Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου απάντησες σχετικά με το SPL. Εάν έβαλες την αναβάθμιση με το RUU, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί έχεις περάσει το perfected SPL 1.76.0009.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λάθος διατύπωσή δίκη μου.

 

Αυτή την στιγμή έχει την επίσημη rom με τα ελληνικά.

 

Εννοούσα να την ξηλώσω κ να περάσω την rom που είχε όταν "το έβγαλα από το κουτί" που δεν είχε ελληνικά...

 

χμμ...δεν αποκλειεται να εχεις δικιο...ισως να σου δουλεψει ετσι

ομως το πιο πιθανο ειναι να εχεις αλλαξει και radio οποτε να χρειαστει να βαλεις το παλιο για να την περασεις...και μαλλον αυτο συμβαινει

γνωμη μου ειναι να μεινεις με το νεο radio αφου το τηλεφωνο λειτουργει πιο σωστα με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες σχετικά με το SPL. Εάν έβαλες την αναβάθμιση με το RUU, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί έχεις περάσει το perfected SPL 1.76.0009.

 

 

Ναι αυτη εχω οποτε δεν γινεται τπτ. Δυστυχως...

 

Καποια λυση θα υπαρχει...Δεν μπορει...Εκτος κ αν φταινε τα Sony ericsson, οποτε αδικα παλευω με το Mαgic μου...

 

χμμ...δεν αποκλειεται να εχεις δικιο...ισως να σου δουλεψει ετσι

ομως το πιο πιθανο ειναι να εχεις αλλαξει και radio οποτε να χρειαστει να βαλεις το παλιο για να την περασεις...και μαλλον αυτο συμβαινει

γνωμη μου ειναι να μεινεις με το νεο radio αφου το τηλεφωνο λειτουργει πιο σωστα με αυτο

 

Δεν θα κανω τπτ. Το τηλεφωνακι τα σπαει γενικα... Απλα θα πρεπει να συμβιβαστω με την ιδεα οτι πρεπει να στελνω sms με λατινικους χαρακτηρες...

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με την AME2.1 v2Fst η οποία είναι η καλύτερη κατά τα άλλα μέχρι στιγμής στο magic μου. Αρχίζω να δημιουργώ επαφές (είναι για what's up, οπότε είναι καμιά 10αριά μόνο) και ενώ τις αποθηκεύει (φαίνεται όταν καλώ τον αριθμό) μου εμφανίζει στις επαφές μόνο την πρώτη! Έχετε καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανω τπτ. Το τηλεφωνακι τα σπαει γενικα... Απλα θα πρεπει να συμβιβαστω με την ιδεα οτι πρεπει να στελνω sms με λατινικους χαρακτηρες...

 

και εγω αυτο κανω..

μια 2η παρατηρηση ειναι οτι εχω παρατηρησει οτι οταν ανοιγω το τηλεφωνο αργει πολυ να φορτωσει καποια πραγματα... ποιο συγγεκριμενα ενω μπορω να τρεξω κατευθειαν οποιο προγραμμα θελω, να δω φωτογραφειες κλπ, δεν μπορω να κανω κληση.. δηλαδη αν ανοιξω τωρα το κινητο, μπαινω στις επαφες κανονικα πατα το κουμπακι call και δεν αποκρινεται για περιπου 3-5 λεπτα... μετα τα 5 λεπτα ολα οκ :O κολλαει κατι στο φορτωμα? δεν ξερω τι φταει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με την AME2.1 v2Fst η οποία είναι η καλύτερη κατά τα άλλα μέχρι στιγμής στο magic μου. Αρχίζω να δημιουργώ επαφές (είναι για what's up, οπότε είναι καμιά 10αριά μόνο) και ενώ τις αποθηκεύει (φαίνεται όταν καλώ τον αριθμό) μου εμφανίζει στις επαφές μόνο την πρώτη! Έχετε καμιά ιδέα?

