Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα έτσι λειτουργεί ολόκληρο το μενού σε όλες τις συσκευές της Nokia και, φυσικά, και στο HD. Αν θέλεις κάτι περισσότερο, όπως μετακίνηση, μετονομασία κτλ, επιλέγεις οργάνωση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συμφωνω να κανουμε υπομονη μα σε αλλες χωρες εχει κυκλοφορισει εδω και ενα μηνα...ειναι αδικο!:(

 

Ετσι ακριβως... και δεν ειναι δικαιολογια οτι ειναι 1 μηνος κινητο..και για τον Ιταλο 1 μηνος κινητο ειναι..αλλα αυτος τραβαει βιντεο με AAC και εγω με το ΑMR που ειναι για κλαματα...

 

Τωρα για το κινητο: Σημερα εκλεισα 1 εβδομαδα που το εχω

+ Η οθονη,η οθονη, και η οθονη!:D

+γρηγορη αποκριση χωρις κοληματα

+ποιοτητα κατασκευης+ωραια αισθηση στα χερια

+πολυ ομορφη αισθηση στην θεαση βιντεο

+πληθωρα επιλογων

+ηχογραφηση ραδιοφωνου

+ποιοτικα ακουστικα

+HD βιντεο (εστω και με τα "σπασμενα" του καρε κυριως οταν ειναι σε κινηση το κινητο)

 

-αθλιος πομποδεκτης

-η "εκθεση" ειναι λιγο προβληματικη (τουλαχιστον σε εμενα) συχνα δεν δειχνει τις μικρογραφιες ολες αλλα μερικες

-ο ηχος που ακουμε στα βιντεο, η στα mp3 κλπ (οχι στα ακουστικα..) δεν ειναι οτι καλυτερο...στο nokia 7710 που ειχα (κυκλοφορια 2004) ο ηχος ειναι σκαλες ανωτερος

διορθωνετε μεχρι ενα σημειο παντως με καποιους converters με επιλογη normalizer

-η επιφανεια της οθονης θα μπορουσε καλλιστα να χαρακτηριστει συλλεκτης λιπους:p

 

δεν το εχω μετανιωσει καθολου που το αγορασα, ειναι κινηταρα,

αλλα ακομα και αν δωσω τοπο στην οργη για το AMR codec, αυτο με τον πομποδεκτη πιστευω ειναι ενα πολυ χτυπητο σημειο

που ομως τελικα οταν το κρατας στα χερια το ξεχνας συχνα :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως... και δεν ειναι δικαιολογια οτι ειναι 1 μηνος κινητο..και για τον Ιταλο 1 μηνος κινητο ειναι..αλλα αυτος τραβαει βιντεο με AAC και εγω με το ΑMR που ειναι για κλαματα...

 

Τωρα για το κινητο: Σημερα εκλεισα 1 εβδομαδα που το εχω

+ Η οθονη,η οθονη, και η οθονη!

+γρηγορη αποκριση χωρις κοληματα

+ποιοτητα κατασκευης+ωραια αισθηση στα χερια

+πολυ ομορφη αισθηση στην θεαση βιντεο

+πληθωρα επιλογων

+ηχογραφηση ραδιοφωνου

+ποιοτικα ακουστικα

+HD βιντεο (εστω και με τα "σπασμενα" του καρε κυριως οταν ειναι σε κινηση το κινητο)

 

-αθλιος πομποδεκτης

-η "εκθεση" ειναι λιγο προβληματικη (τουλαχιστον σε εμενα) συχνα δεν δειχνει τις μικρογραφιες ολες αλλα μερικες

-ο ηχος που ακουμε στα βιντεο, η στα mp3 κλπ (οχι στα ακουστικα..) δεν ειναι οτι καλυτερο...:confused:στο nokia 7710 που ειχα (κυκλοφορια 2004) ο ηχος ειναι σκαλες ανωτερος

διορθωνετε μεχρι ενα σημειο παντως με καποιους converters με επιλογη normalizer

-η επιφανεια της οθονης θα μπορουσε καλλιστα να χαρακτηριστει συλλεκτης λιπους:p

 

δεν το εχω μετανιωσει καθολου που το αγορασα, ειναι κινηταρα,

αλλα ακομα και αν δωσω τοπο στην οργη για το AMR codec, αυτο με τον πομποδεκτη πιστευω ειναι ενα πολυ χτυπητο σημειο

