Jump to content

Η ώρα της Γης: 8:30μμ, Σάββατο 28 Μαρτίου 2009


greatst
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να το καταλαβεις, παντως 2 κορυφαιοι επιστημονες του Harvard διαφωνουν μαζι σου.

No evidence can be found for catastrophic global warming from the recent rise in the air’s carbon dioxide content as a result of human activities. . Επισης ενα πολυ ενδιαφερον επιστημονικο αρθρο απο τους ιδιους μπορειτε να βρειτε εδω

 

Borderline denialism...

 

Δυστυχώς το θέμα έχει γίνει πολιτικό και όχι επιστημονικό. Στην Αμερική όπου φοβούνται οτιδήποτε μπορεί να φρενάρει την οικονομία (εκτός από την Wall Street βέβαια :P) υπάρχει ισχυρότατη politically-motivated προπαγάνδα κατά της έρευνας για τις κλιματικές αλλαγές. Είτε είναι σίγουρο ότι φταίει ο άνθρωπος, είτε όχι, unbiased επιστημονική έρευνα με τα επιθυμητά αποτελεσματα δεν πρόκειται να υπάρξει έτσι. Το πόιντ μου δεν είναι ότι οι συγκεκριμένοι επιστήμονες του Χάρβαρντ είναι πιόνια, αλλά ότι πρέπει να κρατάς μικρό καλάθι όταν ακούς climate-change deniers.

 

Επίσης, έριξα μια (γρήγορη) ματιά στα publications των επιστημόνων που παρέθεσες και βλέπω meta-analysis και commentary, όχι climate change έρευνα. Και οι δύο είναι αστροφυσικοί (!).

 

(Άσχετο αλλά σε γενικές γραμμές, για τους φυσικούς του Χάρβαρντ δεν έχω την καλύτερη εντύπωση... :p)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν λενε ακριβως αυτο. Παντως, οντως, αν εσυ συμφωνεις με αυτα που λενε τα αρθρα, και εγω συμφωνω με αυτα που λενε τα αρθρα, τοτε προφανως συμφωνουμε και μεταξυ μας.:)

 

Περίπου αυτό λένε. Όπως και σε ένα πιο πρόσφατο άρθρο που βρήκα. Βασικά καμία πλευρά δεν είναι απόλυτη οπότε όλοι δίκιο έχουμε. :lol:

Όταν με το καλό βρούνε τι ακριβώς φταίει και βρούνε λύσεις τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά. Μέχρι τότε ας προσέχουμε το περιβάλλον όσο γίνεται.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Περίπου αυτό λένε. Όπως και σε ένα πιο πρόσφατο άρθρο που βρήκα. Βασικά καμία πλευρά δεν είναι απόλυτη οπότε όλοι δίκιο έχουμε. :lol:

Όταν με το καλό βρούνε τι ακριβώς φταίει και βρούνε λύσεις τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά.

 

Δεν έχουμε όλοι δίκιο. Η συντριπτική πλειοψηφεία των επιστημονων συμφωνούν για την ώρα. Η απάντηση σε αυτό είναι στο λινκ που έδωσα:

 

"Probability is the language of science. There is no proof; there are no absolute certainties. Scientists are always aware that new data may overturn old theories and that human knowledge is constantly evolving. Consequently, it is viewed as unjustifiable hubris to ever claim one's findings as unassailable."

 

Μέχρι τότε ας προσέχουμε το περιβάλλον όσο γίνεται.. ;)

 

Έτσι. Ενεργούμε με τα ΤΩΡΙΝΑ επιστημονικά δεδομένα και όχι με βάση τις πιθανότητες να κάνουμε λάθος. Αν κάνουμε λάθος, θα το δείξει η έρευνα και τότε βλέπουμε.

 

Anyway, το ασφαλέστερο είναι να είμαστε environmentally-aware και όχι να περιμένουμε για να είμαστε 100% σίγουροι (που, by scientific definition, δεν θα γίνει ποτέ). Τέλος, δεν είναι ανάγκη να συνεχίσουμε να είμαστε τόσο wasteful και irresponsible με την κατανάλωση ενέργειας. Προσέχουμε για να έχουμε...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Borderline denialism...

Νομιζω οτι εδωσες το λινκ για να με βοηθησεις:p,

οταν ο τυπος φτανει να μιλαει για το αν ο ανθρωπος ευθυνεται για την αυξηση της θερμοκρασιας του πλανητη (που ειναι το σημειο που εγω δεν συμφωνω), μαλλον τα κανει θαλασσα. Λεει για παραδειγμα:

"According to the scientific literature and climate experts, CO2 contributes anywhere from 9% to 30% to the overall greenhouse effect. The 95% number does not appear to come from any scientific source, though it gets tossed around a lot."