 

Ίσως με ένα soft reset λυθεί το πρόβλημά σου. Ωστόσο, αν δε γίνει κάτι μπορείς να ρωτήσεις στο σχετικό με αυτή τη ROM thread του xda ή να επικοινωνήσεις απευθείας με τον developer (ahmgsk.mod@gmail.com). Μέσα στην ημέρα θα βγάλει update, οπότε ίσως αυτό λύσει το πρόβλημά σου.

 

και εγω αυτο κανω..

μια 2η παρατηρηση ειναι οτι εχω παρατηρησει οτι οταν ανοιγω το τηλεφωνο αργει πολυ να φορτωσει καποια πραγματα... ποιο συγγεκριμενα ενω μπορω να τρεξω κατευθειαν οποιο προγραμμα θελω, να δω φωτογραφειες κλπ, δεν μπορω να κανω κληση.. δηλαδη αν ανοιξω τωρα το κινητο, μπαινω στις επαφες κανονικα πατα το κουμπακι call και δεν αποκρινεται για περιπου 3-5 λεπτα... μετα τα 5 λεπτα ολα οκ :O κολλαει κατι στο φορτωμα? δεν ξερω τι φταει...

 

Δεν είναι φυσιολογικό να κολλάει. Στη θέση σου θα έκανα soft reset. Εάν το πρόβλημα προκύπτει από κάποια εφαρμογή ή κάτι τυχαίο, με το soft reset θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευασια του magic απο την vodafone, ειχε εμσα καρτα sd 8gb?

Tελος, αν του βαλω την ελληνικη vodafone rom, θα μπορω μετα με την νεα μεθοδο του vman να βαλω την ελληνικη htc sense ui rom?

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

BUG.

Κάτι που είχα παρατηρήσει σε vodafone rom και θέλω να μου το επιβεβαιώσετε ή όχι.

Στο ιστορικό κλήσεων αντί για ώρα σε κάθε κλήση λέει ωω:λλ.

 

Αυτό συμβαίνει σε ολοκαίνουριο vodafone magic ακόμα και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Για το παραπάνω μπορεί να μου απαντήσουν όσοι έχουν vodafone κινητά με Vodafone ελληνική ROM;

Στην συσκευασια του magic απο την vodafone, ειχε εμσα καρτα sd 8gb?

ναι!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Στην συσκευασια του magic απο την vodafone, ειχε εμσα καρτα sd 8gb?

Tελος, αν του βαλω την ελληνικη vodafone rom, θα μπορω μετα με την νεα μεθοδο του vman να βαλω την ελληνικη htc sense ui rom?

 

Δε ξέρω για τη συγκεκριμένη περίπτωση...αλλά πολύ πιθανό αν βάλεις επίσημο update της vodafone να σου αλλάξει το spl σε perfected...οπότε δε θα μπορείς να κάνεις κάτι άλλο αν δεν το αλλάξεις...

Οπότε πρόσεχε πριν κάνεις κάτι τέτοιο...στο blog του vman νομίζω υπάρχουν και οδηγίες για εγκατάσταση της ελληνικής vodafone rom...

 

btw καλή δουλειά vman...βοηθάς πολύ κόσμο από ότ βλέπω...

χρησιμοποίησα κι εγώ τελευταία δουλεία σου...έβαλα τη rooted επίσημη 1.5 με sense γιατί είχα αλλάξει radio να δοκιμάσω τη 2.1 και μου κανε κόλπα...ήθελα κάτι να δουλεύει γιατί είχαν σπάσει τα νεύρα μου!!

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

btw καλή δουλειά vman...βοηθάς πολύ κόσμο από ότ βλέπω...

χρησιμοποίησα κι εγώ τελευταία δουλεία σου...έβαλα τη rooted επίσημη 1.5 με sense γιατί είχα αλλάξει radio να δοκιμάσω τη 2.1 και μου κανε κόλπα...ήθελα κάτι να δουλεύει γιατί είχαν σπάσει τα νεύρα μου!!

