Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι εκτός της μικρής και απλά αισθητικής επέμβασης (εν τέλει), τα WM6.5 αλλά και το καινούργιο manila δεν έχουν να δώσουν κάτι ουσιαστικό πραγματικά στις συσκευές μας, εκτός από ένα βαρύτερο λειτουργικό που καταλαμβάνει περισσότερη ROM αλλά και RAM, εις βάρος της ταχύτητας και της απόκρισης.

 

εγώ απο την εποχή των 6.0 το έλεγα (που το 6.0 ήταν μια χαρά!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Το θυμάμαι αλλά τα 6.1 ήταν ένα σχετικό light update σε σχέση με τα 6.5 και δεν επηρέαζαν τόσο την απόδοση της συσκευής, όπως βλέπουμε τώρα.

 

Να συμπληρώσω επίσης ότι δυστυχώς από ότι βλέπω η HTC βαραίνει τις συσκευές με επιφανειακούς εντυπωσιασμούς (βλέπε HTC Sence 2.5) και όχι με update επί της ουσίας. Έχουμε φτάσει να περιμένουμε συσκευές με 1GHz επεξεργαστή για να μπορεί να "σηκώσει" το TouchFlo και όχι για να μπορεί να υποστηρίζει 720p HD video για παράδειγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ότι δυστυχώς από ότι βλέπω η HTC βαραίνει τις συσκευές με επιφανειακούς εντυπωσιασμούς (βλέπε HTC Sence 2.5) και όχι με update επί της ουσίας. Έχουμε φτάσει να περιμένουμε συσκευές με 1GHz επεξεργαστή για να μπορεί να "σηκώσει" το TouchFlo και όχι για να μπορεί να υποστηρίζει 720p HD video για παράδειγμα.

 

Δυστυχώς αυτό επιτάσσει η αγορά!!!

Μεγάλος αριθμός υποψήφιων αγοραστών κοιτάει να πάρει κάτι με φρου φρου, πολύχρωμα εικονίδια (βλεπε iphone στυλ) και μεταξωτές κορδέλες!!!

Αυτοί είναι που δεν ξέρουν τι πάει να πει λειτουργικό ή πιο απλά forum!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτοί είναι που δεν ξέρουν τι πάει να πει λειτουργικό ή πιο απλά forum!!!

 

Δεν θα ήμουν τόσο αυστηρός μιας και δεν μπορώ, ούτε θέλω, να κατηγορήσω την αγοραστική τάση της πλειοψηφίας. Απλά οι συσκευές ακόμα και στον κόσμο των PDA οδεύουν πιο πολύ στο τα PDA να γίνουν τηλέφωνα παρά τα τηλέφωνα να γίνουν και PDA.

 

ΥΓ. Καλό είναι όμως να μην ξεφεύγουμε με off-topic αμπελοφιλοσοφίες! :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ειπα και γω να περασω την R8 απο την R6 που ειχα στησει τελεια,και συναντησα ενα σημαντικο (για μενα) bug.

η jawa εφαρμογη μπλοκαρει οταν εγκατεστησα τον νεο (εκπληκτικο)οπερα μινι 5 και κολλαει οποτε επεστρεψα στο τελειο λειτουργικα backup της R6.

καλημερα, και εγω εγκατεστησα κανονικα τον οπερα μινι 5 αλλα οταν παω να μπω μου λεει οτι δεν υπαρχει ιντερνετ, μηπως ξερεις τι φταιει;

Link to comment
Share on other sites

ειπα και γω να περασω την R8 απο την R6 που ειχα στησει τελεια,και συναντησα ενα σημαντικο (για μενα) bug.

η jawa εφαρμογη μπλοκαρει οταν εγκατεστησα τον νεο (εκπληκτικο)οπερα μινι 5 και κολλαει οποτε επεστρεψα στο τελειο λειτουργικα backup της R6.

Νομίζω πρέπει απλά να εγκαταστήσεις το Esmertec Jbed και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα θα λειτουργήσει.

 

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι εκτός της μικρής και απλά αισθητικής επέμβασης (εν τέλει), τα WM6.5 αλλά και το καινούργιο manila δεν έχουν να δώσουν κάτι ουσιαστικό πραγματικά στις συσκευές μας, εκτός από ένα βαρύτερο λειτουργικό που καταλαμβάνει περισσότερη ROM αλλά και RAM, εις βάρος της ταχύτητας και της απόκρισης.

