Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω, ποιοι κίνδυνοι υπάρχουν όταν φλασάρεις μια ΡΟΜ, ή ένα SPL?

 

Όταν φλασάρεις μια ROM κανένας. Όταν φλασάρεις το SPL, υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί το κινητό να κάνει εκκίνηση, εάν κάτι πάει στραβά κατά την εγγραφή του SPL. Η λύση σε αυτό είναι αλλαγή motherboard (που δεν καλύπτεται από την εγγύηση) με κόστος γύρω στα 270 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια είναι η πιο πλήρης ROM με Eclair γραφικά;

Είναι ίσως η 5η φορά που ρωτώ, ας μου απαντήσει κάποιος χριστιανός :p

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η πιο πλήρης ROM με Eclair γραφικά;

Είναι ίσως η 5η φορά που ρωτώ, ας μου απαντήσει κάποιος χριστιανός :p

 

φιλε μου θα σου ελεγα να δοκιμασεις τις ρομ του cyanogen οι οποιες ειναι και για g1 και για magic 32B.Tωρα αν εχεις magic 32A υποτιθεται οτι με καποιον τροπο μπαινει η ρομ και σε αυτο αλλα θα χρειαστει να διαβασεις αρκετα στους xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=567610 ,οποτε πριν κανεις οτιδηποτε βεβαιωσου για το ποιο κινητο διαθετεις ακριβως (32Α-32Β) και πραξε αναλογα

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θα σου ελεγα να δοκιμασεις τις ρομ του cyanogen οι οποιες ειναι και για g1 και για magic 32B.Tωρα αν εχεις magic 32A υποτιθεται οτι με καποιον τροπο μπαινει η ρομ και σε αυτο αλλα θα χρειαστει να διαβασεις αρκετα στους xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=567610 ,οποτε πριν κανεις οτιδηποτε βεβαιωσου για το ποιο κινητο διαθετεις ακριβως (32Α-32Β) και πραξε αναλογα

 

Η ROM του Cyanogen δεν μπαίνει σε Magic 32A με το καινούριο radio (6.35.xx.xx), γιατί δεν έχει γίνει port. Εάν έχεις το παλιό radio (3.22.xx.xx), οδηγίες εγκατάστασης θα βρεις στο blog μου.

 

Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει ιδιαίτερη δραστηριότητα στην ανάπτυξη Eclair ROM για 32A Magic. Υπάρχει μια αρκετά καλή, αλλά είναι για 32Β (δεν ξέρω αν έχει γίνει port για 32Α). Αυτή έχει γίνει port, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί έχω χάσει το Magic μου:(.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο εχουμε δυο custom roms βασισμενες σε 2.1 (ports απο legend και cdma hero) οι οποιες λειτουργουν παρα πολυ καλα. Το γνωστο προβλημα sleep to death φαινεται οτι λυθηκε καθως και πολλα αλλα μικροπροβληματα εχουν και αυτα λυθει.

 

Η πρωτη rom ειναι απο τον sanpei η οποια ειναι port απο το legend. Η ρομ ειναι πολυ σταθερη και γρηγορη.

LINK: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642125

 

H δευτερη ειναι απο τον klothius η οποια ειναι πορτ απο το leak του cdma hero. H συγκεκριμενη rom ειναι λιγο πιο γρηγορη απο του sanpei αλλα εχει καποια μικρα bugs.

LINK: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=666859

 

ΠΡΟΣΟΧΗ οι ρομ ειναι για radio 6.35.x.x και ENG SPL 1.76. Διαβαστε καλα το faq του vman καθως και τις οδηγιες που δινουν οι dev στους XDA πριν κανεται εγκατασταση.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Η ROM του Cyanogen δεν μπαίνει σε Magic 32A με το καινούριο radio (6.35.xx.xx), γιατί δεν έχει γίνει port. Εάν έχεις το παλιό radio (3.22.xx.xx), οδηγίες εγκατάστασης θα βρεις στο blog μου.

 

Νομίζω ότι σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει ιδιαίτερη δραστηριότητα στην ανάπτυξη Eclair ROM για 32A Magic. Υπάρχει μια αρκετά καλή, αλλά είναι για 32Β (δεν ξέρω αν έχει γίνει port για 32Α). Αυτή έχει γίνει port, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, γιατί έχω χάσει το Magic μου:(.

