Jump to content

[Carrier] Cosmote Blackberry Service


fwnakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θα μπεις από τον browser. Θα πας setup/email settings και θα σε πάει μόνο του εκεί που πρέπει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείτε να μου πείτε ποιο πρόγραμμα της cosmote ειναι το ποιο οικονομίκο(σύνδεση+BIS).Τo myway δεν ειναι πια διαθέσιμο?
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα δεις τα προγραμματα της cosmote για BIS : http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=DataServicesTR

 

Απ'οτι βλεπω εχει και BIS pay as you go. Αυτο ομολογουμενως δεν το γνωριζα..

 

edit:

ΚΑι για του λογου το αληθες:

 

'' The BlackBerry Internet Solution Service is provided as a supplementary service and provided to all Tariff Plans for all subscribers.

The service charged is volume based, depending on the size of the e-mails sent and received and browsing the internet.

Once the free MB are consumed, you are charged per KB from the first KB. 1MB=1024 KB. Minimum charge 1KB per connection.

If the free MB are not consumed within the billing month it does not roll over to the next month.''

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους.

Μέχρι τώρα είχα καρτοκινητό και πριν λίγες μέρες αγόρασα ενα bb curve 8520.

Ξενέρωσα πολύ με το θέμα του ΒIS και εύχομαι να είχα μάθει νωρίτερα για το οτι το BIS χρειάζετε συμβόλαιο.

Αλλά ότι έγινε έγινε, οπότε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

ξέρει κανείς σε τι τιμές κυμένεται ενα συμβολαιο με BIS για πχ 120mb και τι μου προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Μέχρι τώρα είχα καρτοκινητό και πριν λίγες μέρες αγόρασα ενα bb curve 8520.

Ξενέρωσα πολύ με το θέμα του ΒIS και εύχομαι να είχα μάθει νωρίτερα για το οτι το BIS χρειάζετε συμβόλαιο.

Αλλά ότι έγινε έγινε, οπότε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

ξέρει κανείς σε τι τιμές κυμένεται ενα συμβολαιο με BIS για πχ 120mb και τι μου προσφέρει?

 

Το BIS είναι υπηρεσία που "κοτσάρετε" στο συμβόλαιο που έχεις επιλέξει. Στην Cosmote για παράδειγμα είναι 7€ τον μήνα που επιβαρύνετε το πακέτο που έχεις επιλέξει. Απλά ρώτα πριν επιλέξεις πακέτο εάν υποστηρίζει την υπηρεσία BIS (Blackberry Internet Service) ώστε να την βάλεις όποτε θέλεις.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

To BIS εχει 6μηνη ή 12μηνη δεσμευση σε προγραμμα συμβολαιου? Εχω περασει του μηνες και σημερα εκανα αιτηση διακοπης του συγκεκριμενου πακετου. Δεν πιστευω να εχω τιποτα πιστωσεις στους επομενους λογαριασμους? Επισης σε ποσο καιρο θα εχει βγει στα σιγουρα?

 

Θα πρεπει να ρυθμισω και τπτ στην συσκευη για να μην με χρεωνει για ιντερνετ?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το BIS είναι υπηρεσία και δεν έχει διάρκεια 6 ή 8 ή 12 μήνες. Το ενεργοποιείς και το καταργείς όποτε θέλεις. Ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Οκ μακαρι. Τωρα με ποιο τροπο καταργω την προσβαση στο ιντερνετ, ωστε να μην γινει καποια κινηση αθελα μου και χρεωθω, μιας και ειναι και συμβολαιο κιολας.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Απλά αν έχει "ξεκινήσει" ο μήνας, προφανώς θα χρεωθεί ολόκληρος και όχι σαν ποσοστό.

 

Για να καταργήσεις πλήρως οποιαδήποτε πρόσβαση, μίλα με τον πάροχό σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

To BIS εχει 6μηνη ή 12μηνη δεσμευση σε προγραμμα συμβολαιου? Εχω περασει του μηνες και σημερα εκανα αιτηση διακοπης του συγκεκριμενου πακετου. Δεν πιστευω να εχω τιποτα πιστωσεις στους επομενους λογαριασμους? Επισης σε ποσο καιρο θα εχει βγει στα σιγουρα?

 

Θα πρεπει να ρυθμισω και τπτ στην συσκευη για να μην με χρεωνει για ιντερνετ?