Η μαμά ρομ με την οποία ήρθε το D2 ήταν αισθητά πιο γρήγορη απο τις νέες 6.5 με το νέο μανιλα 2.5. Αλλά εγώ θέλω φρου-φρου και αρώματα στη συσκευή μου:lol: Σε τελική ανάλυση δεν έχω εντοπίσει κάποιο bug που να με ενοχλεί στις νέες ρομ οπότε θυσίασα λίγη ταχύτητα για την καλύτερη εμφάνιση του νέου μανιλα.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Με άλλον browser μπαίνεις κανονικά στο Internet;
ναι μπαινω κανονικα και με τον IE και με τον opera mobile. Να πω εδω οτι δοκιμασα και παλαιοτερες εκδοσεις του οπερα μινι και μου γραφουν ακριβως το ιδιο: δεν υπαρχει ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν το θυμάμαι αλλά μπήκες στις ρυθμίσεις του μήπως υπάρχει επιλογή για αυτό η οποία ενδεχομένως να είναι στο off;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα αξιζει να κανω upgrade στα 6.5 ή να μείνω με τα 6.1? Μπερδεύτηκα τελειως με αυτα που γραφετε
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έλεγα να τα βάλω..είχα κάνει και το backup...αλλά αν είναι να τρώει περισσότερη μπαταρία και να είναι πιο αργό το κινητό θα μείνω στα ίδια μου φαίνεται...αν και τα φρου φρου του 2.5 είναι ωραία :D
Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup με το spb backup. Αν βαλω τα 6.5 και κανω restore θα επανελθουν τα προγραμματα μου η πρεπει να τα κανω ενα ενα ξανα install?
Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup με το spb backup. Αν βαλω τα 6.5 και κανω restore θα επανελθουν τα προγραμματα μου η πρεπει να τα κανω ενα ενα ξανα install?

 

μόνο τις επαφές είναι ασφαλές να μεταφέρεις.

τα προγράμματα ξανα απο την αρχή!!!

Το full backup εχει νοημα αν θες να δοκιμασεις 2-3 roms και μετα να ξαναβάλεις την παλια (σε αυτη που έκανες αρχικά το backup)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει απλά να εγκαταστήσεις το Esmertec Jbed και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα θα λειτουργήσει.

 

μα ηταν προεγκατεστημενο .

υπηρχε στο start menu/tools μεσα.

ισως η εκδοση που ηταν προεγκατεστημενη να ειχε καποιο προβλημα με τον μινι οπερα5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι αλλά μπήκες στις ρυθμίσεις του μήπως υπάρχει επιλογή για αυτό η οποία ενδεχομένως να είναι στο off;
μπηκα αλλα τιποτα, συνεχεια installing δειχνει την μπαρα που ανεβαινει και μετα μου λεει οτι δευπαρχει ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

προς webvirus.

 

Φιλε στο ποστ με τα σετινκς για καλυτερη μπαταρια, στο τελος προτεινεισ ενα τοπ μπαρ το οποιο στα 6.1 δουλευε αψογα. Το εβαλα στα 6.5 αλλα σε κατασταση αναμονης δεν εμφανιζεται ποσο δυνατο ειναι το σημα. Δεν εμφανιζει μπαριστσες δηλαδη. Οταν με παιρνουν τηλεφςνο, μονο εκεινη τη στιγμη εμφφανιζονται. Ειναι λογω μη συμβατοτητασ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε δοκιμάσει 6.5 και μπαταρία πως βλέπετε; Χειρότερα τα πράγματα ή θα ηρεμήσουμε καθόλου; Τι να πω, με έχει προβληματίσει πολύ αυτή η ιστορία. Μιλάω αρκετά την ημέρα βέβαια (περισσότερο από μία ώρα), κάτι ίντερνετ, κάτι μηνύματα, ημέρα με δυσκολία βγάζουμε πλέον. Κι έχω κάνει ό,τι έχει πει ο webvirus από εδώ.
Υγεία να έχουμε και προχωράμε...
Link to comment
Share on other sites

προς webvirus.

 

Φιλε στο ποστ με τα σετινκς για καλυτερη μπαταρια, στο τελος προτεινεισ ενα τοπ μπαρ το οποιο στα 6.1 δουλευε αψογα. Το εβαλα στα 6.5 αλλα σε κατασταση αναμονης δεν εμφανιζεται ποσο δυνατο ειναι το σημα. Δεν εμφανιζει μπαριστσες δηλαδη. Οταν με παιρνουν τηλεφςνο, μονο εκεινη τη στιγμη εμφφανιζονται. Ειναι λογω μη συμβατοτητασ?

φυσικα και ειναι θεμα ασυμβατοτητας, λοιπον μερικες σελιδες πιο πισω προτεινει ο φιλος ο athanasso77 ενα top bar για wm 6.5, βαλε αυτο και τελειωσες.
Link to comment
Share on other sites

προς webvirus.

 

Φιλε στο ποστ με τα σετινκς για καλυτερη μπαταρια, στο τελος προτεινεισ ενα τοπ μπαρ το οποιο στα 6.1 δουλευε αψογα. Το εβαλα στα 6.5 αλλα σε κατασταση αναμονης δεν εμφανιζεται ποσο δυνατο ειναι το σημα. Δεν εμφανιζει μπαριστσες δηλαδη. Οταν με παιρνουν τηλεφςνο, μονο εκεινη τη στιγμη εμφφανιζονται. Ειναι λογω μη συμβατοτητασ?

