Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν το αφήσω ανοικτό όλη την ώρα όμως θα κατεβάζει data για mail,facebook κτλπ..τεσπα και έτσι που το έχω με βολέυει....

Άρχισα να διαβάζω για android development...όσοι ασχολείστε με τον προγραμματισμό είναι πολύ καλή εμπειρία... :)

αντε να δούμε αν μπορέσουμε να συνεισφέρουμε...

 

κατέβασε το APNdroid! φτιάξε ένα widget στην αρχική οθόνη! το αφήνεις ενεργό απο την επιλογή που κάνεις τώρα και το ανοίγεις - κλείνεις απο το εικονίδιο του APN... καλύτερα πιστεύω!

 

πρίν 1 ώρα έβαλα μια καινούργια ROM 2,1! μέχρι τώρα πετάει!!!! και απο ότι λέει δουλέυουν τα περισσότερα εκτός bluetooth και orientation (που δεν ξέρω τι είναι).

έχω ενθουσιαστεί!

προσοχη ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ RADIO!!!

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο συγκεκριμένος έχει βγάλει και 2.1 με sense ui! του hero προσαρμοσμένο στο magic! αλλά ακόμα έχει πολλά προβλήματα (κολλάει συνέχεια) πάντως είναι πολύ όμορφο!

όποιος δοκιμάσει μπορεί να βάλει και το πληκτρολόγιο που δίνει ο vman στο blog του.

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως όταν συνδέω το κινητό στο pc μου βγάζει κανονικά την επιλογή να συνδεθώ με usb για μεταφορά αρχείων, αλλά το notification που θα έπρεπε να λέει για συγχρονισμό με htcsync έχει αντικατασταθεί από ένα με το τρίγωνο σήμα με το θαυμαστικό που λέει: "Συνδέθηκε ο εντοπισμός σφαλμάτων, Ένας υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο τηλέφωνό σας."

 

Στο command prompt μπήκα κανονικά στα tools του androidsdk και σε fastboot mode στο κινητό, αλλά όταν πάτησα την εντολή:adb install AlarmClock.apk μου έβγαλε ένα error που τώρα δε θυμάμαι και από τη δεύτερη φορά και μετά μου βγάζει: error device not found.

 

Το εικονίδιο του HTC Sync δεν πρασινίζει και η αντίστοιχη ένδειξη δεν εμφανίζεται στο κινητό, γιατί δεν έχω βάλει στη ROM την εφαρμογή για το HTC Sync. Δε δοκίμασα καθόλου να τη βάλω, αλλά υπάρχει η πιθανότητα να μη δουλεύει με την ίδια λογική που ανέφερα παραπάνω. Είναι γραμμένη για 1.5 και επιπλέον ίσως χρησιμοποιεί και το framework της 1.5 ROM που διαφέρει (και δεν είναι κατ' ανάγκη συμβατό) από της 1.6.

 

Όσο για το adb θα βοηθούσε να ανέφερες το σφάλμα. Ωστόσο, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έχει να κάνει με το PC. Σε αντίστοιχη περίπτωση γράψε σε command prompt στο tools του androidsdk:

adb kill-server

 

και προσπάθησε ξανά.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το APNdroid! φτιάξε ένα widget στην αρχική οθόνη! το αφήνεις ενεργό απο την επιλογή που κάνεις τώρα και το ανοίγεις - κλείνεις απο το εικονίδιο του APN... καλύτερα πιστεύω!

 

πρίν 1 ώρα έβαλα μια καινούργια ROM 2,1! μέχρι τώρα πετάει!!!! και απο ότι λέει δουλέυουν τα περισσότερα εκτός bluetooth και orientation (που δεν ξέρω τι είναι).

έχω ενθουσιαστεί!

προσοχη ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ RADIO!!!

με προλαβες!!!!πες μου εντυπωσεις να την βαλω και εγω!!!!κανενα fc??

Link to comment
Share on other sites

με προλαβες!!!!πες μου εντυπωσεις να την βαλω και εγω!!!!κανενα fc??

 

μέχρι τώρα όλα καλά!!!! πάρα πολύ καλά! το bluetooth δεν περίμενα να δουλεύει το άλλο δεν ξέρω τι είναι! αλήθεια ξέρει κανείς να μου πει και έμενα?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του προσανατολισμού της οθόνης, όταν γυρίζεις το κινητό από κάθετη σε οριζόντια θέση.
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του προσανατολισμού της οθόνης, όταν γυρίζεις το κινητό από κάθετη σε οριζόντια θέση.