 

καταρχας sorry για το magic γκαντεμια ρε φιλε.Για τη ρομ τωρα δεν ξερω αν καταλαβα σωστα αλλα ο φιλος ψαχνει απλα ρομ με γραφικα eclair(εικονιδια κτλ) και οχι eclair rom,οποτε μπορει εσυ να ξερεις κατι παραπανω να του προτεινεις

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι έχω ακόμα μια ερώτηση(Ευχαριστς για την προηγούμενη απαντηση)

Είναι φυσικο στην οθονη καποιες φορες να φενεται η προηγουμενη εικονα σα να εχει αποτυπωθει, ειδικοτερα οταν ειμαι σε ήλιο η τοωρα που το εκλεισα εμεινε για λιγο το κειμενο κλεισιματος πανω στην οθονη...για πειτε μου έχω πρόβλημα?(μόλις το πήρα βλέπετε:worry::worry:)

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι. Αν κατάλαβα καλά το φαινόμενο που περιγράφεις οφείλεται στο γεγονός πως κλείνει ο φωτισμός της οθόνης (backlight) αλλά το LCD μένει ανοιχτό για λίγο ακόμη. Το έχω παρατηρήσει και εγώ μερικές φορές.
Link to comment
Share on other sites

καταρχας sorry για το magic γκαντεμια ρε φιλε.Για τη ρομ τωρα δεν ξερω αν καταλαβα σωστα αλλα ο φιλος ψαχνει απλα ρομ με γραφικα eclair(εικονιδια κτλ) και οχι eclair rom,οποτε μπορει εσυ να ξερεις κατι παραπανω να του προτεινεις

Ακριβώς, ψάχνω απλά γραφικά.

Αυτή τη στιγμή έχω του cyanogen, με γραφικά eclair, το βελάκι όμως κάτω στη μέση δεν είναι αυτό του Droid. Και να αναφέρω πως, δε θέλω Sense UI, το βαρέθηκα. Η ΡΟΜ που έχω είναι καλή, απλά σπάζομαι με το βελάκι οπότε και μόνο αυτό να αλλάξω θα είμαι ΟΚ.

Άντε, να βγει η επίσημη Eclair, δεν αντέχω να τη βλέπω στο Droid.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, ψάχνω απλά γραφικά.

Αυτή τη στιγμή έχω του cyanogen, με γραφικά eclair, το βελάκι όμως κάτω στη μέση δεν είναι αυτό του Droid. Και να αναφέρω πως, δε θέλω Sense UI, το βαρέθηκα. Η ΡΟΜ που έχω είναι καλή, απλά σπάζομαι με το βελάκι οπότε και μόνο αυτό να αλλάξω θα είμαι ΟΚ.

Άντε, να βγει η επίσημη Eclair, δεν αντέχω να τη βλέπω στο Droid.

 

ωπα αδερφε αν με το βελακι εννοεις το launcher, αλλαζει ευκολα εγω το εχω ηδη αλλαξει

παρε-βαλε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=645550 δεν γινεται σαν του droid βεβαια αλλα σαν του nexus

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Τα ΗΤC Magic από την Vodafone είναι κλειδωμένα? Έχουν μενού Vodafone Live? Μπορούν να κάνουν κανονικά αναβαθμίσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ΗΤC Magic από την Vodafone είναι κλειδωμένα? Έχουν μενού Vodafone Live? Μπορούν να κάνουν κανονικά αναβαθμίσεις?

 

Διάβασε τις FAQs στο πρώτο post και κάνε μια αναζήτηση στο thread. Οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί πολλάκις.

Link to comment
Share on other sites

ωπα αδερφε αν με το βελακι εννοεις το launcher, αλλαζει ευκολα εγω το εχω ηδη αλλαξει

παρε-βαλε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=645550 δεν γινεται σαν του droid βεβαια αλλα σαν του nexus

 

Thanks

Αλλά, θέλω εκείνο το βελάκι γμτ :(

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ καιρο εχουμε δυο custom roms βασισμενες σε 2.1 (ports απο legend και cdma hero) οι οποιες λειτουργουν παρα πολυ καλα. Το γνωστο προβλημα sleep to death φαινεται οτι λυθηκε καθως και πολλα αλλα μικροπροβληματα εχουν και αυτα λυθει.