Οριστε μια απο τις πολλες που υπαρχουν.

S.M. Freidenreich and V. Ramaswamy, “Solar Radiation Absorption by Carbon Dioxide, Overlap with Water, and a Parameterization for General Circulation Models,” Journal of Geophysical Research 98 (1993):7255-7264

 

Αρα, η το ανθρωπος αυτος ειναι τελειως ασχετος, ή λεει ψεματα ή κανει προπαγανδα.

Παρακατω προσπαθει να απαντησει στο ΓΕΓΟΝΟΣ οτι μεχρι τωρα πρωτα ανεβαινε η θερμοκρασια του πλανητη και μετα ακολουθουσε η ανοδος του CO2 (φυσικα αφου το νερο της θαλασσας εξατμιζονταν πιο γρηγορα). Και τι λεει?

"a closer examination of the CH4, CO2, and temperature fluctuations recorded in the Antarctic ice core records reveals that, yes, temperature moved first. "!!!.

 

Δυστυχώς το θέμα έχει γίνει πολιτικό και όχι επιστημονικό

 

Διαφωνω, το θεμα ξεκινησε ως πολιτικο, γι'αυτο και ο βασικος αρωγος του ειναι ο Αλ Γκορ, που φυσικα δεν ειναι ουτε κλιματολογος ουτε περιβαλλοντολογος ουτε μετεωρολογος αλλα πολιτικος. Το βιβλιο του "an inconvinient truth" ειναι προσβολη της νοημοσυνης!! Καταστροφολογια στο απωγειο της. Εχει γινει debunked απο ανθρωπους που το κατεχουν το αντικειμενο.

Εχοντας ξεκινησει ως πολιτικο κινημα (και στη συνεχεια ενισχυθηκε απο την προσθηκη αντι-καπιταλιστων), το βασικο του επιχειρημα ηταν εξαρχης αντι-επιστημονικο. Το συμπερασμα οτι η αηξηση του CO2 προκαλει την αυξηση της θερμοκρασιας του πλανητη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, ειναι μαλιστα αντιθετο στις αποδειξεις.

 

Εσυ σε αλλο θρεντ ελεγες οτι αυτος που λεει κατι πρεπει να ειναι σε θεση να το αποδειξει, και οχι το αντιθετο. Τωρα γιατι ερχεσαι και μου τα αλλαζεις?

 

Anyway, το ασφαλέστερο είναι να είμαστε environmentally-aware και όχι να περιμένουμε για να είμαστε 100% σίγουροι (που, by scientific definition, δεν θα γίνει ποτέ). Τέλος, δεν είναι ανάγκη να συνεχίσουμε να είμαστε τόσο wasteful και irresponsible με την κατανάλωση ενέργειας. Προσέχουμε για να έχουμε...

Φανταζομαι πηγαινεις και στην εκκλησια γιατι μπορει να υπαρχει και θεος??:lol:

 

δειτε και αυτο το ντοκυμαντερ οπωσδηποτε, δωστε βαση ποιοι μιλανε και τι λενε, για funding, political movement ktl. Δειτε και ολα τα μερη

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

δειτε και αυτο το ντοκυμαντερ οπωσδηποτε, δωστε βαση ποιοι μιλανε και τι λενε, για funding, political movement ktl. Δειτε και τα 2 μερη

 

Δεν έχω χρόνο να απαντήσω σε όλα, αλλά το συγκεκριμένο ντοκυμαντερ είναι Α Π Α Τ Η και debunked. Προπαγάνδα, όπως του Αλ Γκορ...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να απαντήσω σε όλα, αλλά το συγκεκριμένο ντοκυμαντερ είναι Α Π Α Τ Η και debunked. Προπαγάνδα, όπως του Αλ Γκορ...

Πρωτον, θελω Link για το debunking. Δευτερον, φυσικα και ειναι προπαγανδα, εφοσον προπαγανδιζει μονο τη μια αποψη. Γιαυτο και ειπα:

δωστε βαση ποιοι μιλανε και τι λενε
, δλδ αξιζει κυριως για τις δηλωσεις των επιστημονων, και το ποιοι ειναι αυτοι οι επιστημονες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Diplomat, οκ νοήμων άνθρωπος είσαι...θες να μου πεις τώρα ότι επειδή κάποιοι prominent scientists (μη χέσω) λένε πως δεν φταίει ο άνθρωπος πρέπει να τους πιστέψουμε? Αν 10 υποστηρίζουν ότι δεν φταίει ο άνθρωπος υπάρχουν 100 που υποστηρίζουν το αντίθετο. Για σένα οι 100 έχουν πολιτικές σκοπιμότητες και οι 10 όχι? Γιατί να μην συμβαίνει το αντίθετο? Ή γιατί και οι δύο μεριές να μην έχουν πολιτικές σκοπιμότητες? Μη γελιόμαστε τώρα...

