Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει καποιος με λιγα λογια να μου πει, τι ισχυει για συνδεση 2 χρεωστικων καρτων, στο paypal, μια ελληνικη, και μια εξωτερικού;

Γινεται αυτο, ειναι δυνατό;

Και αν ναι, επιλεγεις καθε φορα απο που θα γινει η χρεωση;

Γινεται φυσικα.

Και σε νορμαλ κατασταση επιλεγεις εσυ ποια να ειναι η primary καρτα σου για καποια αγορα/πληρωμη.

 

ΤΩΡΑ ομως πχ σε εμενα μετα απο διαφορες προσπαθειες να αγορασω με την ελληνικη καρτα (και απορριψεις) μου βγαζει σαν primary την ξενη ασχετα αν εχω κανει προεπιλογη την ελληνικη!

Οταν πας να κανεις μια πληρωμη και πατας "change" για αλλαγη/επιλογη καρτας, πλεον βγαζει μονο την ξενη! Και εξηγει οτι η αλλη (ελληνικη) δεν εμφανιζεται για λογους προστασιας (fraud) κλπ . Επομενως φανταζομαι εξακολουθει να "μην την θελει" το PayPal

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος αγοράς από εξωτερικό? το paypal δεν δέχεται κάρτες(alphabank -amer. exp).(citibank-master),(ethniki-master) (piraeus-visa) καμιά ιδέα?κάποιο μαγαζί από εξωτερικό με ελληνικό λογαριασμό? επίσης και για το aliexp.

σε ebay δεν δοκίμασα γιατί το είχανε ακριβά το κιν

το paypal το ξεχνάμε?

προπληρωμένες?

κάποιο νέο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικα με πεταει εξω οταν κανω εισοδο (λεει we're reviewing your documents...) αλλα εχω βρει τροπο και μπαινω. Τι θα καταφερω αν αλλαξω email; Αφου οταν παω να το διαγραψω μου λεει εχω limited acess και δεν μπορω να το διαγραψω. Αν αλλαξω το ονομα χρηστη του mail (βαζοντας της μητερας μου) για να τους στειλω μηνυμα μπας και βρω ακρη, μετα μπορω να το ξαναλλαξω; Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Εμπλεξα με μια βλακεια

http://s27.postimg.org/6djyv5zwv/Untitled2.png

 

http://s27.postimg.org/phdabicr3/Untitled1.png

 

http://s27.postimg.org/g8b41e3v3/Untitled.png

 

λογικά άμα αλλάξεις email δεν θα μπορεί να έχει πρόσβαση αυτός που μπαίνει στον λογαριασμό σου ... μισό να δω

myaccount/profile/add or edit email βάζεις καινούριο email το κάνεις Primary και μετά διαγράφεις(remove) το παλιό email θέλω να πιστεύω πως γίνεται

δημιούργησε καινούριο email για το paypal(αυτό θα καταχωρήσεις για primary) να μην έχει σχέση με κανέναν λογαριασμό σου.....! gmail φτιάξε για επιπλέον ασφάλεια καταχώρησε το κιν σου στο gmail για ανάκτηση αν στο παραβιάσουν επίσης στον λογαριασμό paypal έχεις δώσει τηλέφωνο σου?ίσως γίνεται και μέσω τηλ δεν γνωρίζω πως

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος αγοράς από εξωτερικό? το paypal δεν δέχεται κάρτες(alphabank -amer. exp).(citibank-master),(ethniki-master) (piraeus-visa) καμιά ιδέα?κάποιο μαγαζί από εξωτερικό με ελληνικό λογαριασμό? επίσης και για το aliexp.

σε ebay δεν δοκίμασα γιατί το είχανε ακριβά το κιν

το paypal το ξεχνάμε?

προπληρωμένες?

κάποιο νέο?