 

χαχα... δεν μου πήγε στο μυαλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του προσανατολισμού της οθόνης, όταν γυρίζεις το κινητό από κάθετη σε οριζόντια θέση.

βασιλη ειχες ανεβασει καπου το htc battery widget για 1.6????

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποια καλή εφαρμογή για να κάνω convert media files σε filetypes που αναγνωρίζει το Magic? Έχω προσπαθήσει με κανα δυό αλλά τα .mp4 βίντεο δεν έχουν εικόνα..

 

Επίσης όταν είναι σε sleep το κινητο, δουλεύει το wifi, 3g κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποια καλή εφαρμογή για να κάνω convert media files σε filetypes που αναγνωρίζει το Magic? Έχω προσπαθήσει με κανα δυό αλλά τα .mp4 βίντεο δεν έχουν εικόνα..

 

 

Wondershare DVD Converter Ultimate

εχει επιλογη για android video convert...

 

Μια δικη μου απορια...Μπορει καποιν να μου πει τις ρυθμισεις για το mail widget για hotmail λογαριασμο???

 

Εχω βαλει το αυτοματο στις ρυθμισεις,δηλαδη εχω δωσει μονο mail και password και ενω μου βρεικε απο μονο του οτι ειναι hotmail δεν μου βγαζει το inbox μου και συνεχεια μου στελνει ενα μαιλ που λεει "This is an old news letter and has expired"

 

Καμια ιδεα??????

Link to comment
Share on other sites

βασιλη ειχες ανεβασει καπου το htc battery widget για 1.6????

 

Το battery widget μπορείς να το κατεβάσεις από το Market, αλλά αν δεν κάνω λάθος, δουλεύει μόνο σε περιβάλλον Sense UI και 1.5.

 

Μπορείτε να μου πείτε κάποια καλή εφαρμογή για να κάνω convert media files σε filetypes που αναγνωρίζει το Magic? Έχω προσπαθήσει με κανα δυό αλλά τα .mp4 βίντεο δεν έχουν εικόνα..

 

Επίσης όταν είναι σε sleep το κινητο, δουλεύει το wifi, 3g κτλ?

 

Και το Handbrake είναι καλή εφαρμογή, αλλά σημασία έχει η κωδικοποίηση που θα κάνεις στο video. Το Android σε αυτή τη φάση δεν υποστηρίζει Divx. Εάν η εφαρμογή που επιλέξεις έχει preset για iphone ή mobile, επέλεξέ το και δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Το 3g δουλεύει όταν είναι σε sleep το κινητό. Για το wifi υπάρχουν επιπλέον ρυθμίσεις, αν πατήσεις το menu, όταν είσαι στη λίστα με τα ασύρματα δίκτυα. Εκεί μπορείς να ρυθμίσεις, αν το wifi θα μένει ανοικτό, όταν το κινητό είναι σε sleep mode.

 

Εχω βαλει το αυτοματο στις ρυθμισεις,δηλαδη εχω δωσει μονο mail και password και ενω μου βρεικε απο μονο του οτι ειναι hotmail δεν μου βγαζει το inbox μου και συνεχεια μου στελνει ενα μαιλ που λεει "This is an old news letter and has expired"

 

Καμια ιδεα??????

 

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς την εφαρμογή της HTC σε Magic με την αναβάθμιση εγκατεστημένη. Σ' εμένα δουλεύει κανονικά και οι ρυθμίσεις είναι σωστές. Δεν πρόκειται να κατεβάσει τα παλιά σου μηνύματα, αλλά μόνο όσα νέα έρχονται. Αν δεν κάνω λάθος, το hotmail υποστηρίζει μόνο POP3 και όχι IMAP με το οποίο θα μπορούσες να έχεις πρόσβαση σε όλα τα mail σου ανεξάρτητα εφαρμογής ή συσκευής.

 

Μετά από ένα google search :X για hotmail settings βρήκα τα παρακάτω:

 

Incoming mail (POP3): pop3.live.com

Outgoing mail (SMTP): smtp.live.com

Server Port Numbers

In the Incoming server (POP3): 995.

In the Outgoing server (SMTP): 25.

Under both Outgoing mail (SMTP) and Incoming mail (POP3), select the This server requires a secure connection (SSL) check boxes.

 

Αυτές είναι και οι ρυθμίσεις που κάνει αυτόματα η εφαρμογή της HTC.