Επειδή το λένε 10-50-100 επιστήμονες πρέπει να το παρουμε δεδομένο? Σου βρίσκω εγώ άλλους 1000 που λένε το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, θελω Link για το debunking. Δευτερον, φυσικα και ειναι προπαγανδα, εφοσον προπαγανδιζει μονο τη μια αποψη. Γιαυτο και ειπα:

, δλδ αξιζει κυριως για τις δηλωσεις των επιστημονων, και το ποιοι ειναι αυτοι οι επιστημονες.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν μπέρδεψα το συγκεκριμένο δοκυμαντέρ με ένα αλλό (the blah blah swindle). Τέλος πάντων, θα το κοιτάξω αργότερα.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Diplomat, οκ νοήμων άνθρωπος είσαι...θες να μου πεις τώρα ότι επειδή κάποιοι prominent scientists (μη χέσω) λένε πως δεν φταίει ο άνθρωπος πρέπει να τους πιστέψουμε? Αν 10 υποστηρίζουν ότι δεν φταίει ο άνθρωπος υπάρχουν 100 που υποστηρίζουν το αντίθετο.

Καταρχας η επιστημη δεν γινεται με νουμερα αλλα με επιχειρηματα και αποδειξεις(περιπτωση Γαλιλαιος). Απο την αλλη, υπαρχει μια διαδεδομενη αποψη οτι μονο 5-10 ανθρωποι δεν συμφωνουν, ενω τα πραγματα σαφως και δεν ειναι ετσι. Υπαρχουν πολλα petitions που εχουν υπογραφει απο 10δες χιλιαδων επιστημονων οι οποιοι δεν συμφωνουν με τις εκθεσεις των πολιτικων.

Επισης, το ζητημα εχει γινει ταμπου ετσι ωστε πολλοι επιστημονες φοβουνται να μιλησουν ανοιχτα. Πχ. ο George Taylor ενας απο τους ανθρωπους που αναφερθηκαν σε αυτο το προβλημα

"Having just returned from the annual meeting of the American Association of State Climatologists (for which I will be President for the next year), I can tell you that there is a great deal of global warming skepticism among my colleagues. For every outspoken scientist like Pat Michaels there are dozens of less verbose but equally committed men and women who do not buy into the Administration's point of view."

Εγιναν αντικειμενο επιθεσεων απο τα ΜΜΕ. Και μαλιστα οι επιθεσεις δεν αφορουσαν αυτα που λενε, αλλα το ποιοι ειναι.

 

Αλλα στην τελικη, ειπαμε, ακομα και ενας να αντιδρουσε αυτο που πρεπει να δουμε ειναι τα επιχειρηματα της καθε πλευρας. Και για μενα (και επαναλαμβανω το εχω ψαξει) τα επιχειρηματα των μεν ειναι πολυ πιο βασικα, μεθοδολογικα τεκμηριωμενα, και επαληθευσιμα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Καλη κινηση εστω και αν ειναι για τοσο λιγο!

Μηνυματα τετοιου ειδους ειναι καλο να περνουν στον κοσμο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι να πω,οπως το βλεπει ο καθενας,αν νομιζουν οτι 1 ωρα μπορει να βοηθησει σε κατι,κατι μαλλον θα ξερουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω,οπως το βλεπει ο καθενας,αν νομιζουν οτι 1 ωρα μπορει να βοηθησει σε κατι,κατι μαλλον θα ξερουν.

 

Η πράξη ειναι συμβολική.

 

Δεν περιμένει να εκοικονομήσει κανείς τρελη ποσότητα ενέργειας ουτε να σωθεί ο πλανήτης.

Εξάλου δεν μπορουμε να ζήσουμε χωρις ρευμα.

 

Απλα με οσο το δυνατόν λιγότερη κατανάλωση εκεινη την ώρα δείχουμε οτι ολο και περισσότεροι άνθρωποι ενδιαφερόμαστε για το πρόβλημα ωστε κάποια στιγμή να πάρουν ουσιαστικά μέτρα οι κυβερνήσεις και οι παγκόσμιοι οργανισμοί.

