Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι δεν κάνεις σωστά. Δεν μπορεί μετά από soft reset να υπάρχουν οι επαφές, εκτός κι αν τις κατεβάζει (που είναι το λογικό) μόλις βάζεις τα στοιχεία του λογαριασμού google. Εφαρμογές υπάρχουν μετά το soft reset;

 

Για να είσαι απόλυτα βέβαιος, μπες σε fastboot και δώσε την εντολή:

fastboot erase system -w

 

Αυτό θα διαγράψει τα partitions και θα μπορέσεις να κάνεις "καθαρή" εγκατάσταση, όποιας ROM θέλεις. Θεωρώ ότι είναι αρκετά απίθανο να έχει πάθει κάτι μόνο το GPS σου.

 

 

Εφαρμογές δεν υπάρχουν μετά το soft reset μόνο επαφές.

vman με αυτή την εντολή fastboot erase system -w λες να διορθωθεί και αυτό to κόλλημα με το gps. Γιατί αλλιώς έτσι όπως είναι πως θα το πάω πάλι στην htc??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναρωτιομουν αν γινεται αφου εχει βαλει custom rom να επαναφερεις το κινητο σε stock...διαβαζα αυτο http://androidandme.com/2010/06/news/existing-mytouch-3g-users-getting-upgrade-to-android-2-2-soon/

και ελεγα μπας και κανει η HTC καμια κινηση με το magic...

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιομουν αν γινεται αφου εχει βαλει custom rom να επαναφερεις το κινητο σε stock...διαβαζα αυτο http://androidandme.com/2010/06/news/existing-mytouch-3g-users-getting-upgrade-to-android-2-2-soon/

και ελεγα μπας και κανει η HTC καμια κινηση με το magic...

 

Ναι μπορείς, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιομουν αν γινεται αφου εχει βαλει custom rom να επαναφερεις το κινητο σε stock...διαβαζα αυτο http://androidandme.com/2010/06/news/existing-mytouch-3g-users-getting-upgrade-to-android-2-2-soon/

και ελεγα μπας και κανει η HTC καμια κινηση με το magic...

 

Δε πιστεύω η HTC να μας δώσει ενημέρωση για froyo...κι αυτό γιατί θα πρέπει να κάτσει να modάρει το froyo με το Sense UI της ειδικά για το magic, μιας και κάτι τέτοιο θα υπάρχει μόνο για το EVO!

Πάντως όπως και να χει η είδηση είναι πολύ ευχάριστη γιατί με το που βγει άμεσα θα κυκλοφορήσει port για το Magic μας (αφού είναι ουσιαστικά η ίδια συσκευή) και πολύ σύντομα θα βγει και η έκδοση 6 του CyanogenMod :D

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές δεν υπάρχουν μετά το soft reset μόνο επαφές.

vman με αυτή την εντολή fastboot erase system -w λες να διορθωθεί και αυτό to κόλλημα με το gps. Γιατί αλλιώς έτσι όπως είναι πως θα το πάω πάλι στην htc??

 

Μπορεί να διορθωθεί το θέμα με το GPS. To έχουμε πει πολλές φορές ότι γίνεται να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική κατάσταση, για να το πας στο service, τρέχοντας το επίσημο RUU.

 

εμενα δν μου λειτουργει το wifi δεν καταλαβενω το γιατι? εχς 5.8 τεστ 3

 

Κάνε ξανά εγκατάσταση του port. Εκεί βρίσκεται ο driver για το wifi. Εάν δε δουλέψει αυτό, κάνε εγκατάσταση όλης της ROM, αφού πρώτα κάνεις wipe.

 

Αναρωτιομουν αν γινεται αφου εχει βαλει custom rom να επαναφερεις το κινητο σε stock...διαβαζα αυτο http://androidandme.com/2010/06/news/existing-mytouch-3g-users-getting-upgrade-to-android-2-2-soon/

και ελεγα μπας και κανει η HTC καμια κινηση με το magic...