PayPal με ελληνική κάρτα για αγορές από εξωτερικό προς το παρόν το ξεχνάς. Με χρεωστική, προς το παρόν και δεν ξέρω για πόσο ακομα, υπάρχουν 2 μαγαζιά από Κίνα, το banggood και το dealextreme όπου πολλοί έχουμε αγοράσει. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει αυτό που θες, αλλά να έχεις υπόψη σου το ρίσκο να αγοράσεις χωρίς PayPal.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

sorry δεν καταλαβαινω γιατι προσπαθουν πολλοι να συνδεσουν με το paypal την moneysafe :O

Ποιος ο λογος? Αφου η moneysafe ειναι προπληρωμενη και την φορτωνεις οριακα φανταζομαι αναλογα με την αγορα που θελεις να κανεις,

 

Επομενως κανεις και την αγορα απ ευθειας.

Διχως το Paypal

Link to comment
Share on other sites

sorry δεν καταλαβαινω γιατι προσπαθουν πολλοι να συνδεσουν με το paypal την moneysafe :O

Ποιος ο λογος? Αφου η moneysafe ειναι προπληρωμενη και την φορτωνεις οριακα φανταζομαι αναλογα με την αγορα που θελεις να κανεις,

 

Επομενως κανεις και την αγορα απ ευθειας.

Διχως το Paypal

 

βασικά δεν κάνεις την αγορά καθόλου χωρίς paypal..

εκτός αν είναι ασφαλής αγορά και μόνο σε Ελλάδα

σου εγγυάται ασφαλή αγορά με κάποιο τρόπο?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν κάνεις την αγορά καθόλου χωρίς paypal..

εκτός αν είναι ασφαλής αγορά και μόνο σε Ελλάδα

σου εγγυάται ασφαλή αγορά με κάποιο τρόπο?

Δεν ειχα στο μυαλο μου κινεζικα και παρεμφερη. Δεν ειχα στο μυαλο μου τα dispute paypal. Αυτο ναι.

Αλλα για κατι ανταλακτικα απο καταστημα που ηδη εχω αγορασει, και πανευρωπαικο σαιτ και εδρα γερμανια.

Ε οσο ναναι αισθανομαι αβολα μονο αν εδινα ονlαιν τον αριθμο της πισυωτικης μου (συνδεδεμενης με τον λογαριασμο μου).

Το ιδιο και για αμερικανικες γνωστες εταιριες στο hosting, domain, που εχω αγορασει κατι χρονια τωρα...

MONO o αριθμος της πιστωτικης μου ονλαιν θα με ενοχλουσε καπως. Της προπληρωμενης οχι.

 

Επομενως με προπληρωμενη (safepay) και το ελαχιστο αναγκαιο για την αγορα ποσο ειμαι οκ . ετσι δεν ειναι?

Η καρτα θα γεμιζει πριν την/τις αγορες. :)

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα στο μυαλο μου κινεζικα και παρεμφερη. Δεν ειχα στο μυαλο μου τα dispute paupal. Αυτο ναι.

Αλλα για κατι ανταλακτικα απο καταστημα που ηδη εχω αγορασει, και πανευρωπαικο και εδρα γερμανια ε οσο ναναι αισθανομαι αβολα μονο αν εδινα οναλιν τον αριθμο της πισυωτικης μου (συνδεδεμενης με τον λογαριασμο μου). Το ιδιο και για αμερικανικες γνωστες εταιριες στο hosting, domain.

 

δεν γνωρίζω λογικά για να το έκανες θα είναι αξιόπιστο store

εννοείται την πιστωτική δεν την δίνεις σε κανέναν ούτε αριθμό εγώ είχα κάνει μια παραγγελία από γνωστή αλυσίδα μέσω τηλ και μου ζήτησε μόνο τον μπροστά αριθμό δεν το ξανακάνω... αλλά του λέω δεν προχωράω σε συναλλαγή αν θες και άλλα στοιχεία επίσης δεν αφήνουμε κάρτα σε πωλητή χωρίς εποπτεία....

βασικά τι τρόποι παίζουν για κάνουν αγορές?και ποιοι τρόποι εντοπισμού τους?αλλά καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

καλύτερα να μην το ξέρει κανένας αν την γεμίζεις online πριν την αγορά

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω λογικά για να το έκανες θα είναι αξιόπιστο store

Eπαναλαμβανω, αυτα που αμεσα με ενδιαφερουν για αγορες ειναι το καταστημα με τα ανταλακτικα (η'δη τσεκαρισνεμο απο αγορες στο παρλθον και προσφατα) και τα αμερικανικα με τις ανανεωσεις και αγορες hosting/domain. Γνωστα και αυτα.

