Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν τα Χριστούγεννα το magic μου ήταν νεκρό, δεν ενεργοποιούνταν, ούτε φορτιζόταν η μπαταρία. Το στέλνω λοιπόν στην ACE Hellas. Πριν μια βδομάδα με ενημερώνουν ότι το κινητό είναι εκτός εγγύησης επειδή έχει περαστεί ανεπίσημο λογισμικό και ότι το κόστος επισκευής είναι 112€ το οποίο δεν αποδέχτηκα. Και ερχόμαστε στο σήμερα...Μου στέλνουν πίσω στη συσκευή ανεπισκεύαστη και αποφασίζω να την ανοίξω να δω τι γίνεται. Μετά από δοκιμές διαπίστωσα πως αποσυνδέοντας τον FPC Connector από το Upper Board το κινητό ανοίγει κανονικά. Δεν έχω βέβαια πρόσβαση σε διάφορα υποσυστήματα όπως η κάμερα που χρειάζονται το UpperBoard.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο και αν ξέρει κάποιος που θα μπορούσα να βρω ένα upperboar ώστε να αντικαταστήσω το υπάρχον μπας και φτιάξει το κινητάκι :( ή αν κάποιος έχει κανένα bricked magic και θα μπορούσε να μου δώσει το upperboard...

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν τα Χριστούγεννα το magic μου ήταν νεκρό, δεν ενεργοποιούνταν, ούτε φορτιζόταν η μπαταρία. Το στέλνω λοιπόν στην ACE Hellas. Πριν μια βδομάδα με ενημερώνουν ότι το κινητό είναι εκτός εγγύησης επειδή έχει περαστεί ανεπίσημο λογισμικό και ότι το κόστος επισκευής είναι 112€ το οποίο δεν αποδέχτηκα. Και ερχόμαστε στο σήμερα...Μου στέλνουν πίσω στη συσκευή ανεπισκεύαστη και αποφασίζω να την ανοίξω να δω τι γίνεται. Μετά από δοκιμές διαπίστωσα πως αποσυνδέοντας τον FPC Connector από το Upper Board το κινητό ανοίγει κανονικά. Δεν έχω βέβαια πρόσβαση σε διάφορα υποσυστήματα όπως η κάμερα που χρειάζονται το UpperBoard.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο και αν ξέρει κάποιος που θα μπορούσα να βρω ένα upperboar ώστε να αντικαταστήσω το υπάρχον μπας και φτιάξει το κινητάκι :( ή αν κάποιος έχει κανένα bricked magic και θα μπορούσε να μου δώσει το upperboard...

 

Aπο τη στιγμη που βρηκες τροπο να το ενεργοποιησεις γιατι δεν του περνας το επισημο ruu ωστε να ειναι εντος εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που βρηκες τροπο να το ενεργοποιησεις γιατι δεν του περνας το επισημο ruu ωστε να ειναι εντος εγγυησης.

 

Το σκέφτηκα αυτό ;) αλλά σε μία από τις βίδες που έβγαλα για να το ανοίξω είχε ένα αυτοκολητάκι void το οποίο και καταστράφηκε :wacko: Ο μόνος τρόπος είναι να εκτυπώσω και να κολλήσω ένα καινούριο :lol: αλλά θα το καταλάβουν σίγουρα!

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια μια βοηθεια αν μπορειτε...τι προτεινεται?htc magic η xperia x8??ποιο ειναι καλυτερο?

 

Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα έτσι. Εάν δεν έχεις το σωστό καλώδιο, το htc sync δεν πρόκειται να δουλέψει. Χρειάζεται πράγματι να είναι κατάλληλο για data. Κατά λάθος χρησιμοποίησα καλώδιο μιας φωτογραφικής μηχανής και δε δούλευαν οι εντολές που έδινα μέσω adb. Μόλις χρησιμοποίησα το καλώδιο της htc, δούλεψαν κανονικά.

 

Για ν' απαντήσω στην ερώτησή σου jnr, επειδή πράγματι δεν μπορείς να ξέρεις εάν το htc sync εγκαταστάθηκε σωστά, στη θέση σου θα κατέβαζα το androidsdk και σε command prompt (μέσα στο φάκελο tools του androidsdk) θα έδινα την εντολή "adb devices" (χωρίς τα εισαγωγικά). Εάν σου επιστρέψει το serial number του κινητού, τότε το καλώδιο δεν έχει πρόβλημα και το πρόβλημα βρίσκεται στην εγκατάσταση του htc sync (και των drivers). Διαφορετικά, δοκιμάζεις άλλο καλώδιο USB, μέχρι να βρεις το σωστό.