 

To έχουμε πει πολλές φορές ότι γίνεται να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική κατάσταση, για να το πας στο service, τρέχοντας το επίσημο RUU. Όσο για το 2.2 στο Magic είναι ακόμα φήμες. Σκέψου ότι ακόμα περιμένουμε το 2.1.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

μπορώ να rootάρω magic με radio 6.35 ? (έχει πάνω το τελευταίο firmware ,8/12/2009 με το sense) ή περιμένουμε κάποιο image για το 6.35 radio?

Link to comment
Share on other sites

To έχουμε πει πολλές φορές ότι γίνεται να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική κατάσταση, για να το πας στο service, τρέχοντας το επίσημο RUU. Όσο για το 2.2 στο Magic είναι ακόμα φήμες. Σκέψου ότι ακόμα περιμένουμε το 2.1.

 

ή επαναφεροντας ενα nandroid backup απο τη στοκ ρομ που εχεις κανει! Τα λεω σωστα δασκαλε?:D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

μπορώ να rootάρω magic με radio 6.35 ? (έχει πάνω το τελευταίο firmware ,8/12/2009 με το sense) ή περιμένουμε κάποιο image για το 6.35 radio?

 

Ναι, μπορείς. Μετά μπορείς να βάλεις την επίσημη ελληνική ROM rooted ή οποιαδήποτε άλλη θέλεις.

 

ή επαναφεροντας ενα nandroid backup απο τη στοκ ρομ που εχεις κανει! Τα λεω σωστα δασκαλε?:D

 

Σωστά τα λες, αλλά θα πρέπει να σβήσει την custom recovery και ν' αλλάξει SPL. Έτσι, από τη στιγμή που το 1.76.0009 SPL έχει ξεκλειδώσει, είναι πιο εύκολο η επαναφορά να γίνει από το RUU.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θα ηθελα να μου δωσετε μια απαντηση σχετικα με το πως σβηνω καποιον φακελο που δημιουργησα,απο την αρχικη οθονη του κινητου μου.το μενου μου ειναι στα ελληνικα.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά αυτό που ρωτάς, κρατάς πατημένο το φάκελο που θέλεις να διαγράψεις και το σύρεις στην μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την 5.0.8. τεστ3 και διαπιστωσα οτι οταν κατεβαζω μια εφαρμογη απο το μαρκετ μεσω 3g/gprs, αν με καλεσει καποιος του βγαζει μηνυμα οτι το εχω κλειστο. Ας το δοκιμασει καποιος που εχει αυτη την εκδοση να δουμε αν ειναι γενικο.
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε Vodafone, έχει να κάνει με το δίκτυο και όχι με την Cyanogen. Αυτό ισχύει, όταν είσαι συνδεμένος με GPRS και όχι 3G. Το είχα ψάξει αρκετά, κι επειδή είναι θέμα δικτύου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Στα άλλα δίκτυα δεν ισχύει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε Vodafone, έχει να κάνει με το δίκτυο και όχι με την Cyanogen. Αυτό ισχύει, όταν είσαι συνδεμένος με GPRS και όχι 3G. Το είχα ψάξει αρκετά, κι επειδή είναι θέμα δικτύου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Στα άλλα δίκτυα δεν ισχύει αυτό.

 

Oντως σε βοντα ειμαι.:wacko: Ουτε που το φανταζομουν οτι μπορει να φταιει το δικτυο γι αυτο. Μονο οταν δουλευει στο φουλ το gprs παρατηρησα οτι συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε, όταν είσαι συνδεμένος με GPRS και κάποιος σε καλεί, να διακόπτεται η σύνδεση στο internet και να δίνεται προτεραιότητα στη φωνή. Μετά το πέρας της κλήσης το κατέβασμα δεδομένων θα έπρεπε να συνεχίζεται κανονικά. Το Magic, όπως και η πλειοψηφία των κινητών, μπορεί να το κάνει αυτό. Το δίκτυο της Vodafone είναι αυτό που δεν μπορεί:mad:.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε, όταν είσαι συνδεμένος με GPRS και κάποιος σε καλεί, να διακόπτεται η σύνδεση στο internet και να δίνεται προτεραιότητα στη φωνή. Μετά το πέρας της κλήσης το κατέβασμα δεδομένων θα έπρεπε να συνεχίζεται κανονικά. Το Magic, όπως και η πλειοψηφία των κινητών, μπορεί να το κάνει αυτό. Το δίκτυο της Vodafone είναι αυτό που δεν μπορεί:mad:.

