Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να αποδεχτείς τα χρήματα που σου έστειλε

Είναι σε λίρες αγγλίας και επειδή εσύ δεν έχεις λογαριασμό σε λίρες πρέπει να τα αποδεχτείς

Πήγενε στην συναλλαγή μέσω του history ( βάλτο για τους τελευταίους δύο μήνες ) Και βρές την συναλλαγή , έμπα μέσα και αποδέξου την

Link to comment
Share on other sites

Μόλις καταθέσω στο βιβλιαριό μου το απαιτούμενο για αγορά ποσο και πιστωθεί ο λογαριασμός μου(αρα και η κάρτα που ναι συνδεδεμένη σ'αυτον)τα χρήματα φαίνονται αυτόματα στο paypal balance κι είμαι έτοιμος για αγορά?

 

Quote από έτερο νήμα:

Once again... τo paypal δεν μπορεί και δεν πρέπει να βλέπει το υπόλοιπο του τραπεζικού σου λογαριασμού.

Άλλο το balance του paypal, και άλλο της Τράπεζας. Δύο ξεχωριστοί λογαριασμοί.

Το paypal απλά θα χρεώνει την κάρτα σου, και η κάρτα σου θα χρεώνει το λογαριασμό σου στην Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα///Μολις γραφτηκα στο σιθτε για το συγκεκριμενο αρθρο...

Παιζω ιντερνετ στο στοιχημα κ θελω να τραβηξω απο εκει τα λεφτα μου μεσω παυπαλ...

Πηγα στην τραπεζα Κυρπου εφτιαξα μια prepaid καταθεσα και 15 μεσα ωστε να ενεργοποιηθει κ να εχει κιολας...

Εν συνεχεια εφτιαξα ακκ στο paypal συνδεσα την καρτα κ τρ περιμενω τον 4ψηφιο κωδικο.....

Καταρχας ποσες μερες περιπου πρεπει να περασουν για να ερθει αυτος(εχουν περασει ηδη 2 σημερα ειναι η τριτη κ στην τραπεζα π περνω τηλ μ λεει ακομα τπτ)

και δευτερον κ σημαντικοτερον..εαν με το καλο μ ερθει ο κωδικος κ ολοκληρωθει η διαδικασια,πως τα χρηματα π εχω μεσα στην πρεπαιδ θα τα μεταφερω στο παυπαλ και το αντιστροφο...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το paypal.

Eίχα κάνει λογαριασμό συνδεδεμένο με πιστωτική, επιβεβαίωσα το mail μου και ήμουν στη διαδικασία που περίμενα τον κωδικό για να κάνω verification την κάρτα.

Σήμερα όμως έλαβα ένα mail που μου ζητούσε να κάνω πάλι confirmation το mail μου.

Δυστυχώς πάτησα στο link, με έβγαλε στη σελίδα του paypal, πήγα να κάνω πάλι confirm και σωστά μου το έβγαζε σαν επιβαιβεωμένο.

Εκεί πονηρεύτηκα οτι το mail ήταν fake.

Αμέσως έκλεισα τον λογαριασμό μου για σιγουριά.

 

Το ερώτημα μου είναι, υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει τιποτα με την πιστωτική(πέρα από την χρέωση του 1,50€ του paypal)?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου να δείς αν έχει χρεωθεί .
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ιδιαιτερα ευαισθητοποιημενος σε θεματα προσωπικων δεδομενων.

Οπως θα μαθατε, οι πιο ψαγμενοι τουλαχιστον(google it), απο τον Ιουλιο αν θυμαμαι καλα, με νομο που ψηφιστηκε, οι τραπεζες θα δινουν / θα διαβιβαζουν τα προσωπικα στοιχεια μας με τις συναλλαγες που κανουμε, στο internet, στις χρεωστικες κλπ, στην γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων.

 

Το ξερω οτι ο αγωνας για ιδιωτικοτητα ειναι καπως ανισος, αλλα εστω οτι περισωσω.

Να ρωτησω:

Μεχρι τωρα αγοραζω κατι μεσω paypal, και τραβα αυτοματα το χρημα απο την καρτα-τραπεζ.λογ/μο.

Σκεφτομαι-υποθετω, οτι ετσι, διαβιβαζεται αμεσα και προς τα που εγινε η πληρωμη.

Ξερουν δηλαδη τι αγοραζω, που, ποτε.

 

Αν κανω το εξης ομως?

Να ανεβασω το χρημα στο paypal, αυτονομα. Διχως να κανω αγορα.

Και αφου ανεβει, μετα να κανω την αγορα. Οταν ομως παω να κανω την αγορα, το 'συστημα' θα βρει ηδη χρημα στο paypal, οποτε δεν θα τραβηξει τοτε απο την καρτα, για τη συγκεκριμενη συναλλαγη.

