Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά κατάφερα και έκανα συναλλαγή με τα λεφτά που πέρασα στο balance και έκανα μια παραγγελία στο vickmall. Αλλά και πάλι θεωρώ την προμήθεια υψηλή
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ότι δεν έχει fees το paypal. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μένει να δούμε αν θα είναι εφικτό να το κάνουμε. Επίσης θα ήταν καλό να το κάνουμε μέσω ebanking ακούραστα :cool: . Αρκεί βεβαια να έχουμε και λεφτά στο λογαριασμό...;)

 

"Επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από ελληνικές τράπεζες μέχρι το ποσό των 500 ευρώ ανά φυσικό πρόσωπο ανά μήνα και μέχρι του μηνιαίου ορίου σε ευρώ που προβλέπεται για το σύνολο τραπεζικών ιδρυμάτων. "

 

Ισχυει αμεσα αυτο? Και τωρα που μιλαμε δηλαδη?

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Σε Ελληνικο paypal εχω βαλει και εγω καρτα ξενη virtual μαλιστα με τη διαδικασια μεταφορα χρηματων σε μια εταιρια btc γινονται bitcoin μετα μεταφορα σε μια εταιρια spectro σου βγαζει καρτει και τη φορτωνεις με τα bitcoins που τα μετατρεπεις σε ευρω , μεγαλες προμηθειες αλλα οκ για καποιον που θελει κατι αμεσα ειναι δυνατο . Ηδη εχουν κανει και σαιτ καποιες εταιριες εδω και ολο αυτο που αν θες το κανεις μονος σου παιρνουν 80 ευρω για να το κανουν. Παντως συνδεσα αυτη τη καρτα και εκανα και αγορα και απο λιρες Γιβραλταρ κανει τη μετατροπη του νομισματος για να πληρωςεις κατι στο paypal που ειναι σε ευρω !!!
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

εχω καποια χρηματα στο balance σε ευρω.σαν primary νομισμα εχω το δολλαριο.πως μπορω οταν κανω αγορα σε δολλαρια να μην τα αφαιρει απο τα ευρω ,που δεν συμφερει αφου την ισοτιμια την κανει το paypal, αλλα απο το primary balance που ειναι σε δολλαριο?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωι πρωι δοκιμασα να βαλω 200ευρω μεσω Topup στο paypal .Ουσιαστικά σου δινει στοιχεια μιας τραπεζας στη Γερμανια και κανεις μεταφορα ( εμβασμα) απο το Ebanking της τραπεζας ( eurobank) .Δεν με αφησε με το μηνυμα " το ποσο ξεπρνα το οριο για εμβασμα στο εξωτερικο !) " δοκιμασα διαφορα ποσα απο 200-100-50 ,τιποτα χωρις φυσικά να εχω κανει αλλή συναλλαγη προς εξωτερικο μ'αυτον τον λογαριασμο .Δεν ξερω τι να πω ,συμφωνα με τη τελευταια ΠΝΠ υποτιθεται θα μπορουμε μεχρι και 500ευρω /μηνα (?) ,δεν ισχυει λοιπόν ούτε κι αυτό ,ουτε κι αυτοί ξερουν τι τους γινεται :mad:Το μονο που δουλευει ειναι το γνωστο με το Request money με τη γνωστη μεγαλη προμήθεια απο paypal φυσικά :(

 

Υ.Γ Αν καποιος το καταφερε( με paypal topup ) ας αναφερει σχετικά μια και η χρεωση ανεξαρτητως ποσου ειναι μονον 1ευρώ !

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρουμε fees για top up? Γιατί εκτός από τα fees του PayPal θα έχει σίγουρα προμήθεια και η τράπεΖα για το εμβασμα. Οπότε να ξέρουμε περίπου πόσο βγαίνει το σύνολο για να ξέρουμε αν συμφέρει top up ή money request.

1 ευρω για ολες τισ τραπεζες

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Όπως άκυρο πρέπει να είναι που βγήκε μόνο ένα παλληκάρι και είπε ότι έκανε αγορά με PayPal με ελληνική κάρτα κανονικά.

 

ότι πείτε παιδιά....εγώ ψωνίζω κανονικά με paypal,με American express της alpha bank...σε ποιο πίσω σελίδες έχω στείλει φώτο με τις συναλλαγές.

έχω κάνει αγορές 2 από banggood και 1 από gearbest,δεν έχω δοκιμάσει ακόμα από ebay.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση για το κολπάκι που λέτε.. Έκανα request σε ένα άλλο mail μου αλλά όταν πάω να βάλω το ποσό μου δίνει δυνατότητα μόνο για paypal... Τι λάθος κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση για το κολπάκι που λέτε.. Έκανα request σε ένα άλλο mail μου αλλά όταν πάω να βάλω το ποσό μου δίνει δυνατότητα μόνο για paypal... Τι λάθος κάνω;

 

Από mobile συσκευή δε φαίνεται η επιλογή για κάρτα. Μόνο στο pc θα τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο λογαριασμούς PayPal κομπλέ με προπληρωμενες κ ebanking..