 

Δε θα έχεις καμιά χρέωση, αποτελεί υπηρεσία όπως προανέφερε ο φίλος rokko1974.

Eμένα, είχε απενεργοποιηθεί σε 1 ημέρα μετά από έγγραφη αίτηση σε κατάστημα OTΕ.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις καμιά χρέωση, αποτελεί υπηρεσία όπως προανέφερε ο φίλος rokko1974.

Eμένα, είχε απενεργοποιηθεί σε 1 ημέρα μετά από έγγραφη αίτηση σε κατάστημα OTΕ.

 

Στον Γερμανο πηγα. Συμπληρωσα ενα κειμενακι σε φωτοτυπια που υπεγραψα και αυτη υποτιθεται θα το στελναν σε FAX.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Μετα απο ένα μηνα λειτουργιας του bis στην cosmote, ο λογαριασμός αντι για 40-50 ευρω που περιμενα να ερθει, ήρθε 140!!!! στην αναλυτική μου γραφει παγιο τέλος bis=5,88 ευρω και στην ογκοχρέωση wap=61,6 !!!!! τι είναι αυτη η ογκοχρέωση wap? μηπως έχω λάθος ρυθμίσεις στο browser? στις ρυθμίσεις του κινητου(9780) είναι τικαρισμενα ολα, δηλ: ενεργοποιηση wap, ενεργοποιηση mds, ενεργοποίηση wap, να επιτρέπονται οι εφαρμογές push wap. Μήπως πρεπει να απενεργοποιήσω καποιο απο αυτά? Τι συνέβη?????????????? Ευχαριστώ προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πακέτο BIS έχεις από τα δύο? Εάν έχεις το 7άρι τότε μάλλον ξεπέρασες τα 100MB. Εάν έχεις το 15άρι τότε μάλλον μπήκες από wap... Απενεργοποιήσετα όλα αυτά... Δεν χρειάζονται

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξεπερασα με τιποτα τα 100, μονο msn εμπαινα και λιγο facebook. θα τα απενεργοποιησω ολα αυτα και ελπιζω να χρεωθώ 7 ευρω την επομενη φορα, τι να πω?
Link to comment
Share on other sites

δεν ξεπερασα με τιποτα τα 100, μονο msn εμπαινα και λιγο facebook. θα τα απενεργοποιησω ολα αυτα και ελπιζω να χρεωθώ 7 ευρω την επομενη φορα, τι να πω?

 

Για δες τον αναλυτικό λογαριασμό και κάνε μία σούμα τα MB

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

τον ειδα μολις στο cosmote my account και ειναι 38,5 mb, δηλαδη ούτε καν στο μισό δεν έφτασα.....

 

Τότε πήγαινε σε ένα κατάστημα cosmote και ζήτα να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού...τώρα τελευταία πολλά τέτοια κάνει η cosmote ....

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Μετα απο ένα μηνα λειτουργιας του bis στην cosmote, ο λογαριασμός αντι για 40-50 ευρω που περιμενα να ερθει, ήρθε 140!!!! στην αναλυτική μου γραφει παγιο τέλος bis=5,88 ευρω και στην ογκοχρέωση wap=61,6 !!!!! τι είναι αυτη η ογκοχρέωση wap? μηπως έχω λάθος ρυθμίσεις στο browser? στις ρυθμίσεις του κινητου(9780) είναι τικαρισμενα ολα, δηλ: ενεργοποιηση wap, ενεργοποιηση mds, ενεργοποίηση wap, να επιτρέπονται οι εφαρμογές push wap. Μήπως πρεπει να απενεργοποιήσω καποιο απο αυτά? Τι συνέβη?????????????? Ευχαριστώ προκαταβολικα

 

Σβήσε τις ρυθμίσεις wap της COSMOTE ή κάνε hide ώστε να μην συνδέεται μέσω wap. Μην κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού, δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρα σε όλους,

όντας χρόνια συνδρομητής Vodafone και χρόνια χρήστης Blackberry συσκευών είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις υπηρεσίας του παρόχου μου. Όμως επειδή τελευταία όλοι οι δικοί μου άνθρωποι έχουν μεταπηδήσει σε Cosmote και αναγκάζομαι να πάω και γω εκεί, κυρίως για να πάψω να έχω 2 συσκευές. Συνέβη λοιπόν το απίστευτο:

