Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος στο μπλόκο για συναλλαγές μέσω καρτών με το εξωτερικό

 

 

http://www.capital.gr/oikonomia/3048218/telos-sto-mploko-gia-sunallages-meso-karton-me-to-exoteriko

Δεν είναι αλήθεια προσπάθησα και συναλλαγές από PayPal αλλά και απευθείας από 4 κάρτες 1 χρεωστική visa 1 πιστωτική visa μια MasterCard και μια American express και τίποτα καμιά δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

για αγορές μέσω ιντερνετ το θέλω.

Όταν λες ψηφιακές υπηρεσίες, εννοείς μεταφορά χρημάτων μέσω pp?

Συμφέρει; Δεν είναι λιγότερο το κόστος αν το κάνεις από τράπεζα;

Τι εννοείς σου πάγωσαν τον λογαριασμό; ´Οτι δεν μπορούσες να τον χρησιμοποιήσεις στο pp ή και κανονικά;

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλά αγχώθηκα λιγάκι.

Πάντως τρελό μου φαίνεται να σε βάλουν να ανοίξεις ελληνικό pp με αγγλική κάρτα.

 

Εγώ πάντως σήμερα ενεργοποίησα την αγγλική μου κάρτα στο pp. Την έβαλα να είναι κύρια, με δεύτερη την Ελληνική.

Και έκανα και μια αγορα απο ebay 0.99 gbp για δοκιμη και ολα κομπλε. Δεν ειχα προβλημα

 

Ο λογαριασμός σου στο pp έχει ελληνική διεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με την υπηρεσια εξυπηρετησης της Paypal στο twitter (@AskPaypal ) και η απαντηση που πηρα ηταν αυτη:

 

"Buyers in Greece will be able to attempt a payment; however, success of the payment is based upon authorization from their bank and card processor."

 

Δλδ τρεχα γυρευε....

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός σου στο pp έχει ελληνική διεύθυνση;

 

ναι.

και δεχθηκε κανονικα την Αγγλικη καρτα. Με την διαφορα ομως οτι στην διευθυνση της αγγλικης καρτας εβαλα την διευθυνση μου στην Αγγλια αλλά χωρα Ελλαδα

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα ομως οτι στην διευθυνση της αγγλικης καρτας εβαλα την διευθυνση μου στην Αγγλια αλλά χωρα Ελλαδα

 

Αυτό πάλι τι κουλό είναι; Το έχω ξαναδιαβάσει και αλλού ότι μπαίνει ξένη κάρτα σε ελληνικό PayPal, αλλά το να βάζεις:

827 S Victory Blvd

Burbank, CA 91502

Greece

μου φαίνεται λίγο πόντιο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι τι κουλό είναι; Το έχω ξαναδιαβάσει και αλλού ότι μπαίνει ξένη κάρτα σε ελληνικό PayPal, αλλά το να βάζεις:

 

μου φαίνεται λίγο πόντιο...

 

το περίεργο είναι ότι όταν έβαλα την Αγγλικη κάρτα και πήγα να την συνδέσω με την Ελληνική διέυθυνση δεν την έπαιρνε. Όταν έβαλα την Αγγλική διεύθυνση αλλά με χώρα Ελλάδα την πήρε κανονικά.

Τέλοσπάντων αφού κάνω την δουλειά μου δεν με νοιάζει :Ρ

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

http://www.capital.gr/oikonomia/3048533/apoxaireta-to-paypal-amazon-kai-e-bay-pou-ixeres

Τελικά ισχύουν ακόμα οι περιορισμοί...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, έχει μια επιλογή στο PayPal να βάλεις το iban της τράπεζας σου για να φορτώσεις χρήματα απευθείας στο λογαριασμό του PayPal.γίνεται κάτι με αυτό ή είναι το ίδιο πράγμα αυτή τη στιγμή;
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, έχει μια επιλογή στο PayPal να βάλεις το iban της τράπεζας σου για να φορτώσεις χρήματα απευθείας στο λογαριασμό του PayPal.γίνεται κάτι με αυτό ή είναι το ίδιο πράγμα αυτή τη στιγμή;

 

Λογικά το ίδιο πράγμα θα είναι.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, έχει μια επιλογή στο PayPal να βάλεις το iban της τράπεζας σου για να φορτώσεις χρήματα απευθείας στο λογαριασμό του PayPal.γίνεται κάτι με αυτό ή είναι το ίδιο πράγμα αυτή τη στιγμή;

 

Αυτή τη στιγμή είναι ακόμα χειρότερο, καθότι θα δεις ότι στο μενού για top up από λογαριασμό σου δίνει τα στοιχεία του PayPal για να κάνεις έμβασμα στη Deutsche Bank.

Έχω την εντύπωση ότι το top up μέσω κάρτας είναι σαν "πληρωμή" προς το PayPal, άρα άλλη φιλοσοφία. Τώρα που παίζουμε με τις λέξεις στην τελευταία ΠΝΠ, όλα έχουν τη σημασία τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Top up ειναι φορτωση ουσιαστικά..