Ετσι, σκεφτομαι, δεν θα ξερουν τι αγορασα, απο ποιον κλπ.

 

Ειναι σωστος ο συλλογισμος μου?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ιδιαιτερα ευαισθητοποιημενος σε θεματα προσωπικων δεδομενων.

Οπως θα μαθατε, οι πιο ψαγμενοι τουλαχιστον(google it), απο τον Ιουλιο αν θυμαμαι καλα, με νομο που ψηφιστηκε, οι τραπεζες θα δινουν / θα διαβιβαζουν τα προσωπικα στοιχεια μας με τις συναλλαγες που κανουμε, στο internet, στις χρεωστικες κλπ, στην γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων.

 

Το ξερω οτι ο αγωνας για ιδιωτικοτητα ειναι καπως ανισος, αλλα εστω οτι περισωσω.

Να ρωτησω:

Μεχρι τωρα αγοραζω κατι μεσω paypal, και τραβα αυτοματα το χρημα απο την καρτα-τραπεζ.λογ/μο.

Σκεφτομαι-υποθετω, οτι ετσι, διαβιβαζεται αμεσα και προς τα που εγινε η πληρωμη.

Ξερουν δηλαδη τι αγοραζω, που, ποτε.

 

Αν κανω το εξης ομως?

Να ανεβασω το χρημα στο paypal, αυτονομα. Διχως να κανω αγορα.

Και αφου ανεβει, μετα να κανω την αγορα. Οταν ομως παω να κανω την αγορα, το 'συστημα' θα βρει ηδη χρημα στο paypal, οποτε δεν θα τραβηξει τοτε απο την καρτα, για τη συγκεκριμενη συναλλαγη.

Ετσι, σκεφτομαι, δεν θα ξερουν τι αγορασα, απο ποιον κλπ.

 

Ειναι σωστος ο συλλογισμος μου?

Όπως και να το κάνεις, η τράπεζα θα γνωρίζει ότι το PayPal τράβηξε χρήματα από την κάρτα σου, όχι όμως και πού πήγαν. Αυτό το γνωρίζει μόνο το PayPal. Αν η εφορία θέλει μπορεί να ζητήσει από το PayPal να μάθει πού πήγαν τα χρήματα αλλά είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα ασχοληθούν μαζί σου εκτός κι αν οι δοσοληψίες σου έχουν πολύ μεγάλα ποσά, χιλιάδων ευρώ δηλαδή, ή αν αγοράζεις ναρκωτικά, όπλα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θελω βοηθεια για να φτιαξω ενα λογααριασμο pay pal εκανα λογαριασμο στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω μετα τι να κανω πρεπει να παω στην τραπεζα μου και να το ζητησω; πρεπει να εχω καρτα για να το κανω αυτο; ή οχι; ή μπορει να τραβαει απο τον λογαριασμο στην τραπεζα; τι αλλες λεπτομεριες πρεπει να προσεξω; θελω να φτιαξω λογαρισμο μονο για να παρω τα windows 8 . Τι γινεται με τις προμηθειες ; .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

θελω βοηθεια για να φτιαξω ενα λογααριασμο pay pal εκανα λογαριασμο στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω μετα τι να κανω πρεπει να παω στην τραπεζα μου και να το ζητησω; πρεπει να εχω καρτα για να το κανω αυτο; ή οχι; ή μπορει να τραβαει απο τον λογαριασμο στην τραπεζα; τι αλλες λεπτομεριες πρεπει να προσεξω; θελω να φτιαξω λογαρισμο μονο για να παρω τα windows 8 . Τι γινεται με τις προμηθειες ; .

 

Για αγορές μόνο, όχι δεν έχει προμήθεια.

Για τη διαδικασία, δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές μόνο, όχι δεν έχει προμήθεια.

Για τη διαδικασία, δες εδώ.

 

ευχαριστω μπορω να μην πιστωτικη; γινεται με αλλο τροπο; επισης ειναι ευκολο να βαλεις χρημα στο pay pal ; εφταξα ενα λογαριασμο pay pal και μου εβγαλε ενα λογαριασμο τραπεζησ στην αμερικη αυτο που μου χρησιμευει; . τι το κανω; .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μπορω να μην πιστωτικη; γινεται με αλλο τροπο; επισης ειναι ευκολο να βαλεις χρημα στο pay pal ; εφταξα ενα λογαριασμο pay pal και μου εβγαλε ενα λογαριασμο τραπεζησ στην αμερικη αυτο που μου χρησιμευει; . τι το κανω; .

 

Δεν είναι στην Αμερική .

Στην BANK of AMERICA της Αθήνας είναι .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στην Αμερική .

Στην BANK of AMERICA της Αθήνας είναι .