 

Έχω αυτή την taskbar :http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=520547

και λειτουργεί απροβλημάτιστα στην R8 του Dutty.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε δοκιμάσει 6.5 και μπαταρία πως βλέπετε; Χειρότερα τα πράγματα ή θα ηρεμήσουμε καθόλου; Τι να πω, με έχει προβληματίσει πολύ αυτή η ιστορία. Μιλάω αρκετά την ημέρα βέβαια (περισσότερο από μία ώρα), κάτι ίντερνετ, κάτι μηνύματα, ημέρα με δυσκολία βγάζουμε πλέον. Κι έχω κάνει ό,τι έχει πει ο webvirus από εδώ.

 

Φίλε εγώ φόρτισα πλήρως το τηλ. την Τρίτη. Αφού το φόρτισα του πέρασα τη

νέα ROM και το φορτίζω πάλι σήμερα (Σάββατο το απόγευμα), με την μπαταρία να έχει ακόμα 30%. Μου έβγαλε 4 μέρες άνετα. Τα βράδια δεν το έκλεινα, άνοιξα wifi & GPS για πολύ λίγο αλλά το τηλ. το χρησιμοποίησα πολλές ώρες λόγω του ότι έψαχνα το νέο λειτουργικό. Δεν έχω εγκαταστήσει κανένα tweak ή πρόγραμμα που να έχει να κάνει με την αυτονομία. Το μόνο που έχω κάνει είναι να απενεργοποιήσω το 3G.

Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αυτονομία που προσφέρει η νέα ROM.

Ας καταθέσουν και άλλοι χρήστες την εμπειρία τους.

Link to comment
Share on other sites

πως ρυθμιζω να μου ερχονται οι αναφορες στα μυνηματα??? μιλαω παντα για την 6.5..........

 

εχω φαει τον τοπο και δεν μπορω να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και εγώ την R8.

 

Έχει κανείς πρόβλημα με το Registry Extension του Resco Explorer;

Άνοιξα το Resco Explorer, κατέβασα το add-in για το Registry Editor, το εγκατέστησα αλλά τίποτα.

Δεν το βλέπω πουθενά. Έχει μόνο αυτά τα τέσσερα πάλι:

My Devices - Virtual Folders - My Network - Recycle Bin

 

 

.Edit

Ξεκίνησα τα βήματα που προτείνει ο WebVirus αλλά έχω πρόβλημα με αυτό:

"[HKLM\Software\HTC\PushInternetEngine]" <-- Δεν υπάρχει αυτό στην registry!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

προς webvirus.

 

Φιλε στο ποστ με τα σετινκς για καλυτερη μπαταρια, στο τελος προτεινεισ ενα τοπ μπαρ το οποιο στα 6.1 δουλευε αψογα. Το εβαλα στα 6.5 αλλα σε κατασταση αναμονης δεν εμφανιζεται ποσο δυνατο ειναι το σημα. Δεν εμφανιζει μπαριστσες δηλαδη. Οταν με παιρνουν τηλεφςνο, μονο εκεινη τη στιγμη εμφφανιζονται. Ειναι λογω μη συμβατοτητασ?

 

βάλε αυτό που προτείνει ο Driver_3 πιο κάτω και θα είσαι οκ.

 

Παιδιά όσοι έχετε δοκιμάσει 6.5 και μπαταρία πως βλέπετε; Χειρότερα τα πράγματα ή θα ηρεμήσουμε καθόλου; Τι να πω, με έχει προβληματίσει πολύ αυτή η ιστορία. Μιλάω αρκετά την ημέρα βέβαια (περισσότερο από μία ώρα), κάτι ίντερνετ, κάτι μηνύματα, ημέρα με δυσκολία βγάζουμε πλέον. Κι έχω κάνει ό,τι έχει πει ο webvirus από εδώ.

 

οι 6.5 τραβάνε περισσότερη μπαταρία απο τα 6.1 μέχρι στιγμής. οπότε.....

 

Φίλε εγώ φόρτισα πλήρως το τηλ. την Τρίτη. Αφού το φόρτισα του πέρασα τη

νέα ROM και το φορτίζω πάλι σήμερα (Σάββατο το απόγευμα), με την μπαταρία να έχει ακόμα 30%. Μου έβγαλε 4 μέρες άνετα. Τα βράδια δεν το έκλεινα, άνοιξα wifi & GPS για πολύ λίγο αλλά το τηλ. το χρησιμοποίησα πολλές ώρες λόγω του ότι έψαχνα το νέο λειτουργικό. Δεν έχω εγκαταστήσει κανένα tweak ή πρόγραμμα που να έχει να κάνει με την αυτονομία. Το μόνο που έχω κάνει είναι να απενεργοποιήσω το 3G.

Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την αυτονομία που προσφέρει η νέα ROM.

Ας καταθέσουν και άλλοι χρήστες την εμπειρία τους.

 

απλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να κάνεις αυτά που λες, και να σου κρατήσει 4 μέρες, ειδικά χωρίς να κάνεις αυτά που λέω.

 

εγώ με 1700αρα μπαταρία στο D2 μου, και μετά απο πέρασμα νέας ρομ και ρύθμισης, μου έβγαλε μιάμιση μέρα, και το έσκισα το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...