που αλλοι αγοραζουν πχ με euronbank μπορει με καρτα αλλης τραπεζας να μην αγοραζεις! εμεις που εχουμε τουλαχιστον eurobank ειμαστε οι τυχεροι φαινεται! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

απευθειας με την καρτα? πως λεγεται αυτη η καρτα τι ειναι το μισθοδοσιας?

υποψην με μερικες τραπεζες οι σελιδες που αλλοι αγοραζουν πχ με euronbank μπορει με καρτα αλλης τραπεζας να μην αγοραζεις! εμεις που εχουμε τουλαχιστον eurobank ειμαστε οι τυχεροι φαινεται! :D:D:D

 

Μισθοδοσίας είναι ο λογαριασμός στον οποίο σου βάζουν το μισθό. Προφανώς εννοεί την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό, άρα μιλάμε για χρεωστική, το θέμα όμως είναι απο ποια τράπεζα είναι και τι 《μάρκα》 κάρτα είναι.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα που ειναι για ATM δεν ειναι απαραιτητο να ειναι χρεωστικη ή πιστωτικη ομως, ακομα και αν ειναι ενεργοποιημενη ειναι για να κανει αγορες? εμενα παλιοτερα ειχα καρτες ΑΤΜ και δεν ηταν τπτ απο τα 2!

τωρα τελευταια συνηθως ειναι η ιδια καρτα, αλλα ναι αναλογα την τραπεζα ειναι, με μερικες μπορει να μην δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαι πολύ άτυχος. Εγώ δοκίμασα το απλό, να πάρω κάρτα κινητής μέσα από το site της vodafone με paypal και ούτε αυτό με άφησε. Η προσπάθεια έγινε με alpha debit. Τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τι κανεις ? κοιτα για να παρεις πρεπει να εχεις balance! αλλιως απο paypal δεν αγοραζεις! οποτε δεν εχεις υποθετω....εγω εχω αγορασει κανονικα απο ebay και εχω ηδη παραλαβει κιολας και απο banggood με την πιστωτικη απευθειας, εχω καρτα eurobank VISA πιστωτικη....

 

 

 

δεν εχει σχεση αυτο που λες πολυς κοσμος οπως και εγω μια χαρα αγοραζουμε με visa (παντα μεσω balance) και σε μερικες σελιδες οπως στο banggood και απευθειας...

Γεια Νικηφορε, ούτε balance δε μπορω να κανω με τη ρημαδοκαρτα, ουτε με send αλλά ουτε κ με request...

Link to comment
Share on other sites

η καρτα που ειναι για ATM δεν ειναι απαραιτητο να ειναι χρεωστικη ή πιστωτικη ομως, ακομα και αν ειναι ενεργοποιημενη ειναι για να κανει αγορες? εμενα παλιοτερα ειχα καρτες ΑΤΜ και δεν ηταν τπτ απο τα 2!

τωρα τελευταια συνηθως ειναι η ιδια καρτα, αλλα ναι αναλογα την τραπεζα ειναι, με μερικες μπορει να μην δουλευει.

 

3 ειδών κάρτες υπάρχουν πιστωτική, χρεωστική και προπληρωμένη. Με λογαριασμό συνδέεται μόνο η χρεωστική! Απο ατμ μπορούσες μέχρι πριν τα cc να σηκώσεις με όλες τις κάρτες.

 

Συγγνώμη για το offtopic...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τον τροπο που αναφερουμε(sent money to family friends)εχουμε κατοχυρωση για τα χρηματα μας μην τα χασουμε?και μετα απο αυτο το βημα τι κανουμε ακριβως?πηγαινουμε στο ebay π.χ στο προιον που θελουμε και προχωραμε την αγορα με paypal και ολοκληρωνεται κανινικα?
Link to comment
Share on other sites

Από ποιον δηλαδή να τα χάσεις ; Από τον εαυτό σου ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα το πρωι request 250 euro απο το paypal σε ενα αλλο e-mail που εχω. Εκανα μεταφορα απο Eurobank Visa. Μου εμφανιστηκαν τα χρηματα στο paypal , εκανα accept, εκανα αγορα απο ένα καταστημα (http://www.efox-shop.com). Στο paypal φαινεται completed και η συνναλαγη του request αλλα και της αγορας απο το e-fox. To μονο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στην Eurobank δεν εχει εμφανιστει η κινηση. Ειναι λογικο?? Η συνναλλαγη εγινε στις 12¨30.
Link to comment
Share on other sites

Από ποιον δηλαδή να τα χάσεις ; Από τον εαυτό σου ;

 

Λαμβανοντας υποψη ενα προηγουμενο ποστ απο ενα φιλο που ειπε οτι αφαιρεθηκαν τα χρηματα αλλα η αγορα του δεν ειχε ολοκληρωθει.Αν δεν κανω λαθος ειπε οτι ανησυχουσε μηπως εγινε στραβη

Link to comment
Share on other sites

3 ειδών κάρτες υπάρχουν πιστωτική, χρεωστική και προπληρωμένη. Με λογαριασμό συνδέεται μόνο η χρεωστική! Απο ατμ μπορούσες μέχρι πριν τα cc να σηκώσεις με όλες τις κάρτες.

