Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω αν θα εχει kinetic scroll σ ολα τα μενου καλο θα ηταν παντως να εχει

 

Kinetic scrolling υπάρχει πλέον παντού εκτός από το κεντρικό μενού και τα υπομενού του... :(

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αύριο κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει η τελική HX 2.1.

 

Μαφιόζε, σε σένα το λέω. Είμαι σίγουρος ότι θα σπεύσεις πρώτος ;)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει η τελική HX 2.1.

 

Μαφιόζε, σε σένα το λέω. Είμαι σίγουρος ότι θα σπεύσεις πρώτος ;)

 

Σας παρακαλώ κύριε chlorus δεν ξέρω σε τι πράγμα αναφέρεστε! :p :lol:

 

Αν και συνήθως αμέσως μετά από κάθε μεγάλο release παρουσιάζεται κάποιο bug και βγαίνει αμέσως η επόμενη έκδοση.

 

Πάντως αν ισχύει αυτό που έγραψε ο γερμανός στο blog του ότι πλέον δεν θα χρειάζεται να κάνουμε τα φορμάτ πριν φλασάρουμε, η μετάβαση θα γίνει ταχύτατα!:ninja:

 

Εγώ πάλι θα τα κάνω τα format παράλληλα με τα backup αλλά ειδίκά για όσους πρωτοφλασάρουν η διαδικασία πλέον θα γίνει παιχνιδάκι! :cool:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μια χάρη βρε παιδιά σε όσους την βάλουν...ΞΕΠΑΤΩΣΤΕ το κινητό στην αρχή για εύρεση bugs όπως και για το αν λύθηκαν τα παρόντα bugs για να βοηθήσουμε και εμείς τον γερμανό και να τελειοποιήσουμε όσο το δυνατόν αυτό το firmware γιατί κάτι μου λέει ότι θα είναι από τα τελευταία αν όχι το τελευταίο Firmware του γερμανού φίλου μας.;)
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

...Πάντως αν ισχύει αυτό που έγραψε ο γερμανός στο blog του ότι πλέον δεν θα χρειάζεται να κάνουμε τα φορμάτ πριν φλασάρουμε, η μετάβαση θα γίνει ταχύτατα...

 

Αυτό σημαίνει ότι φλασάρισμα μπορούμε να κάνουμε απευθείας και στη μαμίσια rom ή μόνο σε προηγούμενες φλασαρισμένες εκδόσεις;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι φλασάρισμα μπορούμε να κάνουμε απευθείας και στη μαμίσια rom ή μόνο σε προηγούμενες φλασαρισμένες εκδόσεις;

 

Δεν υπάρχουν περιορισμοί στο φλασάρισμα του I8910. :happy:

 

Μπορείς από οποιαδήποτε rom να φλασάρεις σε όποια άλλη θες.

 

Δεν χρειάζεται να έχεις περάσει από τις προηγούμενες εκδόσεις για να φορέσεις τις πιο καινούργιες rom! :)

 

Τον ήχο στην εγγραφή βίντεο αν μπορεί να φτιάξει και ας έχει τα bugs της μαμα ρομ.

 

Το πρόβλημα του ήχου έχει διορθωθεί εδώ και πολύ καιρό, με τις μαγειρεμένες ρομ αλλά και με τις ξένες επίσημες.

Ακόμη την μαμά ρομ φοράς;

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

I am now working with those new “private folder” key files.

So probably it´s now possible to change now every possibilities of Symbian phones

 

 

http://www.hyperx.allroms.net/

 

τι εννοει ο ποιητης αραγε, καταλαβε κανεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν περιορισμοί στο φλασάρισμα του I8910. :happy:

 

Μπορείς από οποιαδήποτε rom να φλασάρεις σε όποια άλλη θες.

 

Δεν χρειάζεται να έχεις περάσει από τις προηγούμενες εκδόσεις για να φορέσεις τις πιο καινούργιες rom! :)

 

 

 

Το πρόβλημα του ήχου έχει διορθωθεί εδώ και πολύ καιρό, με τις μαγειρεμένες ρομ αλλά και με τις ξένες επίσημες.

