Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη ειναι καινουργια δεν εχω υπολοιπο.

μαλλον γι αυτο και δεν μου τη δεχεται, ετσι? (αρα πρεπει να την πιστωσω)

δεν εχετε αντιμετωπισει εσεις προβλημα με την εικονικη καρτα της εθνικης ε?

 

Ναι !!!!!!!!! :rolleyes:;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σχετικά πρόσφατα, αυτό που ήξερα εγώ ήταν ότι καμία -φυσική- κάρτα της Εθνικής δεν κάνει για αγορές στο Internet (οπότε υποθέτω και για σύνδεση στο paypal). Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τις virtual ή γενικά, οπότε πριν πιστώσεις χρήματα πάρε τους πρώτα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και ρώτησε τους να επιβεβαιώσεις ότι όντως κάνει για την χρήση που θέλεις.

 

πηρα τηλ και μου ειπαν οτι γινεται.

δεν εχω υπολοιπο, αυτο ειναι το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος σε αγορα μεσω paypal να προστεθει και δευτερο ονομα παραληπτη του δεματος εκτος απο το δικο μου ονομα?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

οταν εισαι κοντα στην πληρωμη πανω δεξια σου λεει προσθηκη διευθυνσης.

Εκει μπορω να προσθεσω και δευτερο ονομα παραληπτη? Δεν θελω να προσθεσω διευθυνση, μονο ονομα παραληπτη ωστε να μπορει να παραλαβει και αυτος αν χρειαστει να παει στο καταστημα στα ελτα χωρις να χρειαζεται εξουσιοδοτηση.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ και μου ειπαν οτι γινεται.

δεν εχω υπολοιπο, αυτο ειναι το θεμα

 

Μια χαρά :rolleyes::rolleyes::)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση; Έχω συνδέσει με PayPal μία χρεωστική κάρτα όπου και κάνω κανονικά αγορές, κυρίως από eBay. Οι αγορές που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι της τάξεως των λίγων ευρώ. Αγοράζω κυρίως θήκες για κινητά ή tablet. Απ’ ότι έχω δει μπορώ, εάν θέλω, να συνδέσω και δεύτερη κάρτα. Επειδή σκέφτομαι την αγορά ενός κινητού, από κινέζικο site, μπορώ να συνδέσω μία πιστωτική που έχω και να κάνω την αγορά από αυτή; Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις συναλλαγές μου, αλλά με την πιστωτική προβληματίζομαι λίγο από θέμα ασφάλειας. Τι λέτε, να προχωρήσω κανονικά στη σύνδεση της κάρτας; Μπορώ βέβαια μετά την αγορά να τη διαγράψω, αλλά θα ήθελα να την αφήσω να υπάρχει.

 

Εάν ο κωδικός είναι καλός και δεν τον ξέρουν λοιποί κατά 99,99% δεν έχεις θέμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο κωδικός είναι καλός και δεν τον ξέρουν λοιποί κατά 99,99% δεν έχεις θέμα.

Ευχαριστώ Αλέξη. Και στην περίπτωση που έχω δύο κάρτες, όταν θα κάνω μία αγορά, θα με ρωτήσει από ποια κάρτα ή λογαριασμό π.χ. θέλω να πάρει τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να επιλεξεις από ποια καρτα θα πληρώσεις!

 

OK σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χίλια ευχαριστώ.

Συνεχίζω κανονικά το claim...και ο θεός βοηθός.

 

Καταρχάς χρόνια πολλά λόγω των ημερών και καλές διακοπές σε όλους.

Επανέρχομαι με νεο ερώτημα.

Έπειτα από συννενόηση με το κατάστημα, έκλεισα το claim και την ίδια μέρα έγινε η επιστροφή των χρημάτων μου από το κατάστημα μέσω paypal. Όταν μπαίνω στο λογαριασμό του paypal να δώ τα λεφτά, μου έχει ένα link που λέει issue a refund (you have up to 60 days to refund the payment.)