 

δεν σε καταλαβα τι εννοεις με τον λογαριασμο, εγω εχω 2 πιστωτικες μια eurobank visa με αυτη μονο δουλευω για αγορες και μια της εθνικης maestro που λενε και με τις 2 κανω αναληψεις 420 ευρω την εβδομαδα απο καθε λογαριασμο μου.

Για το paypal δουλευω μονο της eurobank και γενικα στο ιντερνετ.

 

Καλησπερα, εκανα το πρωι request 250 euro απο το paypal σε ενα αλλο e-mail που εχω. Εκανα μεταφορα απο Eurobank Visa. Μου εμφανιστηκαν τα χρηματα στο paypal , εκανα accept, εκανα αγορα απο ένα καταστημα (http://www.efox-shop.com). Στο paypal φαινεται completed και η συνναλαγη του request αλλα και της αγορας απο το e-fox. To μονο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στην Eurobank δεν εχει εμφανιστει η κινηση. Ειναι λογικο?? Η συνναλλαγη εγινε στις 12¨30.

 

δεν εχω δει ΠΟΤΕ να φαινονται την ιδια μερα στο e-banking! δες μετα απο καμια 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο δοκίμασα πάντως και εξακολουθούν να υπάρχουν οι περιορισμοί στο PayPal και με πιςτωτικη κάρτα eurobank και με κάρτα χρεωςτικη Πειραιώς. Αγόρασα κανονικά με το κόλπο με το balance
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εκανα το πρωι request 250 euro απο το paypal σε ενα αλλο e-mail που εχω. Εκανα μεταφορα απο Eurobank Visa. Μου εμφανιστηκαν τα χρηματα στο paypal , εκανα accept, εκανα αγορα απο ένα καταστημα (http://www.efox-shop.com). Στο paypal φαινεται completed και η συνναλαγη του request αλλα και της αγορας απο το e-fox. To μονο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στην Eurobank δεν εχει εμφανιστει η κινηση. Ειναι λογικο?? Η συνναλλαγη εγινε στις 12¨30.

 

Προφανός δεν έχει εγκριθεί ακόμα η κίνηση... εγω που έχω πειραιώς αυτες τις κινήσεις μου τις δείχνει στις μη εγκεκριμένες

 

 

δεν σε καταλαβα τι εννοεις με τον λογαριασμο, εγω εχω 2 πιστωτικες μια eurobank visa με αυτη μονο δουλευω για αγορες και μια της εθνικης maestro που λενε και με τις 2 κανω αναληψεις 420 ευρω την εβδομαδα απο καθε λογαριασμο μου.

Για το paypal δουλευω μονο της eurobank και γενικα στο ιντερνετ.

 

Αυτες δεν είναι πιστωτικές αλλά χρεωστικές εφόσον είναι συνδεδεμένες με λογαριασμό. Για να καταλάβεις οι χρεωστικές συνδέονται με κάποιο λογαριασμό σου, εαν έχει λεφτά ο λογαριασμός τότε έχει και η κάρτα. Οι πιστωτικές απο την άλλη δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένες, κάνεις αγορές μέχρι ένα συγκεκριμένο όριο το μήνα και μετα σου έρχεται λογαριασμός να πληρώσεις στην τράπεζα. Επίσης άτοκες δόσεις πραγματοποιούνται μόνο με πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβα τι εννοεις με τον λογαριασμο, εγω εχω 2 πιστωτικες μια eurobank visa με αυτη μονο δουλευω για αγορες και μια της εθνικης maestro που λενε και με τις 2 κανω αναληψεις 420 ευρω την εβδομαδα απο καθε λογαριασμο μου.

Για το paypal δουλευω μονο της eurobank και γενικα στο ιντερνετ.