που ομως τελικα οταν το κρατας στα χερια το ξεχνας συχνα φορα :shifty:

Μήπως ξέχασες να ανεβάσεις την ένταση από τα πλάγια:confused:.....?,σε ότι αφορά τον πομποδέκτη υποψιάζομαι την κάρτα SIM σου,μήπως είναι παλιά ? Για μένα και άλλους δυο φίλους που το πήραν επίσης από ΠΛΑΙΣΙΟ συμφωνούμε ότι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μεμπτό(άλλα όχι τόσο σοβαρό θέμα) είναι η κάπως χαμηλή ένταση στην αναπαραγωγή βίντεο,δηλαδή σε σχέση με τα 500+ προβλήματα του όμοιου σε τιμή και λειτουργικό S60V5 N97 αυτό ισούται με 0(τίποτα δήλαδή)-για διαβάστε πόσα προβλήματα αγοράζουν τα 600+ € όταν μιλάμε για το Ν97:lol::lol::cry:-ΠΑΡΑ πολλά;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέχασες να ανεβάσεις την ένταση από τα πλάγια:confused:.....?,σε ότι αφορά τον πομποδέκτη υποψιάζομαι την κάρτα SIM σου,μήπως είναι παλιά ? Για μένα και άλλους δυο φίλους που το πήραν επίσης από ΠΛΑΙΣΙΟ συμφωνούμε ότι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μεμπτό(άλλα όχι τόσο σοβαρό θέμα) είναι η κάπως χαμηλή ένταση στην αναπαραγωγή βίντεο,δηλαδή σε σχέση με τα 500+ προβλήματα του όμοιου σε τιμή και λειτουργικό S60V5 N97 αυτό ισούται με 0(τίποτα δήλαδή)-για διαβάστε πόσα προβλήματα αγοράζουν τα 600+ € όταν μιλάμε για το Ν97:lol::lol::cry:-ΠΑΡΑ πολλά;)

 

:confused: Υπαρχει τετοια περιπτωση? δεν το γνωριζα ειλικρινα οτι μπορει να παιζει ρολο..

η καρτα ειναι vodafone, και αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχω την Sim καμμια 5 η 6 χρονια..

Λες με μια αλλαγη sim να αλλαζε κατι?:worry: με εβαλες σε σκεψεις τωρα..

για τα mp3 που ελεγα πριν, μαλλον εκ παραδρομης το εγραψα, κυριως το προβλημα ειναι στην αναπαραγωγη στο βιντεο και λιγοτερο στα mp3-WAV (ειχε ομως περιθωρια ομως για καλυτερα πιστευω για ενα κινητο των 600 ευρω)

Καλα για το N97..δεν θα ξεχασω που οταν πηγα Πλαισιο και τα δοκιμασα και τα 2, ξεκινησα πρωτα απο το Ομνια, και οταν πηγα μετα στο Ν97 ειχα την αισθηση οτι επιασα στα χερια μου ενα κινητο της σειρας..πολυ φασαρια για το τιποτα αυτο το κινητο imo.

Link to comment
Share on other sites

καλα για το n97 δεν το συζητω!!το βλεπω στα μαγαζια και ουτε να το ακουμπισω δεν θελω!!εχει πεσει πολυ η νοκια αλλα το θεμα ειναι οτι και η samsung πρεπει να καταλαβει οτι δεν ειναι συμπεριφορα αυτη να βγαζει σε καποιες χωρες αναβαθμιση και σε αλλες να ειναι στα αζητητα!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Ο πομποδεκτης οντως ειναι για κλαματα.Εχω βαλει στην συσκευη 3 διαφορετικες sim.Μια της wind(καρτοκινητο), μια της wind παλι του ασυρματου ιντερνετ που εχω και τελος μια του cosmote που θεωρειται οτι εχει την καλυτερη καλυψη.Δυστηχως σε ολες τις περιπτωσεις ειχα φτωχη ληψη σηματος....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα για το n97 δεν το συζητω!!το βλεπω στα μαγαζια και ουτε να το ακουμπισω δεν θελω!!εχει πεσει πολυ η νοκια αλλα το θεμα ειναι οτι και η samsung πρεπει να καταλαβει οτι δεν ειναι συμπεριφορα αυτη να βγαζει σε καποιες χωρες αναβαθμιση και σε αλλες να ειναι στα αζητητα!!!:(