Link to comment
Share on other sites

wargasm και vman σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας.

 

Χρησιμοποιώ το widget για τις επαφές που είναι ενσωματωμένο στο κινητό μου αλλά δεν με καλύπτει. Μπορώ να κάνω επιλογή αντί για τις αγαπημένες επαφές να εμφανίζει μια ομάδα επαφών? Μπορώ να βάλω δύο φορές το widget και να βάλω να εμφανίζει διαφορετική ομάδα κάθε φορά;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γίνεται να επιλέξεις ποια ομάδα επαφών θα εμφανίζεται στο widget. Είναι πάντα όσες έχεις ορίσει ως αγαπημένες. Ψάξε στο Cyrket ή στο Androlib για κάποια εφαρμογή ή widget που κάνει αυτό που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

πρίν 1 ώρα έβαλα μια καινούργια ROM 2,1! μέχρι τώρα πετάει!!!! και απο ότι λέει δουλέυουν τα περισσότερα εκτός bluetooth και orientation (που δεν ξέρω τι είναι).

έχω ενθουσιαστεί!

προσοχη ΜΌΝΟ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ RADIO!!!

 

αναμένεται η κυκλοφορία της δεύτερης έκδοσης που αντιμετωπίζει αυτά τα τα δύο προβλήματα! εγώ την δουλεύω 3η μέρα σήμερα χωρίς προβλήματα! μόνο ο προσανατολισμός είναι λίγο μ@λ@κια αλλά θα είναι οκ όταν βγει η δεύτερη έκδοση!

ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ live wallpapers.

Link to comment
Share on other sites

Το battery widget μπορείς να το κατεβάσεις από το Market, αλλά αν δεν κάνω λάθος, δουλεύει μόνο σε περιβάλλον Sense UI και 1.5.

 

 

 

Επιβεβαιώνω. Δοκίμασα να το βάλω σε vodafone ROM και δε δουλεύει, απλά δεν το βρήσκεις πουθενά.

 

Τελικά σχετικά με το video για το κινητό, δεν κατάλαβα τι ισχύει. Θέλει mp4 με συγκεκριμένη κωδικοποίηση;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σχετικά με το video για το κινητό, δεν κατάλαβα τι ισχύει. Θέλει mp4 με συγκεκριμένη κωδικοποίηση;

 

Ακριβώς. Το mp4 είναι απλά container. Μπορεί να περιέχει αρχείο avi με κωδικοποίηση Divx ή οποιαδήποτε άλλη. Για να παίξει σε magic, η κωδικοποίηση θα πρέπει να είναι mpeg2, αν θυμάμαι καλά. Ασφαλώς, θα πρέπει να γίνουν και ρυθμίσεις για την ανάλυση. Μην ξεχνάμε ότι το Magic έχει οθόνη 320x480 pixel και αρχεία μεγαλύτερης ανάλυσης ίσως να μην παίξουν.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις προβλημα να συνδεσει το ΒΤ ακουστικο του? ΝΟΚΙΑ ΒΗ-104 εχω , παταω ανιχνευση και δεν βρισκει τπτ , δλδ βρισκει ολες τις ΒΤ συσκευες στον οροφο εκτος του ακουστικου μου...

 

EDIT βρηκα τη λυση. Σβηστε το ακουστικο και εχοντας πατημενο το κουμπι ΟΝ και το κουμπι κλησεων για κανα 5 δευτερολεπτα αυτο κανει ρεσετ και σβηνει ολα τα δεδομενα του. Μετα θα συνδεθει κανονικα με το κινητο. Απο εδω πηρα πληροφοριες

http://www.google.com/support/forum/p/android/thread?tid=1aa9aef371447446&hl=en

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Το mp4 είναι απλά container. Μπορεί να περιέχει αρχείο avi με κωδικοποίηση Divx ή οποιαδήποτε άλλη. Για να παίξει σε magic, η κωδικοποίηση θα πρέπει να είναι mpeg2, αν θυμάμαι καλά. Ασφαλώς, θα πρέπει να γίνουν και ρυθμίσεις για την ανάλυση. Μην ξεχνάμε ότι το Magic έχει οθόνη 320x480 pixel και αρχεία μεγαλύτερης ανάλυσης ίσως να μην παίξουν.

