Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα στα 270 ευρω που εβαλα μου κρατησε 9,53 και μπηκαν 260,47. το κινητο με μια καρτα sd 8gb βγηκε 251,09 και με την μετατροπη πληρωσα 255.15 ευρω. επισης εχω στο balance αλλα 5,32. στην ουσια δλδ εχασα 10 ευρω απο ολο αυτο. Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου οταν για το αντιστοιχο κινητο θες +100 ευρω τουλαχιστον απο ελλαδα
Link to comment
Share on other sites

εμενα στα 270 ευρω που εβαλα μου κρατησε 9,53 και μπηκαν 260,47. το κινητο με μια καρτα sd 8gb βγηκε 251,09 και με την μετατροπη πληρωσα 255.15 ευρω. επισης εχω στο balance αλλα 5,32. στην ουσια δλδ εχασα 10 ευρω απο ολο αυτο. Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου οταν για το αντιστοιχο κινητο θες +100 ευρω τουλαχιστον απο ελλαδα

 

Και απο την στιγμη που δεν εχεις/υπαρχει και αλλη επιλογη για την αγορα που ηθελες, χαλαλι τα 10 ευρω ρε συ.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Μα από τη στιγμή που τα χρήματα είναι στο balance η τράπεζα δεν μεσολαβεί στη συναλλαγή και επομένως στην ολοκλήρωση της συναλλαγής. Μήπως η αγορά που έκανες ήταν σε ευρώ και όχι σε δολάρια;

 

 

 

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Αν κάνουμε το request σε δολάρια την μετατροπή θα την κάνει η τράπεζα και το balance θα είναι σε δολάρια οπότε συμφέρει αν μας ενδιαφέρουν αγορές σε δολάρια.

 

Γενικά ξέρει κάποιος ποια είναι η ισοτιμία ευρω/δολαριού που χρησιμοποιεί το paypal? Είναι πχ σταθερή σε σχέση με την στάνταρ ισοτιμία κατά ένα ποσό;

Είναι συνήθως 5λεπτα πιο κάτω από την τρέχουσα ισοτιμία ,εκτός από τα fees σου κρατάει και αυτά το paypal

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Απευθειας με κάρτα δεν μπορουσες ?? Ας μην το έκανες με paypal ...για να γλυτωνες την προμηθεια.

Με 3 καρτες δεν μπορεσα 2 πιστωτικες και 1 χρεωστικη. το μονο που αγωρασα απο ευρωπη ηταν αξιας 9-10 ευρω apo Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Και απο την στιγμη που δεν εχεις/υπαρχει και αλλη επιλογη για την αγορα που ηθελεις, χαλαλι τα 10 ευρω ρε συ.

 

ναι φιλε εννοειται..οταν ειδα τον τροπο που γινεται ηταν καταπληκτικο!!!! :D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα με american express! Και για να καταλάβω έστειλα στον εαυτο μου 525 $ ???

You just completed your payment.

 

μα δεν σου επιτρεπει να στειλεις χρηματα σε email που το εχεις καταχωρημενο στον λογαριασμο σου.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

έκανα καινούργιο λογαριασμό paypal με το email που έστειλα

και 'εστειλα τα χρήματα στον πρώτο λογαριασμό που είχα!

Πήρα email επιβεβαίωσης! Ουάου!

και τώρα μπορώ να κάνω αγορά από το πρώτο email??

Edited by inactiveaccount30112015
Link to comment
Share on other sites

έκανα καινούργιο λογαριασμό paypal με το email που έστειλα

και 'εστειλα τα χρήματα στον πρώτο λογαριασμό που είχα!

Πήρα email επιβεβαίωσης! Ουάου!

και τώρα μπορώ να κάνω αγορά από το πρώτο email??

μπορεις να κανεις και send money να ξερεις, απλα με παραξενεψε ετσι οπως το ειπες, φανηκε σαν να εστειλες χρηματα στον εαυτο σου (ιδιο e-mail).

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εν τω μεταξυ, οσοι εχετε στειλει χρηματα μεσω του "κολπου" στην πιστωτικη σας εμφανιζεται αμεσα η χρεωση?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

τώρα θα το δω περίμενε

ναι εμφανίστηκε αμέσως....Payment Accept Complete

1) Payment From

2) Bill To

Για να καταλάβω έχω 525$ στον λογαριασμό μου που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω??

και από οπουδήποτε site αγοράς κινητού???