Ακόμη την μαμά ρομ φοράς;

 

Έχω βάλει εδώ και αρκετό καιρό ρομ του Γερμανού, αρχικά την 1.72ελληνική και τώρα την 2.02ελληνική ο ήχος στα βίντεο παραμένει τραγικός σε πάρα πολλές περιπτώσεις ασχέτως αν άλλαξε απο AMR που ήταν. Συγκεκριμένα πριν λίγο καιρό είχα πάει σε μια συναυλία των GAMMARAY τράβηξα βίντεο και ο ήχος είναι κυριολεκτικά ΧΑΛΙΑ, δεν καταλαβαίνεις τίποτα ειδικά απτα φωνητικά, το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω το μεγαλύτεο μειονέκτημα του κινητού είναι και αποτι φαίνεται θα συνεχίσει να είναι ο χάλια ήχος εγγραφής στα βίντεο. Προσοχή δεν εννοώ ότι αν βάλεις 1 mp3 π.χ. να παίζει θα ακούγεται χάλια εκεί ο ήχος είναι εξαιρετικός, μόνο στα βίντεο που τραβάμε με το 8910 ο ήχος είναι χάλια :(.

 

Ο aptaliko πιο πάνω νομίζω θέλει να μάθει αν μπορεί κάποιος να φλασάρει την καινούρια έκδοση ρομ από τη μαμα ρομ χωρίς να κάνει φορμάτ, όπως αναφέρεται πιο πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ο ήχος που γράφει το κινητό είναι ψιλοάθλιος ακόμη και με τον ACC Codec...

 

Αυτό μάλλον δεν πρόκειται να λυθεί ποτέ σε μελλοντική ρομ γιατί είναι θέμα hardware του κινητού. :(

 

Τώρα όσον αφορά την διαδικασία του καινούργιου φλασαρίσματος και κατά πόσο θα χρειάζεται ή όχι formats θα μας το πει ο γερμανός όταν έρθει η ώρα του release! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν περιορισμοί στο φλασάρισμα του I8910. :happy:

 

Μπορείς από οποιαδήποτε rom να φλασάρεις σε όποια άλλη θες.

 

Δεν χρειάζεται να έχεις περάσει από τις προηγούμενες εκδόσεις για να φορέσεις τις πιο καινούργιες rom! :)

 

Εννοώ αν μπορούμε να φλασάρουμε απευθείας στη μαμίσια rom χωρίς format και χωρίς να χάσουμε προγράμματα και εφαρμογές που έχουμε εγκατεστημένα.

 

Έχω βάλει εδώ και αρκετό καιρό ρομ του Γερμανού, αρχικά την 1.72ελληνική και τώρα την 2.02ελληνική ο ήχος στα βίντεο παραμένει τραγικός σε πάρα πολλές περιπτώσεις ασχέτως αν άλλαξε απο AMR που ήταν.

 

Μπορεί να είναι και πάλι χάλιας ποιότητας αλλά τουλάχιστον να μπορεί να αναπράγεται με κάποιον Playrer στην τηλεοράση. Με αυτό το .AMR έχω βρει τον μπελά μου μιας και δεν μπορώ να παίξω τα βιντεάκια στη τηλεόραση μέσω WD Live TV Player αφού μου κόβει τον ήχο :mad:.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν μπορούμε να φλασάρουμε απευθείας στη μαμίσια rom χωρίς format και χωρίς να χάσουμε προγράμματα και εφαρμογές που έχουμε εγκατεστημένα.

 

Μπορεί να είναι και πάλι χάλιας ποιότητας αλλά τουλάχιστον να μπορεί να αναπαράγεται με κάποιον Playrer στην τηλεοράση. Με αυτό το .AMR έχω βρει τον μπελά μου μιας και δεν μπορώ να παίξω τα βιντεάκια στη τηλεόραση μέσω WD Live TV Player αφού μου κόβει τον ήχο :mad:.

 

Δυστυχώς δεν γλυτώνεις την φασαρία του να εγκαταστήσεις τα πάντα από την αρχή...

 

Με το Autoinstaller βέβαια η δουλεία γίνεται πολύ εύκολα καθότι φτιάχνεις έναν φάκελό μέσα στο κινητό εκεί που σου υποδεικνύει το πρόγραμμα και τοποθετείς τα προγράμματα εκεί μέσα.

Στη συνέχεια το πρόγραμμα τα κάνει εγκατάσταση ένα προς ένα χωρίς να σε ρωτάει διάφορα για το καθένα. :)

 

Ο ACC Codec στην έγγραφή επιφέρει μεγάλες βελτιώσεις στην ποιότητα του ήχου και τον πηγαίνει από το "χάλια" στο "καλό" αλλά σε καμία περίπτωση σε "εξαιρετικό" επίπεδο...