Πήρα τηλέφωνο να κάνω φορητότητα στην Cosmote, τους είπα ότι θέλω το Comote απεριόριστα 45 που έχει εκτός των άλλων και 350 mb net. Όλα καλά μέχρι εδώ. Στην συνέχεια όμως τους ενημέρωσα ότι θέλω να μου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία BIS γτ έχω Blackberry, και τότε μου είπαν το εξής κουφό: "Η υπηρεσία BIS θα σας κοστίσει 10 ευρώ επιπλέον διότι είναι πρόσθετη υπηρεσία". Τρελάθηκα! Είναι δυνατόν ρε παιδιά όταν αγοράζεις ένα πρόγραμμα με ιντερνετ να σε χρεώνουν επιπλέον επειδή απλά θες να ενεργοποιήσεις μια υπηρεσία? Στην Vodafone τόσα χρόνια, επειδή έχω πρόγραμμα με νετ απλά είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία BIS χωρίς ομως να την πληρώνω επιπλέον...αφού ήδη έχω συγκεκριμένα mb στο προγραμμά μου...!

Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα, διότι έχω εκνευριστεί πάρα πολύ με την λογική της Cosmote...και εννοείται πως ακόμη δεν έχω κάνει φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2011 καμία εταιρεία δεν έχει πλήρη επίγνωση των Blackberry και των υπηρεσιών... Υπάρχουν πολλά προβλήματα. Τις προάλλες πέρασα από wind και μου είπα το εξής ωραίο. "Δεν έχουμε σελίδα να "σετάρετε" τα emails σας. Θα μας τα δώσετε εμάς και κάθε φορά που θα θέλετε κάτι θα έρχεστε από το κατάστημα"!!!! Δηλαδή όποτε θέλεις να προσθέσεις κάποιο φίλτρο θα πρέπει να πηγαίνεις από το κατάστημα. Σύσφιξη σχέσεων!!! ΟΥΣΤ ρεε!!! Βέβαια στην ερώτηση τι blackberry έχετε μου απάντησε: το 9700 black ΜΟΝΟ!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2011 καμία εταιρεία δεν έχει πλήρη επίγνωση των Blackberry και των υπηρεσιών... Υπάρχουν πολλά προβλήματα. Τις προάλλες πέρασα από wind και μου είπα το εξής ωραίο. "Δεν έχουμε σελίδα να "σετάρετε" τα emails σας. Θα μας τα δώσετε εμάς και κάθε φορά που θα θέλετε κάτι θα έρχεστε από το κατάστημα"!!!! Δηλαδή όποτε θέλεις να προσθέσεις κάποιο φίλτρο θα πρέπει να πηγαίνεις από το κατάστημα. Σύσφιξη σχέσεων!!! ΟΥΣΤ ρεε!!! Βέβαια στην ερώτηση τι blackberry έχετε μου απάντησε: το 9700 black ΜΟΝΟ!!!

 

Συγνώμη, αλλά για να καταλάβω, δεν μπορείς να σετάρεις email λογαριασμούς από τη συσκευή σου? :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Τους το έδειξα κι εγώ αλλά μου είπαν πως δεν γίνετε να μπεις σαν απλώς ιδιώτης. Μόνο αυτοί!!!!

Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει wind...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστό που το χρησιμοποιεί, αλλά είναι χρόνια χρήστης blackberry. Δεν ξέρω μήπως πλέον έχει αλλάξει κάτι, αλλά δε μου φαίνεται λογικό.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις σου μέσω της συσκευής.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

πηρα χθες ενα bb9700 και ενεργοποιησα το αντιστοιχο προγραμμα της cosmote.

 

Ολα καλα μεχρι εδω.Αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν κανε sync με το inbox. Δηλαδη ενω στο νοκια Ε72 μου κατεβαζει ολα τα email ειτε τα λαβω στο σπιτι με το wifi ειτε οχι, μολις βρει συνδεση. Εδω αυτο δεν γινεται.

Σημερα για παραδειγμα εστειλα 5 email στο λογαριασμο και ενα μονο ηρθε στο κινητο.

 

Γιατι? Τι μπορω να κανω ωστε ολα να ερχονται? Και αν οχι τα προηγουμενα (πριν δλδ την αγορα του) τουλαχιστον τα επομενα?

 

 

 

Ενω πχ στελνει απο τον 1 λογαριασμο στον αλλο (που κρατιουνται στο κινητο) μεσα σε 1 λεπτο email δεν κανει το ιδιο και για το ινβοχ το κανονικο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Cosmote Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...