 

Μπορώ να φορτώσω χρήματα στη μία κάρτα κ μετά να κάνω request από τον άλλο λογαριασμό?

 

Θα μπορέσω τελικά έτσι να μεταφέρω στο balance κ να ψωνισω από έξω?

Link to comment
Share on other sites

ότι πείτε παιδιά....εγώ ψωνίζω κανονικά με paypal,με American express της alpha bank...σε ποιο πίσω σελίδες έχω στείλει φώτο με τις συναλλαγές.

έχω κάνει αγορές 2 από banggood και 1 από gearbest,δεν έχω δοκιμάσει ακόμα από ebay.

 

Πρέπει να εισαι και ο μοναδικός φίλε μου :)

 

Υ.Γ το paypal έχει εκδωσει επίσημη ανακοινωνση περι μπλοκαρισματος ελληνικών καρτών απο την αρχή επιβολής των cc μέχρι τωρα δεν εχει αλλάξει πολιτική ,ο μονος τροπος να πληρώσεις μεσω paypal είναι να εχεις balance, με money request με υψηλή προμήθεια και ισως ανοιξουν τα εμβασματα μέσω ebanking αργοτερα (paypal Topup) .Αυτά :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δύο λογαριασμούς PayPal κομπλέ με προπληρωμενες κ ebanking..

 

Μπορώ να φορτώσω χρήματα στη μία κάρτα κ μετά να κάνω request από τον άλλο λογαριασμό?

 

Θα μπορέσω τελικά έτσι να μεταφέρω στο balance κ να ψωνισω από έξω?

 

μπορεις :)

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, δεν ανοιγεις αλλο απλα

Μπαινεις paypal

Πας request money

Βαζεις ενα δευτερο ασχετο mail που εχεις προσβαση

Τσεκαρεις επιλογη goods και ποσο που ζητας

Πας στο ασχετο mail και βλεπεις εαν ηρθε μυνημα

Στο μηνυμα δινεις καποια στοιχεια που ζηταει ( εαν θελεις βαλε οτι να ναι )

Γραφεις την καρτα που θα γινει η χρεωση ( εμενα εγινε με prepaid eurobank που την ειχα συνδεδεμενη στο paypal )

Πατας pay και τελος !! Εχουν μπει στο balance του paypal.

 

εχω την εντυπωση οτι με κινητο καποιες επιλογες δε φαινονται καλυτερα με pc

 

όλα οκ, έκανα παραγγελία στο vickmall :) με την μέθοδο αυτή, μετέφερα 135 δολάρια και στο balance μου εμφάνισε 130,11

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελικά κατάφερα μια παραγγελία paypal στο minideal.net. Μετέφερα χρήματα στο balance της κόρης μου στο paypal αφού πρώτα μου έκανε request money. Πηγα να τα στείλω απ ευθείας με κάρτα αλλά δεν με άφησε γιατί την είχα δηλωμένη στο δικό μου λογαρισμό paypal. (Prepaid Πειραιώς) Έτσι επέλεξα η μεταφορά να γίνει από τον λογαριασμό μου paypal ή οποία και έγινε. Παρόμοια προσπάθεια μεταφοράς σε recuest money που έκανα αλλά με την δεύτερη κάρτα debit Alpha bank δηλωμένη στο paypal δεν έγινε δεκτή. Άρα παίζει ρόλο και η κάρτα.

Η προμήθεια ως γνωστό στην μεταφορά 3,45% + 0,35 αν είμαι ακριβής συν η μετατροπή δολαρίου ευρώ κατά την αγορά του προϊόντως τλικό ποσό από 127€ έγινε 139€.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ κατάφερα να βάλω λεφτά στό balance, δεν μου επιτρέπει νά αγοράσω από έξω . Να πληρωσω το λογαριασμό τής wind με επέτρεψε. γιατί νά το έκανε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωι πρωι δοκιμασα να βαλω 200ευρω μεσω Topup στο paypal .Ουσιαστικά σου δινει στοιχεια μιας τραπεζας στη Γερμανια και κανεις μεταφορα ( εμβασμα) απο το Ebanking της τραπεζας ( eurobank) .Δεν με αφησε με το μηνυμα " το ποσο ξεπρνα το οριο για εμβασμα στο εξωτερικο !) " δοκιμασα διαφορα ποσα απο 200-100-50 ,τιποτα χωρις φυσικά να εχω κανει αλλή συναλλαγη προς εξωτερικο μ'αυτον τον λογαριασμο .Δεν ξερω τι να πω ,συμφωνα με τη τελευταια ΠΝΠ υποτιθεται θα μπορουμε μεχρι και 500ευρω /μηνα (?) ,δεν ισχυει λοιπόν ούτε κι αυτό ,ουτε κι αυτοί ξερουν τι τους γινεται :mad:Το μονο που δουλευει ειναι το γνωστο με το Request money με τη γνωστη μεγαλη προμήθεια απο paypal φυσικά :(

 

Υ.Γ Αν καποιος το καταφερε( με paypal topup ) ας αναφερει σχετικά μια και η χρεωση ανεξαρτητως ποσου ειναι μονον 1ευρώ !