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η εκδοση HX2.1 , την κατεβασα απο εδω http://www.hyperx.allroms.net/?page_id=335 , την εγκατεστησα , ολα Ok .... αλλα που ειναι τα ελληνικα :( ???????

Εχω την εντυπωση οτι επρεπε να εχει ελληνικα η εκδοση αυτη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η εκδοση HX2.1 , την κατεβασα απο εδω http://www.hyperx.allroms.net/?page_id=335 , την εγκατεστησα , ολα Ok .... αλλα που ειναι τα ελληνικα :( ???????

Εχω την εντυπωση οτι επρεπε να εχει ελληνικα η εκδοση αυτη !!!!

 

"The localizations (as we speaked) will fallow next days…."

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η εκδοση HX2.1 , την κατεβασα απο εδω http://www.hyperx.allroms.net/?page_id=335 , την εγκατεστησα , ολα Ok .... αλλα που ειναι τα ελληνικα :( ???????

Εχω την εντυπωση οτι επρεπε να εχει ελληνικα η εκδοση αυτη !!!!

 

Πω πω έχουμε γεμίσει με ανυπόμονους στα forums! :p

 

Τα ελληνικά όπως είπε και ο επίσης ανυπόμονος Ulysse (ξέρει αυτός! :lol:) θα ακολουθήσουν τις επόμενες μέρες! :)

 

Παρόλα αυτά είναι ευπρόσδεκτες οι εντυπώσεις/παρατηρήσεις σου για τυχόν προβλήματα ακόμη και για την International HX2.1. :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Πω πω έχουμε γεμίσει με ανυπόμονους στα forums! :p

 

Τα ελληνικά όπως είπε και ο επίσης ανυπόμονος Ulysse (ξέρει αυτός! :lol:) θα ακολουθήσουν τις επόμενες μέρες! :)

 

:secret:

 

 

:p

Link to comment
Share on other sites

I am now starting the upload of HX2.11 JB2 (Taiwan based) and for you freaks HX2.11 (JC1 Italy based)

In my opinion, the Taiwan firmware is the best…… but it´s your choice

 

Ποιά η διαφορά ανάμεσα στα 2 fw; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

I am now starting the upload of HX2.11 JB2 (Taiwan based) and for you freaks HX2.11 (JC1 Italy based)

In my opinion, the Taiwan firmware is the best…… but it´s your choice

 

Ποιά η διαφορά ανάμεσα στα 2 fw; :wacko:

 

diferences to JB2 and JC1 are:

 

* JC1 feels slower and has a slow (buggy) Java engine (same as HX2.02)

* JC1 COULD have a better camera-part (not confirmed yet)

 

Βγήκε και η ΗΧ2.11 Greek, την φλασάρω σε καμιά ώρα περίπου (άτιμο backup) και επιστρέφω με εντυπώσεις! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

η HX2.11 Greek βασιζεται στην JB2 (Taiwan)

Η JC1 που βασιζεται στην Italy εχει καλυτερο βιντεο.

Ένας τραβηξε το ιδιο βιντεο και με τις 2 εκδοσεις (JC1, JB2) και παιδια τα ειδα και η JC1 εχει καλυτερο αποτελεσμα βιντεο. Δυστυχως ομως γιατι η ελληνικη έκδοση ειναι JB2 :( :( :(

TCe
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η ΗΧ2.11 Greek, την φλασάρω σε καμιά ώρα περίπου (άτιμο backup) και επιστρέφω με εντυπώσεις! :p

 

Τι λέει πως την είδες? στο Site του Γερμανού ανέφεραν αρκετά προβλήματά.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν φλάσαρα και έχουμε και λέμε.

 

Αρχικά είναι απείρως βολικό ότι το κινητό κάνει τα format αυτόματα! Όχι ότι είναι μεγάλος ο κόπος αλλά είναι μια έγνοια λιγότερη! :)

 

Το κινητό μου φαίνεται πιο γρήγορο και αποκρίσημο.Τα downloads σώζονται κανονικά στον web browser και η εγκατάσταση εφαρμογών επίσης λειτουργεί κανονικά εφόσον κάνεις το κόλπο που έγραψε ο Γερμανός.

Δηλαδή να μπεις από την Διαχείρισή Αρχείων στον E:/ και μετά να την κλείσεις.

