Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικα δεν ειχα ποτε καλυτερη καμερα σε WM τηλεφωνο! Τωρα για την ποιοτητα αν χτυπησεις στο Google σιγουρα θα βρεις δειγματα και θα μπορεις να κρινεις μονο σου, υπαρχουν απειρα review της συσκευης!

 

Για οσους δοκιμασουν την υπεροχη ROM του NRG (την οποια θα βρειτε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=527017 φυσικά αφου περασουν πρωτα το σπασμενο Hard SPL) για ελληνικο πληκτρολογιο ας μην χρησιμοποιήσουν την fix εκδοση του panosha η οποια μπορει να παιζει αψογα με την μαμμισια αγγλικη ROM αλλα δεν παιζει με την εκδοση του NRG οπως ειπα σε προηγουμενο post μου, αλλα να χρησιμοποιησουν την παλαιοτερη εκδοση του ελληνικου πληκτρολογιου την οποια θα βρειτε εδω: http://rapidshare.com/files/223957925/GR-EN_keyboards.cab Οσο για τα ελληνικα στην δεξια μπαρα των επαφων απλα θα βρειτε το cabaki εδω: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=14383

 

Μηπως μπορεις να γραψεις περιληπτικα τις βελτιωσεις που εχει αυτη η ROM σε σχεση με την εργοστασιακη? Αξιζει να την περασουμε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το κινητό είναι απλά τέλειο.Πολύ εύχρηστο και με καλή απόκριση.Έτη φωτός μπροστά απο το HTC p3470 που είχα πριν..

 

Ανεβάζει λίγο θερμοκρασία εμένα..να ανησυχώ;:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στον υπολογιστη εχω Ελληνικο Outlook, ενω στο κινητο, Αγγλικο. Αν περασω τις επαφες με Αγγλικους χαρακτηρες, θα τους αναγνωρισει?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να γραψεις περιληπτικα τις βελτιωσεις που εχει αυτη η ROM σε σχεση με την εργοστασιακη? Αξιζει να την περασουμε δηλαδη?

 

εγω δοκιμασα την R3 του NRG

εχει τα wm 6.5 τα οποια καταρχην αν θελεις μπορεις να τα δοκιμασεις να δεις και μονος σου αν αξιζουν (θα δεις και το αμφιλεγομενο titanium και θα κρινεις αν το προτιμας απο το touch flo της htc)

ειναι γρηγορη ρομ πιο γρηγορη απο τη μαμα νομιζω,σταθερη αρκετα,με λιγα σχετικα bug,ειναι ομως πολυ ενεργοβορα,οποτε προσωπικα γυρισα πισω στη μαμα ρομ.

δεν χανεις τιποτα να την δοκιμασεις ,καλου κακου ομως κρατα ενα καλο backup με ενα καλο προγραμα οως το spb η το sprite ωστα να μπορεις να το επαναφερεις ευκολα στην επιθυμιτη κατασταση

τωρα αν αξιζει η οχι ειναι σχετικο.

προσωπικα θα συνφωνησω με αυτο που ειπε ο θοδωρης ,οτι δηλαδη αυτο που χρειαζεται ειναι μια βελτιωμενη radio και τιποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζει λίγο θερμοκρασία εμένα..να ανησυχώ;:!:

 

καλοριζικο,οσο για την θερμοκρασια να μην ανησυχεις.

ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

7) σωστά έχει κάτι πολύ καλύτερο OPERA με flash player! (και με τι νέα τεχνολογία turbo)

Μιας και αναφέρθηκες στην υποστήριξη flash...

Εγώ γιατί δεν μπορώ να δω? Έχω περάσει το opera_flash που είχες ανεβάσει (φυσικά και τα tweaks για battery save) αλλα για παράδειγμα στο youtube βλέπω ένα μαύρο πλαίσιο με τα χειριστήρια από κάτω αλλά βίντεο γιόκ!!! :)

 

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω. εμένα και σε κάποιους άλλους εδώ μέσα, παίζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμασα την R3 του NRG

εχει τα wm 6.5 τα οποια καταρχην αν θελεις μπορεις να τα δοκιμασεις να δεις και μονος σου αν αξιζουν (θα δεις και το αμφιλεγομενο titanium και θα κρινεις αν το προτιμας απο το touch flo της htc)

ειναι γρηγορη ρομ πιο γρηγορη απο τη μαμα νομιζω,σταθερη αρκετα,με λιγα σχετικα bug,ειναι ομως πολυ ενεργοβορα,οποτε προσωπικα γυρισα πισω στη μαμα ρομ.

δεν χανεις τιποτα να την δοκιμασεις ,καλου κακου ομως κρατα ενα καλο backup με ενα καλο προγραμα οως το spb η το sprite ωστα να μπορεις να το επαναφερεις ευκολα στην επιθυμιτη κατασταση

τωρα αν αξιζει η οχι ειναι σχετικο.