 

Φανταζομαι η "επιμονη" στις περιπτωσεις αγορων (με την προπληρωμενη Safemoney) μεσω PayPal (το οποιο χρησιμοποιουσα συνεχεια και ανεξαρτητως ως πριν τα γεγονοτα) εχει να κανει με την εγγυηση και τα refund σε περιπτωσεις κινεζων και αγνωστων shops?

Υπαρχει αλλος λογος?

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Eπαναλαμβανω, αυτα που αμεσα με ενδιαφερουν για αγορες ειναι το καταστημα με τα ανταλακτικα (η'δη τσεκαρισνεμο απο αγορες στο παρλθον και προσφατα) και τα αμερικανικα με τις ανανεωσεις και αγορες hosting/domain. Γνωστα και αυτα.

 

Φανταζομαι η "επιμονη" στις περιπτωσεις αγορων (με την προπληρωμενη Safemoney) μεσω PayPal (το οποιο χρησιμοποιουσα συνεχεια και ανεξαρτητως ως πριν τα γεγονοτα) εχει να κανει με την εγγυηση και τα refund σε περιπτωσεις κινεζων και αγνωστων shops?

Υπαρχει αλλος λογος?

 

όποια κάρτα και να χρησιμοποιήσεις έχεις refund στο paypal visa mastercard κλπ...

δλδ τι περισσότερο εγγύηση έχει η αγορά με safemοney με μια πιστωτική ?ε, εντάξει με κάρτα που έχεις λογαριασμού δεν κάνεις αγορές.οπότε οι προπληρωμένες είναι για όποιους δεν έχουν πιστωτικές...και ίσως θα τις δέχονται πολλά online μαγαζια. επίσης μπορείς να έχεις έναν λογαριασμό άδειο και να τον γεμίζεις σε atm ή γκισέ με κατάθεση και μετά κάνεις αγορά με paypal.... χωρίς έξοδα προπληρωμένης κάρτας..

εγώ αγορές κάνω με linux για περισσότερη ασφάλεια

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε, εντάξει με κάρτα που έχεις λογαριασμού δεν κάνεις αγορές. οπότε οι προπληρωμένες είναι για όποιους δεν έχουν πιστωτικές...

oi προπληρωμενες ειναι και για ολους οσους εχουν πιστωτικες (συνδεδεμενες με το λογαριασμο τους , οπως στη περιπτωση μου) και ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δωσουν ονλαιν τον αριθμο της καρτας τους!

 

Πριν το PayPal πως νομιζεις οτι γινοταν? ;)

Με προπληρωμενες (για ασφαλεια του αριθμου της πιστωτικης καρτας).

 

Επομενως αφου για εξωτερικο προς το παρον δεν γινονται δεκτες οι ελληνικες προπληρωμενες για τις αγορες, πιστευω οτι η safemoney εχει ολες τις προυποθεσεις για να αναπληρωσει το κενο των ελληνικων προπληρωμενων , λογω καπιταλ κοντρολς.

 

Επομενως Παρασκευη παιρνω και δοκιμαζω για πρωτη μου φορα την safemoney (εατω με 4% κομισιον - αν καταλαβα καλα - στα 100 ευρω που θα την φορτωσω. Που τελικα δεν ειναι και πολλα τηρουμενων των αναλογιων του σερβις που μου παρεζει σε αυτη την ιδιαιτερα αρνητικη συγκυρια).

