Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω ειχα κατεβασει την rom που κυκλοφορησε ανεπισημα , και σημερα κατεβασα αυτην απο εδω και βλεπω οτι εχουν ακριβως το ιδιο ονομα αλλα ειναι διαφορετικο μεγεθος. τι παιζει ξερει κανεις? συγκεκριμενα η μια ειναι 167.341.106 bytes και η αλλη 167.359.580 byte . πιο μεγαλη ειναι η πρωτη που ειχε βγει ανεπισημα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον θα είναι διαφορετικό το RUU.exe που χρησιμοποιείται για να flashάρεις την ROM. Το .nbh αρχείο που παράγεται όταν τρέξεις το εκάστοτε .exe, το ίδιο μέγεθος δεν έχει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μικρή αναζήτηση, αλλά δε βρήκα απάντηση σε αυτό που έψαχνα. Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω το κινητό από τη Vodafone, λόγω επιδότησης, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού που το αγόρασε από τη Vodafone και δεν είναι branded. Και τι έχετε κάνει (αν συνέβηκε σε κανένα σας - αν και το απεύχομαι) σε περίπτωση που αλλάξατε rom και είχατε κάποιο πρόβλημα με το κινητό, μπορέσατε να επαναφέρετε την αρχική για να ισχύσει η εγγύηση; Γενικά πείτε μου τι ισχύει με τα κινητά της Vodafone.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Να ρωτησω και εγω κατι. Για αρχη δοκιμασα να περασω την επισημη 6.5 απο το σαιτ της htc.com.gr

Το πρωτο προβλημα ειναι πως στο 19% το update παγωνε. Ψαχνοντας στο ιντερνερ βρηκα πως ειχαν και αλλοι το προβλημα και πως επρεπε να αλλαξουν το hspl. Αυτο το εκανα με το Unsigned_HardSPL_for_Blackstone_OliNex.zip που βρηκα εδω.

Τα 6.5 μπηκαν και ολα μια χαρα.

 

α) θα πρεπει να επαναφερω το HSPL στη συσκευη μου για να εχω εγγυηση; Εαν δεν ξερω τι HSPL ειχε πρωτα ομως;

β) στα 6.5 περα απο τα bugs, τα τραγικα μεταφραστικα λαθη κτλ το σοβαροτερο μεχρι στιγμης ειναι πως ο μικροφωνισμός που εχω παρατηρησει στις κλησεις :mad: Εχεις κανεις παρομοιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πια ειναι η διαφορα αυτης που ειναι στο ελληνικο site της htc με το ευρωπαϊκο..RUU_Topaz_S_HTC_ELL_2.16.482.2_Radio_Sign_Topaz_61.44tc.25.32_4.49.25.17_Ship(αυτο λεει το ελληνικο site) και _HTC Touch Diamond2_QMR_RUU_Topaz_HTC_ELL_1.40.482.4_Radio_Signed_Topaz_61.20t.25.10_3.43.25.19_Ship(το ευρωπαϊκο)

 

πιο απο τα 2 να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

α) θα πρεπει να επαναφερω το HSPL στη συσκευη μου για να εχω εγγυηση; Εαν δεν ξερω τι HSPL ειχε πρωτα ομως;

 

Το hasdSPL το επαναφέρεις αφού πρώτα έχεις περάσει μια official ROM που προορίζετε για το κινητό σου (ελληνική σε ελληνικό, αγγλική σε αγγλικό κλπ κλπ)

Είναι το τελευταίο βήμα που κάνεις πριν χρησιμοποιήσεις την εγγύηση σου για "x" λόγο

Το νομίζω είναι ένα, ή τουλαχιστον δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα το voice recorder το εβαλα στα προγραματα μου και οταν το παταω δεν κανει τιποτα.δηλαδη δεν δειχνει να κανει εγγραφη.μετα εκανα μια κληση στο αλλο το κινητο μου ξανα πατησα το voice recorder και παλι τιποτα.τι κανω λαθος?

 

καμια ιδεα?

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,'Η ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ?
Link to comment
Share on other sites

επισης δεν μου τρεχει το "no data" με το που παταω το πραγραμμα να τρεξει μου γραφει το εξης:Παρουσιαστηκε ενα αναμενομενο σφαλμα στην εφαρμογη NoData.exe.Επιλεξτε "Τερματισμος" και στη συνεχεια επανεκκινηστε αυτο το προγραμμα ή επιλεξτε Λεπτομεριες για περισσοτερες πληροφοριες.

Εχω official Rom.

Τι γινετε?Ουτε το Voice Recorder ουτε το NoData δουλευει.Μηπως επειδη εχω official Rom?

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,'Η ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ?
Link to comment
Share on other sites

Με τα windows mobile πως τα πας?

ξερεις πως εγκαθιστουμε προγραμματα?

