Jump to content

Sony Ericsson W995


nikos_se
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου δεν είμαι σίγουρος. Όπως είπα και παραπάνω, μπορεί να επιμείνω στο W995 γιατι με καλύπτει σαν συσκευή. Αλλά είναι πολύ ρίσκο από ότι φαίνεται.

Μπορεί να πάω για το Aino. Καμιά άλλη πρόταση για συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν είμαι σίγουρος. Όπως είπα και παραπάνω, μπορεί να επιμείνω στο W995 γιατι με καλύπτει σαν συσκευή. Αλλά είναι πολύ ρίσκο από ότι φαίνεται.

Μπορεί να πάω για το Aino. Καμιά άλλη πρόταση για συσκευή?

 

Πού ξέρεις ότι το Aino δε θα σου βγάλει πρόβλημα; Sony Ericsson είναι κι αυτό. :worry:

Απ' ότι καταλαβαίνω (και sorry αν είναι λάθος) έχεις πάει σε ένα κατάστημα κινητής και έχεις πάρει τις ελαττωματικές συσκευές. Γιατί δεν πας σε ένα άλλο κατάστημα να τσεκάρεις; Ίσως η παρτίδα μοντέλων, εκεί που πήγες, να είναι όντως προβληματική.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω το Aino και έχει και αυτό πρόβλημα, τότε τι να πώ? Θα αγοράσω και ένα λαχείο.

Όσον αφορά το κατάστημα, δεν είχε ετοιμοπαράδοτες σύσκευές . Έφερε παραγγελία για έμένα μία μαύρη, την γύρισα πίσω, παράγγειλε άλλη μια για αντικατάσταση και ήταν και αυτή έτσι. Και οι δύο συσκευές ήταν σε κλειστή και σφραγισμένη συσκευασία... Θεωρώ ότι δεν φταίει το κατάστημα αλλά η SE. Άσε που αφού κίνησα τις διαδικασίες ανανέωσης συμβολαίου και αναβάθμισης συσκευής από εκείνο το κατάστημα είμαι σε φάση αντικατάστασης συσκευής σε εκείνο το κατάστημα, στο οποίο έχω πληρώσει τη συσκευή. Δεν γίνεται τώρα να πάω σε άλλο κατάστημα, στη μέση της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

ποιο ηταν το καταστημα? καποιοι ισως ενδιαφερομαστε για το w995... μην πεσουμε πανω σ'αυτο και τις ''καλες'' παρτιδες του..

αν δεν θες να πεις εδω απαντησε μου με p.m.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ξαναείπα και παραπάνω. Δεν είναι θέμα καταστήματος κινητής. Άλλωστε αυτοί με εξυπηρέτησαν και πήραν πίσω 2 φορές τις 2 συσκευές, πράγμα που αλλού μπορεί να μη το έκαναν. Είναι θέμα Sony Ericsson καθαρά. Τo κατάστημα που με αφορά δεν είχε πολλές συσκευές από την ίδια παρτίδα. Καμία δεν είχε. Παράγγειλε 1 όταν πρώτοπήγα επειδή δεν είχε συσκευή + 1 ύστερα για την αντικατάσταση και του τα έστειλε η SE. Όπως μπορεί να τα στείλει και σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα οποιασδήποτε εταιρίας κινητής.

Ο μόνος τρόπος να φυλαχτείς είναι να ανοίξεις τη συσκευασία μπροστά στον πωλητή πρίν πληρώσεις και κόψει απόδειξη για να το τσεκάρεις και αν είναι οκ, το πληρώνεις και φεύγεις. Αλλιώς του λές αν έχει πρόβλημα η συσκευή και κοιτάς για άλλη.

Ειλικρινά θεωρώ πως δεν έχει νόημα να αναφέρω καταστήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή την επέστρεψα στο κατάστημα κινητής 1 μέρα μετά την αγορά. Με φανερά υπερβολικό τζόγο, που ξεπερνάει μια μέτρια ποιότητα κατασκευής. Γι αυτό και ενέκριναν από τη SE αντικατάσταση.

