Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια εφαρμογή / widget για γρήγορη ρύθμιση της φωτεινότητας της οθόνης; Όσες έχω δοκιμάσει δεν λειτουργούν και οι ρυθμίσεις του κινητού είναι αρκετά κλικ μακρυά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχεις κάποια ΡΟΜ χωρίς το Sense UI, πάνε σε κάποια homescreen, πάτα παρατεταμένα την οθόνη και μετά Widgets και επέλεξε το Power Control. Έχει switcher και για την φωτεινότητα αυτό το widget.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποια ΡΟΜ χωρίς το Sense UI, πάνε σε κάποια homescreen, πάτα παρατεταμένα την οθόνη και μετά Widgets και επέλεξε το Power Control. Έχει switcher και για την φωτεινότητα αυτό το widget.

 

Έχω την τελευταία επίσημη (perfected) οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι. Είναι αρκετά ενοχλητικό σε συνδυασμό με την απουσία αισθητήρα φωτός γιατί τώρα το καλοκαίρι στην Ελλάδα χρειάζεσαι το φωτισμό στο μέγιστο όποτε είσαι σε εξωτερικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, αν υπάρχει κάτι στο Market...

Μπορεί κανείς να ποστάρει κάποια stable rom, χωρίς Sense UI, με Eclair γραφικά;

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...ελπιζω να ειστε καλα...

εχτες απεκτησα το htc magic και ειμαι λιγο ασχετος εως πολυ οσον αφορα τα applications...

βασικα μεχρι να καταλαβω καλα το κινητο λογω του οτι ειμαι αρχαριος σε τετοιου ειδους τεχνολογια θα ηθελα μια χαρη....

θελω να μου προτεινεται τις καλυτερες και απαραιτητες appls να τις κατεβασω απο το android market..οπως πχ εναν καλο browser,facebook,wifi να μην χρειαζεται συνεχεια να πηγαινω στο μενου και να ρυθμιζω,antivirus αν νομιζεται οτι εινι απαραιτητο,οποιοδηποτε καλο messenger..επισης αν μπορω να εχω πληκτρολογιο στα ελληνικα πολυ βασικο...γενικα οτι πρεπει να υπαρχει για να με διευκολυνει και να νοιωθω οτι αξιζει να υπαρχουν στο τηλεφωνο...το μονο που θελω ειναι τιτλους των εφαρμογων και εγω με ενα απλο ψαξιμο θα τις βρω και θα τις κατεβασω!!!!

θα περιμενω τα φωτα σας.....να ειστε καλα!!!καλο σας απογευμα παιδες και σας ευχαριστω...

φιλικα,

Αγγελος!

επισης ρε παιδια πως μπορω να απενεργοποιησω το φωτισμο απο το trackball καθε φορα που εχω κλησεις η μηνυμα ή οτιδηποτε αλλο???εχω φαει τον τοπο αλλ δεν μπορω βρω κατι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βλεπω ολα τα video απο το youtube?

Υπαρχει καποιο προγραμμα απο market που βοηθαει την κατασταση?

 

Το utube που υπαρχει ηδη στο κινητο σου (λογικα) δεν σε βολευει? εγω τα βλεπω με το meridian player μπαινοντας απο τον browser του κινητου!

 

Να σας ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα:

Μου λέει αρκετός κόσμος ότι δεν του πηγαίνουν σωστά τα sms που στέλνω, αλλά βγαίνουν αλαμπουρνέζικα... Έχετε αντιμετωπίσει εσείς παρόμοιο πρόβλημα; Το κινητό έχει την τελευταία επίσημη έκδοση της HTC με το Sense UI για το 1.5, και στέλνω μεσω τοθυ default προγράμματος sms. Το μήνυμα είναι μάξιμουν 152 χαρακτήρες ακριβώς, οπότε Unicode δε πρέπει να είναι... Τι διάολα συμβαίνει όμως; Α! Και το περίεργο είναι πως δεν συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που το στέλνω, ενώ οι ίδιες συσκευές κανονικά λαμβάνουν απο οδπουδήποτε αλλού! Any ideas...?