Ελπιζω να δουλευει το πραγμα οπως αλλοι που την εχουν χρησιμοποιησει λενε :shifty:

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Μερικές απλές ερωτήσεις για το paypal (άσχετα από τα capital controls) που απαντούνται με ΝΑΙ ή ΌΧΙ:

 

1. Μπορώ να καταχωρήσω στο paypal τραπεζικό λογαριασμό ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ τράπεζας που είναι ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ (συναλλαγματικός λογαριασμός ταμιευτηρίου);

 

2. Μπορώ να κάνω withdraw το δολαριακό υπόλοιπο από paypal balance σε αυτόν τον ελληνικό λογαριασμού ταμιευτηρίου ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ;

 

3. Μπορώ να κάνω topup ώστε να βάλω δολάρια στο paypal balance μου, από ελληνικό λογαριασμό μου ΔΟΛΑΡΙΑΚΟ;

 

Με δυο λόγια, μπορούμε να κινούμε ΔΟΛΑΡΙΑ αντί για ΕΥΡΩ εμείς οι Έλληνες πολίτες που χρησιμοποιούμε paypal;

 

Οι ερωτήσεις αφορούν γενικά τη λειτουργία του paypal, όχι τώρα με τα capital controls.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

oi προπληρωμενες ειναι και για ολους οσους εχουν πιστωτικες (συνδεδεμενες με το λογαριασμο τους , οπως στη περιπτωση μου) και ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δωσουν ονλαιν τον αριθμο της καρτας τους!

 

Πριν το PayPal πως νομιζεις οτι γινοταν? ;)

Με προπληρωμενες (για ασφαλεια του αριθμου της πιστωτικης καρτας).

 

Επομενως αφου για εξωτερικο προς το παρον δεν γινονται δεκτες οι ελληνικες προπληρωμενες για τις αγορες, πιστευω οτι η safemoney εχει ολες τις προυποθεσεις για να αναπληρωσει το κενο των ελληνικων προπληρωμενων , λογω καπιταλ κοντρολς.

 

Επομενως Παρασκευη παιρνω και δοκιμαζω για πρωτη μου φορα την safemoney (εατω με 4% κομισιον - αν καταλαβα καλα - στα 100 ευρω που θα την φορτωσω. Που τελικα δεν ειναι και πολλα τηρουμενων των αναλογιων του σερβις που μου παρεζει σε αυτη την ιδιαιτερα αρνητικη συγκυρια).

Ελπιζω να δουλευει το πραγμα οπως αλλοι που την εχουν χρησιμοποιησει λενε :shifty:

 

καλή επιτυχία εγώ λέω για paypal δεν χρειάζεται η προπληρωμένη βασικά λέμε το ίδιο

για την δική σου περίπτωση παρέχει μια ασφάλεια

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα ρε παιδια?

 

Στην τριτη φώτο, οταν πατας το resolve, στην επιλογή για photo id, τι σου βγαζει;

Θεωρώ, χωρις να ειμαι 100% σιγουρη, οτι ισως πρεπει να ξανανεβασεις το αρχειο. Δες αν εχεις συμβατο τυπο αρχειου κ μεγεθος!! Παιζει ρολο ακομα κι αυτο!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απλές ερωτήσεις για το paypal (άσχετα από τα capital controls) που απαντούνται με ΝΑΙ ή ΌΧΙ:

 

1. Μπορώ να καταχωρήσω στο paypal τραπεζικό λογαριασμό ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ τράπεζας που είναι ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ (συναλλαγματικός λογαριασμός ταμιευτηρίου);

 

2. Μπορώ να κάνω withdraw το δολαριακό υπόλοιπο από paypal balance σε αυτόν τον ελληνικό λογαριασμού ταμιευτηρίου ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ;

 

3. Μπορώ να κάνω topup ώστε να βάλω δολάρια στο paypal balance μου, από ελληνικό λογαριασμό μου ΔΟΛΑΡΙΑΚΟ;

 

Με δυο λόγια, μπορούμε να κινούμε ΔΟΛΑΡΙΑ αντί για ΕΥΡΩ εμείς οι Έλληνες πολίτες που χρησιμοποιούμε paypal;

 

Οι ερωτήσεις αφορούν γενικά τη λειτουργία του paypal, όχι τώρα με τα capital controls.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Όχι όχι όχι

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο προηγούμενο post, κάποιος φίλος είχε γράψει για την λύση του "send money to a friend", εφόσον έχουμε γνωστό μας που μένει στο εξωτερικό. Υπάρχει προμήθεια για αυτό και εάν ναι, ποιό είναι το κόστος της; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τελικά μπορούμε να αγοράσουμε σήμερα μέσω paypal (Κίνα, θήκη κινητού), κάτι που κοστίζει 30 ευρώ???