Το κουφό είναι όμως ότι και η δεύτερη συσκευή ( άλλο σφραγισμένο κουτί, με άλλο ΙΜΕΙ) είχε υπερβολικό τζόγο επίσης, και την επέστρεψα και αυτήν.

Το ότι δεν είναι απλά μέτρια ποιότητα κατασκευής αποδείχθηκε από το ότι πήγα από μόνος μου σε SE service center και μίλησα με τον υπεύθυνο που μου έφερε και 3 ακόμη συσκευές καινούργιες W995 να δώ. Και όλες είχαν πολύ λιγότερο τζόγο και η μία ήταν στιβαρή. Η δική μου συσκευή ξεπερνούσε το ανεκτό.

Πήρα τηλ. και τα κεντρικά της SE και τους ανέφερα το περιστατικό και μου είπαν ότι πρόκειται για"μεμονωμένο ατυχές περιστατικό".

Αυτό βέβαια εγώ ΔΕΝ το πιστεύω. Αφού δεν είναι δυνατόν να αντικαθιστώ συσκευή και η δεύτερη να έχει το ίδιο πρόβλημα. Τοσο σύμπτωση? Μήπως υπάρχει παρτίδα με χάρβαλα?

 

Φίλε neptune21, o τεχνικός δεν σου τα είπε σωστά ίσως και για να δικαιολογήσει την εταιρία, δεν είναι θέμα συγκεκριμένης παρτίδας και άρα υπό αυτή την έννοια ελαττώματος, απλά έτσι κατασκευάζεται το κινητό. Είνα θέμα όπως είπε και ο φίλος Raver μέτριας ποιότητας κατασκευής. Το γεγονός οτι είχε εκεί κάποια που ήταν σε καλύτερη μοίρα δεν αποδεικνύει σε διαβεβαιώ τίποτα, είναι απλά τυχαίο. Θα μπορούσε να έχει άλλα δέκα που να ήταν πάνω κάτω σαν το δικό σου, σε μια παρτίδα μπορεί να υπάρχουν κάποια καλά και κάποια που να χορεύουν τραμπάλα, είναι θέμα εφαρμογής του slider και αν δεις σε άλλα θέμετα άλλων μοντέλων με slider της SE θα το διαπιστώσεις. Ο κάθε τεχνικός λέει αυτό που γνωρίζει , κάποιες φορές τίποτα δηλαδή, και κάποιες φορές λόγω είτε ημιμάθειας είτε για να δικαιολογήσει αναγκαστικά την εταιρία.

Το να ανοίξεις την συσκευασία επιτόπου πριν την αγορά είναι βέβαια η καλύτερη και πιο ασφαλής λύση αλλά πολλά καταστήματα δεν το κάνουν και δικαίως καθότι κάποιοι πελάτες δεν θα αγοράσουν εύκολα συσκευή που το κουτί της είναι ανοιγμένο μιας και δεν μπορούν να ξέρουν τι της συνέβη, θα μπορούσε π.χ. να σου πέσει κάτω κλπ και να προκληθεί κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του έστω και αν εξωτερικά δεν του φαίνεται.

Πάντως είναι παράλογο να επιμένεις στο συγκεκριμένο κινητό τη στιγμή που ήδη δυο συσκευές δεν ήταν όπως πρέπει. Aν θες να ξεμπερδεύεις και να μην ταλαιπωρήσαι άλλο καλύτερα πάρε κάποιο άλλο κινητό.

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τη βοήθεια και της απαντήσεις στο "πρόβλημά" μου.

 

Μάλλον για άλλη συσκευή θα πάω. Έχω το Aino στα υπόψιν.

 

Πείτε κάμια άλλη συσκευή ρε παιδιά!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μην επεκταθούμε παρακαλώ σε συζητήσεις προτάσεων κινητών σε αυτό το topic. Αν τίθεται τέτοιο ζήτημα μπορούμε να το συζητήσουμε στο κατάλληλο topic :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Θελω τα φωτα σε οσουσ γνωριζουν.

Σημερα ξαφνικα κολλησε το W995.