 

Η πρωτη rom ειναι απο τον sanpei η οποια ειναι port απο το legend. Η ρομ ειναι πολυ σταθερη και γρηγορη.

LINK: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642125

 

H δευτερη ειναι απο τον klothius η οποια ειναι πορτ απο το leak του cdma hero. H συγκεκριμενη rom ειναι λιγο πιο γρηγορη απο του sanpei αλλα εχει καποια μικρα bugs.

LINK: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=666859

 

ΠΡΟΣΟΧΗ οι ρομ ειναι για radio 6.35.x.x και ENG SPL 1.76. Διαβαστε καλα το faq του vman καθως και τις οδηγιες που δινουν οι dev στους XDA πριν κανεται εγκατασταση.

 

Στο κινητό μου έχω τις συγκεκριμένες Radio και SPL αφού ακολούθησα τις οδηγίες του vman για τα vodafone magic.

Προκειμένου να εγκαταστήσω την πρώτη custom ROM πρέπει να ακολουθήσω μόνο το τελευταίο βήμα του οδηγού (όπου κάνουμε Install την senseUI ROM)?

H ROM αυτή λύνει το πρόβλημα με το blue-tooth και έχει ελληνικό πληκτρολόγιο?

 

Thnaks!

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου έχω τις συγκεκριμένες Radio και SPL αφού ακολούθησα τις οδηγίες του vman για τα vodafone magic.

Προκειμένου να εγκαταστήσω την πρώτη custom ROM πρέπει να ακολουθήσω μόνο το τελευταίο βήμα του οδηγού (όπου κάνουμε Install την senseUI ROM)?

H ROM αυτή λύνει το πρόβλημα με το blue-tooth και έχει ελληνικό πληκτρολόγιο?

 

Thnaks!

 

Tο bluetooth λειτουργει κανονικα απο οσα λενε εγω δεν το εχω κανει τεστ ακομα, του sanpei η ρομ εχει και ελληνικη γλωσσα(μενου και πληκτρολογιο ελληνικο) ενω η smoki εχει μονο πληκτρολογιο ελληνικο.

 

Βαλε αυτη του sanpei μπορει να μην ειναι τοσο γρηγορη οσο η smoki αλλα ειναι πιο αξιοπιστη.

 

Οσο για την εγκαταστση εχει eng spl σωστα? Επιπλεον εχεις εγκατεστημενο το recovery του Amon στο κινητο? Αν ναι τοτε μπαινεις σε recovery mode κανεις wipe data,dalvik και μετα κανεις flash την ρομ. Ολα αυτα ειναι γραμμενα αναλυτικα στο FAQ του Vman.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Εάν το Magic σου έχει ελληνικό μενού, χωρίς να έχεις κάνει κάτι εσύ και δεν το έχεις αγοράσει από τη Vodafone, δεν μπορείς να περάσεις 1.6 ROM (αλλά και καμία custom, γιατί έχεις το SPL που ανέφερα προηγουμένως).

 

 

Ευχαριστω πολυ vman για τις ολες πληροφοριες.

Δυστυχως μου γκρεμισες τις ελπιδες μου.

Ναι εχω ελληνικο μενου κανονικα απο οταν το πηρα,

και το κινητο το αγορασα απο cosmote.

Αρα με λιγα λογια δεν μπορω να το κανω με κανενα τροπο 1.6 :wacko:

 

οποτε η μονη λυση περιμενω να βγουν κινητα στην ελληνικη αγορα με android 2.1.

Σωστα?

(αν δεν εχουν βγει ηδη). (αν και στην dte 2010 εκθεση την κυριακη στο εκθεσιακο κεντρο Helexpo μου εδειξαν ενα htc με 2.1 και μου ειπαν θα κυκλοφορησει σε λιγο καιρο)

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση πριν κάνω μια αγορά;

Έχω στο κινητό μου μια SanDisk 8GB mico SDHC και κόλλησε(!)

