Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σε όλους!

 

Από χθές είμαι και γω κάτοχος του D2 (από expansys) και μπορώ να πώ ότι οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. PDA έχω να χρησιμοποίσω χρόνια, από τότε που σταμάτησα να δουλεύω το Palm Pilot μου! :-)

 

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα post αυτού του thread και προσπαθώ να εφαρμόσω όσα πιο πολλά tips μπορώ. Έχω όμως καταρχήν ένα θεματάκι με τα sms μου.

 

Πολύ απλά δεν μπορώ να στείλω SMS! Μου βγάζει το μήνυμα: Your text message cannot be sent. Be certain that your service center address is correct in Settings and then try sending the message again."

 

Είμαι με την Cosmote αλλά για κάποιο λόγο δεν έχει "διαβάσει" από την cosmote τις ρυθμήσεις (π.χ Κέντρο Υπηρεσίας κλπ). Δεν ξέρω και πώ το σετάρω manually.

 

Έχω πάει στα "Settings | All Settings | Connection Setup" και στα "Connections" tab έχω επιλέξει "Greece" και "Cosmote" που υποτίθετε ότι τα σετάρει, μου ζητάει soft reset κλπ, αλλά πάλι τίποτα.

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο (ίσως να είναι βλακεία ερώτηση, αλλά θα την κάνω!): στο "Settings | Communications", το "Data Connection" τι ρόλο παίζει? Δηλαδή πρέπει να είναι "on" ή "off"? π.χ. έχω δοκιμάσει το wifi και bluetooth απο κει, οπότε ξέρω πότε πρέπει να είναι ενεργά ή όχι, αλλά για το "Data Connection" δεν κατάλαβα τι παίζει.

 

Και μία τελευταία ερώτηση σχετικά με το "φόρτισμα" που όλοι ρωτάνε. Μόλις το παρέλαβα χθες, το χρησιμοποίησα ώστε να τελειώσει η μπαταρία. Μετά το φόρτισα κλειστώ (με τον φορτιστή τοιχου) περίπου για 7-8 ώρες. Τώρα πριν λίγο μου άδειασε πάλι το έχω βάλει να φορτίσει πάλι κλειστό με το USB. Πόσες ώρες να το αφήνω για τα πρώτα 4-5 φορτίσματα και πρέπει να το κλείνω ή απλά stand-by είναι οκ? Και γενικά πάντα μετά θα πρέπει να το αφήνω να αδειάζει, ή μπορώ να το φορτίζω "οποτε θέλω!" ¨-)

 

Συγνώμμη για τις πολλές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

ας τα παρουμε ενα ενα.

το θεμα με τα sms ειναι λιγο περιεργο ,ειδικα αφου ετρεξες τον wizard με το conection setting.

δοκιμασε να κανεις ενα hard reset και να τρεξεις παλι το wizard πριν βαλεις οποιοδηποτε προγραμμα,και δες αν εφτιαξε.

το data connection το βαζεις on μονο αν εχεις πακετο data με gprs η 3g απο την cosmote.

για το φορτισμα δεν εχει σημασια αν ειναι κλειστο η ανοικτο.

το βαζεις να φορτισει και οταν το λαμπακι γινει πρασινο σταματαει η φορτιση απο μονο του.

μπορεις να το φορτιζεις οποτε θες.

καλο ειναι μια στα τοσα να το αφηνεις να ξεφορτιζει τελειως,χωρις ομως να ειναι και απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset αλλά τίποτα με τα sms. Μετά σκέφτηκα και (από hard reset) δοκίμασα μια κάρτα της vodafone που έχω (από τη δουλειά) και με αυτήν έστειλα κανονικά sms.

 

Μετά δοκίμασα την αρχική μου κάρτα σε άλλο κινητό και είχα το ίδιο πρόβλημα, δηλ. δεν μπορούσα να στείλω sms. Έβαλα χειροκίνητα τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων και έπαιξε.

 

Να μην πολυλογώ, δοκίμασα (μετά από hard reset) και της γυναίκας μου την κάρτα cosmote στο TD2 και παίξαν με τη μία τα sms. Οπότε, με απλό power off του TD2, ξανα έβαλα την αρχική μου κάρτα και τωρα παιζουν τα sms.