κανεις μεταφορα το ποσό που θες από την καρτα/#τραπεζικό σου λογαριασμό στο υπολοιπό σου στο pp και το χρησιμοποιεις οπου/οπως θες.

Από τη στιγμή που στην τρεχουσα ΠΝΠ απαγορευονται τα εμβασματα στο εξωτερικό (και το top up για τη χωρα μας γινεται ως εμβασμα στο εξωτερικό) δεν υπαρχει η δυνατοτητα χρησης αυτης της υπηρεσιας!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε φόρτωση χρημάτων από την κάρτα στο paypal απλά για να υπάρχουν χρήματα στο paypal balance? Το ξέρω οτι τώρα δεν γίνεται αλλά γενικά υπάρχει αυτή η επιλογή? Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε φόρτωση χρημάτων από την κάρτα στο paypal απλά για να υπάρχουν χρήματα στο paypal balance? Το ξέρω οτι τώρα δεν γίνεται αλλά γενικά υπάρχει γενικά αυτή η επιλογή?

 

Υπάρχει, βεβαίως, αλλά το όριο είναι κάτι που ίσως μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος από εδώ.

Νομίζω είναι διαφορετικό σε περίπτωση personal & business account. Αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω κάπου ακριβή νούμερα - αν υπάρχουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, βεβαίως, αλλά το όριο είναι κάτι που ίσως μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος από εδώ.

Νομίζω είναι διαφορετικό σε περίπτωση personal & business account. Αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω κάπου ακριβή νούμερα - αν υπάρχουν.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία για το πώς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος με λιγα λογια να μου πει, τι ισχυει για συνδεση 2 χρεωστικων καρτων, στο paypal, μια ελληνικη, και μια εξωτερικού;

Γινεται αυτο, ειναι δυνατό;

Και αν ναι, επιλεγεις καθε φορα απο που θα γινει η χρεωση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος με λιγα λογια να μου πει, τι ισχυει για συνδεση 2 χρεωστικων καρτων, στο paypal, μια ελληνικη, και μια εξωτερικού;

Γινεται αυτο, ειναι δυνατό;

Και αν ναι, επιλεγεις καθε φορα απο που θα γινει η χρεωση;

 

γίνεται κανονικά.

Η χρέωση θα γίνει από αυτή που εχεις ορίσει ως primary

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

γίνεται κανονικά.

Η χρέωση θα γίνει από αυτή που εχεις ορίσει ως primary

 

A ωραια!

Αρα καλλιστα μπορουν να συνυπαρχουν ελληνικη + ξενη καρτα στο paypal account.

Link to comment
Share on other sites

A ωραια!

Αρα καλλιστα μπορουν να συνυπαρχουν ελληνικη + ξενη καρτα στο paypal account.

 

ναι αλλά δες 1 σελίδα πίσω τι έχω γράψει

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

αγορα σημερα 26 δολαρια και πληρωμη με paypal κανονικοτατα απο banggood.com....δεν ξερω σε μεγαλυτερα ποσα τι γινετε
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

αγορα σημερα 26 δολαρια και πληρωμη με paypal κανονικοτατα απο banggood.com....δεν ξερω σε μεγαλυτερα ποσα τι γινετε

 

από την Νυρεμβέργη με γερμανική κάρτα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

οχι...ασε την νυρεμβεργη....εδω ελλαδα ειμαι:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από την Νυρεμβέργη με γερμανική κάρτα ?

 

ελλαδα ειμαι...κανονικα πληρωμη...πιστωτικη εχω στην paypal, δεν αλλαξα κατι

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

οχι...ασε την νυρεμβεργη....εδω ελλαδα ειμαι:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ελλαδα ειμαι...κανονικα πληρωμη...πιστωτικη εχω στην paypal, δεν αλλαξα κατι

 

ελληνική πιστωτική έχεις συνδεδεμένη ? αν ναι, όντως είναι ενδιαφέρον το νέο αυτό .

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θες και από ποια τράπεζα είναι η κάρτα και τι ώρα έγινε η συναλλαγή! Περίεργα πράγματα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα πρόβλημα αλλά για να μην ανοίξω άλλο θέμα θα το ρωτήσω εδώ!Πλήρωσα κάτι μέσω ίντερνετ και όταν πάτησα αναλυτικά με έλεγε ότι με χρέωσε η τράπεζα πόσο εμβασματος.Τι είναι αυτό.?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπάθησα σήμερα να κάνω αγορά 5€ από ebay και μου έβγαλε ότι πρέπει να κάνω verified την κάρτα (την οποία έχω κάτι χρόνια στο paypal) και όταν πήγα στο paypal για να την κάνω και καλά verified μου έβγαλε ότι δεν μπορεί να γίνει...

Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει κάνει αγορά με ebay?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...