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τελικά μπορούμε να αγοράσουμε σήμερα μέσω paypal (Κίνα, θήκη κινητού), κάτι που κοστίζει 30 ευρώ???

 

Ευχαριστώ !

Με ελληνικη καρτα συνδεδεμενη δεν μπορεις να αγορασεις τιποτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

πας ιταλια ανοιγεις εναν λογαριασμο και βγαζεις καρτα debit φροντιζεις η διευθυνση που δινεις οταν ανοιγεις τον λογαριασμο να ειναι ιδια με αυτην που εχεις στο paypal....δεν ξερω βεβαια τι ακριβως ζητανε οι τραπεζες στην ιταλια για να ανοιξεις λογαριασμο, αυτο πρεπει να το κοιταξεις......

Iταλια ζητανε χαρτι μονιμου κατοικιας πρωτα απ ολα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβασα τωρα για την Papaya.

(virtual)

 

Ποιες ειναι οι διαφορες με Moneysafe στη χρηση και χρεωσεις?

Δυνητικά συνδεονται και οι 2 με paypal αν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο προηγούμενο post, κάποιος φίλος είχε γράψει για την λύση του "send money to a friend", εφόσον έχουμε γνωστό μας που μένει στο εξωτερικό. Υπάρχει προμήθεια για αυτό και εάν ναι, ποιό είναι το κόστος της; Ευχαριστώ.

Στα 50€ Υπάρχει από το PayPal προμήθεια 2€.

Δεν ξέρω αν είναι αναλογική, αλλά σίγουρα αλλάζει με το ποσό.

 

Iταλια ζητανε χαρτι μονιμου κατοικιας πρωτα απ ολα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβασα τωρα για την Papaya.

(virtual)

 

Ποιες ειναι οι διαφορες με Moneysafe στη χρηση και χρεωσεις?

Δυνητικά συνδεονται και οι 2 με paypal αν καταλαβα καλα?

 

Την papaya την δουλεύω γιατί μένω εξωτερικό και είναι εύκολο να την βγάλεις. Είναι σαν MasterCard.

Το θέμα είναι πώς θα της βάλεις λεφτά.

Από Ελλάδα δεν γίνεται

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στα 50€ Υπάρχει από το PayPal προμήθεια 2€.

 

κάνεις λάθος. εφόσον είναι γνωστός, υπάρχει η επιλογή send money to friends, που δεν έχει χρέωση. (γιατί δεν έχει ασφάλεια paypal.που δεν χρειάζεται εφόσον είναι φιλος/συγγενης)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος. εφόσον είναι γνωστός, υπάρχει η επιλογή send money to friends, που δεν έχει χρέωση. (γιατί δεν έχει ασφάλεια paypal.που δεν χρειάζεται εφόσον είναι φιλος/συγγενης)

 

Και στο paypal αυτό αναφέρει. Αλλά με μπέρδεψε ο φίλος με τα 2€ προμήθεια...

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος. εφόσον είναι γνωστός, υπάρχει η επιλογή send money to friends, που δεν έχει χρέωση. (γιατί δεν έχει ασφάλεια paypal.που δεν χρειάζεται εφόσον είναι φιλος/συγγενης)

 

Νομίζω ότι αυτο που λες ισχυει αν τα χρήματα σταλουν απο το balance. Αν σταλούν μεσω κάρτας υπάρχει χρεωση, την οποία πληρωνει ειτε αυτος που τα στέλνει είτε αυτος που τα λαμβάνει (το κανονιζει ο αποστολέας)

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος. εφόσον είναι γνωστός, υπάρχει η επιλογή send money to friends, που δεν έχει χρέωση. (γιατί δεν έχει ασφάλεια paypal.που δεν χρειάζεται εφόσον είναι φιλος/συγγενης)

Το λάθος να κάνω φίλε.

Πριν λίγες μέρες το έκανα.

Επέλεξα αυτό που λες και έβγαλε την χρέωση.

Δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να ψάξεις.

 

Δες το μήπως παίζει ρόλο ότι από λογαριασμό εξωτερικού τα έστειλα σε ελληνικό account.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...