Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα αγορά το σ/κ από το ebay.com χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ποιος ξέρει από που προκύπτει θέμα...

 

Μιας και λες ότι ψώνισες πολύ πρόσφατα φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι;

 

Οταν είσαι στην αρχική σελίδα του λογαριασμού σου και πατήσεις να πας στις ρυθμίσεις του λογαριασμού, η σελίδα που ανοίγει είναι στα ελληνικά ή στην αγγλική και το ρωτώ αυτό γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι αυτός ο λόγος.

 

Οπως πχ αν η παραπάνω σελίδα είναι στα ελληνικά δεν μπορείς να μπεις στη "Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών" (Ρυθμίσεις ---> Πληρωμές ---> Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών) για να αλλάξεις την μετατροπή του νομίσματος όταν απαιτηθεί, που αυτόματα ως προεπιλογή την κάνει το PayPal, έτσι ώστε να την κάνεις να γίνεται από την τράπεζα. Οταν όμως η σελίδα είναι στην αγγλική δεν έχεις πρόβλημα όπως τουλάχιστον ανέφερε ένας φίλος συμφορουμίτης στο topic "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα".

 

Μια άλλη σκέψη που έκανα αλλά μου φαίνεται τελείως εξεζητημένη και πολύ πολύ κουφή αν ισχύει, είναι μήπως αυτό γίνεται σε αυτούς που έκαναν την παραπάνω ενέργεια αλλαγής μετατροπής νομίσματος.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα από 3 αγορές οι 2 έγιναν με refrech για να ξεκολλήσει . Η τρίτη αγορά έγινε αυτή την εβδομάδα καθώς δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ ιδιαίτερα .

Ευτυχώς αυτή την φορά δούλεψε άμεσα όπως παλιά .

Άλλη μια αγορά την έκανα από alliexpress

αφού με την πρώτη προσπάθεια το verification δεν δούλεψε και το προιόν πουλιόταν και εκεί στο ίδιο ποσό. .

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω όντως ότι ισχύει αυτό μέσω της σελίδας ebay.com.au.

 

Οπου ".com" ή ".co.uk" ή οτιδήποτε άλλο μέσα στη διεύθυνση του προϊόντος, το αντικαθιστούμε με το ".com.au" και προχωράμε κανονικά στην αγορά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να είσαι πάντα καλά.

Τι παίζει ρόλο δηλαδή;

Ο συνδυασμός ελληνικού PayPal με το ebay.co uk;

Η αν γίνεται η αγορά από ελληνική ip;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λες ότι ψώνισες πολύ πρόσφατα φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι;

 

Οταν είσαι στην αρχική σελίδα του λογαριασμού σου και πατήσεις να πας στις ρυθμίσεις του λογαριασμού, η σελίδα που ανοίγει είναι στα ελληνικά ή στην αγγλική και το ρωτώ αυτό γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι αυτός ο λόγος.

 

Οπως πχ αν η παραπάνω σελίδα είναι στα ελληνικά δεν μπορείς να μπεις στη "Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών" (Ρυθμίσεις ---> Πληρωμές ---> Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών) για να αλλάξεις την μετατροπή του νομίσματος όταν απαιτηθεί, που αυτόματα ως προεπιλογή την κάνει το PayPal, έτσι ώστε να την κάνεις να γίνεται από την τράπεζα. Οταν όμως η σελίδα είναι στην αγγλική δεν έχεις πρόβλημα όπως τουλάχιστον ανέφερε ένας φίλος συμφορουμίτης στο topic "Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα".

 

Μια άλλη σκέψη που έκανα αλλά μου φαίνεται τελείως εξεζητημένη και πολύ πολύ κουφή αν ισχύει, είναι μήπως αυτό γίνεται σε αυτούς που έκαναν την παραπάνω ενέργεια αλλαγής μετατροπής νομίσματος.

 

Παντού στα αγγλικά φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη εβδομάδα από 3 αγορές οι 2 έγιναν με refrech για να ξεκολλήσει . Η τρίτη αγορά έγινε αυτή την εβδομάδα καθώς δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ ιδιαίτερα .

Ευτυχώς αυτή την φορά δούλεψε άμεσα όπως παλιά .

Άλλη μια αγορά την έκανα από alliexpress

αφού με την πρώτη προσπάθεια το verification δεν δούλεψε και το προιόν πουλιόταν και εκεί στο ίδιο ποσό. .

 

Εκανες αγορά στο Alliexpress με PayPal;;;;; πως τα κατάφερες αφού το Alli δεν δουλεύει το PayPal.

 

ΑΚΥΡΟ

Αφού διάβασα ξανά την τελευταία σου σειρά κατάλαβα τι εννοείς.