 

ναι, και εγω και αρκετοι αλλοι... σε καποιους αποστελεις ομως μονο... δοκιμασε το handsent sms, πανε σωστα αλλα ισως σε περιορισει στους 70 χαρακτηρες το καθε μηνυμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα πως, το Hero θα αναβαθμιστεί επίσημα στην 2.1 σε λίγες μέρες.

Μας ενδιαφέρει αυτό εμάς; Θα μπορέσουμε να πάρουμε τίποτα από την ΡΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα:

Μου λέει αρκετός κόσμος ότι δεν του πηγαίνουν σωστά τα sms που στέλνω, αλλά βγαίνουν αλαμπουρνέζικα... Έχετε αντιμετωπίσει εσείς παρόμοιο πρόβλημα; Το κινητό έχει την τελευταία επίσημη έκδοση της HTC με το Sense UI για το 1.5, και στέλνω μεσω του default προγράμματος sms. Το μήνυμα είναι μάξιμουν 152 χαρακτήρες ακριβώς, οπότε Unicode δε πρέπει να είναι... Τι διάολα συμβαίνει όμως; Α! Και το περίεργο είναι πως δεν συμβαίνει σε όλες τις συσκευές που το στέλνω, ενώ οι ίδιες συσκευές κανονικά λαμβάνουν απο οδπουδήποτε αλλού! Any ideas...?

Προφανώς υπάρχει κάποιο bug ή ιδιορρυθμία στην κωδικοποίηση PDU για non-Unicode χαρακτήρες (αν στέλνεις non-Unicode SMS τότε το κινητό υποχρεώνετε από το GSM να συμπιέσει το SMS σε μια ειδική μορφή δεδομένων ονόματι PDU -σε κάθε άλλη περίπτωση το PDU δημιουργείται ασυμπίεστο με τους χαρακτήρες σε μορφή 8BIT ASCII αλλά τότε χάνεις τα 160 Chars per SMS) οπότε δεδομένου ότι το SMSC δέχεται το SMS σε μορφή PDU και απλά το προωθεί στην συσκευή του παραλήπτη είναι θέμα εκείνης της συσκευής να καταφέρει να αποκωδικοποιήσει σωστά το κακογραμμένο PDU/SMS από το κινητό σου. Πιθανολογώ μάλιστα ότι η ζημία γίνεται από κάποιον ή κάποιους χαρακτήρες που περιλαμβάνεις σε ορισμένα μηνύματα σου προς άλλες συσκευές αφού η κωδικοποίηση PDU είναι tricky όσον αφορά την διαχείριση επεκταμένων (Extended) GSM Alphabet 7BIT χαρακτήρων (συγκεκριμένα στον υπολογισμό του PDU Length & PDU Multipart). Αν είχα διαθέσιμο ένα τέτοιο κινητό/firmware θα το έψαχνα περισσότερο αφού κάπου εκεί είναι μάλλον το πρόβλημα. Επίσης το ότι είναι 152 χαρακτήρες αντί για 160 σημαίνει ότι κάποιοι χαρακτήρες μεταφράζονται ως Extended GSM ASCIIs οπότε κοστίζουν 2 Bytes στην παρουσίαση τους πχ. το σύμβολο του € (ή το {, }, ^ και ορισμένα άλλα) ακόμα και σε non-Unicode κοστίζει 2 Bytes αλλά τα περισσότερα τηλέφωνα το αποκρύπτουν από τον μετρητή τους διότι λογίζεται ως 1 Byte καθώς δεν υπολογίζουν το Extended prefix (0×1B) που χρησιμοποιείται από το 7BIT αλφάβητο για να σηματοδοτήσει ότι ακολουθεί ένας επεκταμένος GSM 7BIT Alphabet χαρακτήρας. Κάποια άλλα όμως το υπολογίζουν και στον μετρητή χαρακτήρων SMS (σωστό κατά την γνώμη μου).

 

Υ.Γ.