 

ωραία άρα εκεί πρέπει να φτιάξω λογαριασμό ; ή να στείλω λεφτα;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ωραία άρα εκεί πρέπει να φτιάξω λογαριασμό ; ή να στείλω λεφτα;

Άρα εκεί πρέπει να στείλεις τα λεφτά ,όταν δεν έχεις πιστωτική κάρτα, και θέλεις να τα στείλεις από τραπεζικό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εκεί πρέπει να στείλεις τα λεφτά ,όταν δεν έχεις πιστωτική κάρτα, και θέλεις να τα στείλεις από τραπεζικό λογαριασμό.

 

δηλαδη κανω κατάθεση εκεί και μετά μπαίνουν στον λογαριασμό που εχω φτιάξει στο pay pal ; και μετά κανω αγορά ; δεν χρειάζεται να το πώ στην τράπεζα ότι ειναι για pay pall ; κατά την κατάθεση στην τράπεζα αυτή δεν πληρώνω κάποιa προμήθεια ; επειδη ειναι στην ελλάδα ; χρειάζεται να κανω κάτι άλλο; τουσ φόρους vat που έχει στο site τις microsoft πωσ τa υπολόγιζω σε ευρώ συνολικά ; για να τa καταθέσω στην τράπεζα ;.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη κανω κατάθεση εκεί και μετά μπαίνουν στον λογαριασμό που εχω φτιάξει στο pay pal ; και μετά κανω αγορά ; δεν χρειάζεται να το πώ στην τράπεζα ότι ειναι για pay pall ; κατά την κατάθεση στην τράπεζα αυτή δεν πληρώνω κάποιa προμήθεια ; επειδη ειναι στην ελλάδα ; χρειάζεται να κανω κάτι άλλο; τουσ φόρους vat που έχει στο site τις microsoft πωσ τa υπολόγιζω σε ευρώ συνολικά ; για να τa καταθέσω στην τράπεζα ;.

Μόνο εμβάσματα δέχεται το Paypal και μόνο από τον λογαριασμό σου .

Θα μπείς στο Paypal και θα ζητήσεις να μεταφέρεις χρήματα από τον λογαριασμό σου (TOP UP) .

στην συνέχεια θα σου δώσει έναν κωδικό που θα τον βάλεις ώς αιτιολογία .

Τα έξοδα εμβάσματος εξαρτώνται από την τράπεζα σου , και αν δεν έχεις online Banking μπορεί να φτάνουν και τα 20 ευρώ,

Με online Banking συνήθως είναι 0,50 ευρώ. Θα καταθέσεις κάτι παραπάνω στο Paypal για να υπάρχει περιθώριο .

Τα έξοδα των φόρων θα υπολογιστούν κατά την πραγματοποίηση της συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμβάσματα δέχεται το Paypal και μόνο από τον λογαριασμό σου .

Θα μπείς στο Paypal και θα ζητήσεις να μεταφέρεις χρήματα από τον λογαριασμό σου (TOP UP) .

στην συνέχεια θα σου δώσει έναν κωδικό που θα τον βάλεις ώς αιτιολογία .

Τα έξοδα εμβάσματος εξαρτώνται από την τράπεζα σου , και αν δεν έχεις online Banking μπορεί να φτάνουν και τα 20 ευρώ,

Με online Banking συνήθως είναι 0,50 ευρώ. Θα καταθέσεις κάτι παραπάνω στο Paypal για να υπάρχει περιθώριο .

Τα έξοδα των φόρων θα υπολογιστούν κατά την πραγματοποίηση της συναλλαγής.

 

αρα να βαλω παραπανω απο 30 ευρω; . για να μην εχω προβλημα ; οσο για το online banking μπορουμε σε ολες τις τραπεζες να στειλουμε ; μεσω pay pal ; θελει και μηχανακι για να κανεισ συναλλαγη απο το σπιτι; διοτι ειχα ακουσει οτι δεν επιτρεπει το ebanking αυτο παρα μονο να στειλεις χρηματα απο την ιδια τραπεζα στην ιδια τραπεζα μετα θελεις μηχανακι για να το κανεισ αυτο..

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Quote από έτερο νήμα:

 

 

Με μπερδέψατε πάλι ρε παιδιά.Αν δηλώσω την χρεωστική μου κάρτα στο paypal(εκτός του λογαριασμού που είναι ήδη δηλωμένος κ με τον οποίο συνδέετεαι η κάρτα)με το που πάω στην τράπεζα να βάλω ένα χ ποσο ωστε να κάνω μια αγορά απο e-bay(αφού προηγουμένως έχω δηλώσει ΚΑΙ την χρεωστική μου)το paypal θα δεί αυτόματα το ποσό ωστε να πραγματοποιηθεί η αγορά ή προβλεπονται περαιτέρω διαδικασίες?