Ένας φίλος που βοήθησα να αλλάξει radio και SPL, δεν είχε το καλώδιο της HTC και χρησιμοποίησε ένα της Nokia.

 

 

vman ευχαριστω για τις οδηγιες σου.εγκατεστησα το androidsdk,δημιουργησα ενα virtual divice και μου εμφανισε στην οθονη του pc την αρχικη που εχω στο κινητο και τα 4 τελευταια νουμερα του serial number μου,χωρις να δωσω καποια εντολη,σωστα το εκανα;σημαινει πως το καλωδιο ειναι οκ;εντολες πως ακριβως δινω;εγκατεστησα και το htc sync αλλα εξακολουθει να μην βρισκει την συσκευη κ να μου δινεται μονο η επιλογη για mount της sd για αντιγραφη αρχειων.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα έτσι. Εάν δεν έχεις το σωστό καλώδιο, το htc sync δεν πρόκειται να δουλέψει. Χρειάζεται πράγματι να είναι κατάλληλο για data. Κατά λάθος χρησιμοποίησα καλώδιο μιας φωτογραφικής μηχανής και δε δούλευαν οι εντολές που έδινα μέσω adb. Μόλις χρησιμοποίησα το καλώδιο της htc, δούλεψαν κανονικά.

Μου φαίνεται παράξενο πάντως... Ξέρω απλά ότι πολλά τέτοια καλώδια είναι ελαττωματικά και γι'αυτό δε γίνεται... Παράδειγμα ένα μπρελόκ-photo viewer που είχα, το οποίο ενώ φόρτιζε μέσω του micro usb καλωδίου του, ήταν αδύνατο να περάσω μέσα data. Και νόμισα είναι ελαττωματικό το μπρελόκ αλλά ψάχνοντας σε φόρουμ βρήκα ότι το πρόβλημα ήταν το καλώδιο (γεγονός που δε με έπεισε αλλά μόλις δοκίμασα με άλλο, ήταν οκ). Και προς Θεού δεν πάω να το παίξω έξυπνος και να σε βγάλω λάθος, απλά μου φαίνεται παράξενο να έχει κάποια διαφορά το καλώδιο :)

Τέρμα το offtopic μου όμως :p

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιάννη δεν έχω δοκιμάσει τη recovery για την οποία ρωτάς, αλλά εάν είναι συμβατή με το Magic, εγκαθίσταται με "fastboot flash recovery <file_name>".

 

Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.

 

Τέλος, για τις ROM που ρωτάς, εφόσον είναι όλες στηριγμένες στην ίδια έκδοση FRG83D, δε νομίζω ότι θα έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους.

 

Οι μόνες διαφορές που είδα είναι ότι αυτή της T-Mobile είναι πιο lite και σου δίνει περισσότερη ram και rom free. Την προτιμώ. Ελληνικό μενού... καμία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράξενο πάντως... Και προς Θεού δεν πάω να το παίξω έξυπνος και να σε βγάλω λάθος, απλά μου φαίνεται παράξενο να έχει κάποια διαφορά το καλώδιο :)

Τέρμα το offtopic μου όμως :p

 

Να μη σου φαίνεται καθόλου παράξενο. Εδώ μπορείς να δεις το pinout για το USB καλώδιο της HTC, όπου τα data είναι στα pins 2 και 3. Τυχαία επέλεξα το pinout μιας Nikon, όπου θα δεις ότι τα data pins είναι τα 7 και 8. Απ' την άλλη ένα USB για κινητά της Nokia έχει το ίδιο pinout με της HTC και κατ' επέκταση είναι συμβατό. Όπως μπορείς να καταλάβεις, εάν συνδέσεις το συγκεκριμένο καλώδιο USB της Nikon, δεν πρόκειται να έχεις σύνδεση data στο κινητό, ενώ με αυτό της Nokia θα έχεις. Όταν λέμε καλώδιο USB δε σημαίνει ότι όλα είναι τα ίδια. Κάθε κατασκευαστής επιλέγει και εφαρμόζει το pinout που θεωρεί ότι ταιριάζει στις συσκευές του.