1. Όταν στέλνεις Unicode SMS η κωδικοποίηση PDU δεν απαιτεί συμπίεση των 7-BIT (Septets) σε 8-BIT (Octets) οπότε το πρόβλημα λογικά δεν παρουσιάζεται (αν φυσικά το σφάλμα προέρχεται από κάποιο λάθος στον αλγόριθμο συμπίεσης 7BIT PDUs του Android ή του software της HTC που κάνει την εργασία -αν παρουσιάζεται και εκεί τότε "οι προγραμματιστές του συστήματος θέλουν φάπες :D"). Αν αποφύγεις αυτούς τους extended χαρακτήρες (και περιορίζεσε το μαξ σε 150-60 χαρακτήρες μην οθώντας το σύστημα με πολλαπλούς κυκλούς συμπίεσης 7BIT->8BIT) μπορεί να δεις κάποια βελτίωση αν το πρόβλημα είναι εκεί φυσικά.

 

2. Λυπάμαι για την τεχνική ορολογία (και την εικοτολογία) αλλά η υπόθεση είναι από την φύση της περίπλοκη και το λέω από πρώτο χέρι καθώς πρόσφατα έγραψα ένα PDU Encoder και είδα από κοντά το θέμα.

Edited by Directx
Διόρθωση σχετικά με το Android SMS API.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει, ας δοκιμάσει αυτή την ROM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642393

 

Πραγματικά πολύ όμορφη και ολοκληρωμένη, την έβαλα και μου άρεσε πολύ.

32Α Magic.

Link to comment
Share on other sites

Το utube που υπαρχει ηδη στο κινητο σου (λογικα) δεν σε βολευει? εγω τα βλεπω με το meridian player μπαινοντας απο τον browser του κινητου!

 

 

 

...

 

 

Με το utube που υπαρχει ηδη στο κινητο μου, τα βλεπω(προσπαθω) αλλα μου βγαζει σχεδον παντα "sorry, this video cannot be played"

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα καποιες απαντησεις σχετικα με το κινητο μου:

1)προσπαθω να μπω στο εικονιδιο μαρκετ και μου ζηταει λογαριασμο με την google.δινω τον λογαριασμο ,κανει συνδεση(προσπαθει)και μετα μου λεει οτι<<δεν ειναι δυνατη η δημιουργια συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη!!!γιατι???ιντερνετ εχω κανονικα.

2)στην αρχικη οθονη,πανω στο ρολοι,εβγαζε την πολη μου,την θερμοκρασια και τον καιρο.τωρα τιποτα.οταν συνδεοομαι με τον καιρο δεν βγαζει τιποτα.γιατι??

3)ενεργοποιω το blootuth κια οταν παω να στειλω απο αλλα κινητα στο ματζικ,δεν κανει συνδεση ενω και απο το ματζικ προς αλλα κινητα ζηταει καποιον κωδικο.τι κανω??

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας!!ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω το φωτισμο του trackball καθε φορα που εχω μια ειδοποιηση οπως κληση,μηνυμα κτλ....ειχα μια αναπαντητη και μηνυμα εχτες το βραδυ γυρω στις 3 ενω κοιμομουν και αναβε και εσβηνε μεχρι αργα το πρωι που ξυπνησα!!!εχω ψαξει τα παντα αλλα δεν βγαζω ακρη δεν υπαρχει πουθενα κατι σχετικα με αυτο.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα να τα έχεις ψάξει δεν γίνεται γιατί θα το είχες βρει. :p

Settings -> Sound and Display. Είναι η τελευταία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα καποιες απαντησεις σχετικα με το κινητο μου:

1)προσπαθω να μπω στο εικονιδιο μαρκετ και μου ζηταει λογαριασμο με την google.δινω τον λογαριασμο ,κανει συνδεση(προσπαθει)και μετα μου λεει οτι<<δεν ειναι δυνατη η δημιουργια συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη!!!γιατι???ιντερνετ εχω κανονικα.

2)στην αρχικη οθονη,πανω στο ρολοι,εβγαζε την πολη μου,την θερμοκρασια και τον καιρο.τωρα τιποτα.οταν συνδεοομαι με τον καιρο δεν βγαζει τιποτα.γιατι??