 

Να πώ την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς έφταιγε και τη ακριβώς το έφτιαξε. Ή έχει να κάνει με το ότι η κάρτα μου δεν έιχε σωστές ρυθμίσεις και μόλις την "έστρωσα" στο άλλο κινητό "εφτιαξέ", ή απλά βάζοντας μία "σωστά configured" κάρτα στο TD2 και απλά αλλάζοντας την (μετά από soft reset) πάλι εστρώσε. Πάντως τα έκανα και τα δύο.

 

Ευχαριστώ και για τις προτάσεις για το φόρτισμα και το link στο αναλυτικό θέμα.

 

Έχει να πεί κανείς κάτι για το gyrator 2 στο TD2? Χρειάζετε? Παίζει? Και αν χρειάζετε/παίζει, ισχύει ότι "τρώει" την μπαταρία?

 

Τώρα είμαι στη φάση που κοιτάζω τη μπορώ να βάλω στη μαμα rom πριν επιχειρήσω να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη "μαγειρεμένη".

 

Και μία τελευταία ερώτηση, καθαρά ακαδημαϊκή ή για "best practices". Δεν είναι σωστό να βάζουμε utilities, hacks και εφαρμογές που θα θέλαμε να είναι πάντα διαθέσιμες στη συσκευή και γενικά εφαρμογές στη κάρτα μνήμης?

 

Δηλαδή, utilities/hacks οπως: Resco Explorer, .NET Framework 3.5, HDTweak , ClearRAM, sdkcerts κλπ, πρέπει να είναι στη συσκευή, οπότε αν αλλάξουμε κάρτα μνήμης να μπορούν να δούλευουν. Βέβαια θα μπορούσε κανείς να έχει ένα directory (με ή χωρίς subdirectories) που το έχει σε όλες τις micro SD καρτες ώστε και πάλι να παίζουν, αλλά απλά θέλει λίγο πιο πολύ δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Ερωτηση:

Εγω περιμενω να παρω το Touch Diamond 2 απο Vodafone με επιδωτηση και μου ειπαν πως δεν ξερουν ποτε θα κυκλοφορησει.Πηρα τηλ στο Πλαισιο και αυτοι δεν ξερουν ακομα ποτε θα ειναι η παραλαβη.

Εσεις απο που το πηρατε?

 

Υ.Γ (Topaz) τι σημαινει αυτο?

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,'Η ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ?
Link to comment
Share on other sites

@christou

αρχηγός σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!

 

Ένα ακόμα που μου φαίνεται περίεργο, όταν γράφω μήνυμα μου δείχνει ότι έχω όλο και όλο 70 χαρακτήρες γιατί τι κάνει αυτό;

 

Δηλαδή όταν στέλνω μήνυμα με 80 χαρακτήρες μου το χρεώνει σαν δυο μηνύματα ή πρόκειται απλά για να ένα λάθος.

 

pavlosk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Ερωτηση:

Εγω περιμενω να παρω το Touch Diamond 2 απο Vodafone με επιδωτηση και μου ειπαν πως δεν ξερουν ποτε θα κυκλοφορησει.Πηρα τηλ στο Πλαισιο και αυτοι δεν ξερουν ακομα ποτε θα ειναι η παραλαβη.

Εσεις απο που το πηρατε?

 

Υ.Γ (Topaz) τι σημαινει αυτο?

 

Μαλλον δεν ηταν και πολυ ενημερωμενος αυτος που μιλησες στη Vodafone. Οριστε και το link να το δεις στη σελιδα τους: http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-26000.action?menuId=629

Το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο εχει Vodafone ROM με οτι αυτο συνεπαγεται...

Αρκετοι το πηραμε απο expansys χωρις φυσικα συνδεση η επιδοτηση. Η επιλογη ειναι δικη σου.

 

Υ.Γ: Το TOPAZ ειναι το αλλο ονομα του Touch Diamond 2

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα που μου φαίνεται περίεργο, όταν γράφω μήνυμα μου δείχνει ότι έχω όλο και όλο 70 χαρακτήρες γιατί τι κάνει αυτό;

 

παυλε τα μηνυματα να τα γραφεις με κεφαλαια.ετσι θα μπορεις να γραφεις 160 χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα ειμαι νεος στο MyPhone και προσφατα εγινα κατοχος ενος HTC Touch Diamond 2 αυτο που θελω, ειναι αν ξερει κανεις που θα βρω dastinator για το εν λογο ppc
Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδί που είχε παραγγείλει θήκη από το pdair τελικά του ήρθε? Θέλω και εγώ να αγοράσω από κάπου μια θήκη σιλικόνης και έναν φορτηστή αυτοκινήτου.

