Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εννοώ αυτό σε αυτό έχεις δίκιο που λες εγώ ήθελα να πω μην είναι τίποτα απατεώνες χάσω λεφτά από εδώ στην ελληνική τράπεζα μην μου που τίποτα ότι χρωστάω λεφτά και τέτοια πράγματα

 

Το 90% των ελληνων που αγοράζουν απο εξω χρησιμοποιούν ενα απο τους δυο τρόπους που σου πρότεινα λιγο πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα μια βοηθεια Εκανα paypal εβαλα καρτα και IBAN Λογαριασμου τωρα για να κανω αγορα πρεπει να βαλω χρηματα στο PAYPAL?? Η παταω πληρωμη στο σαιτ που αγοραζω και χρεωνω την καρτα απο εκει ??χρεωστικη εβαλα Αγοραζω πρωτη φωρα και δεν εχω ιδεα τι γινετε
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα μια βοηθεια Εκανα paypal εβαλα καρτα και IBAN Λογαριασμου τωρα για να κανω αγορα πρεπει να βαλω χρηματα στο PAYPAL?? Η παταω πληρωμη στο σαιτ που αγοραζω και χρεωνω την καρτα απο εκει ??χρεωστικη εβαλα Αγοραζω πρωτη φωρα και δεν εχω ιδεα τι γινετε

 

Αφου εβαλες καρτα πατας πληρωμη με παυπαλ και πληρωνεις, στο παυπαλ δεν βάζεις τιποτα, τα τραβαει απο την καρτα

Link to comment
Share on other sites

Αφου εβαλες καρτα πατας πληρωμη με παυπαλ και πληρωνεις, στο παυπαλ δεν βάζεις τιποτα, τα τραβαει απο την καρτα

Σε ευχαριστο πολυ για την αμεση απαντηση χρονια σου πολλα

Link to comment
Share on other sites

Το 90% των ελληνων που αγοράζουν απο εξω χρησιμοποιούν ενα απο τους δυο τρόπους που σου πρότεινα λιγο πιο πάνω

γνωρίζεις ποσα λεφτά κρατάει η ελληνική τράπεζα όταν στέλνω έμβασμα στην κάρτα αυτή?και αν έχει συνδρομή το μηνα η virtual κάρτα?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

1)γνωρίζεις ποσα λεφτά κρατάει η ελληνική τράπεζα όταν στέλνω έμβασμα στην κάρτα αυτή? 2)και αν έχει συνδρομή το μηνα η virtual κάρτα?

1)1ευρω

2)οχι

3) Δεν ειναι virtual σου στέλνουν και την κάρτα αν θέλεις δωρεάν

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με πιστωτικη και προπληρωμενη πειραιως τρωω ακυρα και απο εχθες αλλα προσπαθω απο την παρασκευη

 

το ποσο που θελω να ξοδεψω ειναι 6.93 ευρω...

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με πιστωτικη και προπληρωμενη πειραιως τρωω ακυρα και απο εχθες αλλα προσπαθω απο την παρασκευη

 

το ποσο που θελω να ξοδεψω ειναι 6.93 ευρω...

 

Ρωτάς κάτι; Γιατί δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με πιστωτικη και προπληρωμενη πειραιως τρωω ακυρα και απο εχθες αλλα προσπαθω απο την παρασκευη

 

το ποσο που θελω να ξοδεψω ειναι 6.93 ευρω...

Δεν γίνετε τίποτα ούτε για αγορά 1.18 euro δεν με αφήνει ενώ πριν 2 βδομάδες με άφησε φιλε μου και η τράπεζα μου είπε σήμερα που πήρα τηλέφωνο λόγο capital control και μπορεί να σε αφήσει κάποια στιγμή και μπορεί να μην σε αφήσει και ποτε έτσι μου είπαν

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς κάτι; Γιατί δεν καταλαβα

 

οχι δεν ρψταω κατι απλα καταθετω την εμπειρια μου, το φλεβαρη πηρα κατι παλι χαμηλης αξιας και ολα καλα, τωρα τιποτα. αυτα