3)ενεργοποιω το blootuth κια οταν παω να στειλω απο αλλα κινητα στο ματζικ,δεν κανει συνδεση ενω και απο το ματζικ προς αλλα κινητα ζηταει καποιον κωδικο.τι κανω??

 

Καλωσήρθες στο forum.

 

Θα ξεκινήσω με το θέμα του bluetooth το οποίο έχει αναφερθεί εκατοντάδες φορές σε αυτό το thread. Η ανταλλαγή αρχείων με την έκδοση 1.5 του Android δε δουλεύει. Θα πρέπει να περιμένεις την έκδοση 2.1 (αν κι όποτε βγει).

 

Για το θέμα του market ίσως είναι κάτι παροδικό (θέμα του market) ή δε βάζεις το σωστό password . Γύρισε το κινητό σε landscape, όταν πληκτρολογείς των κωδικό, για να μπορείς να βλέπεις όσα πληκτρολογείς. Παρόλα αυτά, εάν πράγματι πληκτρολογείς το σωστό κωδικό, κάτι άλλο έχει πάει στραβά και η καλύτερη λύση είναι να κάνεις soft reset.

 

Για τον καιρό πήγαινε στις ρυθμίσεις του κι επέλεξε χειροκίνητα την πόλη σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχω το magic κλειδωμενο με perfect spl απο το update, ξερετε αν κανω ερωτηαμ στην HTC αν θα μου δψσει καποια δυνατοτητα να το ξεκλειδωσω? εννοω, δε μπορω να απαιτησω-ζητησω την προηγουμενη εκδοση?

 

λογικα θα μου πουν οτι δε γινεται και μπλα μπλα, το εχει δοκιμασει κανεις να τους ρωτησει?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα μου πουν οτι δε γινεται και μπλα μπλα, το εχει δοκιμασει κανεις να τους ρωτησει?

 

Είχα ρωτήσει εγώ και μου είχαν πει ότι δε γίνεται. Ωστόσο, δοκίμασέ το. Θα πρέπει να βρεις έναν αρκετά πειστικό και αληθοφανή λόγο;).

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει εγώ και μου είχαν πει ότι δε γίνεται. Ωστόσο, δοκίμασέ το. Θα πρέπει να βρεις έναν αρκετά πειστικό και αληθοφανή λόγο;).

 

πιστευω οσο αληθοφανη λογο και αν βρω δε νομιζω να κανουν κατι, και ειμαι σιγουρος οτι θα δωσουν απαντηση, οτι το κινητο εχει τη συγκεκριμενη εκδοση για να προστατευεται ο χρηστης απο παρανομο-κακοβουλο-μη ασφαλες λειτουργικο που θα μπορουσε να προκαλεσει προβληματα στην επικοινωνια και την ασφαλεια των δεδομενων του.

 

Θα τους στειλω ωστοσο δεν ελπιζω σε κατι :(

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδια, τα φωτα σας!

Εχω ενα ΝΟΚΙΑ s60 και θελω να συγχρονισω με το Magic τις επαφες, τι ειναι το καλυτερο να κανω?

Ακομη, πως λεγεται η εφαρμογη για να δεχεσαι και να στελνεις αρχεια με το ΒΤ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

παιδια, τα φωτα σας!

Εχω ενα ΝΟΚΙΑ s60 και θελω να συγχρονισω με το Magic τις επαφες, τι ειναι το καλυτερο να κανω?

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συγχρονίσεις τις επαφές από το NOKIA με το gmail ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ. Στη συνέχεια ρύθμισε το λογαριασμό google στο Magic και οι επαφές σου θα μεταφερθούν από το gmail στο κινητό κατά τον πρώτο συγχρονισμό.

 

Το bluetooth δε δουλεύει για μεταφορά αρχείων στην έκδοση 1.5 του Android. Αναμένεται να λειτουργεί κανονικά στην έκδοση 2.1.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα να τα έχεις ψάξει δεν γίνεται γιατί θα το είχες βρει. :p

Settings -> Sound and Display. Είναι η τελευταία επιλογή.