 

Σε προσκαλώ να δοκιμάσεις όσα καλώδιο USB έχεις στο σπίτι σου και να αναφέρεις (ειλικρινά) πόσα από αυτά θα σου επιστρέψουν το serial number, όταν δώσεις την εντολή adb devices σε command prompt. Σε' μένα ήταν 1 στα 3 (δοκίμασα της Nikon, της HTC και από ένα card reader).

Edited by vman
Προσθήκη link για Nikon pinout
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλώδιο USB είναι ένα και μόνο ένα μια και πρόκειται για πρότυπο. Οτιδήποτε έχει διαφορετικό pinout δεν είναι usb και δεν θα έπρεπε καν να κυκλοφορεί στο εμπόριο.

 

Το Magic λειτουργεί με όλα τα κανονικά καλώδια usb που μπορεί να έχεις από σκληρούς δίσκους 2.5" ή άλλα usb περιφερειακά. :)

Edited by mrsaccess
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι mraccess, θα συμφωνησω με τον vman γιατι οταν δοκιμασα με το mini usb καλωδιο toy mp3 player δεν το αναγνωριζε.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλώδιο USB είναι ένα και μόνο ένα μια και πρόκειται για πρότυπο. Οτιδήποτε έχει διαφορετικό pinout δεν είναι usb και δεν θα έπρεπε καν να κυκλοφορεί στο εμπόριο.

 

Το Magic λειτουργεί με όλα τα κανονικά καλώδια usb που μπορεί να έχεις από σκληρούς δίσκους 2.5" ή άλλα usb περιφερειακά. :)

 

Ότι το USB είναι πρότυπο είναι γνωστό. Ωστόσο, δε σημαίνει ότι ακολουθείτε απ' όλους τους κατασκευαστές. Αν πρόσεξες παραπάνω, έδωσα link για USB pinouts τα οποία είναι τελείως διαφορετικά. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι ακριβώς σημαίνουν, πολύ ευχαρίστως να σου το εξηγήσω κατ' ιδίαν, γιατί δυστυχώς εδώ μάλλον έχουμε βγει off topic προ πολλού. Εξάλλου, σ' εμένα έχει συμβεί να μη δουλεύει το "πρότυπο" USB καλώδιο από άλλες συσκευές. Το ίδιο και σε κάποιους από τους φίλους του forum που κατά καιρούς έχουν ζητήσει τη βοήθειά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό... Working OpenglES 1.1 on HTC Hero.

 

Αναφορές λένε ότι κάνει δουλειά.

 

Δουλεύει και στο magic φλασάροντας αυτό μέσω της recovery, μετά προσθέτουμε

 

debug.sf.hw=1
ro.opengles.version=65537

 

στο αρχείο /system/build.prop

 

Κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

vman ευχαριστω για τις οδηγιες σου.εγκατεστησα το androidsdk,δημιουργησα ενα virtual divice και μου εμφανισε στην οθονη του pc την αρχικη που εχω στο κινητο και τα 4 τελευταια νουμερα του serial number μου,χωρις να δωσω καποια εντολη,σωστα το εκανα;σημαινει πως το καλωδιο ειναι οκ;εντολες πως ακριβως δινω;εγκατεστησα και το htc sync αλλα εξακολουθει να μην βρισκει την συσκευη κ να μου δινεται μονο η επιλογη για mount της sd για αντιγραφη αρχειων.:(

 

Δε χρειαζόταν να φτιάξεις virtual device. Aφού δείχνει το serial number σου, το καλώδιο λειτουργεί. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το τηλέφωνο σου (radio, SPL, ποια ROM έχεις). Για παράδειγμα, εάν έχεις τη cyanogen, δεν πρόκειται να δουλέψει το htc sync.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δοκίμασα τη νέα recovery που δίνω εδώ. Δουλεύει μια χαρά και είναι πολύ εξελιγμένη μιας και προέρχεται από το nexus one. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζόταν να φτιάξεις virtual device. Aφού δείχνει το serial number σου, το καλώδιο λειτουργεί. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το τηλέφωνο σου (radio, SPL, ποια ROM έχεις). Για παράδειγμα, εάν έχεις τη cyanogen, δεν πρόκειται να δουλέψει το htc sync.

 

εχω την 1.5 την εργοστασιακη με radio 3.22.20.17,δεν εχω φτασει ακομα να παω για να την αλλαξω αφου βλεπω οτι δεν μπορει να ανιχνευθει το κινητο,παλια το εβρισκε.:(

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα htc magic me htc sense και 1.5 firmware.