προσωπικα θα συνφωνησω με αυτο που ειπε ο θοδωρης ,οτι δηλαδη αυτο που χρειαζεται ειναι μια βελτιωμενη radio και τιποτε αλλο

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Μαλλον θα περιμενω τη νεα radio γιατι δεν εχω αλλο παραπονο απο το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

η 6.5 έχει προβλήματα. δεν παίζουν σωστά κάποια πράγματα στο manilla, δεν δουλεύει η zoom bar, και κάτι άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Η ROM του energy και μαλιστα η νεότερη απο την R3 την οποια εβγαλε λειτουργει άψογα! Εχει επανω εγκατεστημένα τα ΠΑΝΤΑ! Μεχρι και προγραμμα για GPS να σου βγαζει το αζιμουθιο! Εχει ουσιαστικα ετοιμα στημενα οτι θα εβαζε καποιος απο εμας και το μονο που θελει ειναι να περαστει το ελληνικο πληκτρολογιο (εγραψα σε προηγουμενο ποστ ποια εκδοση) και το navigation προγραμμα της επιλογης σας ειστε ετοιμοι! Τα μονα που προσθεσα ειναι μερικα απιστευτα σε γραφικα παιχνιδια οπως το xtrakt και το spiderman για να τριβουν τα ματια τους οι iphonades που απλα προσθεσαν ενα nokia του 1990 στο ipod τους και που τους πηρε μηνες να αποκτησουν ελληνικο πληκτρολογιο. Βεβαια τωρα ποιος τους πιανει!!!! Βλεπεις στελνουν μεχρι και MMS χαχαχα! Επισης με το γνωστο tweak εχω κανει το tf3d ελληνικο! Οσο για τα εικονιδια και τα γραφικα της συγκεκριμενης ROM ειναι απιστευτααααα! Πιστευω οτι με μερικες ακομα εκδοσεις θα γινει τελεια η ROM!
Link to comment
Share on other sites

για να μην αναφέρω ότι το iphone κοροϊδεύει με αυτά που βγάζει. είχε το πρώτο iphone, Μετά έβγαλε το 3g το οποίο απο πολλές απόψεις ήταν το ίδιο με πολύ μικρές αλλαγές. και τώρα έβγαλε πάλι "νέο" τηλέφωνο, το ίδιο με 2 εκδόσεις πριν. έχει βάλει "νέο" software κάτι που απο ότι ξέρω και το 3g μπορούσε και φόραγε απο τους χρήστες του, και τώρα θέλει να το πουλήσει.

)

Δεν είναι η μόνη εταιρεία που πουλάει με αυτό τον τρόπο. Μικρο βελτιώσεις και τίποτα άλλο.

Ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσει unbranded συσκευή?

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

αναφέρουν ότι η ρομ του energy τρώει πάρα πολύ μπαταρία. θέλει ακόμα πολλά fixes η ρομ για να την βάλω. βέβαια μην ξεχνάμε ότι το παιδί φτιάχνει την ρομ στα τυφλά, μιας και δεν έχει d2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, σας παρακαλώ, βοηθήστε αν μπορείτε...

 

Προσπαθώ να συνδέσω το Diamond 2 με τον υπολογιστή και δεν τα καταφέρνω. Ενώ μου αναγνωρίζει την συσκευή ως ''Συσκευή Αποθήκευσης USB'', δεν μου την αναγνωρίζει κανονικά ως Touch Diamond 2 και μου λέει ''Άγνωστη Συσκευή / Unknown Device''...

 

Συνεπώς, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Απενεργοποίησα το Τοίχος Προστασίας, το Αντιικό κτλ κτλ...

το δικαίωμά σας να ομιλείτε, δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του diamond2.

Παλίος χρήστης pda, νέος στις touch συσκευές. (Προηγούμενη μου συσκευή το kaiser)

Γενικά δείχνει υπέροχο το d2 αλλά όπως το φανταζόμουνα, σε εμένα τουλάχιστον είναι αισθητή η έλειψη του dpad.

Θα ήθελα οι πιό έμπειροι να με βοηθήσουν σε μερικές απορίες και αν υπάρχουν λύσεις με ενημερώσουν.

 

1) Πως γίνεται να "τσιμπήσω" με τη γραφίδα περισσότερα από ένα αρχεία για να κάνω copy-paste?

2) Πως γίνεται να έχω επιλέξιμα εικονίδια στην αρχική σελίδα του tf3d (θέλω να έχω χαμηλά να τρέχει πχ το batery status και το pocket toolman)

Υποθέτω οτι δε γίνεται και πώς ή θα έχουμε την ευκολία του tf3d η την ευελιξία της παραμετροποιησης των κατα τα αλλα δύσχρηστων windows.

3) Ποια έκδοση του core player η του tcpmp δουλεύει στο d2?

O core player που δούλευε στο kaiser δεν τρέχει μετα την εγκατάσταση, ενώ ο tcpmp κρασαρει το κινητό σε σημείο να απαιτείται soft reset. Και η υποτιθέμενη έκδοση που διορθώνει το κρασάρισμα από τους xda , στο diamond2 δε λειτουργει. Αναφέρω και εκεί ερώτηση μιας και έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=3996266#post3996266

Απορώ εδώ ποιά έκδοση έχουν οι κάτοχοι των diamonds2 εδώ.