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Στην συσκευασια του magic απο την vodafone, ειχε εμσα καρτα sd 8gb?

Tελος, αν του βαλω την ελληνικη vodafone rom, θα μπορω μετα με την νεα μεθοδο του vman να βαλω την ελληνικη htc sense ui rom?

 

Όπως σου λέει και ο kapsidi, εάν εγκαταστήσεις την αναβάθμιση της vodafone, θα έχεις το perfected SPL 1.33.0014. Αυτό μπορεί να ξεκλειδώσει με τη μέθοδο της goldcard. Ωστόσο, στη θέση σου θα έβαζα απευθείας την ελληνική HTC Sense UI ROM. Η αναβάθμιση της Vodafone δε σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο πλην του ελληνικού μενού και του πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος την CursorSense αντί της επίσημης ROM rooted από το vman;

Νομίζω είναι βασισμένη στην ίδια ακριβώς έκδοση...

Υπάρχουν τίποτα βελτιώσεις όσο αφορά την απόδοση για τις οποίες μπορεί να αξίζει κάτι τέτοιο;

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Η Cursorsense όπως και η VmaSense έχουν διαφορετικούς kernel που βελτιώνουν την ταχύτητα. Μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις μόνος σου. Αρκεί να κάνεις nandroid back up κι, αν δε σου αρέσει, εύκολα να επιστρέψεις στη ROM που έχεις τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ την vmaSense αλλά μία που είχες ανεβάσει απλά την επίσημη με root.

Ναι αυτό είχα σκοπό να κάνω απλά είπα μήπως είναι ίδια και δεν υπάρχει λόγος...

thanks πάντως...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος την CursorSense αντί της επίσημης ROM rooted από το vman;

Νομίζω είναι βασισμένη στην ίδια ακριβώς έκδοση...

Υπάρχουν τίποτα βελτιώσεις όσο αφορά την απόδοση για τις οποίες μπορεί να αξίζει κάτι τέτοιο;

 

Όπως σου είπε και ο Βασίλης η Cursorsense είναι κατά πολύ πιο γρήγορη από την επίσημη, το έχω τσεκάρει σε σχέση με το Magic του emperor4her.. Τη VmaSense δεν την έχω δοκιμάσει αλλά του vman είναι και είμαι σίγουρος ότι θα αξίζει τον κόπο ;)..

Όπως και να έχει, την cursorsense την έχω εδώ και μερικές εβδομάδες και αν εξαιρέσεις κάποια αμελητέας σημασίας bugs είναι πολύ καλή και σταθερή.. Έτσι με ένα nandbackup δοκιμάζω όποια νέα rom μου κινεί το ενδιαφέρον και βλέπω τι παίζει...

Πάντως το σίγουρο είναι πως ότι έχει την υπογραφεί του Βασίλη είναι εγγύηση και πρέπει να δοκιμάζεται...:D

 

Edit: Βασίλη λες να διορθωθεί το πρόβλημα με τους 70 χαρακτήρες αν δοκιμάσω τη δικιά σου rom?

Link to comment
Share on other sites

Όντως την έβαλα χτες την cursorsense και είναι πιο γρήγορη...ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω και του vman.

Αυτό κάνω κι εγώ τώρα...θέλω μια σταθερή ώστε να έχω ένα backup να δοκιμάζω 2.1.

Τώρα βάζω την καινούργια AME 2.1 να δω αν πάει καλύτερα...

Πάντως φοβάμαι ότι δε θα ευχαριστηθούμε καλή eclair μέχρι να βγουν επίσημα updates. Από ότι φαίνεται (http://goo.gl/9KP1) στην Aμερική θα πάρουν στο MT3G, άρα θα πάρουμε κι εμείς από xda.

 

Μία ερώτηση...δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κάνω partition την sd για swap και apps2sd γιατί πιστεύω ότι ειδικά το δεύτερο δε μου χρειάζεται καθόλου.