 

Οποτε να υποθεσω οτι το ιδιο συμβαινει κι οταν εισαι με τη στοκ ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να διορθωθεί το θέμα με το GPS. To έχουμε πει πολλές φορές ότι γίνεται να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική κατάσταση, για να το πας στο service, τρέχοντας το επίσημο RUU.

 

 

Ευχαριστω vman

 

Τη είναι το Ruu ??

εκτος αυτο ναι ξερω οτι γίνεται , θα αλλαξω το spl και radio το κανονικο και μετα θα περασω το buckup που έχω απο την stock rom. Σωστά??

Αν περάσω αυτο που εδωσες εδω, θα μας πάρουν χαμπάρι απο την htc ???

http://rapidshare.com/files/267475617/update.Engineering-SPL-HBOOT-1.33.2009-signed.zip

 

αν και πρεπει να βάλω και την original πρόσοψη γιατι το έκανα άσπρο.

Με το παραπάνο spl & radio που θα κατεβασω και θα περασω μετα θα μπορέσω να ξαναβαλω

αυτο που έχω τωρα radio 6.35.07.29 και SPL 1.76.2007 (SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-OOF H) με τον απλο τρόπο που τα έιχα βάλει η θα θέλει goldcard???

Edited by kostas751
Link to comment
Share on other sites

Cyanogenmod 5.0.8 test 4 is ready:):)!!! Oι οδηγιες εγκαταστασης ειναι στο http://bit.ly/aawAe4

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούρια δοκιμαστική έκδοση της Cyanogen (v5.0.8 DS test4).

 

Ευχαριστω vman

 

Τη είναι το Ruu ??

εκτος αυτο ναι ξερω οτι γίνεται , θα αλλαξω το spl και radio το κανονικο και μετα θα περασω το buckup που έχω απο την stock rom. Σωστά??

Αν περάσω αυτο που εδωσες εδω, θα μας πάρουν χαμπάρι απο την htc ???

http://rapidshare.com/files/267475617/update.Engineering-SPL-HBOOT-1.33.2009-signed.zip

 

αν και πρεπει να βάλω και την original πρόσοψη γιατι το έκανα άσπρο.

Με το παραπάνο spl & radio που θα κατεβασω και θα περασω μετα θα μπορέσω να ξαναβαλω

αυτο που έχω τωρα radio 6.35.07.29 και SPL 1.76.2007 (SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-OOF H) με τον απλο τρόπο που τα έιχα βάλει η θα θέλει goldcard???

 

Το μοναδικό που χρειάζεται να κάνεις για να επανέλθει το κινητό στην εργοστασιακή κατάσταση, είναι να τρέξεις το RUU που θα κατεβάσεις από το site της HTC.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

ερρωτηση¨ ενω αντιγραφω καμματια mp3 απο το Pc στο κινητο,τα οποια βλεπω ολα με την εφαρμογη astro στον φακελο music,για αρκετο καιρο τα ιδια μπαιναν αυτοματος στην εφαρμογη music του κινητου(δεν ειχα κατεβασει αλλη απο το market με εξυπηρετουσε οπως ηταν),καποια στιγμη ομως κ μετα αυτο σταματησε (σαν να γεμισε) απο εναν αριθμο κομματιων κ μετα τα εξτρα φενονται με το astro μονο στον φακελο music χωρις να ενημερωνεται αυτοματα κ η εφαρμογη music στην οποια τα ακους ολα τα κομματια η οπως θες τεσπα...εχει αριθμο κομματιων που γεμιζει η κατι αλλο?