Ανοιγει κανονικα και μολις εμφανιζει την αρχικη οθονη και το δικτυο κολαει :(

Μου ειπαν να κανω Firmware Update να λυθει.

Το προβλημα μου ειναι οτι εχω ολα μου τα τηλεφωνα αποθηκευμενα στην συσκευη με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω Backup.

Και το καλωδιο που συνδεω δεν μπαινει ουτε εμφανιζει το μενου για την λειτουργια τηλεφωνου.

Μονο σε Usb Data Transfer μπορει να συνδεθει οταν το εχω κλειστο (απο κει ομως δεν μπορω να κανω Backup).

 

Το ερωτημα ειναι μπορω με καποιο τροπο η προγραμμα να κανω backup τις επαφες πριν κανω αναβαθμιση?

 

Ευχαριστω και Sorry :O αν σας κουρασα.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια παιζει κανενα προγραμμα gps για το w995? αν μπορει καποιος ας μου στειλει ενα πμ.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Θελω τα φωτα σε οσουσ γνωριζουν.

Το ερωτημα ειναι μπορω με καποιο τροπο η προγραμμα να κανω backup τις επαφες πριν κανω αναβαθμιση?

 

Ευχαριστω και Sorry :O αν σας κουρασα.

 

Δεν εχεις περασει backup τις επαφες σου τουλαχιστον στη καρτα μνημης,αυτο ειναι το στειχειωδες που πρεπει να κανουμε.

Παρεπιπτωντος σημερα ξαναπηρα το 995 και ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πριν καμια βδομαδα πηρα το w995 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και για να ειμαι ειλικρινης το προηγ. κινητο μου ηταν αρκετα παλιο και εχει μεγαλη διαφορα.

εχω καποιες ερωτησεις

1)αν εχω συνδεθει μεσω wi-fi ειμαι σιγουρος οτι δε χρεωνομαι τιποτα;δηλ εννοω μηπως η cosmote ακομα και οταν μπαινουμε σε wireless το default που εχει ειναι να μπαινουμε στο δικο της δικτυο και να χρεωνομαστε.γενικα,για να μη σας μπερδευω,με το που εχω μπει σε wireless υπαρχει καποιος λογος να αγχωνομαι;:)

2)κατεβασα στο pc μου καποιες εφαρμογες απο το getjar(ebuddy,dictionary).υπαρχει καποιος τροπος να τα περασω στο κινητο απο pc suite ή media go;

3)εχω παρατηρησει οτι σε αρκετα album αν και εχουν φωτογραφιες του εξωφυλλου δε μου τις βρισκει με αποτελεσμα να μη φαινεται η φωτογραφια οταν παιζεται ενα τραγουδι απο το album.ξερει κανεις γιατι;

ευχαριστω πολυ και παιζει να σας ξαναπρηξω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Forum!

 

1) Όταν έχεις συνδεθεί με wireless δεν υπάρχει καμία χρέωση. Οπότε κανένα άγχος (αρκεί να είσαι σίγουρα συνδεδεμένος σε wi-fi)

2) Συνδέεις το κινητό στο υπολογιστή, copy-paste τα .jar αρχεία στο φάκελο "Διάφορα" του κινητού, αποσύνδεση από τον υπολογιστή, πηγαίνεις στο φάκελο "Διάφορα" και πατάς Εγκατάσταση.

3) Δεν γνωρίζω. :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και εχω καινουργιες ερωτησεις

sorry :)

1)εχω βαλει καποια avi αρχεια και δε τα παιζει,τα βρισκει αλλα δε κανει αναπαραγωγη.τι βιντεο μπoρω να του βαλω να βλεπω ταινιες,σειρες;

2)του εβαλα στο ξυπνητηρι να χτυπησει οχι με ηχο αλλα με ραδιοφωνο(του ειχα βαλει τα ακουστικα) αλλα οταν χτυπησε ηταν με καποιο ηχο.μηπως φταει το οτι ειχα κλεισει το τηλ. γιατι το τσεκαρα με ανοιχτο και ανοιξε το ραδιοφωνο χωρις κανενα προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και εχω καινουργιες ερωτησεις

sorry :)