 

Η πλακα ξερεις ποια ειναι? Χωρις καν να εχουν βγαλει αυτο το firmware αλλου, ανακοινωσαν στην σελιδα τους στο facebook οτι απο μερα σε μερα μεσα στον Αυγουστο θα βγαλουν κι αλλο! Unfortunately, we have to postpone the second update of a few days. We apologize for the delay. incoming other interesting initiatives. (7/8/2009)

και στις 22/7 εγραφαν αυτο soon will be released a new update that will further improve the performance of OMNIA HD. Among the improvements made, one relating to the multitasking. The update will be available through PC Studio 7. At the moment we can not be more specific

Αντε να δουμε που θα παει αυτο και αν μας δωσουν κι εμας σημασια εδω περα:worry:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!! ΤΑ FRAMES ENΩΣ HD CLIP ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 24 ΚΑΡΕ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΕΙΝΑΙ 23,976 FRAMES ΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ. Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΑ 50 Ηz (AΡΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΙΟ ΤΩΝ 25) ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΦΩΝΗ ΜΕ ΤΑ 23,976 ΤΟΥ CLIP ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΜΕ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ. ΕΠΑΙΞΑ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑ ΣΤΟΝ PROJECTOR ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΑ 23,976 FRAMES ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΑ ΟΜΑΛΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΑΣΙΜΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΟΜΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ Hz ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΜΑΣ Σ'ΑΥΤΟ. ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ GOOGLE ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ RECLOCK ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΤΕ ΤΟ ΣΤΟ PC ΣΑΣ. ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΘΕ Hz ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΜΑΣ 'Η ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟΠΡΟΒΟΛΕΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΕ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΜΕ.

 

 

 

 

 

 

Τι ακριβως πρεπει να κανουμε με το reclock, απλα και μονο να το εγκαταστησουμε στο pc και συγχρονιζεται μονο του με ολους τους players ?

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον δυο βδομάδες με το κινητό, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος που έφυγα απο την Νοκια και κυρίως που δεν πήρα το Ν97.Η Νόκια ήδη ετοιμάζει ένα βελτιωμένο Ν97 και μάλιστα μικρότερο σε μέγεθος.'Οσοι έδωσαν τα λεφτά τους τα κλαίνε ήδη..Το Omnia HD τώρα είναι απλά πολύ μπροστά από ποιότητα κατασκευής και απόδοσης..στο δικό μου δεν υπάρχει πρόβλημα με τον browser, πάει σφαίρα και δεν έχω εντωπίσει το πρόβλημα στην αναπαραγωγή ήχου με το βίντεο..το firmware μου είναι το Ι8910ΧΧΙFB -17/06/2009 και όταν δοκιμάζω να κάνω αναβαθμιση λογισμικιού δεν μου βρίσκει καμία, μου βγάζει πρόβλημα συσκευής..επειδή έλειπα διακοπές έχασα επεισόδεια εδω μέσα χε χε..μαλλον είναι αυτό που λέτε ότι δεν έχει βγάλει και στην Ελλάδα το νέο λογισμικό..αναμένω κι εγω με αγωνία..στα μείον μέχρι στιγμής βάζω τις ενοχλητικες δαχτυλιές...η ποιότητα φωτογραφιων και του βίντεο είναι εξαιρετικά..

Ερώτηση..πως θα μπορέσω να περάσω βιντεάκια και ταινίες στο κινητό...χρειάζομαι έναν converter και ποιά είναι η διαδικασία? Ζητώ συγνωμη αν έχει απαντηθεί παραπάνω...ευχαριστώ παιδιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ότι πρόκειται για κινητό δεν είναι δικαιολογία. Υπάρχουν και ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές που τραβάνε βίντεο hd στα 30 καρέ χωρίς πρόβλημα και χωρίς να έχουν τον σούπερ δυνατό επεξεργαστή του omnia hd.

 

Σαφως και ειναι δικαιολογια φιλε μου.. Κινητο περνεις εστω και ακριβο εστω και αν διαφημιζεται για το hd video του εν μερει.. Το βιντεο του παρα τα σπασιματα ειναι ΜΑΚΡΑΝ το καλυτερο που υπαρχει σε κινητο..