Πιστεύετε ότι θα δουλεύει πιο γρήγορα η AME με swap στην κάρτα; Αν την έχω ήδη εγκατεστημένη και κάνω partition θα τα δει και θα ρυθμίσει αυτόματα;

 

update: Η ΑΜΕ δε δουλεύει καθόλου καλά στο magic μου.Δε ξέρω τι παίζει γιατί πολλοί λένε ότι τους φαίνεται πολύ καλή! Εμένα όλο κολλάει από την πρώτη στιγμή που τη βάζω! Κολλάει στο sleep η οθόνη (έκανα το fix uid που προτείνει ο developer (btw fail το nick του που δε μπορείς να το θυμάσαι για να το γράψεις)) αλλά τίποτα. Γενικά κολλήματα, η gallery πιο αργή από την πρώτη έκδοση που είχα δοκιμάσει...δε ξέρω τι παίζει! Νομίζω θα μείνω με την cursorsense μέχρι να βγει κάτι καλύτερο!

Edited by kapsidi

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

SOS! Το magic μου έχει ένα καμένο pixel ψηλά στην οθόνη. Το έχω 11 μέρες... θα μου το αντικαταστήσει η Cosmote??? Ισχύει πολιτική επιστροφής 14 ημερών...
Link to comment
Share on other sites

update: Η ΑΜΕ δε δουλεύει καθόλου καλά στο magic μου.Δε ξέρω τι παίζει γιατί πολλοί λένε ότι τους φαίνεται πολύ καλή! Εμένα όλο κολλάει από την πρώτη στιγμή που τη βάζω! Κολλάει στο sleep η οθόνη (έκανα το fix uid που προτείνει ο developer (btw fail το nick του που δε μπορείς να το θυμάσαι για να το γράψεις)) αλλά τίποτα. Γενικά κολλήματα, η gallery πιο αργή από την πρώτη έκδοση που είχα δοκιμάσει...δε ξέρω τι παίζει! Νομίζω θα μείνω με την cursorsense μέχρι να βγει κάτι καλύτερο!

Εγώ την έχω απο εχθές, αυτή που είχε ανεβάσει ο άλλος χρήστης, η optimized. Που λέει βάλτε την και μετά βάλτε και JIT. Όντως στο πρώτο boot ήταν άθλια. Μετά έκανα και το hack με το JIT, και τρέχει πολύ καλά. Είναι λίγο πιο αργή απο την rav donut.

Φαίνεται να έχει πολύ καλό μέλλον. Και γίνονται και συχνά διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

SOS! Το magic μου έχει ένα καμένο pixel ψηλά στην οθόνη. Το έχω 11 μέρες... θα μου το αντικαταστήσει η Cosmote??? Ισχύει πολιτική επιστροφής 14 ημερών...

 

Πήγαινέ το φίλε μου μην το αφήσεις.. Όντως ισχύει η πολιτική των 2 εβδομάδων... Θα στο αλλάξουν σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά έκανα και το hack με το JIT, και τρέχει πολύ καλά.

 

Αυτό πως ακριβώς γίνεται? Έβαλα κι εγώ την optimized και ψιλοσέρνεται...

 

Κάτι παράδοξο (νομίζω)... Ενώ εχω αλλάξει 3-4 roms δοκιμάζοντας, ακόμα στο boot μου δείχνει πρώτα vf logo και μετά planet max. Λογικό;

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Βασίλης η Cursorsense είναι κατά πολύ πιο γρήγορη από την επίσημη, το έχω τσεκάρει σε σχέση με το Magic του emperor4her.. Τη VmaSense δεν την έχω δοκιμάσει αλλά του vman είναι και είμαι σίγουρος ότι θα αξίζει τον κόπο ;)..