 

προσφατα εβαλα το cyanogen mod με froyo 2.2 και πραγματικα επαθα την πλακα μου.... πολυ πιο γρηγορο και φυσικα περισσοτερες λειτουργιες και εφαρμογες.

 

Σε οποιον εχει magic το συνιστω ανεπιφυλακτα, απλα θελει προσοχη στην εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δοκίμασα τη νέα recovery που δίνω εδώ. Δουλεύει μια χαρά και είναι πολύ εξελιγμένη μιας και προέρχεται από το nexus one. :rolleyes:

 

Μετά από ενδελεχείς δοκιμές διαπίστωσα προβλήματα. Μείνετε με το παλιό. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω την rom της T-mobile εδώ και κάποιο καιρό και έχω ένα σωρό εφαρμογές. Σήμερα στο market δίπλα στις εφαρμογές μου είχε το γνωστό "ΔΩΡΕΑΝ" σαν να τις είχα όλες απεγκατασήσει, ενώ τις έχω όλες κανονικά. Όταν έκανα δε και διαγραφή προσωρινής μνήμης τότε στις λήψεις μου δεν είχε τίποτα. Τις εφαρμογές τις έχω, απλά προφανώς θα πρέπει να κάνω κάτι σαν εικονική εγκατάσταση μία μία ότι είχα. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση? Οι εφαρμογές μου είναι πάρα πολλές και αν δεν ξανακάνω εγκατάσταση, λογικά δεν θα έχω ειδοποιήσεις για ενημερώσεις..

Αν έχει κάποια σχέση, πήγα να εγκαταστήσω το "PhotaFunia", το κατέβασε και δεν το εγκατέστησε ποτέ και όταν πήγα να δω τι έγινα, είδα αυτά που ανέφερα πριν

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις λίγο καιρό θα στρώσει από μόνο του. Μου το έκανε και εμένα στην αρχή η CM 6.1 μετά από restore.

 

Το Titanium Backup πάντως δίνει τη δυνατότητα να συσχετίσει τις εγκατεστημένες σου εφαρμογές με το market σε περίπτωση που πράγματι δεν είναι συσχετισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις λίγο καιρό θα στρώσει από μόνο του. Μου το έκανε και εμένα στην αρχή η CM 6.1 μετά από restore.

 

Το Titanium Backup πάντως δίνει τη δυνατότητα να συσχετίσει τις εγκατεστημένες σου εφαρμογές με το market σε περίπτωση που πράγματι δεν είναι συσχετισμένες.

 

Άντε να δούμε.. σε ευχαριστώ πάντως

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους σας! Μια ερώτηση:

Αρχικά στο android market δεν βρίσκω την εφαρμογή skype. Απ' οτι είδα χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση στην firmwire του κινητού μου απο 1,5 που είναι στην πιο πρόσφατη.

επειδή αυτό δεν με ψήνει θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να κατεβάσω την εφαρμογή;

στο official site του skype υπαρχει μία δυνατότητα να κάνω λήψη του skype για android αλλά ζητάει τον αριθμό του κινητού μου για να μου στο στείλουν στο τηλέφωνο μέσω μηνύματος. Το ψιλοφοβάμαι γιατι δεν ξέρω μήπως χρεώνουν. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους σας! Μια ερώτηση:

Αρχικά στο android market δεν βρίσκω την εφαρμογή skype. Απ' οτι είδα χρειάζεται να κάνω αναβάθμιση στην firmwire του κινητού μου απο 1,5 που είναι στην πιο πρόσφατη.

επειδή αυτό δεν με ψήνει θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να κατεβάσω την εφαρμογή;

στο official site του skype υπαρχει μία δυνατότητα να κάνω λήψη του skype για android αλλά ζητάει τον αριθμό του κινητού μου για να μου στο στείλουν στο τηλέφωνο μέσω μηνύματος. Το ψιλοφοβάμαι γιατι δεν ξέρω μήπως χρεώνουν. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Ευχαριστώ πολύ

 

Χρειάζεται Android 2.1 και νεώτερο.

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Επέστρεψε το magic μου από το service και θέλω να το φτιάξω και πάλι με custom rom. Είναι το magic της vodafone, 32Α και ακολουθώ τον οδηγό του Βασίλη που είναι καθαρά για τα δικά μας magic και δε μπορώ να περάσω engineering SPL με τίποτα. Η απάντηση πάντα είναι FAILED (remote: not allow). Τα ίδια είχα και στην αρχή αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς κάναμε με το Βασίλη και το φτιάξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...