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα πήρα αυτό το μαιλ από το paypal

 

 

 

Επειδή δεν μπόρεσα να καταλάβω για ποιο λόγο μου το έστειλαν ή αν το έχουν στείλει και σε άλλους,όποιος μπορεί να μου εξήγηση τι συμβαίνει..;;

 

Και για να σας προλάβω αγορές κάνω με το γνωστό κόλπο με τους δυο λογαριασμούς στέλνω από τον έναν στον άλλο και αγοράζω από τα λεφτά που μπαίνουν στο balance του άλλου λογαριασμού,έχω και αγορές με μεγάλα ποσά 3 φορές από 350 ευρώ τον τελευταίο μήνα.

 

Επίσης έκανα και 4 dispute τους τελευταίους 3 μήνες επειδή δεν παρέλαβα,αλλά μικρά ποσά από 15 ευρώ μέχρι και 35 ευρώ.

Επειδή δεν είδα κάποια απάντηση, σου γράφω εγώ μετά από κάποιες ημέρες.

Αυτό φίλε μου δεν έχει να κάνει με το κόλπο που κάνεις με το request αλλά αποκλειστικά κ μόνο με τα dispute που κάνεις σε συνάρτηση με τις αγορές.

 

Δεν μπορείς πχ στις 4 αγορές να κάνεις τις 3 dispute. Έχει γίνει flagged το account σου και αν το συνεχίσεις απλά θα στο κλείσουν. Προτίμησε να χάσεις τα μικρά ποσά που αναφέρεις στο μέλλον πάρα να κάνεις dispute, η αγόρασε πιο προσεκτικά, παρά να κάνεις dispute.

 

Θα χάσεις το account.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Escalate this dispute to a PayPal claim κανουμε οταν δεν βγαζουμε ακρη με το καταστημα και θελουμε να αναλαβει αποκλειστικα το παυπαλ το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Escalate this dispute to a PayPal claim κανουμε οταν δεν βγαζουμε ακρη με το καταστημα και θελουμε να αναλαβει αποκλειστικα το παυπαλ το προβλημα?

 

Όχι όταν "δεν βγάζουμε άκρη με το κατάστημα" αλλά όταν στο dispute που ανοίξαμε είτε δεν απαντά το κατάστημα είτε επαναλαμβάνει στοιχεία που δεν οδηγούν στην ουσιαστική λύση του θέματος.

 

Το paypal ορίζει προθεσμία για την ολοκλήρωση της διαδικασίας του dispute και, πριν αυτή περάσει χωρίς ουσιαστική απάντηση του καταστήματος, γυρίζουμε το dispute σε claim, οπότε αναλαμβάνει το paypal να συλλέξει τις θέσεις των δύο πλευρών και να αποφασίσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όταν "δεν βγάζουμε άκρη με το κατάστημα" αλλά όταν στο dispute που ανοίξαμε είτε δεν απαντά το κατάστημα είτε επαναλαμβάνει στοιχεία που δεν οδηγούν στην ουσιαστική λύση του θέματος.

 

Το paypal ορίζει προθεσμία για την ολοκλήρωση της διαδικασίας του dispute και, πριν αυτή περάσει χωρίς ουσιαστική απάντηση του καταστήματος, γυρίζουμε το dispute σε claim, οπότε αναλαμβάνει το paypal να συλλέξει τις θέσεις των δύο πλευρών και να αποφασίσει σχετικά.