Ερώτηση: πρέπει να το πατήσω αυτό το link για να πάρω τα λεφτά ή να περιμένω κάποιες μέρες και θα μπούν αυτόματα στην πιστωτική που έχω συνδεδεμενη με το paypal?

Επίσης όταν μπαίνω στο overview του my acount βλέπω στο paypal balance το ποσό που μου επεστράφει σε euro. Εκεί θα μείνουν τα λεφτά ή θα πάνε πίσω στην κάρτα μου?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

- Ε δεν μπορεί να μην ξέρεις ήδη ότι ρεφάντ σημαίνει επιστροφή χρημάτων... issue a refund=(δώσε) εντολή επιστροφής χρημάτων.

Αυτό το λινκ υπάρχει πάντα πακέτο σε κάθε πληρωμή/χρήματα που λαμβάνει κάποιος στο paypal. Είναι αυτό που πατήσανε και οι άλλοι για να σου τα στείλουν πίσω. Αν το πατήσεις κι εσύ με τη σειρά σου, θα τους στείλεις την συγκεκριμένη πληρωμή που έλαβες, πίσω. Οπότε μακριά το χεράκι από το εν λόγω λινκ...

Κοίτα αυτή τη φορά να ακολουθήσεις την συμβουλή και να μην κάνεις το αντίθετο, όπως με το κλείσιμο του claim που έκανες τελικά, ενώ πόσα άτομα σου είπαμε να μην.. τυχερός ήσουν που δεν έπεσες σε λαμογιοπωλητή και στα γύρισε όντως το mini, αλλά επειδή δεν είναι πάντα πασχαλιά, ξανασκέψου το αν σου ξανατύχει.

 

- Τα λεφτά σου ήδη έχουν μπει στον paypal λογαριασμό σου, το λες άλλωστε ότι στα δείχνει σε euro στο balance. Για να τα βάλεις στην κάρτα, ακολουθείς την διαδικασία που έχει για μεταφορά χρημάτων από τον λογαριασμό paypal στην συνδεδεμένη κάρτα.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χρόνια πολλά λόγω των ημερών και καλές διακοπές σε όλους.

Επανέρχομαι με νεο ερώτημα.

Έπειτα από συννενόηση με το κατάστημα, έκλεισα το claim και την ίδια μέρα έγινε η επιστροφή των χρημάτων μου από το κατάστημα μέσω paypal. Όταν μπαίνω στο λογαριασμό του paypal να δώ τα λεφτά, μου έχει ένα link που λέει issue a refund (you have up to 60 days to refund the payment.)

Ερώτηση: πρέπει να το πατήσω αυτό το link για να πάρω τα λεφτά ή να περιμένω κάποιες μέρες και θα μπούν αυτόματα στην πιστωτική που έχω συνδεδεμενη με το paypal?

Επίσης όταν μπαίνω στο overview του my acount βλέπω στο paypal balance το ποσό που μου επεστράφει σε euro. Εκεί θα μείνουν τα λεφτά ή θα πάνε πίσω στην κάρτα μου?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

 

1) Κακώς έκλεισες το dispute/claim μην το ξανακάνεις.

2) Αν πατήσεις το κουμπί θα τους ξαναστείλεις τα λεφτά πίσω.

3) Σε λίγες μέρες θα εμφανιστούν στην κάρτα σου, απλά περίμενε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

3) Σε λίγες μέρες θα εμφανιστούν στην κάρτα σου, απλά περίμενε.

Αυτό είναι σίγουρο; Εμένα σε περίπτωση που είχα πάρει refund κι ενα μέρος του ποσού είχε τραβηχτεί από την κάρτα για την πληρωμή, μετά το refund δεν επέστρεψαν στην κάρτα, παρέμειναν στο balance.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά και για τις συμβουλές σας για μελλοντικά dispute-claim.

Πάντως μολις πάω να κάνω withdraw μου δινει τη δυνατότητα να κάνω Withdraw funds to your bank account μονάχα. Δεν αναφέρει πουθενά την πιστωτική την οποία έχω περασμένη στο paypal.