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδέψατε πάλι ρε παιδιά.Αν δηλώσω την χρεωστική μου κάρτα στο paypal(εκτός του λογαριασμού που είναι ήδη δηλωμένος κ με τον οποίο συνδέετεαι η κάρτα)με το που πάω στην τράπεζα να βάλω ένα χ ποσο ωστε να κάνω μια αγορά απο e-bay(αφού προηγουμένως έχω δηλώσει ΚΑΙ την χρεωστική μου)το paypal θα δεί αυτόματα το ποσό ωστε να πραγματοποιηθεί η αγορά ή προβλεπονται περαιτέρω διαδικασίες?

Όχι, δε χρειάζονται περαιτέρω διαδικασίες. Κάνεις την κατάθεση, και αμέσως κάνεις την αγορά που θες, επιλέγοντας σαν τρόπο πληρωμής την χρεωστική. Αν η κατάθεση είναι σε ATM, περίμενε μία εργάσιμη...

 

@JOHNMEGARYTHMOS, έχεις σκεφτεί καθόλου να βγάλεις μια prepaid? Πολύ πιο απλό και βολικό απ' αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις...

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζονται περαιτέρω διαδικασίες. Κάνεις την κατάθεση, και αμέσως κάνεις την αγορά που θες, επιλέγοντας σαν τρόπο πληρωμής την χρεωστική. Αν η κατάθεση είναι σε ATM, περίμενε μία εργάσιμη...

 

@JOHNMEGARYTHMOS, έχεις σκεφτεί καθόλου να βγάλεις μια prepaid? Πολύ πιο απλό και βολικό απ' αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις...

 

προπλήρωμένη pay pall καρτα ειναι αυτο ; πωσ το βγάζω; βοηθάμε δεν εχω ιδέα .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

προπλήρωμένη pay pall καρτα ειναι αυτο ; πωσ το βγάζω; βοηθάμε δεν εχω ιδέα .

Πήγαινε στην Κύπρου και πες θέλω να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα. Εντός ολίγου, θα είσαι έτοιμος. Γυρνάς σπίτι, τη συνδέεις με το paypal και αρχίζεις να αγοράζεις (εννοείται ότι έχεις βάλει λεφτά).

 

http://www.prepaidcards.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην Κύπρου και πες θέλω να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα. Εντός ολίγου, θα είσαι έτοιμος. Γυρνάς σπίτι, τη συνδέεις με το paypal και αρχίζεις να αγοράζεις (εννοείται ότι έχεις βάλει λεφτά).

 

http://www.prepaidcards.gr/

 

σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα ρωτησα στην eurobank και μου ειπε οτι θα πρεπει να εχω λογαριασμο τραπεζης για να το κανω αυτο αλλα επειδη δεν εχω λογαριασμο σε αυτην την τραπεζα θα παω σε τραπεζα που εχω λογαριασμο για να ρωτησω . Πως την συνδεω με τον λογαριασμο pay pal ; Ειχα τυπωσει απο το pay pal ενα λογαριασμο που μου εβγαλε που ειναι της αμερικης στην ελλαδα και μου ειπε αυτος οτι δεν χρειαζεται αυτο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πως την συνδεω με τον λογαριασμο pay pal ;.

 

Γράφεσαι στο PayPal και πατάς add card, και εκεί βάζεις τα στοιχεία της νέας σου προπληρωμένης κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Γράφεσαι στο PayPal και πατάς add card, και εκεί βάζεις τα στοιχεία της νέας σου προπληρωμένης κάρτας.

 

πολυ ωραια σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και αμεαη απαντηση σου.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

To paypal στελνει αποδειξη, απο εμενα που λαμβανω χρηματα, στον αλλον που μου τα στελνει? Αυτο γινεται ως default ή μπορει και να αλλαξει?
Link to comment
Share on other sites

To paypal στελνει αποδειξη, απο εμενα που λαμβανω χρηματα, στον αλλον που μου τα στελνει? Αυτο γινεται ως default ή μπορει και να αλλαξει?

 

define "απόδειξη"...

Και στους 2 στέλνει email / απόδειξη / report ότι έγινε η συναλλαγή

Επιπρόσθετα, ο πωλητής μπορεί να αποστείλει στον αγοραστή "invoice", κάτι σαν προτιμολόγιο δηλαδή, το οποίο καθορίζει το ποσό πληρωμής.

Τέλος, δεν εκδίδει απόξειξη / τιμολόγιο με την έννοια του νόμιμου Ελληνικού φορολογικού παραστατικού, αυτό είναι υποχρέωση του πωλητή μέσω άλλων συστημάτων (μηχανογραφημένων ή μη).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...