τα exe πχ τα τρεχουμε απο το pc ενω τα cab απο το κινητο με πατωντας πανω τους με ενα file explorer.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα παω γενικα με τα Windows.Και Roms αλλαζω και Radios και διαφορα αλλα κολπακια που με την βοηθεια των παιδιων εδω κανω.Το θεμα ειναι οτι μονο τα συγκεκριμενα προγραμματα δεν παιζουν στο Topaz μου.Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι?Εβαλα και το Hardspl 1.83.Το μονο που αφησα ειναι την official Rom.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,'Η ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επισης δεν μου τρεχει το "no data" με το που παταω το πραγραμμα να τρεξει μου γραφει το εξης:Παρουσιαστηκε ενα αναμενομενο σφαλμα στην εφαρμογη NoData.exe.Επιλεξτε "Τερματισμος" και στη συνεχεια επανεκκινηστε αυτο το προγραμμα ή επιλεξτε Λεπτομεριες για περισσοτερες πληροφοριες.

Εχω official Rom.

Τι γινετε?Ουτε το Voice Recorder ουτε το NoData δουλευει.Μηπως επειδη εχω official Rom?

 

Το NoData σου βγάζει error επειδή δεν έχεις σετάρει τα GPRS & MMS του παρόχου σου και δεν βρίσκει τίποτα. Εάν το κάνεις αυτό, θα σου δουλέψει κανονικά

 

παιδια πια ειναι η διαφορα αυτης που ειναι στο ελληνικο site της htc με το ευρωπαϊκο..RUU_Topaz_S_HTC_ELL_2.16.482.2_Radio_Sign_Topaz_61.44tc.25.32_4.49.25.17_Ship(αυτο λεει το ελληνικο site) και _HTC Touch Diamond2_QMR_RUU_Topaz_HTC_ELL_1.40.482.4_Radio_Signed_Topaz_61.20t.25.10_3.43.25.19_Ship(το ευρωπαϊκο)

 

πιο απο τα 2 να βαλω?

Η πρώτη είναι με wm6.5 και η δεύτερη με wm6.1.

 

Καλησπερα παιδες.

Να ρωτησω και εγω κατι. Για αρχη δοκιμασα να περασω την επισημη 6.5 απο το σαιτ της htc.com.gr

Το πρωτο προβλημα ειναι πως στο 19% το update παγωνε. Ψαχνοντας στο ιντερνερ βρηκα πως ειχαν και αλλοι το προβλημα και πως επρεπε να αλλαξουν το hspl. Αυτο το εκανα με το Unsigned_HardSPL_for_Blackstone_OliNex.zip που βρηκα εδω.

Τα 6.5 μπηκαν και ολα μια χαρα.

 

α) θα πρεπει να επαναφερω το HSPL στη συσκευη μου για να εχω εγγυηση; Εαν δεν ξερω τι HSPL ειχε πρωτα ομως;

β) στα 6.5 περα απο τα bugs, τα τραγικα μεταφραστικα λαθη κτλ το σοβαροτερο μεχρι στιγμης ειναι πως ο μικροφωνισμός που εχω παρατηρησει στις κλησεις :mad: Εχεις κανεις παρομοιο προβλημα;

 

Κακώς έκανες hard-spl για να περάσεις official rom. Σίγουρα έβαλες τη σωστή που σου βγάζει το site της htc βάση του s/n της συσκευής σου. Μέχρι να επαναφέρεις το stock-spl είσαι εκτός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Εχω περασει την τλευταια ρομ του dutty την Holy Grail R0 και μπορω να πω πως με εχει βολεψει αφανταστα και ειναι μια παρα πολυ καλη ρομ.

Επισης δουλευει και το key remapper (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=555821) και σε ολα τα κουμπια εβαλα σε καθε κουμπι απο 3 εφαρμογες (γαμ.... τα προγραμματα).

Δεν μου παιζει ομως το MTPInstall (ειναι το προγραμμα που σε εμφανιζει σε ενα tab του μανιλα την todayscreen των κλασικων windows και μπορεις να εμφανισεις π.χ. resco today plugin,eortologio κτλ)

Μπορειτε να προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα που να κανει αυτη την δουλεια και να λειτουργει με win6.5 και htcsence 2.5 ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Εχω περασει την τλευταια ρομ του dutty την Holy Grail R0 και μπορω να πω πως με εχει βολεψει αφανταστα και ειναι μια παρα πολυ καλη ρομ.

Επισης δουλευει και το key remapper (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=555821) και σε ολα τα κουμπια εβαλα σε καθε κουμπι απο 3 εφαρμογες (γαμ.... τα προγραμματα).

Δεν μου παιζει ομως το MTPInstall (ειναι το προγραμμα που σε εμφανιζει σε ενα tab του μανιλα την todayscreen των κλασικων windows και μπορεις να εμφανισεις π.χ. resco today plugin,eortologio κτλ)

Μπορειτε να προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα που να κανει αυτη την δουλεια και να λειτουργει με win6.5 και htcsence 2.5 ?