το θεμα ειναι για μια παραγγελια 50 ευρω που εφτασε ελλαδα 10 μαρτιου και δεν παρελαβα, σε συνομιλια με το everbyinig μου ζητησε να περιμενω μεχρι 3 μαιου και αφου περασε η προθεσμια η λυση που προτεινει ειναι να στειλω 25 δολαρια για να στειλουν παλι το κινητο ,η να βαλουν στο πορτοφολι του λογαριασμου 25 δολαρια.Θεωρω οτι δεν θα προτεινουν κατι διαφορετικο με το dispute.να περιμενω απαντηση η να το γυρισω σε Escalate this dispute to a PayPal claim? ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι δεν το παρέλαβες με δική σου ευθύνη και αυτό γύρισε πίσω;
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι για μια παραγγελια 50 ευρω που εφτασε ελλαδα 10 μαρτιου και δεν παρελαβα, σε συνομιλια με το everbyinig μου ζητησε να περιμενω μεχρι 3 μαιου και αφου περασε η προθεσμια η λυση που προτεινει ειναι να στειλω 25 δολαρια για να στειλουν παλι το κινητο ,η να βαλουν στο πορτοφολι του λογαριασμου 25 δολαρια.Θεωρω οτι δεν θα προτεινουν κατι διαφορετικο με το dispute.να περιμενω απαντηση η να το γυρισω σε Escalate this dispute to a PayPal claim? ευχαριστω για την βοηθεια

 

Αν έλεγες από την αρχή το μαγαζί θα απαντούσα ανάλογα.

Είχα παρόμοια περίπτωση δέματος που έφυγε 14/12/15 από Κίνα, δεν είχα παραλάβει μέχρι τις αρχές ΜΑΡ, ξεκίνησα τη διαδικασία dispute και στη συνέχεια claim, με δικαίωσε το paypal στα μέσα ΜΑΡ και παρέλαβα το δέμα 10/4 (!!!), αφού το είχαν στείλει με το Μαλαισιανό. Ενημέρωσα αμέσως το paypal, ζητώντας οδηγίες.

 

Δεν συμφωνώ με την πρόταση αλλά έχεις περιθώριο να ξεκινήσεις διαδικασία 30 μέρες μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής (που δεν τη γράφεις) και όχι σε σχέση με το πότε έφτασε το δέμα στην Ελλάδα. Με το dispute δεν θα αλλάξει θέση το μαγαζί, πολύ περισσότερο αφού γνωρίζει ότι το δέμα έφτασε στην Ελλάδα, και η λύση θα δοθεί στο claim.

 

Σε κάθε περίπτωση, μην βιαστείς γιατί δεν ξέρεις ποτέ αν εξακολουθεί να βρίσκεται το δέμα στο αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι δεν το παρέλαβες με δική σου ευθύνη και αυτό γύρισε πίσω;
δεν παραδωθηκε χαθηκε στον δρομο .μου το στειλαν με βελγικο ταχυδρομειο και τελευταιο στιγμα ηταν 10 μαρτιου οι κινεζοι το στειλανε 03/03/2016 Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είδα κάποια απάντηση, σου γράφω εγώ μετά από κάποιες ημέρες.

Αυτό φίλε μου δεν έχει να κάνει με το κόλπο που κάνεις με το request αλλά αποκλειστικά κ μόνο με τα dispute που κάνεις σε συνάρτηση με τις αγορές.

 

Δεν μπορείς πχ στις 4 αγορές να κάνεις τις 3 dispute. Έχει γίνει flagged το account σου και αν το συνεχίσεις απλά θα στο κλείσουν. Προτίμησε να χάσεις τα μικρά ποσά που αναφέρεις στο μέλλον πάρα να κάνεις dispute, η αγόρασε πιο προσεκτικά, παρά να κάνεις dispute.

 

Θα χάσεις το account.

 

Δεν έχει να λέει, εγώ έχασα το δικό μου επειδή είχα 4 disputes στις 40+ αγορές.

Απλά επειδή έγιναν μέσα σε λίγους μήνες (5) κι όχι σε βάθος χρόνου το paypal το βλέπει ως κατάχρηση ακόμα κι αν είναι 4 μόνο disputes σε 40+αγορές.( πιο χαζή αντιμετώπιση σε αγοραστές δεν υπάρχει )

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να λέει, εγώ έχασα το δικό μου επειδή είχα 4 disputes στις 40+ αγορές.