 

Μεσω e-banking δεν μπορεις ακομη να στειλεις το 500αρικο, μιλησα με eurobank, μονο απο τον γκισε ειναι εφικτο μου ειπαν...και παλι ομως δεν εχει αποσαφηνιστει τελειως οποτε μπορει να μην σου το δεχτουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ερωτηση? αν βαλω το email μου στο request money, δηλαδη τον δικο μου λογαριασμο, θα τραβηξει τα χρηματα απο την καρτα και θα τα παει στο balance?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τον αναλυτικο τροπο που μας δειξατε ακομα και για ασχετους σαν εμενα. το πληρωνουμε λιγο πιο ακριβα αλλα εκανα παραγγελεια στο sportsdirect ανετα. Στα 150 ευρω μου κρατησε 5,4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ κατάφερα να βάλω λεφτά στό balance, δεν μου επιτρέπει νά αγοράσω από έξω . Να πληρωσω το λογαριασμό τής wind με επέτρεψε. γιατί νά το έκανε αυτό?

Μήπως έχεις ρυθμίσει την μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεΖα και όχι το PayPal? Αν ναι, άλλαξε τη γιατί έτσι πάει να τραβήξει από την κάρτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

το να βαλουμε χρηματα στην χρεωστικη μας και να πληρωσουμε με paypal ανανεωση καρτοκινητου wind γινεται?
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

το να βαλουμε χρηματα στην χρεωστικη μας και να πληρωσουμε με paypal ανανεωση καρτοκινητου wind γινεται?

γινεται απ τη πρωτη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Το να ζητήσουμε χρήματα με μαιλ.. Έχει την επιλογή goods and services ποια από τις δύο συμφέρει; ή είναι ίδια η χρέωση;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα πρωι πρωι δοκιμασα να βαλω 200ευρω μεσω Topup στο paypal .Ουσιαστικά σου δινει στοιχεια μιας τραπεζας στη Γερμανια και κανεις μεταφορα ( εμβασμα) απο το Ebanking της τραπεζας ( eurobank) .Δεν με αφησε με το μηνυμα " το ποσο ξεπρνα το οριο για εμβασμα στο εξωτερικο !) " δοκιμασα διαφορα ποσα απο 200-100-50 ,τιποτα χωρις φυσικά να εχω κανει αλλή συναλλαγη προς εξωτερικο μ'αυτον τον λογαριασμο .Δεν ξερω τι να πω ,συμφωνα με τη τελευταια ΠΝΠ υποτιθεται θα μπορουμε μεχρι και 500ευρω /μηνα (?) ,δεν ισχυει λοιπόν ούτε κι αυτό ,ουτε κι αυτοί ξερουν τι τους γινεται :mad:Το μονο που δουλευει ειναι το γνωστο με το Request money με τη γνωστη μεγαλη προμήθεια απο paypal φυσικά :(

 

Υ.Γ Αν καποιος το καταφερε( με paypal topup ) ας αναφερει σχετικά μια και η χρεωση ανεξαρτητως ποσου ειναι μονον 1ευρώ !

 

Μεσω e-banking δεν μπορεις ακομη να στειλεις το 500αρικο, μιλησα με eurobank, μονο απο τον γκισε ειναι εφικτο μου ειπαν...και παλι ομως δεν εχει αποσαφηνιστει τελειως οποτε μπορει να μην σου το δεχτουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ερωτηση? αν βαλω το email μου στο request money, δηλαδη τον δικο μου λογαριασμο, θα τραβηξει τα χρηματα απο την καρτα και θα τα παει στο balance?

Ναι εγώ διαβάζοντας εδώ το έκανα πριν δύο ώρες για τεστ 10 ευρώ και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή μέσω winbank.. Θα ενημερώσω όταν θα δω τα χρήματα στο ballance

Link to comment
Share on other sites

Με τι κάρτα της winbank?

Μέχρι και χθες που προσπάθησα με προπληρωμένη και λογαριασμού δεν τα περνάει!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ρυθμίσει την μετατροπή συναλλάγματος να την κάνει η τράπεΖα και όχι το PayPal? Αν ναι, άλλαξε τη γιατί έτσι πάει να τραβήξει από την κάρτα.

 

Δεν ξέρω καθόλου. Που μπορώνα το δω και να το αλλάξω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Ναι εγώ διαβάζοντας εδώ το έκανα πριν δύο ώρες για τεστ 10 ευρώ και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή μέσω winbank.. Θα ενημερώσω όταν θα δω τα χρήματα στο ballance

αρα μπορουμε να τραβηξουμε χρηματα απο την καρτα στο balance ακομη και απο τον εαυτο μας?! παρεπιπτωντος το balance σου πρεπει αμεσα να εχει αλλαξει..... ε?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...