Δεν μπορεις ομως ΠΟΤΕ να περιμενεις ενα κινητο να ανταγωνιζεται μια mainstream φωτογραφικη ή ακομα ενα mediocre hd camcorder.. Δεν ειναι θεμα επεξεργαστη μονο ειναι και θεμα hd φακου..

Για αυτο το ενα καλειται κινητο και το αλλο φωτογραφικη/camcorder..

Το ενα κανει τα παντα το αλλο ειναι για ενα μονο σκοπο..

Προσωπικα εμενα με βολευει πολυ.. Αλλα αν παω διακοπες και θελω να τραβηξω ΚΑΛΕΣ φωτο και ΚΑΛΟ βιντεο φυσικα και θα παρω τα αναλογα gadget μαζι μου..

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον δυο βδομάδες με το κινητό, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος που έφυγα απο την Νοκια και κυρίως που δεν πήρα το Ν97.Η Νόκια ήδη ετοιμάζει ένα βελτιωμένο Ν97 και μάλιστα μικρότερο σε μέγεθος.'Οσοι έδωσαν τα λεφτά τους τα κλαίνε ήδη..Το Omnia HD τώρα είναι απλά πολύ μπροστά από ποιότητα κατασκευής και απόδοσης..στο δικό μου δεν υπάρχει πρόβλημα με τον browser, πάει σφαίρα και δεν έχω εντωπίσει το πρόβλημα στην αναπαραγωγή ήχου με το βίντεο..το firmware μου είναι το Ι8910ΧΧΙFB -17/06/2009 και όταν δοκιμάζω να κάνω αναβαθμιση λογισμικιού δεν μου βρίσκει καμία, μου βγάζει πρόβλημα συσκευής..επειδή έλειπα διακοπές έχασα επεισόδεια εδω μέσα χε χε..μαλλον είναι αυτό που λέτε ότι δεν έχει βγάλει και στην Ελλάδα το νέο λογισμικό..αναμένω κι εγω με αγωνία..στα μείον μέχρι στιγμής βάζω τις ενοχλητικες δαχτυλιές...η ποιότητα φωτογραφιων και του βίντεο είναι εξαιρετικά..

Ερώτηση..πως θα μπορέσω να περάσω βιντεάκια και ταινίες στο κινητό...χρειάζομαι έναν converter και ποιά είναι η διαδικασία? Ζητώ συγνωμη αν έχει απαντηθεί παραπάνω...ευχαριστώ παιδιά.

 

 

Εγω απλα συνδεσα το κινητο με το pc και στην λειτουργεια μαζικης μνημης πηγα στον φακελο videos και τα πεταξα μεσα.Αυτο ηταν ολο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως πρεπει να κανουμε με το reclock, απλα και μονο να το εγκαταστησουμε στο pc και συγχρονιζεται μονο του με ολους τους players ?

 

Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση του Reclock (1.8.3.2 είναι η πιο σταθερή ακόμα), την εγκαταστούμε στον υπολογιστή μας. Ανοίγουμε τα Settings και διαλέγουμε στην καρτέλα Audio Settings το "Enable audio timestreching" (when speeding up media (only)), εαν χρησιμοποιούμε ενισχυτή και βγάζουμε τον ήχο απο ψηφιακή θύρα ή οπτική, επιλέγουμε και το "Accept SPDIF formats" (μην σας ενοχλει το not recommended). Όλα τα άλλα τα αφήνουμε όπως έχουν σε αυτήν την καρτέλα.

Στην καρτέλα Video Settings διαλέγουμε την μέθοδο DirectDraw και όλα τα άλλα τα αφήνουμε ως έχουν.

Κάθε φορά που ανοίγουμε το ένα καινούριο πρόγραμμα αναπαραγωγής θα μας ρωτάει αν απο εδώ και πέρα θέλουμε να διαχειρίζετε το direct stream το Reclock και φυσικά πατάμε "Ναι, για πάντα" εκτός και εαν πρόκειται για παιχνίδι ή εφαρμογή (πχ. google earth). Μπορούμε να διαχειρηστούμε τις εφαρμογές που διαχειρίζεται το Reclock και αργότερα, απο την καρτέλα Αdvanced Settings, κάτω-κάτω διαλέγουμε την εφαρμογή που θέλουμε και δίπλα εαν θα επεμβαίνει ή όχι.