 

Τι παίζει ρόλο δηλαδή;

Ο συνδυασμός ελληνικού PayPal με το ebay.co uk;

Η αν γίνεται η αγορά από ελληνική ip;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Αυτό προσπαθώ να διευκρινίσω φίλε μου.

 

Παντού στα αγγλικά φίλε μου.

 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά φίλε μου.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Στο Alliexpress χρησιμοποίησα την πιστωτική μιας και το θεωρώ αν όχι αντίστοιχο, το πολύ ένα κλικ κάτω σε ασφάλεια από το PayPal και αυτό λόγω συνήθειας. Ο κουμπάρος μου μόνιμα ψωνίζει από το Alli θεωρώντας το πιο ασφαλές από το PayPal, όπως μάθει κανείς.
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα τις συναλλαγές μου.

22/1 και 25/1 έκανα 2 αγορές από Ebay UK με ελληνική κάρτα μέσω Paypal (ελληνική διεύθυνση) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αλλά μένω εξωτερικό.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..μια ερώτηση.Εφτιαξα λογαριασμό έβαλα τραπεζικό λογαριασμό,με δυσκολία κατάφερα να κάνω Checking γιατί δεν ήξερα να χειριστώ το Winbank να βρώ τα 2 εμβάσματα που στείλαν και ειχα κάνει αίτηση γιά χρεωστική κάρτα ταυτόχρονα..στην προσπάθεια μου να επιβεβαιωσω τον λογαριασμό τα έσβησα να τα κάνω απο την αρχή και αφου έκανα τον τραπεζικό λογαριασμό τωρα δεν μου περνάει την κάρτα καθώς λέει οτι δεν το επιτρέπει η τράπεζα μου και να βάλω μια άλλη ή να επικοινωνήσω..σε επικοινωνία μου με την PayPal μου είπαν οτι είναι θέμα τραπέζης και να μιλήσω με αυτούς...έστειλα ένα email και περιμένω απάντηση.Θέλω την PayPal για αγορές online απο το εξωτερικό..υπάρχει κάποια λύση μόνο με τον λογαριασμό και παλεύω τζάμπα ή πρέπει να επιβεβαιωθεί και η χρεωστική κάρτα; Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω λογαριασμο paypal και e-banking με ποιον τροπο μπορω να φορτωσω χρηματα στο paypal?

 

ευχαριστω πολυ

 

Όπως σου απάντησαν ήδη, δεν "φορτώνουμε το Paypal" με χρήματα αλλά είτε προσθέτουμε κάρτα/ες είτε στέλνουμε έμβασμα για να πάνε τα χρήματα στο balance και να ψωνίζουμε από αυτό το πορτοφόλι.

 

Πρέπει να γνωρίζεις, όμως, ότι η αγορά με χρήματα από το balance έχει δύο μειονεκτήματα. Το 1ο είναι ότι, όσο έχεις χρήματα σ' αυτό το πορτοφόλι, δεν μπορείς να χρησιμοποιείς κάρτα/ες για αγορές. Το 2ο είναι ότι σε περίπτωση που θέλεις να αγοράσεις σε άλλο νόμισμα, πχ $, η μετατροπή θα γίνεται υποχρεωτικά με την ασύμφορη ισοτιμία του Paypal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα..μια ερώτηση.Εφτιαξα λογαριασμό έβαλα τραπεζικό λογαριασμό,με δυσκολία κατάφερα να κάνω Checking γιατί δεν ήξερα να χειριστώ το Winbank να βρώ τα 2 εμβάσματα που στείλαν και ειχα κάνει αίτηση γιά χρεωστική κάρτα ταυτόχρονα..στην προσπάθεια μου να επιβεβαιωσω τον λογαριασμό τα έσβησα να τα κάνω απο την αρχή και αφου έκανα τον τραπεζικό λογαριασμό τωρα δεν μου περνάει την κάρτα καθώς λέει οτι δεν το επιτρέπει η τράπεζα μου και να βάλω μια άλλη ή να επικοινωνήσω..σε επικοινωνία μου με την PayPal μου είπαν οτι είναι θέμα τραπέζης και να μιλήσω με αυτούς...έστειλα ένα email και περιμένω απάντηση.Θέλω την PayPal για αγορές online απο το εξωτερικό..υπάρχει κάποια λύση μόνο με τον λογαριασμό και παλεύω τζάμπα ή πρέπει να επιβεβαιωθεί και η χρεωστική κάρτα;

 

Αφού διέγραψες την κάρτα που είχες κάνει ήδη verified είναι προφανές ότι δεν μπορεί να τη δεχθεί πάλι.