 

Eγω που εχω htc vodafone δεν εχει τετοια επιλογη στο σημειο που λες.:(

Η πλακα ειναι οτι εγω εχω βαλει το handcent sms και ενω το εχω ρυθμισει να αναβει το trackball οταν ερχεται μηνυμα, δυστυχως δεν αναβει, αν και παλιοτερα αναβε. Στις κλησεις αναβει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

1ο μερος

 

εστειλα το πρωι email σχετικα με τη δυνατοτητα να ξεκλειδωσουν καπως το κινητο.

 

Θεωρω οτι ειναι λαθος τακτικη τους να κλειδωνουν ενα κινητο απο τη στιγμη μαλιστα που το λογισμικο ειναι ανοιχτο. Να προσθεσω οτι εχουμε αγορασει τη συσκευη και συνεπως θα πρεπει να μπορουμε να κανουμε οτι θελουεμ με αυτο οποτε η σταση τους δεν ειναι λογικη.

 

Μακαρι να μπορουσαν να κανουν κατι αλλα δε το βλεπω να πω την αληθεια.

 

2ο μερος

 

Αν καταλαβα καλα το HERO θα παρει την νεα εκδοση on the air σωστα?

 

Αυτο εχει καμι σχεση με εμας?

εννοω υπαρχει περιπτωση ταυτοχρονα με αυτους να παρουμε και εμεις την νεα εκδοση η θα καθυστερησει ακομα?

Οχι οτι ειχαν βγαλει καποιο χρονοδιαγραμμα ή εχουν πει τπτ αλλα ρωτω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το HERO θα παρει την νεα εκδοση on the air σωστα?

 

Αυτο εχει καμι σχεση με εμας?

εννοω υπαρχει περιπτωση ταυτοχρονα με αυτους να παρουμε και εμεις την νεα εκδοση η θα καθυστερησει ακομα?

Οχι οτι ειχαν βγαλει καποιο χρονοδιαγραμμα ή εχουν πει τπτ αλλα ρωτω

 

Για το ματζικ για τελη Ιουνιου ακουγεται οτι θα βγει η 2.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ειμαι ο ευτυχης κατοχος ενος Magic.

μπορει να μην ειναι καινουργια συσκευη στην αγορα, αλλα ως τωρα εχω ενθουσιαστει με τις δυνατοτητες του και τις εφαρμογες.

 

μια ερωτηση που θελω να κανω ειναι.

στο Market γιατι εχει μονο δωρεαν εφαρμογες?

ψαχνω καποιες εφαρμογες επι πληρωμη αλλα δεν υπαρχουν στην αναζητηση.

τι συμβαινει, διαβασα καπου οτι οι επι πληρωμη εφαρμογες δεν ειναι διαθεσιμες στην χωρα μας. ισχυει αυτο?

τι μπορω να κανω για μια εφαρμογη που με ενδιαφερει?

για την ακριβεια αυτη http://dynomaster.trackaroo.com/welcome

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το Market Enabler.

Όντως, οι paid apps δε φαίνονται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα να τα έχεις ψάξει δεν γίνεται γιατί θα το είχες βρει. :p

Settings -> Sound and Display. Είναι η τελευταία επιλογή.

γεια σου φιλε!!πηγα εκει που μου ειπες στις ρυθμισεις κτλ αλλα δεν υπαρχει κατι που να λεει για το trackball..η τελευταια επιλογη ειναι για τη διαρκεια φωτεινοτητας της οθονης και τιποτα παραπανω!μηπως δεν υπαρχει καμια ρυθμιση και υπαρχει καμια app?τι να πω δεν βρισκω τιποτα!διαβασα σε κατι αλλα σιτε οτι υπαρχει μια ρυθμιση flash notification αλλα μονο για το Hero..για το magic τιποτα!!αν ξερεις κατι παραπανω σχετικα με την απενεργοποιηση του trackball πες μου γιατι δεν παει αλλο κουραστηκα να ψαχνω και να μην βρισκω μια λυση!!να εισαι καλα για το ενδιαφερον παντως!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...