Απλά επειδή έγιναν μέσα σε λίγους μήνες (5) κι όχι σε βάθος χρόνου το paypal το βλέπει ως κατάχρηση ακόμα κι αν είναι 4 μόνο disputes σε 40+αγορές.( πιο χαζή αντιμετώπιση σε αγοραστές δεν υπάρχει )

Τι γίνεται από κει και έπειτα? Μπορείς να συνεχίσεις από λογαριασμούς συγγενικων προσώπων η' πέφτει κυνήγι ακόμη?

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται από κει και έπειτα? Μπορείς να συνεχίσεις από λογαριασμούς συγγενικων προσώπων η' πέφτει κυνήγι ακόμη?

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω το προσπάθησα και μου το ξαναέκλεισαν και το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Dispute δεν ανοίγουμε σχεδον ποτε, αλλα εδω εμεις το έχουμε μαθει και με δυο μερες καθυστέρηση χωρις να μιλήσουμε με τον πωλητή κλικ το κουμπί του Dispute, αμ δεν ειναι ετσι, Dispute σημαίνει τσακώθηκα με τον πωλητή και βαζω δικηγόρο το ππ για να μου λύσει τις διαφορές.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει πόση προμήθεια κρατάει το paypal όταν βάζουμε λεφτά στο balance? είναι ανάλογα το ποσο ή ότι και ποσο να στείλω κρατα πάντα το ίδιο?

και πόση προμήθεια κρατα κάθε φορα που αγοράζω κάτι?

 

Ευχαριστώ και χρονια πολλά και καλο μηνα σε όλους

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει

1) πόση προμήθεια κρατάει το paypal όταν βάζουμε λεφτά στο balance? είναι ανάλογα το ποσο ή ότι και ποσο να στείλω κρατα πάντα το ίδιο?

 

2)και πόση προμήθεια κρατα κάθε φορα που αγοράζω κάτι?

 

Ευχαριστώ και χρονια πολλά και καλο μηνα σε όλους

 

1a)Αν φορτώνεις με request ~4%

1β)Με έμβασμα 1 ευρω ανα συναλλαγή(απο την τράπεζα σου) το ππ δεν έχει χρεώσεις

2)Δεν εχει χρεώσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει πόση προμήθεια κρατάει το paypal όταν βάζουμε λεφτά στο balance? είναι ανάλογα το ποσο ή ότι και ποσο να στείλω κρατα πάντα το ίδιο?

και πόση προμήθεια κρατα κάθε φορα που αγοράζω κάτι?

 

Ευχαριστώ και χρονια πολλά και καλο μηνα σε όλους

 

Εάν φορτώνεις το balance με τις μεθόδους Request/Send η προμήθεια είναι 3,4%+0,35€.

Εάν, με έμβασμα από ΙΒΑΝ που έχεις συνδέσει στο paypal, 1€ ανεξαρτήτως ποσού.

Εάν σου στείλουν από άλλο balance, ανέξοδα.

 

Όταν αγοράζεις σε € (να έχει ορίσει ο πωλητής το € ως νόμισμα) δεν πληρώνεις προμήθεια αλλά όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα, η μετατροπή γίνεται με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Dispute δεν ανοίγουμε σχεδον ποτε, αλλα εδω εμεις το έχουμε μαθει και με δυο μερες καθυστέρηση χωρις να μιλήσουμε με τον πωλητή κλικ το κουμπί του Dispute, αμ δεν ειναι ετσι, Dispute σημαίνει τσακώθηκα με τον πωλητή και βαζω δικηγόρο το ππ για να μου λύσει τις διαφορές.
Δηλαδη στην περιπτωση μου πρεπει να δεχτω την λογικη του καταστηματος και να πληρωσω αλλα 20 ευρω περιπου, για ενα τηλεφωνο που το πληρωσα 50 ? και περιμενω 60 μερες? Νομιζω οτι γιαυτο ανοιγουμε dispupte και γιαυτο πληρωνουμε με παυπαλ,δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω δωρο ουτε ενα ευρω σε κανεναν
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...