Να σας πω ακόμη ότι από τα 525 που έβαλα στην αρχή για ποσό τελικά μου πιστώθηκαν 506,85. Ευτυχώς τα υπολόγισα επιπλέον τα έξοδα!

Άντε καλή μου αγορά!

Edited by inactiveaccount30112015
Link to comment
Share on other sites

τώρα θα το δω περίμενε

ναι εμφανίστηκε αμέσως....Payment Accept Complete

1) Payment From

2) Bill To

Για να καταλάβω έχω 525$ στον λογαριασμό μου που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω??

και από οπουδήποτε site αγοράς κινητού???

Να σας πω ακόμη ότι από τα 525 που έβαλα στην αρχή για ποσό τελικά μου πιστώθηκαν 506,85. Ευτυχώς τα υπολόγισα επιπλέον τα έξοδα!

Άντε καλή μου αγορά!

εννοω στην πιστωτικη της τραπεζας σου, οχι στο balance του paypal, αν εχεις e-banking μπορεις να το τσεκαρεις.... ηρεμησε παντως, με τα χρηματα που εχεις πλεον μπορεις να παρεις οτι θελεις απ οπουδηποτε δεχονται paypal!!!! Αντε καλοξοδευτα!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εννοω στην πιστωτικη της τραπεζας σου, οχι στο balance του paypal, αν εχεις e-banking μπορεις να το τσεκαρεις.... ηρεμησε παντως, με τα χρηματα που εχεις πλεον μπορεις να παρεις οτι θελεις απ οπουδηποτε δεχονται paypal!!!! Αντε καλοξοδευτα!!!

Εγώ το έκανα χτες και δεν είχε εμφανιστεί, σήμερα δεν είδα, αύριο θα του ρίξω μια ματιά και θα ενημερώσω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα χτες και δεν είχε εμφανιστεί, σήμερα δεν είδα, αύριο θα του ρίξω μια ματιά και θα ενημερώσω

εμενα δεν εχει εμφανιστει εδω και 2 μερες, τα χρηματα ομως φαινεται να τα εχει δεσμευσει, αλλα δεν τα εχει τραβηξει αμεσα, οπως πχ στο supermarket....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εννοω στην πιστωτικη της τραπεζας σου, οχι στο balance του paypal, αν εχεις e-banking μπορεις να το τσεκαρεις.... ηρεμησε παντως, με τα χρηματα που εχεις πλεον μπορεις να παρεις οτι θελεις απ οπουδηποτε δεχονται paypal!!!! Αντε καλοξοδευτα!!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε.... νάσαι καλά!

Για ένα Honor 7 64GB ζουμε...χαχαχαχαα!

δεν δέχονται ακόμη paypal και το δοκιμάζω κάθε μέρα!

Το τσεκάρω αμέσως στο e-banking!

Edited by inactiveaccount30112015
Link to comment
Share on other sites

τώρα θα το δω περίμενε

ναι εμφανίστηκε αμέσως....Payment Accept Complete

1) Payment From

2) Bill To

Για να καταλάβω έχω 525$ στον λογαριασμό μου που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όπως θέλω??

και από οπουδήποτε site αγοράς κινητού???

Να σας πω ακόμη ότι από τα 525 που έβαλα στην αρχή για ποσό τελικά μου πιστώθηκαν 506,85. Ευτυχώς τα υπολόγισα επιπλέον τα έξοδα!

Άντε καλή μου αγορά!

Το balance το ειχες σε δολλαρια οποτε για τη μετατροπη σε χρεωσε η τραπεζα ή τα μετρεψες εσυ μεσω paypal σε δολλαρια?

εμενα δεν εχει εμφανιστει εδω και 2 μερες, τα χρηματα ομως φαινεται να τα εχει δεσμευσει, αλλα δεν τα εχει τραβηξει αμεσα, οπως πχ στο supermarket....

Εμενα η eurobank τα ειχε δεσμευμενα για λιγες μερες ενω στο balance φαινοντουσαν κανονικα. Μετα απο μερικες μερες τα αποδεσμευσε και το κατεγραψε σαν pos συναλλαγη.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

To balance το έχω σε δολλάρια και αγοράζω πάντα σε δολλάρια για να μην γίνεται καμία συν/κή μετατροπή!

Εσύ δεν είχες κρατήσεις??

Link to comment
Share on other sites

To balance το έχω σε δολλάρια και αγοράζω πάντα σε δολλάρια για να μην γίνεται καμία συν/κή μετατροπή!

Εσύ δεν είχες κρατήσεις??