Όπως και να έχει, την cursorsense την έχω εδώ και μερικές εβδομάδες και αν εξαιρέσεις κάποια αμελητέας σημασίας bugs είναι πολύ καλή και σταθερή.. Έτσι με ένα nandbackup δοκιμάζω όποια νέα rom μου κινεί το ενδιαφέρον και βλέπω τι παίζει...

Πάντως το σίγουρο είναι πως ότι έχει την υπογραφεί του Βασίλη είναι εγγύηση και πρέπει να δοκιμάζεται...:D

 

Edit: Βασίλη λες να διορθωθεί το πρόβλημα με τους 70 χαρακτήρες αν δοκιμάσω τη δικιά σου rom?

 

Επειδή cursorsense και vmasense είναι οι rom που είχα περισσότερο καιρό στο κινητό μου να πω με βεβαιότητα πως η vmasense είναι ΑΙΣΘΗΤΑ πιο γρήγορη. Επίσης είναι η πιο σταθερή rom που έχω δοκιμάσει και μέχρι στιγμής δεν έχω δει ούτε ένα force close όσο κι αν το έχω ζορίσει. Το πρόβλημα με τους 70 χαρακτήρες δεν λύνεται βέβαια.

Την ΑΜΕ τη δοκίμασα ( και τις δύο εκδόσεις) αλλά είχε πολλά κολλήματα. Η δεύτερη έκδοση μου φάνηκε ακόμη πιο προβληματική από την πρώτη. Με JIT δεν έχω δοκιμάσει, αλλά επειδή την άφησα 2 μερούλες στο κινητό μου είδα πως (άσχετα με τα κολλήματα) προτιμώ 1.5 με sense παρά 2.1 μαμά.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελαθώ! Αγόρασα το Magic από την Vodafone αφού σιγουρεύτηκα ότι είναι το 32Α και τώρα βλέπω ότι ενώ είναι το 32Α, έχει 192mb RAM!!!

 

Γίνεται αυτό; Μπορεί να είναι θέμα της rom; Σε fastboot μου βγάζει:

 

SHAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0014 (SAPP10000)

RADIO-3.22.23.18

Sep 2 2009, 17:42:56

 

Βοήθειααα!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
SOS! Το magic μου έχει ένα καμένο pixel ψηλά στην οθόνη. Το έχω 11 μέρες... θα μου το αντικαταστήσει η Cosmote??? Ισχύει πολιτική επιστροφής 14 ημερών...

 

Άμεση επίσκεψη στο κατάστημα αγοράς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελαθώ! Αγόρασα το Magic από την Vodafone αφού σιγουρεύτηκα ότι είναι το 32Α και τώρα βλέπω ότι ενώ είναι το 32Α, έχει 192mb RAM!!!

 

Γίνεται αυτό; Μπορεί να είναι θέμα της rom; Σε fastboot μου βγάζει:

 

SHAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0014 (SAPP10000)

RADIO-3.22.23.18

Sep 2 2009, 17:42:56

 

Βοήθειααα!

 

Και εγώ 32Α από vodafone Ελλάδας έχω. Δεν το είχα ψάξει ποτέ και με έβαλες σε σκέψεις, οπότε κατέβασα το προγραμματάκι "free memory".

Εκτός από τη free memory λοιπόν, μου γράφει:

"Maximal memory detected by Linux on your phone: 191MB"

 

Όποιος ξέρει τι συμβαίνει ας μας πει. Μήπως δεν συμπεριλαμβάνει τα ΜΒ που πιάνει η rom?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

vodafone και εμενα και μου βγαζει αυτο...

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12 RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

 

Που αναφερονται τα ΜΒ της μνημης?

 

οκ το βρηλα, διαθεσιμα 253 λεει οποτε μαλλον ειμαι οκ.

Η sd ηταν τοποθετημενη μεσα στο κινητο, τσαμπα αδικησα και την vodafone.

Την Τριτη θα βαλω και την htc rom με την μεθοδο του vman.

Εχω ενθουσιαστει με το κινητο.

Edited by Muck Smith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...