 

Η λειτουργία της εφαρμογής τώρα:

 

Σε κάθε βίντεο που φορτώνουμε και βλέπουμε σε κάποιον player εμφανίζεται κάτω δεξιά και το εικονίδιο του Reclock (ένα ρολόϊ). Εαν αυτό είναι πράσινο, τότε είναι όλα συγχρονισμένα: Ήχος-Βίντεο-Hz μέσου προβολής. Εαν είναι κίτρινο τότε πατάμε επάνω του να ανοίξει και βλέπουμε τι μας ζητάει. Συνήθως μας λέει σε τι hz πρέπει να ορίσουμε την οθόνη/βιντεοπροβολέα μας ώστε να είναι συγχρονισμένο. Εαν δεν θέλουμε να αλλάξουμε τα hz ή δεν μπορούμε επειδή η οθόνη μας δεν το υποστιρίζει, τότε διαλέγουμε να συγχρονίσει το βίντεο (απο την μεσαία επιλογή όχι απο την πάνω-πάνω) στα hz που έχουμε ήδη αλλά με μια μικρή προσαρμογή του ήχου την οποία τις πιο πολλές φορές δεν την καταλαβαίνουμε. Κόκκινο βγάζει όταν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στον ήχο κυρίως όπου και σημαίνει ότι για το συγκεκριμένο βίντεο το reclock δεν παρεμβαίνει. Επίσης, εαν συνδέεται το pc με κάποια τηλεόραση που υποστηρίζει όλους τους τύπους συγχρονισμού ή κάποιους απο αυτούς (23,976hz, 25hz, 29hz, 30hz, 48hz, 50hz, 59hz, 60hz, 100hz, 200hz), τότε το Reclock θα αλλάζει αυτόματα στα ανάλογα hz που χρειάζεται το κάθε βίντεο για να παίξει, μέσω του Hdmi, όπως κάνει και ένα blu ray player. Αυτά. Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στην διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...πως μπορω να αυξησω την κυρια μνημη(εχω 4.5 μβ ελευθερα μονο)...τι μπορω να σβησω ή να αλλαξω κατι για να αυξησω την κυρια μνημη?
Link to comment
Share on other sites

Για τα firmware ευθύνη νομίζω εχει η vodafone που εχει την αποκλειστική διάθεση τις συσκευής στην ελλαδα κ οχι η samsung!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...πως μπορω να αυξησω την κυρια μνημη(εχω 4.5 μβ ελευθερα μονο)...τι μπορω να σβησω ή να αλλαξω κατι για να αυξησω την κυρια μνημη?

 

Θα εγκαταστήσεις στην συσκευή σου το X-plore 1.34, θα επιλέξεις tools, messaging, και θα διαγράψεις όλα τα αρχεία που βρίσκονται στο inbox. Αν κάποιο από αυτα δεν το έχεις σώσει, μεταφέρε το στην μαζική μνήμη. Τέλος, αφού ενεργοποιήσεις να φαίνονται οι φάκελοι συστήματος, θα ελέγξεις χειροκίνητα όλους τους φακέλους της μνήμης τηλεφώνου και θα διαγράψεις ότι περιττό βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Το firmware βγήκε 2 Ιουλίου και το κινητό δεν ειxε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα κυκλοφόρησε μετά από 15 μέρες ίσως γι’αυτο να μην βγήκε Ελληνικό firmware πιστεύω ότι μόλις βγει νέο firmware θα είναι και στα Ελληνικά. Σε κάθε περίπτωση και έτσι το κινητό είναι μακράν το καλύτερο που κυκλοφορεί.
Link to comment
Share on other sites

Στείλτε ρε παιδιά mail στη Samsung και σπάστε τους τα νεύρα!!!

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το κινητό χαντακώθηκε λόγω της αποκλειστικής κυκλοφορίας του από το δίκτυο της Vodafone, ασχέτως αν δεν πείραξε το firmware η ίδια!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ειναι δικαιολογια φιλε μου.. Κινητο περνεις εστω και ακριβο εστω και αν διαφημιζεται για το hd video του εν μερει.. Το βιντεο του παρα τα σπασιματα ειναι ΜΑΚΡΑΝ το καλυτερο που υπαρχει σε κινητο..