 

Ειναι παντως κρίμα στο μοναδικό ουσιαστικό topic εδω μέσα η συμμετοχή να ειναι τόσο μικρή και ακόμα να συζητάνε κάποιοι αν φταιει ο άνθρωπος για την καταστροφή του πλανήτη... Τι να πώ... τελικά πολυ chat & fun το φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Από την τρίτη θέση, στην πρώτη. H Ελλάδα μπορεί να είναι ουραγός σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, οι Έλληνες ωστόσο αποφάσισαν να κόψουν πρώτοι το νήμα στην παγκόσμια κινητοποίηση για τη Γη και να στείλουν οικουμενικό μήνυμα συλλογικής δράσης ενάντια στην υπερθέρμανση του πλανήτη. Ποτέ μία τόσο απλή κίνηση, όπως το να σβήσουμε τα φώτα, δεν απέκτησε τόσο μεγάλη σημασία…

 

H συνέχεια: http://www.skai.gr/master_story.php?id=114719

 

 

Στα διάφορα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) συμβολικά πανηγυράκια είμαστε πάντα πρώτοι. Σε πράξεις (το να κάνουμε μόνιμη εξοικονόμηση ενέργειας, ανακύκλωση κτλ) δε μετουσιώνεται ποτέ ο ενθουσιασμός μας δυστυχώς :(

Link to comment
Share on other sites

H συνέχεια: http://www.skai.gr/master_story.php?id=114719

 

 

Στα διάφορα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) συμβολικά πανηγυράκια είμαστε πάντα πρώτοι. Σε πράξεις (το να κάνουμε μόνιμη εξοικονόμηση ενέργειας, ανακύκλωση κτλ) δε μετουσιώνεται ποτέ ο ενθουσιασμός μας δυστυχώς :(

 

ποσο μα ποσο σωστα τα λες.;)

 

για μενα και για να μην κοροιδευομαστε

 

κοψτε κυριοι τις κατασκευες πυρηνικων οπλων

κλειστε αυτα τα εργοστασια

σταματηστε να στελνετε πυραυλους στο διαστημα,δεν σας φτανει η γη?γιατι αν εσας δεν σας φτανει εμενα μου φτανει και μου περρισευει.

ελαχιστοποιηστε οσο γινεται προιοντα που λετε οτι βλαπτουν το οζον.

σταματηστε πια τους πολεμους για τα οποιαδηποτε συμφεροντα.

αποδεκατιστε τους εμπορους παντος μαυρου ειδους.

 

ας γινοταν αυτα και μετα θα βλεπαμε εναν αλλο πλανητη,μονο μας εχουν φαει τα ηλεκτρονικα καλουδια κι εχουμε χασει πλεον και την εννοια του ανθρωπου πανω μας.

στο τελος ακομα και η επαφη με κοπελα θα γινεται με μηχανημα που θα καθεται στον εγκεφαλο,συγνωμη που το λεω ετσι ωμα,ομως καλο ειναι σε ενα τετοιο θεμα να ακουγωντε ολες οι αποψεις.

 

αλλα ξεχασα,ποιοι θα κατσουν να κανουν ολα αυτα,αφου ολα ειναι συμφεροντα κι ολοι ζουνε για να φανε το τωρα διχως να σκεφτοντε το αυριο.

τελικα ειμαστε ατομικιστες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αρκετα καλη κινηση και ας ειναι για μικρο χρονικο διαστημα σημασια εχει να περαστει το μηνυμα που εχει να κανει με την κινηση οποτε οσο περισσοτεροι συμμετεχουν τοσο το καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να υπάρξει μεγάλη συμμετοχή στην κίνηση αυτή και να ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη, αν και διαφωνω θα ακολουθησω την πλειοψηφια...οταν λεμε κλεινουμε τα φωτα, τι εννουμε? Ο, τιδηποτε δουλευει με ηλεκτρισμο?? Δλδ μονο λαπτοπ με μπαταρια???:)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να υπάρξει μεγάλη συμμετοχή στην κίνηση αυτή και να ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες.

Για ποιό λόγο θες να υπάρξει μεγάλη συμμετοχή και γιατί να περιμένεις παρόμοιες κινήσεις?:confused: Μπορεις κάλλιστα να το κάνεις καθημερινά απο μόνος σου. :)

 

Προσωπικά δεν πρόκειται να συμετάσχω, εκτός κι αν λείπω από το σπίτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ένα διαφημιστικό από το ΙΚΕΑ αλλάζοντας 20 λάμπες πυρακτώσεως με αντίστοιχες καινούργιες οικονομικές είναι σαν να γλυτώνεις από τον πλανήτη το κόψιμο 490 δέντρων.