Θέλω να πάρω μια άλλη, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω την εξής. Τι λέτε; Θα ξανακολλήσει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση βοηθεια.Εκανα συνδεση το κινητο(Magic) με τον υπολογιστη γραφει USB conented αλλα δεν το βλεπω καπου.Θελω να περασω τις επαφες απο το τηλεφωνο στον υπολογιστρη.Θυμαμαι καπως τοχα κανει παλαια μεσω google με εισαγωγη εξαγωγη αλλα δεν θυμαμαι πως.Μπορει να με βοηθησει καποιος να περασω επαφες απο τηλεφωνο σε υπολογιστη??
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση βοηθεια.Εκανα συνδεση το κινητο(Magic) με τον υπολογιστη γραφει USB conented αλλα δεν το βλεπω καπου.Θελω να περασω τις επαφες απο το τηλεφωνο στον υπολογιστρη.Θυμαμαι καπως τοχα κανει παλαια μεσω google με εισαγωγη εξαγωγη αλλα δεν θυμαμαι πως.Μπορει να με βοηθησει καποιος να περασω επαφες απο τηλεφωνο σε υπολογιστη??

 

Θα σύρεις το πάνω μέρος της οθόνης του κινητού και θα έχει 2 επιλογές. Θα επιλέξεις το Sync.

Επειδή στα windows 7 έχει κάποια προβλήματα στον συγχρονισμό εγώ κινούμαι μέσω gmail. Το κάνω συγχρονισμό με τον λογαριασμό (Ρυθμίσεις->Συγχρονισμός->Google).

 

Από εκεί εάν θες μπορείς να κάνεις export τις επαφές σε .csv και μπορείς να τις κάνεις import στο outlook.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πριν απο μερικες ωρες ενω σερφαρα με το κινητο πηγα και κατεβασα μια app απο το Androidmarket το lookout που σκαναρει για ιους κτλ...το κινητο μετα απο λιγο εσβησε..το ανοιγω αλλα δεν μπαινει στο μενου καθολου..μενει στην μαυρη οθονη που λεει htc magic και μετα htc με τον ηχο οπου εκει μενει...?μηπως ξερει κανεις τι εγινε?πως μπορω να το ξεκολλησω?επισης υπαρχει ενα καμμενο Pixel αξιζει να ζητησω αλλαγη συσκευης?εμενα δεν με ενοχλει απο την αλλη..το βασικο ειναι να μπορεσω να το ξεκολλησω..
Link to comment
Share on other sites

Tο bluetooth λειτουργει κανονικα απο οσα λενε εγω δεν το εχω κανει τεστ ακομα, του sanpei η ρομ εχει και ελληνικη γλωσσα(μενου και πληκτρολογιο ελληνικο) ενω η smoki εχει μονο πληκτρολογιο ελληνικο.

 

Βαλε αυτη του sanpei μπορει να μην ειναι τοσο γρηγορη οσο η smoki αλλα ειναι πιο αξιοπιστη.

 

Οσο για την εγκαταστση εχει eng spl σωστα? Επιπλεον εχεις εγκατεστημενο το recovery του Amon στο κινητο? Αν ναι τοτε μπαινεις σε recovery mode κανεις wipe data,dalvik και μετα κανεις flash την ρομ. Ολα αυτα ειναι γραμμενα αναλυτικα στο FAQ του Vman.

 

Δεν ξέρω αν ειναι ENG. Εβαλα αυτά του οδηγου του vman.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση πριν κάνω μια αγορά;

Έχω στο κινητό μου μια SanDisk 8GB mico SDHC και κόλλησε(!)

Θέλω να πάρω μια άλλη, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω την εξής. Τι λέτε; Θα ξανακολλήσει;

Ευχαριστώ.

 

Στο λινκ που εδωσες η καρτα ειναι class 2 και θα ειναι λιγο εως αρκετα αργη στο διαβασμα και στο γραψιμο. Καλυτερα να παρεις μια με class 4 και πανω.