 

Καλημέρα,

Με το yxflash έχω καταφέρει να προβάλω ταινίες με κωδικοποίηση Divx και μάλιστα με μεγαλύτερη ανάλυση από 320x480... Το πρόβλημα εστιάζεται στη μετάβαση από το ένα χρονικό σημείο της ταινίας σε άλλο. Βέβαια αυτό συμβαίνει ανάλογα την ταινία, καθώς μερικές μπορείς να τις προχωρήσεις κανονικά.. Άποψη μου είναι πως πρέπει να κάνουμε λίγο υπομονή όσον αφορά το θέμα αυτό, αν και θα έπρεπε να έχουν ενσωματωμένους τους κωδικοποιητές ήδη...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

λειπω λιγες μερες απο το forum μιας και εχω να εκπληρωσω τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις!

 

γυρισα με αδεια ορκωμοσιας και διαβαζα τα posts στο xda-developers αλλα δεν εχω καταλαβει αν τελικα βρεθηκε τροπος να ξεκλειδνει το spl 1.76.009

 

τελικα vman (συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανεις ;) ) αυτο που αναφερεις εδω δουλευει? http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=5642817&postcount=20

 

γτ απο οτι καταλαβα πολλοι δε μπορεσαν να βγαλουν ακρη και απο οτι σου ειπε ενας αλλος εσυ τα καταφερνες γτ δεν ειχες ποτε μεσα την κλειδωμενη spl.

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

γτ απο οτι καταλαβα πολλοι δε μπορεσαν να βγαλουν ακρη και απο οτι σου ειπε ενας αλλος εσυ τα καταφερνες γτ δεν ειχες ποτε μεσα την κλειδωμενη spl.

 

Σ' εμένα δούλεψε κανονικά. Αν διάβασες, θα δεις ότι αναφέρω ότι είχα κανονικά το 1.76.0009 SPL με S-ON. Αυτό που με διαφοροποίησε από τους υπόλοιπους (και ίσως γι' αυτό δεν τους δούλεψε) είναι ότι είχα άλλη recovery (την τροποποιημένη για radio 6.35.xx.xx του Amon_RA). Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Το πολύ να μη σου δουλέψει. Αν δουλέψει, θα έχεις ξεκλειδώσει το SPL σου:D.

Link to comment
Share on other sites

vman..

εφτιαξα την goldcard, εβαλα το sapping που προτεινες στο xda-developers εκανα επανεκιννηση βγηκε η μπαρα στο πλαι φορτωσε αλλα μετα δεν εγινε κατι...εβγαλε ενα μενου αλλα τπτ, εκανα επανεκκινηση αλλα δεν ειχε αλλαξει κατι....

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Για να δοκιμάσω αν δουλεύει το sappimg.zip που έφτιαξα, έκανα κανονικά εγκατάσταση από το RUU. Όπως γράφω και παραπάνω, μάλλον σε 'μένα δούλεψε, γιατί είχα μέσα άλλη recovery από αυτή που έχουν όσοι εγκατέστησαν την αναβάθμιση με RUU.
Link to comment
Share on other sites

Η ελληνικη vodafone rom εκτος του οτι δεν εχει sense ui, εχει αλλους (γνωστους/αξιολογους) περιορισμους σε σχεση με την επισημη sense ui?

Πχ flash στον browser κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω σημερα την προαναφερθεισα eclair και ειμαι ικανοποιημενος! Κανενα FC μεχρι στιγμης,ειναι ομαλη,δεν εχει lag στο scrolling στο Contacts(ειχαν οι Cyanogen).Orientation δεν εχει,αλλα καποια live wallpapers παιζουν. Με το ελληνικο πληκτρολογιο δεν ξερω τι παιζει (εστω και 70chars/sms) καθοτι για να στειλεις μηνυμα απo messaging η πρεπει να θυμασαι το νουμερο απ εξω η να πας απ τα Contacts γιατι εχω τις επαφες στα ελληνικα και ελληνικο keyboard μεχρι στιγμης δε παιζει. 3D Gallery χωρις lag και με Multitouch. Τελικα δεν ειμαι τοσο fan του Sense,με βολεψε πιο πολυ το λιτο του Cyanogen.

 

Η ελληνικη vodafone rom εκτος του οτι δεν εχει sense ui, εχει αλλους (γνωστους/αξιολογους) περιορισμους σε σχεση με την επισημη sense ui?

Πχ flash στον browser κλπ?

 

Νομιζω δεν ειναι rooted(βασικα δεν παιζει να ειναι rooted) :p

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...