Δύο λύσεις έχεις, είτε να συνδέσεις άλλη κάρτα, αν έχεις, χωρίς να τη διαγράψεις πάλι, είτε να προσθέσεις τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ), ώστε να σου δώσει στοιχεία λογαριασμού για να στείλεις έμβασμα, που θα μείνουν στο balance, και να αγοράζεις με χρήματα από αυτό το πορτοφόλι, με τα μειονεκτήματα που ανέφερα σε προηγούμενο post, μέχρι να βγάλεις άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δώσει IBAN και το δεχθήκανε με τα 2 ποσά που μου στείλαν και τα επιβεβαίωσα..Κάρτα δεν έχω άλλη δυστυχώς,αλλα το support τους μου δωσε να καταλάβω οτι μπορώ να ξαναβάλω την ίδια κάρτα αφού μιλήσω με την τράπεζα και το λύσουμε...τους είπα οτι την διεγραψα και. ρωτησα αν μπορώ να βάλω την ίδια και μου είπαν ναι αλλα είναι θέμα τράπεζας να το λύσω πρώτα..ίσως δεν κατάλαβαν καλά,αφου δεν γίνεται ξανά την ίδια θα το ψάξω.
Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις που χρησιμοποιείς δεν ταιριάζουν με τα βήματα που πρέπει να κάνεις.

 

1. Τι σημαίνει "έχω δώσει ΙΒΑΝ"; Για να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal, αρκεί να πατήσεις το Add a bank account και να γράψεις τον ΙΒΑΝ. Θα σου στείλουν ένα λογαριασμό της Deustche Bank και εκεί τελειώνει η διαδικασία. Στη συνέχεια, μπορείς να στείλεις έμβασμα, αν θέλεις, στο συγκεκριμένο λογαριασμό και το ποσό να πιστωθεί στο balance σου.

 

2. Επιβεβαιωτικά ποσά χρεώνονται μόνο για την επιβεβαίωση κάρτας.

 

3. Μπορείς να διαβάσεις το κεφάλαιο 4 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου για τα βήματα και τις διαδικασίες που πρέπει να κάνουμε για το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις που χρησιμοποιείς δεν ταιριάζουν με τα βήματα που πρέπει να κάνεις.

 

1. Τι σημαίνει "έχω δώσει ΙΒΑΝ"; Για να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό στο Paypal, αρκεί να πατήσεις το Add a bank account και να γράψεις τον ΙΒΑΝ. Θα σου στείλουν ένα λογαριασμό της Deustche Bank και εκεί τελειώνει η διαδικασία. Στη συνέχεια, μπορείς να στείλεις έμβασμα, αν θέλεις, στο συγκεκριμένο λογαριασμό και το ποσό να πιστωθεί στο balance σου.

 

2. Επιβεβαιωτικά ποσά χρεώνονται μόνο για την επιβεβαίωση κάρτας.

 

Το 1ο το έκανα και για 2 μερες μου έλεγε confirmation pending..Επειτα μου έγραψε Confirm και μπαίνοντας στη Winbank ειδα ότι μου ήρθαν 2 εμβάσματα 0,19 και 0,11 αντίστοιχα απο PayPal και τα έβαλα στη σελίδα τους για να επιβεβαιώσω τον τραπεζικό λογαριασμό..απο τότε μου γράφει Checked.Στην κάρτα είναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να χρησιμοποιείς περίεργες λέξεις.

 

Σου ήρθαν 2 εμβάσματα, δηλαδή σου έστειλε το paypal χρήματα 0,19 και 0,11;

Μήπως εννοείς χρεώσεις;

Μήπως είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να χρησιμοποιείς περίεργες λέξεις.

 

Σου ήρθαν 2 εμβάσματα, δηλαδή σου έστειλε το paypal χρήματα 0,19 και 0,11;

Μήπως εννοείς χρεώσεις;

Μήπως είναι κάτι άλλο;

 

Δεν ξέρω ποιες είναι οι σωστές λέξεις..προσπαθώ να μάθω για να καταλάβετε το πρόβλημα μου.Με ενημέρωσαν απο την PayPal οτι θα ρθουν 2 ποσά στον τραπεζικό μου λογαριασμό (κάτω απο 1€) και έπρεπε να τα συμπληρώσω στον τραπεζικό λογαριασμό που δήλωσα στην PayPal ώστε να γίνει η εξακρίβωση..αυτο έγινε ήρθαν στην τράπεζα 0,19 & 0,11 τα οποία πληκτρολόγησα και επιβεβαιώθηκε ο τραπεζικός λογαριασμός που δήλωσα στην PayPal..απλα έκανα το λάθος να δηλώσω και την κάρτα ταυτόχρονα και να την σβησω γι'αυτό δεν δέχεται την ίδια..!Σόρρυ αν σε μπερδεύω δεν ξέρω ακριβώς τις κατάλληλες λέξεις.Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να χρησιμοποιείς περίεργες λέξεις.