Δεν μπορεις ομως ΠΟΤΕ να περιμενεις ενα κινητο να ανταγωνιζεται μια mainstream φωτογραφικη ή ακομα ενα mediocre hd camcorder.. Δεν ειναι θεμα επεξεργαστη μονο ειναι και θεμα hd φακου..

Για αυτο το ενα καλειται κινητο και το αλλο φωτογραφικη/camcorder..

Το ενα κανει τα παντα το αλλο ειναι για ενα μονο σκοπο..

Προσωπικα εμενα με βολευει πολυ.. Αλλα αν παω διακοπες και θελω να τραβηξω ΚΑΛΕΣ φωτο και ΚΑΛΟ βιντεο φυσικα και θα παρω τα αναλογα gadget μαζι μου..

 

Για 'μένα αλλά και για τους περισσότερους πιστεύω, δεν αποτελεί δικαιολογία το ότι είναι όλα σε ένα συσκευή. Δεν διαφωνώ στο ότι έχει το καλύτερο βίντεο σε κινητό αλλά για 'μένα δεν είναι αποδεκτό να κάνει σπασίματα το βίντεο και ειδικά με τόσο δυνατό hardware. Ο φακός παίζει τον ρόλο του κυρίως στην ποιότητα απεικόνισης και δεν σημαίνει ότι ένας μη-ccd φακός δεν μπορεί να τραβήξει βίντεο χωρίς σπασίματα. Στο κάτω κάτω αν δεν μπορεί να τραβήξει σωστό βίντεο ο φακός είναι ατόπημα της samsung και δεν πρέπει να δικαιολογούμε το γεγονός αυτό. Τέλος δεν νομίζω όποιος αγοράζει το τηλέφωνο, να το αγοράζει μόνο για να έχει τα πάντα αλλά και για να τα κάνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Για 'μένα αλλά και για τους περισσότερους πιστεύω, δεν αποτελεί δικαιολογία το ότι είναι όλα σε ένα συσκευή. Δεν διαφωνώ στο ότι έχει το καλύτερο βίντεο σε κινητό αλλά για 'μένα δεν είναι αποδεκτό να κάνει σπασίματα το βίντεο και ειδικά με τόσο δυνατό hardware. Ο φακός παίζει τον ρόλο του κυρίως στην ποιότητα απεικόνισης και δεν σημαίνει ότι ένας μη-ccd φακός δεν μπορεί να τραβήξει βίντεο χωρίς σπασίματα. Στο κάτω κάτω αν δεν μπορεί να τραβήξει σωστό βίντεο ο φακός είναι ατόπημα της samsung και δεν πρέπει να δικαιολογούμε το γεγονός αυτό. Τέλος δεν νομίζω όποιος αγοράζει το τηλέφωνο, να το αγοράζει μόνο για να έχει τα πάντα αλλά και για να τα κάνει σωστά.

 

Ok για να μην κανουμε μια τετοια συζητηση εδω και το τι ειναι εφικτο σε ενα κινητο και ποσο ευκολα καποια πραγματα παραθετω ενα λινκ.. Πιστευω θα σου λυθουν αρκετες αποριες για αυτο που ισχυριζεσαι. ;)

 

Δες εδω απο το σημειο που αρχιζει και μιλαει για το φακο και το hd video..

http://my-symbian.com/s60v3/review_omnia_hd.php

Link to comment
Share on other sites

Στείλτε ρε παιδιά mail στη Samsung και σπάστε τους τα νεύρα!!!

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το κινητό χαντακώθηκε λόγω της αποκλειστικής κυκλοφορίας του από το δίκτυο της Vodafone, ασχέτως αν δεν πείραξε το firmware η ίδια!!!

 

Συμφωνω οτι ειναι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο να μην υπαρχει υποστηριξη ακομα απο την samsung και την voda..

Προσωπικα απο την πρωτη εβδομαδα το φλασαρα στην ιταλικη και ολα ειναι σουπερ..

Αν δεν φοβαστε καντε το.. Αξιζει με τα 1000..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ειναι Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο να μην υπαρχει υποστηριξη ακομα απο την samsung και την voda..

Προσωπικα απο την πρωτη εβδομαδα το φλασαρα στην ιταλικη και ολα ειναι σουπερ..