περιμενω βοηθεια ευχαριστω:wacko:

 

Υ.Γ Κατεβασα την εφαρμογη vanilla music αλλα κ αυτη τα ιδια βλεπει με την μαμα music,ολα τα εξτρα μονοστο astro φακελο Music:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που χρειάζεται να κάνεις για να επανέλθει το κινητό στην εργοστασιακή κατάσταση, είναι να τρέξεις το RUU που θα κατεβάσεις από το site της HTC.

 

συμφωνώ αλλά μετά θα έχω και perfect spl. Και μόνο στη σκέψη μου τη δίνει. Πρώτα Θα δοκιμασω το βραδακι να κανω καθαροί εγκαταστασει σε όλα με

fastboot erase system -w

και θα διαγράψω και το boot - fastboot erase boot- και θα το ξαναπεράσω (θα μου πεις τη σχέσει έχει - δεν ξέρω)

μήπως και επανέρθει το gps. Ευχηθήται μου καλή επιτυχία γιατί 3η φορά μέσα σε ένα χρόνο δεν μπορώ να ξαναπάω στην htc.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά μετά θα έχω και perfect spl. Και μόνο στη σκέψη μου τη δίνει. Πρώτα Θα δοκιμασω το βραδακι να κανω καθαροί εγκαταστασει σε όλα με

fastboot erase system -w

και θα διαγράψω και το boot - fastboot erase boot- και θα το ξαναπεράσω (θα μου πεις τη σχέσει έχει - δεν ξέρω)

μήπως και επανέρθει το gps. Ευχηθήται μου καλή επιτυχία γιατί 3η φορά μέσα σε ένα χρόνο δεν μπορώ να ξαναπάω στην htc.

 

Ναι, αλλά θα έχεις perfected SPL που ξεκλειδώνει. Εξάλλου, ακόμα κι αν βάλεις το παλιό SPL 1.33, όταν επιστρέψει από το service θα έχει εγκατεστημένη την τελευταία αναβάθμιση με το 1.76.0009 perfected SPL.

 

Όλα αυτά ισχύουν για Magic που δεν είναι από τη Vodafone. Στην περίπτωση της Vodafone υπάρχει άλλο RUU που εγκαθιστά το 1.33.0014 SPL (το οποίο είναι perfected και ξεκλειδώνει με goldcard).

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 5.0.8 τ3 κι εχω ενα θεμα με το gps. Ενω βλεπει δορυφορους δε μπορει να κλειδωσει (no fix). Αυτο συμβαινει και με το ndrive και με το gps status. Σπανια εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει...
Link to comment
Share on other sites

ερρωτηση¨ ενω αντιγραφω καμματια mp3 απο το Pc στο κινητο,τα οποια βλεπω ολα με την εφαρμογη astro στον φακελο music,για αρκετο καιρο τα ιδια μπαιναν αυτοματος στην εφαρμογη music του κινητου(δεν ειχα κατεβασει αλλη απο το market με εξυπηρετουσε οπως ηταν),καποια στιγμη ομως κ μετα αυτο σταματησε (σαν να γεμισε) απο εναν αριθμο κομματιων κ μετα τα εξτρα φενονται με το astro μονο στον φακελο music χωρις να ενημερωνεται αυτοματα κ η εφαρμογη music στην οποια τα ακους ολα τα κομματια η οπως θες τεσπα...εχει αριθμο κομματιων που γεμιζει η κατι αλλο?

περιμενω βοηθεια ευχαριστω:wacko:

 

Υ.Γ Κατεβασα την εφαρμογη vanilla music αλλα κ αυτη τα ιδια βλεπει με την μαμα music,ολα τα εξτρα μονοστο astro φακελο Music:blink:

 

ειχα και εω παρομοιο προβλημα... για να τα δει η μουσικη αναγκαστικα να τα βαλω στο φακελο dcim εκει που αποθηκευονται και οι φωτογραφιες δηλαδη απο την καμερα του κινητου. εφτιαξα ενα φακελακι Music και τα πεταξα μεσα και μου τα εμφανιζει κανονικα ολα!....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...