1)εχω βαλει καποια avi αρχεια και δε τα παιζει,τα βρισκει αλλα δε κανει αναπαραγωγη.τι βιντεο μπoρω να του βαλω να βλεπω ταινιες,σειρες;

2)του εβαλα στο ξυπνητηρι να χτυπησει οχι με ηχο αλλα με ραδιοφωνο(του ειχα βαλει τα ακουστικα) αλλα οταν χτυπησε ηταν με καποιο ηχο.μηπως φταει το οτι ειχα κλεισει το τηλ. γιατι το τσεκαρα με ανοιχτο και ανοιξε το ραδιοφωνο χωρις κανενα προβλημα;

 

1) Το κινητό υποστηρίζει μόνο αρχεία mp4. Πρέπει να τα μετατρέψεις.

2) Χωρίς να είμαι σίγουρος, πρέπει να έχεις το κινητό ανοιχτό.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

1) Υποστηρίζει και .3gp.

2) Για το ραδιόφωνο πρέπει να είναι ανοιχτό. Για ήχο που βρίσκεται στο κινητό σου χτυπάει ακόμα και σβηστό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω και εγώ μια ερώτηση μιας που είμαι ένας νέος κάτοχος του κινητού αυτού. Όταν κάνω σύνδεση με wi-fi και πάω να μπω στην εφαρμογή Youtube, με το που ανοίγει η εφαρμογή ανοίγει ένα νέο παράθυρο "Ρυθμίσεις Ιντερνετ" και έχει "Σύνδεση με: (κενό)" και Τοπ. σύνδ. επιτρεπ: Ναι" και δεν μπορώ να πατήσω Αποθήκευση, λέει "Προσωρινά μη διαθέσιμο". Και άμα πατήσω Κλείσιμο τερματίζει η εφαρμογή, και μετά όταν την ξανανοίξω, το ίδιο βιολί....

Εντομεταξι και η μάνα μου έχει ακριβώς το ίδιο κινητό και μπαίνει κανονικά το youtube εκεί! Όλα ανάποδα... ξέρει κανείς γιατί?

Επίσης το xenon flash τι είναι??

Edited by sporoz

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν το κινητό θα το αποσύρουν από την αγορά? Είδα ότι το αφαίρεσαν από το πλαίσιο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν το κινητό θα το αποσύρουν από την αγορά? Είδα ότι το αφαίρεσαν από το πλαίσιο.

νωρις ειναι ακομα για αποσυρση.ουτε 1 χρονο δεν εχει στην παραγωγη.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό. (μη σε απασχολεί που λεει για τον opera)

 

Δούλεψε! Ευχαριστώ πολύ!:w00t:

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν το κινητό θα το αποσύρουν από την αγορά? Είδα ότι το αφαίρεσαν από το πλαίσιο.

 

Το ειδα και εγώ αυτό αλλά δεν μπορω να καταλάβω γιατί το έβγαλαν απο το

site τους..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα και εγώ την συσκευή (w995).

Μου παρουσιάζει το εξής, όταν περιηγούμαι μέσα στο μενού της συσκευής, ξαφνικά μου βγάζει ανενεργή sim, αναβοσβήνει η οθόνη και μετά μαυρίζει για λίγα λεπτά (κανένα πλήκτρο δεν λειτουργεί εκείνη την στιγμή) μετά από λίγο επανέρχεται μόνη της χωρίς να πατήσω εγώ κάτι και λειτουργεί κανονικά. Αυτό δεν μου το κάνει συνέχεια αλλά τουλάχιστον μια φορά την ημέρα θα μου το παρουσιάσει αν κάνω έντονη χρήση. Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση της sony ericsson και μου είπαν πως χρειάζεται να κάνω update service. Πιστεύεται πως με την αναβάθμιση θα φτιάξει? Αντιμετωπίσατε και εσείς παρόμοιο πρόβλημα? ή καλύτερα να ζητήσω αντικατάσταση της συσκευής, μιας και δεν έχει κλείσει ακόμα εβδομάδα που την έχω.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...