Αν δεν φοβαστε καντε το.. Αξιζει με τα 1000..

 

Ειδες σοβαρες διαφορες δηλαδη η το τηλεφωνο εμεινε σχεδον οπως ειναι ?

Τι ακριβως βελτιώθηκε , γιατι και γω πριν ειχα το Ν95 8GB και του περναγα οτι καινουγριο firmware εβγαινε , αλλα δεν εβλεπα δα και τιποτα διαφορετικο.

Στην Ιταλικη δεν εχουμε Ελληνικο menu ??? Ουτε μηνηματα ελληνικά γραφουμε ???

Μεσω PC studio το περασες γιατι δεν δουλευει , λεει οτι το κινητο δεν υποστιριζεται.:blink:

Link to comment
Share on other sites

σε ότι αφορά τον πομποδέκτη υποψιάζομαι την κάρτα SIM σου,μήπως είναι παλιά ?

 

Μπα..Και σε μένα με την καινούρια κάρτα SIM που πήρα τώρα με τη σύνδεση,μια απ'τα ίδια!Πολύ μέτριος πομποδέκτης σε σημεία που οι άλλες μου συσκευές έχουν πολύ καλής ποιότητας σήμα.Επίσης,η ακουστική του δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Όσον αφορά οθόνη,βιντεο(με εξαίρεση τον ήχο),φωτογραφίες(ημέρας μόνο)και ταχύτητα λειτουργίας είναι πραγματικά ασυναγώνιστη συσκευή.Αλλά,αν δεν πιάνει και καλά,τι να τα κάνεις...; :(

Link to comment
Share on other sites

Ειδες σοβαρες διαφορες δηλαδη η το τηλεφωνο εμεινε σχεδον οπως ειναι ?

Τι ακριβως βελτιώθηκε , γιατι και γω πριν ειχα το Ν95 8GB και του περναγα οτι καινουγριο firmware εβγαινε , αλλα δεν εβλεπα δα και τιποτα διαφορετικο.

Στην Ιταλικη δεν εχουμε Ελληνικο menu ??? Ουτε μηνηματα ελληνικά γραφουμε ???

Μεσω PC studio το περασες γιατι δεν δουλευει , λεει οτι το κινητο δεν υποστιριζεται.:blink:

 

Για να κανεις update πρεπει να flashareis την ρομ πρωτα.. Το οτι δεν αναγνωριζεται ομως το κινητο σου ειναι αλλο ζητημα. Ψαξε λιγο στο τοπικ εχει απαντηθει πολλες φορες..

Ειδα αρκετες διαφορες στην ταχυτητα του κινητου, στην διαχειριση μνημης και στον ηχο του video φυσικα.

Αν θες και μερικη υποστηριξη ελληνικων βαλε την αγγλικη I8910DXIG2.

Υπαρχει και camera update firmware δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις και στην υπαρχουσα ελληνικη..

Γενικα δεν ασχολουμαι με το να περιμενω πλεον ελληνικη ρομ, γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερουν τα ελληνικα. Υπαρχουν τοσες ρομ πλεον και τοσα updates και αναμενονται αλλα τοσα που αμα καθομουν και περιμενα την ελληνικη θα ειχα γερασει.. :lol:

 

Μπα..Και σε μένα με την καινούρια κάρτα SIM που πήρα τώρα με τη σύνδεση,μια απ'τα ίδια!Πολύ μέτριος πομποδέκτης σε σημεία που οι άλλες μου συσκευές έχουν πολύ καλής ποιότητας σήμα.Επίσης,η ακουστική του δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Όσον αφορά οθόνη,βιντεο(με εξαίρεση τον ήχο),φωτογραφίες(ημέρας μόνο)και ταχύτητα λειτουργίας είναι πραγματικά ασυναγώνιστη συσκευή.Αλλά,αν δεν πιάνει και καλά,τι να τα κάνεις...; :(

 

Και αυτο εχει απαντηθει. Το τηλεφωνο επιτυγχανει αρκετα χαμηλα επιπεδα sar κατι που σημαινει οτι δεν εχει τοσο ισχυρο πομποδεκτη. Win some lose some, u can't have it all ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια οσους ενδιαφερονται να βελτιωσουν την καμερα του omnia HD εγραψα εναν μινι οδηγο:

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13409

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...