 

καλησπερα πριν απο μερικες ωρες ενω σερφαρα με το κινητο πηγα και κατεβασα μια app απο το Androidmarket το lookout που σκαναρει για ιους κτλ...το κινητο μετα απο λιγο εσβησε..το ανοιγω αλλα δεν μπαινει στο μενου καθολου..μενει στην μαυρη οθονη που λεει htc magic και μετα htc με τον ηχο οπου εκει μενει...?μηπως ξερει κανεις τι εγινε?πως μπορω να το ξεκολλησω?επισης υπαρχει ενα καμμενο Pixel αξιζει να ζητησω αλλαγη συσκευης?εμενα δεν με ενοχλει απο την αλλη..το βασικο ειναι να μπορεσω να το ξεκολλησω..

 

Πολυ περιεργο, μαλλον crashare αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εφαγε τετοιο κολλημα. Τι ρομ εχεις? Iσως με ενα hard reset θα στρωσει αλλα θα χασεις ολα τα δεδομενα σου. Σε fastboot mode μπορεις να μπεις?

Οσο για τα ΑΝΤΙVIRUS δεν υπαρχουν ιοι στο android. Εγκαθιστωντας antivirus κανεις πιο αργο το κινητο σου και καταναλωνονται ποροι χωρις λογο.

 

Για ενα pixel δεν αλλαζουν οθονη αν δεν κανω λαθος. Πρεπει να εχει παραπανω απο ενα αριθμο(που δεν θυμαμαι!!:p) για να γινει αλλαγη.

 

Δεν ξέρω αν ειναι ENG. Εβαλα αυτά του οδηγου του vman.

 

Οταν μπαινεις σε fastboot mode το SPL ειναι 1.76.2007 ??Αν ναι τοτε εχεις Engineering SPL.

Edited by manom18x

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που εδωσες η καρτα ειναι class 2 και θα ειναι λιγο εως αρκετα αργη στο διαβασμα και στο γραψιμο. Καλυτερα να παρεις μια με class 4 και πανω.

 

 

 

Πολυ περιεργο, μαλλον crashare αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εφαγε τετοιο κολλημα. Τι ρομ εχεις? Iσως με ενα hard reset θα στρωσει αλλα θα χασεις ολα τα δεδομενα σου. Σε fastboot mode μπορεις να μπεις?

Οσο για τα ΑΝΤΙVIRUS δεν υπαρχουν ιοι στο android. Εγκαθιστωντας antivirus κανεις πιο αργο το κινητο σου και καταναλωνονται ποροι χωρις λογο.

 

Για ενα pixel δεν αλλαζουν οθονη αν δεν κανω λαθος. Πρεπει να εχει παραπανω απο ενα αριθμο(που δεν θυμαμαι!!:p) για να γινει αλλαγη.

 

 

 

Οταν μπαινεις σε fastboot mode το SPL ειναι 1.76.2007 ??Αν ναι τοτε εχεις Engineering SPL.

 

ολα οκ το προβλημα λυθηκε!με το που κατεβασα το antivirus κολλησε το κινητο!προσπαθουσα ποση ωρα...τελικα εκανα ενα hard reset και ολα οκ.παταγα κουμπια απο εκει κουμπια απο εδω,πως δεν το κολλησα και παλι ή να του προκαλεσα κανα σοβαροτερο προβλημα..τελικα εψαξα στο google και βρηκα τον τροπο!το κινητο το εχω μια εβδομαδα και δεν το ειχα φορτωσει πολλα πραγματα!παλι καλα!οντως το antivirus δεν χρειαζεται..να εισαι καλα για το ενδιαφερον!καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε το κινητό με, ή χωρίς θήκη;

Το καπάκι από πίσω γρατσουνιέται εύκολα;

Ανταλλακτικό καπάκι πού μπορώ να βρω στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε το κινητό με, ή χωρίς θήκη;

Το καπάκι από πίσω γρατσουνιέται εύκολα;

Ανταλλακτικό καπάκι πού μπορώ να βρω στην Ελλάδα;

 

Εγώ αγόρασα το κιν από Vodafone. Υπήρχε μέσα στο κουτί θήκη οπότε δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με γρατζουνιές. Μοναδικό πρόβλημα με τη θήκη είναι ότι όταν είσαι στο car θα πρέπει να την βγάλεις από αυτήν για να μην παιδεύεσαι οδηγώντας όταν χτυπήσει το κιν σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...