 

Επίσης, για να βάλω το κινητό στον αεραγωγό του αυτοκινήτου στη μέση...(δεν θέλω στο τζάμι)....έχει κάποια υποδοχή να αγοράσω και πως εφαρμόζει? ταιριάζει σε όλα τα αυτοκίνητα αν πάρω κάτι? Επίσης θέλω να τα χω παραλάβει σίγουρα μέχρι 15-20/7.

 

Κάποιος να μπορεί να με helparei ? :O

Link to comment
Share on other sites

εκτος outlook, με ποιο αλλο προγραμμα μπορω να δω και να διαχειριστω τις επαφες που εχω στο τηλεφωνο μου με το pc μου ?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ηταν και πολυ ενημερωμενος αυτος που μιλησες στη Vodafone. Οριστε και το link να το δεις στη σελιδα τους: http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/detailsWithRates-26000.action?menuId=629

Το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο εχει Vodafone ROM με οτι αυτο συνεπαγεται...

Αρκετοι το πηραμε απο expansys χωρις φυσικα συνδεση η επιδοτηση. Η επιλογη ειναι δικη σου.

 

Υ.Γ: Το TOPAZ ειναι το αλλο ονομα του Touch Diamond 2

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.:)

Αλλη ερωτηση επειδη την συσκευη θα την φερνει και το ΠΛΑΙΣΙΟ,υπαρχει περιπτωση να μην εχει Vodafone ROM αυτη στο Πλαισιο?

ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,'Η ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ?
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό να είναι καθαρή συσκευή καθώς συνεργάζεται και με Cosmote αλλά καλό θα είναι να το τσεκάρεις μήπως έχουν και της Vodafone.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, πως τονίζουμε ελληνικές λέξεις; Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον τονισμό...

 

Αφήστε, το βρήκα, κρατάμε πατημένο το γράμμα που θέλουμε να τονιστεί.

το δικαίωμά σας να ομιλείτε, δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος στα Win mobile κινητά κι αγόρασα πρόσφατα το Diamond 2 από την Wind.

Πολύ εντυπωσιακό σε σχέση με αυτά που έχω συνηθίσει αν κι ακόμα δεν έχω προλάβει να ψάξω και πολύ. Έχω πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης, ενώ έχω περάσει τις επαφές από το Sony Ericsson μέσω Outlook και τις βλέπω και τις καλώ κανονικά, δεν μου βγάζει όνομα κατά τη κλήση. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν περάσω επαφή με το χέρι. Άδειασα και τη sim μήπως υπάρχει κάποιο conflict, αλλά τίποτα. Έχει κανείς ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Καμιά συμβουλή για win mobile οδηγό για αρχαρίους?

 

Άγης

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ (Topaz) τι σημαινει αυτο?

 

κωδική ονομασία του Diamond 2

 

άκυρο τώρα είδα ότι το απαντήσανε

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης, για να βάλω το κινητό στον αεραγωγό του αυτοκινήτου στη μέση...(δεν θέλω στο τζάμι)....έχει κάποια υποδοχή να αγοράσω και πως εφαρμόζει? ταιριάζει σε όλα τα αυτοκίνητα αν πάρω κάτι? Επίσης θέλω να τα χω παραλάβει σίγουρα μέχρι 15-20/7.

 

Όλα όσα ζητάς θα τα βρεις εύκολα και στις καλύτερες τιμές εάν ρίξεις μια ματιά στο ebay.co.uk

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα ζητάς θα τα βρεις εύκολα και στις καλύτερες τιμές εάν ρίξεις μια ματιά στο ebay.co.uk

 

Τι διαφορά έχει το ebay.co.uk με το ελληνικό ebay? :blink:

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.....αν μπορει καποιος ας δωσει ενα link με καποιο ποιο πληρες calculator γιατι το μαμα δεν εχει (%) και το χρειαζομαι στη δουλεια....
Link to comment
Share on other sites

αν το γυρισεις σε Landscape αποκτα %

δοκιμασε το και αν δεν σε καλυπτει ψαξε στο γνωστο μαγαζακι για το hicalc

Link to comment
Share on other sites

αν το γυρισεις σε Landscape αποκτα %

δοκιμασε το και αν δεν σε καλυπτει ψαξε στο γνωστο μαγαζακι για το hicalc

Ευχαριστω φιλε christou....οντως εχει,δεν το ειχα προσεξει...οταν λες γνωστο μαγαζακι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...