Ευχαριστω.

 

δεν νομίζω ότι υπάρχει το ΜTP για 6.5....

 

όσο για την ρομ του dutty την έχω βάλει σε ένα απο τα D2 που έχω, την θεωρώ καλύτερη απο την R7 που έχω στο δικό μου, αλλά περιμένω την R1 που θα έχει διορθώσεις. τώρα όμως είδα και ένα outsider, του larva. όλοι λένε ότι παρόλο που ακόμα δεν έχει βγάλει την τελική του έκδοση, είναι η πιο γρήγορη ρομ (έχει δοκιμαστεί) απο όλες και τραβάει και την λιγότερη μπαταρία.

 

αυτός ο συνδυασμός είναι πάντα ο καλύτερος. την κατευάζω τώρα και θα σας ενημερώσω. ελπίζω όντως να είναι η ρομ που ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα που να κανει αυτη την δουλεια και να λειτουργει με win6.5 και htcsence 2.5 ?

Ευχαριστω.

 

μα τι αλλο απο το κλασικο second today.

δουλευει υποδειγματικα στην R6 του Dutty.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πουλήσω το xperia για να πάρω τη diamond2 αξίζει λετε? Από μπαταρία πόσο αντέχει? Χρειάζεται κάθε μέρα φόρτιση???
Link to comment
Share on other sites

άκυρο με την .0.9.7 του larva. μείνετε μακρυά. σε κάποια σημεία όπως το manilla είναι γρήγορη, αλλά για να φορτώσει το manilla θέλει να φτιάξετε καφέ, και τραβάει μπαταρία σαν τρελό.

 

τώρα έβαλα για πλάκα την 6.5.1 του shadow (στα γραφικά είναι εξαιρετικός), αλλά με βλέπω με την holly του dutty.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποια θετικα κ αρνητικα του Diamond γιατί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω και μου είναι δύσκολο από θέμα χρόνου να διαβάσω 179 σελίδες... Και κυρίως αξίζει τα λεφτά του;;; Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ΗΤC δεν ξέρω και πολλά πράγματα πάνω σε αυτού του είδους τις συσκευές και τι πρέπει να προσέξω. Σας ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποια θετικα κ αρνητικα του Diamond γιατί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω και μου είναι δύσκολο από θέμα χρόνου να διαβάσω 179 σελίδες... Και κυρίως αξίζει τα λεφτά του;;; Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ΗΤC δεν ξέρω και πολλά πράγματα πάνω σε αυτού του είδους τις συσκευές και τι πρέπει να προσέξω. Σας ευχαριστώ!!

 

προσωπικά, δεν πιστεύω ότι αυτό το τηλέφωνο έχει μειονεκτήματα. το μόνο που θα μπορούσα να αναφέρω ίσως είναι η μπαταρία του, η οποία διορθώνεται :)

 

τα λεφτά του για μένα τα αξίζει και με το παραπάνω. δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο τηλέφωνο για μένα αυτή τη στιγμή.

 

απο μένα +1

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποια θετικα κ αρνητικα του Diamond γιατί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω και μου είναι δύσκολο από θέμα χρόνου να διαβάσω 179 σελίδες... Και κυρίως αξίζει τα λεφτά του;;; Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ΗΤC δεν ξέρω και πολλά πράγματα πάνω σε αυτού του είδους τις συσκευές και τι πρέπει να προσέξω. Σας ευχαριστώ!!

 

Εγώ που τις διάβασα τις 179 σελίδες το παράγγειλα και το περιμένω. Ακόμα !!!

Xiaomi Mi2S
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά, δεν πιστεύω ότι αυτό το τηλέφωνο έχει μειονεκτήματα. το μόνο που θα μπορούσα να αναφέρω ίσως είναι η μπαταρία του, η οποία διορθώνεται :)

 

τα λεφτά του για μένα τα αξίζει και με το παραπάνω. δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο τηλέφωνο για μένα αυτή τη στιγμή.

 

απο μένα +1

 

Καλύτερο και από το Omnia II;

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο και από το Omnia II;

 

το Omnia 2 προσφέρει 2-3 πράγματα παραπάνω, αλλά είναι σε άλλη κατηγορία στο θέμα μέγεθος.

 

το Omnia 2 θα μπορούσες να το συγκρίνεις με το HD2, απλώς το HD2 είναι αρκετά καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλύτερο και από το Omnia II;

 

Δεν υπάρχει το "Καλύτερο" τηλέφωνο. Αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό και εξαρτάται από τις απαιτήσεις και τα γούστα του καθενός. Όλες οι συσκευές κάπου κερδίζουν και κάπου χάνουν ανάλογα με το τι ζητάει ο καθένας. Το θέμα είναι... τι ζητάς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...