Είχα κρατησεςι όπως και εσύ. Σωστά το έχεις σε δολλάρια γιατί γλιτωνεις τη μετατροπή από PayPal όταν αγοραζεις. Απλά η ερώτηση είχε να κάνει με το αν όταν έστειλες τα χρήματα τη μετατροπή σε δολλάρια την έκανε η τράπεζα ή αν έφυγαν ευρώ και τα μετέτρεψε το PayPal σε δολλάρια. Με άλλα λόγια στις κινήσεις λογαριασμού στην Τράπεζα φαίνεται ότι έφυγαν δολλάρια ή ευρώ?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχουν χρήματα στο balance σε € μπορείς να τα μετατρέψεις σε $ και αν ναι πως;

Ή είναι το ίδιο αν την στιγμή της αγοράς κάνει την μετατροπή το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα χτες και δεν είχε εμφανιστεί, σήμερα δεν είδα, αύριο θα του ρίξω μια ματιά και θα ενημερώσω

 

20/7 έκανα την διαδικασία και χτες τελικά εμφανίστηκε στην κάρτα μου το ποσό που μετέφερα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που υπάρχουν χρήματα στο balance σε € μπορείς να τα μετατρέψεις σε $ και αν ναι πως;

Ή είναι το ίδιο αν την στιγμή της αγοράς κάνει την μετατροπή το paypal;

Το δοκίμασα εγώ χτες, την μετατροπή την κάνει το PayPal με την δική του ισοτιμια, οπότε είναι το ίδιο. Στην αρχική σελίδα δίπλα από το balance έχει επιλογή που γράφει conversion. Το επιλέγεις και μετά ορίζεις ως primary νόμισμα $. Άλλα μετά δεν δοκίμασα να αγοράσω κάτι να δω τι γινεται γιατί ναι μεν το balance το είχε μετατρέψει σε $, αλλά το διαθέσιμο ποσό σε $ έγραφε οτι ήταν μηδέν.

Το ζήτημα είναι αυτό που γράφω πιο πάνω. Αν γίνει η μετατροπή του primary νομίσματος σε $ και μετά μεταφέρουμε με το γνωστό τρόπο στο balance, την μετατροπή θα την κάνει η τράπεΖα? Γιατί στην περίπτωση αυτή γλιτώνουμε την χειρότερη ισοτιμία του PayPal.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είχα κρατησεςι όπως και εσύ. Σωστά το έχεις σε δολλάρια γιατί γλιτωνεις τη μετατροπή από PayPal όταν αγοραζεις. Απλά η ερώτηση είχε να κάνει με το αν όταν έστειλες τα χρήματα τη μετατροπή σε δολλάρια την έκανε η τράπεζα ή αν έφυγαν ευρώ και τα μετέτρεψε το PayPal σε δολλάρια. Με άλλα λόγια στις κινήσεις λογαριασμού στην Τράπεζα φαίνεται ότι έφυγαν δολλάρια ή ευρώ?

Έφυγαν δολλάρια και όχι ευρώ!

...........

Εμφανίστηκε η συναλλαγή μου στην κάρτα με το ποσό να πληρωθεί με ημερομηνία επεξεργασίας: την ένδειξη "σε επεξεργασία"!

Edited by inactiveaccount30112015
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να περιμένουμε κανένα μήνα τότε την πατήσαμε....

 

δεν κατάλαβα τελικa κάνατε αγορα μέσω pay pall με δολαρια ; διάβασα στο site του megatv στις ειδήσεις λέει ότι θα επιτρέπονται οι αγορές στο internet μέχρι 500ευρω τον μηνα αλήθευει ; ακόμα δεν εχει μπεί σε εφαρμογή . Έτσι δεν είναι !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τελικa κάνατε αγορα μέσω pay pall με δολαρια ; διάβασα στο site του megatv στις ειδήσεις λέει ότι θα επιτρέπονται οι αγορές στο internet μέχρι 500ευρω τον μηνα αλήθευει ; ακόμα δεν εχει μπεί σε εφαρμογή . Έτσι δεν είναι !

 

Δεν αληθεύει. Αυτο που ισχύει είναι ότι επιτρέπονται μεταφορές ποσών στο εξωτερικό με όριο 500 ευρω/μήνα/φυσικό πρόσωπο. Οι μεταφορές αυτες δε γίνονται (από ότι φαίνεται) μέσω τραπεζών αλλά ιδρυμάτων πληρωμων τύπου Moneygram....

 

Κοινως πιαστο αυγό και κούρευτο....

Edited by spartak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...