 

 

 

νικηφορε συγνωμη ρε φιλε, ειλικρινα μονο απο απορια το γραφω αυτο το post και ειναι και offtopic, 2 καρτες Χ 420ευρω την εβδομαδα μας κανει 840 ευρω/εβδομαδα Χ 4 εβδομαδες ο μηνας μας κανει 3360 ευρω...... τι δουλεια κανεις ρε φιλε? θελεις κανα βοηθο? υπαλληλο? συνεταιρο? :)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Λοιπόν επειδή είμαι στόκος με τα ιντερνετοpaypalocapitalcontrolίστικα θα ήθελα λίγη βοήθεια όποιος μπορεί γιατι διαβάζω τι γράφετε στα τελευταία ποστ/σελίδες και δεν καταλαβαίνω και πολλά. :wacko: :O

 

θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από Αγγλία αξίας περίπου 160 ευρώ. Έβαλα λεφτά στην προπληρωμένη κάρτα που έχω (Eurobank) και δε με άφησε το site είτε βάζοντας την κάρτα στο site είτε χρησιμοποιώντας paypal (την ίδια κάρτα).

 

Βρήκα στο google ένα κειμενάκι που έλεγε τι να κάνουμε μέσω paypal με request, το οποίο και δοκίμασα αλλά δεν πέτυχε, δηλαδή δε μεταφέρθηκαν λεφτά στο λογαριασμό του paypal.

 

Διάβασα και αυτό: http://www.capital.gr/story/3061277

 

Τελικά τι ισχύει; Μπορεί κάποιος να μου πει τι και πώς;

 

θενξ :)

 

Δεν ξερω τι ισχυει και τι οχι. Το μονο σιγουρο που ξερω, ειναι οτι δεν τα βαζω ξανα πισω στην τραπεζα. (Προσωπικα). Το τυρι που εριξαν, δεν θα παω να το φαω.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε καταλαβα τι εννοεις με τον λογαριασμο, εγω εχω 2 πιστωτικες μια eurobank visa με αυτη μονο δουλευω για αγορες και μια της εθνικης maestro που λενε και με τις 2 κανω αναληψεις 420 ευρω την εβδομαδα απο καθε λογαριασμο μου.

Για το paypal δουλευω μονο της eurobank και γενικα στο ιντερνετ.

 

 

 

νικηφορε συγνωμη ρε φιλε, ειλικρινα μονο απο απορια το γραφω αυτο το post και ειναι και offtopic, 2 καρτες Χ 420ευρω την εβδομαδα μας κανει 840 ευρω/εβδομαδα Χ 4 εβδομαδες ο μηνας μας κανει 3360 ευρω...... τι δουλεια κανεις ρε φιλε? θελεις κανα βοηθο? υπαλληλο? συνεταιρο? :)

Καποιοι κανουν και περιοσσοτερες αναληψεις των μηνα............το παραξενο που ειναι......:lol:

@...........

Θα επαναλαβω για μια ακομα φορα για ολους του φιλους που ρωτουν,το cc θα το εχουμε για καιρο ακομα στο παρεακι μας........:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λαμβανοντας υποψη ενα προηγουμενο ποστ απο ενα φιλο που ειπε οτι αφαιρεθηκαν τα χρηματα αλλα η αγορα του δεν ειχε ολοκληρωθει.Αν δεν κανω λαθος ειπε οτι ανησυχουσε μηπως εγινε στραβη

 

Εγω το ειχα γραψει αλλα ολα καλα η αγορα εγινε. Το κινητο ηταν presale για αυτο μου εβγαλε αυτο το μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα γραψει αλλα ολα καλα η αγορα εγινε. Το κινητο ηταν presale για αυτο μου εβγαλε αυτο το μηνυμα.

 

Οκ φιλε μου να σαι καλα.Μετα απο το sent money τι βηματα εκανες?

Link to comment
Share on other sites

με τόσα μηνυματα ,πως μπορω να δω ποια ειναι η διαδικασια που αναφερεται (send money στον εαυτο μου) για να ολοκληρωσω μια αγορα???
:)
Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε μου να σαι καλα.Μετα απο το sent money τι βηματα εκανες?

 

Αφου μπηκαν τα λεφτα στο 2ο λογαριασμο απλα αγορασα οπως γινεται παντα.

Link to comment
Share on other sites

νικηφορε συγνωμη ρε φιλε, ειλικρινα μονο απο απορια το γραφω αυτο το post και ειναι και offtopic, 2 καρτες Χ 420ευρω την εβδομαδα μας κανει 840 ευρω/εβδομαδα Χ 4 εβδομαδες ο μηνας μας κανει 3360 ευρω...... τι δουλεια κανεις ρε φιλε? θελεις κανα βοηθο? υπαλληλο? συνεταιρο? :)

 

Χαχαχα αυτο δεν το είχα προσέξει...+αυτα που πληρώνει με κάρτα... ενδιαφέρομαι και εγω για βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...