 

Σου ήρθαν 2 εμβάσματα, δηλαδή σου έστειλε το paypal χρήματα 0,19 και 0,11;

Μήπως εννοείς χρεώσεις;

Μήπως είναι κάτι άλλο;

 

Έτσι συμβαίνει πλέον (εδώ και λίγους μήνες) όταν επιβεβαιώνεις τραπεζικό λογαριασμό που συνδέεις. Σου κάνει 2 καταθέσεις τυχαίων μικροποσών και πρέπει να γράψεις τα ποσά στο Paypal. Το επόμενο -προαιρετικό- στάδιο είναι να δώσεις και εξουσιοδότηση να χρεώνονται άμεσα οι λογαριασμοί σε αγορές αντί για τις κάρτες ως ενδιάμεσους.

Έχεις χάσει τις τελευταίες εξελίξεις προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χάσει τις τελευταίες εξελίξεις προφανώς.

 

Με δεδομένο ότι η εγγραφή μου στο paypal και η σύνδεση καρτών και λογαριασμών ΙΒΑΝ έγινε πριν από αρκετά χρόνια και όχι χθες, είναι λογικό να μην γνωρίζω τις "τελευταίες" αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι η εγγραφή μου στο paypal και η σύνδεση καρτών και λογαριασμών ΙΒΑΝ έγινε πριν από αρκετά χρόνια και όχι χθες, είναι λογικό να μην γνωρίζω τις "τελευταίες" αλλαγές.

 

Εντάξει δεν σου πήρα και το κεφάλι! :) Κι εγώ από το 2004 έχω Paypal, απλά προσθέτω κάρτες και λογαριασμούς που και που. Αυτό συμβαίνει τέλος πάντων εδώ και 3-4 μήνες. Γενικά δεν το πάει καλά το πράγμα η Paypal. Αυξανόμενα και αδικαιολόγητα προβλήματα, κουραστικές και περίπλοκες διαδικασίες, bugs, το site πλέον το έχουν κάνει χάλια με τη νέα εμφάνιση, έρχεται και το "διαζύγιο" με το ebay, αρχίζει να φαίνεται αμφίβολο το μέλλον της...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βρω πως αλλαζουμε σε προεπιλεγμενη μια καρτα απο την οποια θα τραβαει χρηματα και δε το βρισκω.

γνωριζει καποιος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βρω πως αλλαζουμε σε προεπιλεγμενη μια καρτα απο την οποια θα τραβαει χρηματα και δε το βρισκω.

γνωριζει καποιος?

 

https://www.paypal.com/am/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-credit-card-new-clickthru&flag_from_account_summary=1&nav=0.3.2

Link to comment
Share on other sites

 

το ανοιξα αλλα το μονο που βλεπω ειναι να προσθεσω νεα καρτα οχι να αλλαξω αυτες που εχω ηδη καταχωρημενες.

 

για την ιστορια και να μη ψαχνεται καποιος αλλος τους εστειλα μηνυμα μου απαντησαν οτι δε γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχεις πμ. γίνεται και με το λινκ που έγραψε ο από πάνω. έχεις 2 κάρτες συνδεδεμένες;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ναι 2 ειναι εχει μπει μια προεπιλεγμενη και δεν αλλαζει.

και καλα στο ebay σου εμφανιζει επιλογη στο checkout να επιλεξεις καρτα. στο google play που εκανα χτες μεσω paypal τραβηξε απο αυτη που δεν ηθελα και δεν ειχα επιλογη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι 2 ειναι εχει μπει μια προεπιλεγμενη και δεν αλλαζει.

και καλα στο ebay σου εμφανιζει επιλογη στο checkout να επιλεξεις καρτα. στο google play που εκανα χτες μεσω paypal τραβηξε απο αυτη που δεν ηθελα και δεν ειχα επιλογη.

 

και το παυπαλ σου δινει την δυνατότητα να αλλάξεις κάρτα στο checkout

Link to comment
Share on other sites

και το παυπαλ σου δινει την δυνατότητα να αλλάξεις κάρτα στο checkout

 

ναι αυτο εννοω οταν εισαι σε υπολογιστη οπου κανεις αγορα με paypal σε ανακατευθυνει στη σελιδα τους και διαλεγεις αν θες αλλη καρτα και διευθυνση γι αυτο δεν ειχα αντιμετωπισει θεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι 2 ειναι εχει μπει μια προεπιλεγμενη και δεν αλλαζει.

Πως δεν αλλάζει;

Η προεπιλεγμένη είναι πρώτη;

Κάτω από το σήμα της πρώτης σου γράφει "Primary";

Στη δεύτερη κάρτα στο τέλος δεξιά έχει τις επιλογές "Edit", "Remove" και "Make Primary";

 

Κάνε λοιπόν κλικ στη τρίτη επιλογή "Make Primary".

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...