Αυτή τη στιγμή στο σπίτι ο counter γράφει 26 λάμπες ηλεκτρονικές,οπότε θεωρώ ότι έχω την άνεση να μην κλείσω τον γενικό το Σάββατο :p

Link to comment
Share on other sites

χα...ρε συ Βασίλη ακριβώς το ίδιο μονοσέλιδο είδα και εγώ και έχω αρχίσει να αλλάζω λάμπες...:)

σήμερα δε, θα πάω να δω και κάτι LED σποτάκια (να δοκιμάσω το φως τους) και σιγά σιγά να τα εντάξω στο πρόγραμμα..:)

2 λοιπόν τα συμπεράσματα...:

α) φαίνεται ότι η αναφορά στην μείωση του CO2 και στην αντιστοιχία με τα δέντρα έπιασε τόπο και ευαισθητοποίησε κόσμο...

β) είναι ωραία η αίσθηση του να προσφέρεις έστω και το ελάχιστο που μπορείς για την προστασία του περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

χα...ρε συ Βασίλη ακριβώς το ίδιο μονοσέλιδο είδα και εγώ και έχω αρχίσει να αλλάζω λάμπες...:)

σήμερα δε, θα πάω να δω και κάτι LED σποτάκια (να δοκιμάσω το φως τους) και σιγά σιγά να τα εντάξω στο πρόγραμμα..:)

2 λοιπόν τα συμπεράσματα...:

α) φαίνεται ότι η αναφορά στην μείωση του CO2 και στην αντιστοιχία με τα δέντρα έπιασε τόπο και ευαισθητοποίησε κόσμο...

β) είναι ωραία η αίσθηση του να προσφέρεις έστω και το ελάχιστο που μπορείς για την προστασία του περιβάλλοντος.

 

Τα καλα λεντ σποτακια είναι απλα πανακριβα και γενικα το φως ειναι κρυο λευκο.

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι ακριβά είναι...το φως δεν είναι απαραίτητα κρύο λευκό...βγαίνουν σε διαβαθμίσεις των:

α)3000Κ : ζεστό λευκό

β)3800Κ: λευκό

γ)6000Κ : φως ημέρας

δ)9000Κ : κρύο λευκό

Επίσης αν θες βγαίνουν και σε διάφορους χρωματισμούς και όχι απαραίτητα λευκά...

Επειδή όμως είναι λίγο offtopic θα ανοίξω σύντομα ένα θέμα στο CnF για τα LED...:)

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι ακριβά είναι...το φως δεν είναι απαραίτητα κρύο λευκό...βγαίνουν σε διαβαθμίσεις των:

α)3000Κ : ζεστό λευκό

β)3800Κ: λευκό

γ)6000Κ : φως ημέρας

δ)9000Κ : κρύο λευκό

Επίσης αν θες βγαίνουν και σε διάφορους χρωματισμούς και όχι απαραίτητα λευκά...

Επειδή όμως είναι λίγο offtopic θα ανοίξω σύντομα ένα θέμα στο CnF για τα LED...:)

 

:confused:xm για τα χρωματα το ήξερα αλλα οτι το λευκό βγαίνει σε τοσες διαβαθμισεις δεν το γνωριζα.ηξερα μονο κρυο λευκο και ζεστο λευκο:)

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι ακριβά είναι...το φως δεν είναι απαραίτητα κρύο λευκό...βγαίνουν σε διαβαθμίσεις των:

α)3000Κ : ζεστό λευκό

β)3800Κ: λευκό

γ)6000Κ : φως ημέρας

δ)9000Κ : κρύο λευκό

Επίσης αν θες βγαίνουν και σε διάφορους χρωματισμούς και όχι απαραίτητα λευκά...

Επειδή όμως είναι λίγο offtopic θα ανοίξω σύντομα ένα θέμα στο CnF για τα LED...:)

Αν μπορείς,άνοιξε το γιατί με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω περισσότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι αυτή η κίνηση αποτελεί κομμάτι μιας στρατηγικής σκοταδισμού των απλών ανθρώπων που δεν είναι υπεύθυνοι για την καταστροφή του περιβάλλοντος. Το κεφάλαιο φταίει που έχει εργοστάσια και δεν επενδύει σε μη ρυπογόνες μορφές ενέργειας για να κερδίζουν οι κυβερνήσεις των χωρών και να παίζουν ένα παιχνίδι πάνω στην πλάτη του απλού και αθώου πολίτη...

 

http://olympia.gr/2009/03/22/deny-earth-hour/

 

Η ανωτέρω περίληψη είναι δικιά μου... Είναι ότι κατάλαβα από τα λίγα που διάβασα... Είμαι γραφείο και έβαλα τα γέλια... μην χάσω και την δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...