Πρώτο μου PC: commodore 64 (την amiga την εχω ακόμα :D)

Πρώτο μου PDA-PHONE: qtek S100

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξαν topic για radio versions στους xda. Υπαρχει και νεα με κωδικο 3.44.25.27 Λετε να βελτιωνει τιποτα? Μονο απο το σημα του WiFi εχω παραπονο! :worry:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=528040

Link to comment
Share on other sites

την 3.44.25.27 την φοραω απο χτες και μεχρι στιγμης το wifi δουλευει καλυτερα.

το λεω γιατι στο κρεβατι που κοιταζω μερικα site πριν κοιμηθω με το προηγουμενο radio το σημα εφτανε οριακα και ειχα μερικες αποσυνδεσεις.με το νεο δεν ειχα καμμια αποσυνδεση χτες βραδυ.

βελτιωση μου φανηκε οτι ειδα και στο lag του gps,αλλα δεν παιρνω και ορκο...

χρειαζεται περισοτερος χρονος για να πω με σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

την 3.44.25.27 την φοραω απο χτες και μεχρι στιγμης το wifi δουλευει καλυτερα.

το λεω γιατι στο κρεβατι που κοιταζω μερικα site πριν κοιμηθω με το προηγουμενο radio το σημα εφτανε οριακα και ειχα μερικες αποσυνδεσεις.με το νεο δεν ειχα καμμια αποσυνδεση χτες βραδυ.

βελτιωση μου φανηκε οτι ειδα και στο lag του gps,αλλα δεν παιρνω και ορκο...

χρειαζεται περισοτερος χρονος για να πω με σιγουρια

 

Αυτο ακριβως θελω κι εγω, λιγο καλυτερο σημα στο WiFi. Εβαλες HardSPL για να την περασεις ε?

Μπορεις μηπως να περιγραψεις λιγο τη διαδικασια γιατι δεν το εχω ξανακανει.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω βαλει spl .

δφιαβασε εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520312

τα λεει αναλυτικα

και μετα πας στη σελιδα με τα radios

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=528040

και ευκολα βαζεις το νεο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....μολις πηρα στα χερια μου το νεο Διαμαντι...

Μια ερωτηση...καλυτερα ειναι να το βαλω κατευθειαν για φορτιση ή να του φαω πρωτα την λιγη μπαταρια που εχει...?

Link to comment
Share on other sites

Φάε πρώτα την μπαταρία....

 

το hardspl εγώ προσπαθώ να το βάλω, αλλά μου λέει ότι ο Server είναι down. (βλακείες του OLI)

 

είδα την ρομ του energy με τα 6.5 και μπορώ να πω ότι είναι το λιγότερο απογοητευτική. σίγουρα δεν την λές γρήγορη. και το μενού του 6.5 είναι ωχ παναγία μου. φαίνεται η Microsoft δεν έβαλε μυαλό μετά το χέσιμο που τους έριξαν όλοι για τις UI ιδέες τους.

Link to comment
Share on other sites

Φάε πρώτα την μπαταρία....

 

το hardspl εγώ προσπαθώ να το βάλω, αλλά μου λέει ότι ο Server είναι down. (βλακείες του OLI)

 

είδα την ρομ του energy με τα 6.5 και μπορώ να πω ότι είναι το λιγότερο απογοητευτική. σίγουρα δεν την λές γρήγορη. και το μενού του 6.5 είναι ωχ παναγία μου. φαίνεται η Microsoft δεν έβαλε μυαλό μετά το χέσιμο που τους έριξαν όλοι για τις UI ιδέες τους.

 

Εγω δε βαζω αλλη ROM, το μονο που θελω ειναι να δοκιμασω τη νεα radio μηπως και διορθωνει κατι στο σημα του WiFi.

Εννοεις οτι δε μπορεις να κατεβασεις το αρχειο απο'κει που το εχει βαλει? Εγω το κατεβασα προ λιγου χωρις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

και το μενού του 6.5 είναι ωχ παναγία μου. φαίνεται η Microsoft δεν έβαλε μυαλό μετά το χέσιμο που τους έριξαν όλοι για τις UI ιδέες τους.

 

Είσαι υπερβολικός... δεν είναι και σαν τις αρχικές κυψέλες που είδαμε:lol::lol::lol:

 

Τώρα που το σκέφτομαι από κει επηρρεάστηκε η HTC και έχει στα νέα μοντέλα αυτό το Start menu;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

δεν βολεύουν οι κυψέλες. ναι μεν δείχνει ένα νέο στυλ αλλά δεν είναι εύκολο στο μάτι. πρέπει να κοιτάξεις παντού πανω σε ένα σωρό εικονίδια για να βρείς αυτό που θες.

 

θα μείνω με την 6.1 :) μόλις έβαλα το hard spl και ανεβάζω radio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...