Θα περιμένω κάποιες μέρες μήπως μπούν αυτόματα στην κάρτα και βλέπουμε.

Edited by Mitsubae
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο; Εμένα σε περίπτωση που είχα πάρει refund κι ενα μέρος του ποσού είχε τραβηχτεί από την κάρτα για την πληρωμή, μετά το refund δεν επέστρεψαν στην κάρτα, παρέμειναν στο balance.

 

Αν τα επέστρεψαν μόνο τους στο paypal balance. Αν επεστράφησαν μέσω του dispute/claim θα μπούν στην κάρτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν τα επέστρεψαν μόνο τους στο paypal balance. Αν επεστράφησαν μέσω του dispute/claim θα μπούν στην κάρτα.

Πληροφοριακα, να αναφερω οτι σε δικη μου περιπτωση που το refund το εκανε το καταστημα μονο του (χωρις dispute/claim) τα χρηματα μπηκαν στην καρτα κατευθειαν.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

πότε συμφέρει τη μετατροπή του νομίσματος να τη κάνει η τράπεζα και πότε το ίδιο το pay pal ? ή δεν παίζει ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα από το paypal σε refund που μου έγινε

 

''- If you paid with a credit card, the money is refunded to your credit

card. It can take up to 30 days for the refund to appear on your card

statement.

 

- If you paid with your bank or PayPal account balance, the money is

refunded to your PayPal account. After you receive the refund, you can

withdraw money from your PayPal balance to your bank account.

 

Yours sincerely,

PayPal

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα από το paypal σε refund που μου έγινε

 

''- If you paid with a credit card, the money is refunded to your credit

card. It can take up to 30 days for the refund to appear on your card

statement.

 

- If you paid with your bank or PayPal account balance, the money is

refunded to your PayPal account. After you receive the refund, you can

withdraw money from your PayPal balance to your bank account.

 

Yours sincerely,

PayPal

Νομιζω τωρα εγινε κατανητο ποτε τα χρηματα μπαινουν στην καρτα και ποτε στο paypal balance. Στη δικη μου περιπτωση η πληρωμη εγινε απο την καρτα, οποτε γι'αυτο τα χρηματα μπηκαν απευθειας στην καρτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τωρα εγινε κατανητο ποτε τα χρηματα μπαινουν στην καρτα και ποτε στο paypal balance. Στη δικη μου περιπτωση η πληρωμη εγινε απο την καρτα, οποτε γι'αυτο τα χρηματα μπηκαν απευθειας στην καρτα.

 

Και εγώ με καρτα πoυ έχω συνδεδεμένη στο paypal πλήρωσα αλλά το refund πήγε στο balance.

Link to comment
Share on other sites

πότε συμφέρει τη μετατροπή του νομίσματος να τη κάνει η τράπεζα και πότε το ίδιο το pay pal ? ή δεν παίζει ρόλο.

Φυσικα και παιζει ρολο. Πρεπει να μαθεις τι προμηθεια κραταει η τραπεζα. Αν ειναι γυρω στο 2% συμφερει τη μετατροπη να την κανει η τραπεζα. Με βαση την ισοτιμια που προσφερει το paypal, η προμηθεια ειναι μεγαλυτερη απο 2%. Το θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες και υπαρχουν παραδειγματα και σε προηγουμενα ποστς αν θες περισσοτερες πληροφοριες.

Και εγώ με καρτα πoυ έχω συνδεδεμένη στο paypal πλήρωσα αλλά το refund πήγε στο balance.

Ωραια...τωρα παλι εγινε θολο το τοπιο...!

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...τωρα παλι εγινε θολο το τοπιο...!

 

Βέβαια εαν περιμένω λίγο, ίσως μεταφερθούν τα λεφτά από το balance στην κάρτα...

Είδομεν.....

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι

If you paid with a credit card, the money is refunded to your credit

card. It can take up to 30 days for the refund to appear on your card

statement.

 

Άδικα τα γράφω μου φαίνεται

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...