 

Το modem που έχει ο Γερμανός (Modem_JB1) είναι ενσωματωμένο και δεν χρειάζεται να το φλασάρουμε

 

Επίσης μετά από ένα demo video που έβγαλα το mediainfo μου επέστρεψε τα εξής...:

 

General
Format                           : MPEG-4
Format profile                   : Base Media / Version 2
Codec ID                         : mp42
File size                        : 34.6 MiB
Duration                         : 32s 125ms
Overall bit rate                 : 9 022 Kbps
Encoded date                     : UTC 2010-03-11 11:33:51
Tagged date                      : UTC 2010-03-11 11:33:51

Video
ID                               : 1
Format                           : MPEG-4 Visual
Format profile                   : Simple@L6
Format settings, BVOP            : No
Format settings, QPel            : No
Format settings, GMC             : No warppoints
Format settings, Matrix          : Default (H.263)
Codec ID                         : 20
Duration                         : 32s 125ms
Bit rate mode                    : Constant
Bit rate                         : 8 925 Kbps
Nominal bit rate                 : 9 227 Kbps
Width                            : 1 280 pixels
Height                           : 720 pixels
Display aspect ratio             : 16:9
Frame rate mode                  : Variable
[b]Frame rate                       : 22.070 fps[/b]
Minimum frame rate               : 8.000 fps
Maximum frame rate               : 24.000 fps
Resolution                       : 8 bits
Colorimetry                      : 4:2:0
Scan type                        : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)               : 0.439
Stream size                      : 34.2 MiB (99%)
Encoded date                     : UTC 2010-03-11 11:33:51
Tagged date                      : UTC 2010-03-11 11:33:51

Audio
ID                               : 2
Format                           : AAC
Format/Info                      : Advanced Audio Codec
Format version                   : Version 4
Format profile                   : LC
Format settings, SBR             : No
Codec ID                         : 40
Duration                         : 32s 0ms
Bit rate mode                    : Constant
Bit rate                         : 96.0 Kbps
Channel(s)                       : 1 channel
Channel positions                : C
Sampling rate                    : 16.0 KHz
Stream size                      : 368 KiB (1%)
Encoded date                     : UTC 2010-03-11 11:33:51
Tagged date                      : UTC 2010-03-11 11:33:51

 

Και εγώ δεν τρελάθηκα με το καινούργιο camcorder λοιπόν... :/

 

Τέλος η Java Engine είναι πολύ καλή και στο assassins creed δεν εμφανίζει ροζ artifacts όπως στην 2.02!:p

 

Τι λέει πως την είδες? στο Site του Γερμανού ανέφεραν αρκετά προβλήματά.

 

Δεν παρατήρησα κάποιο άλλο bug, αν δω κάτι θα ενημερώσω.

 

--edit--

Επίσης δεν είχα κανένα πρόβλημα να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο μου με ελληνικά μενού και όταν άλλαξα την γλώσσα από αγγλικά σε ελληνικά το κινητό δούλεψε κανονικά.

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο το καινούριο firmware :) Βοήθησε με σε παρακαλώ στις παρακάτω απορίες μου:

1) Από ταχύτητα σε σχέση με την προηγούμενη rom πως το βλέπεις;

2) Επίσης το MyMedia υπάρχει ακόμα;

3) Δηλαδή φλασάρεις μια φορά το firmware και όχι κάποιο άλλο δεύτερο αρχείο

(modem) όπως αναφέρει ο γερμανός για την 2.1;

Σκέφτομαι και εγώ να την περάσω αλλά βαριέμαι την διαδικασία του ξαναφορτώματος των εφαρμογών...:mad:Εκτός ποιά και αν όντως οι διαφορές της με την προηγούμενη greek rom είναι αρκετά μεγάλες...:)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

εχω την 2.02 greek αξιζει να βαλω την 2.11 greek? η διαδικασια τωρα της εγκαταστασης ποια ειναι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άντε καλορίζικο το καινούριο firmware :) Βοήθησε με σε παρακαλώ στις παρακάτω απορίες μου:

1) Από ταχύτητα σε σχέση με την προηγούμενη rom πως το βλέπεις;

2) Επίσης το MyMedia υπάρχει ακόμα;

3) Δηλαδή φλασάρεις μια φορά το firmware και όχι κάποιο άλλο δεύτερο αρχείο

(modem) όπως αναφέρει ο γερμανός για την 2.1;

Σκέφτομαι και εγώ να την περάσω αλλά βαριέμαι την διαδικασία του ξαναφορτώματος των εφαρμογών...:mad:Εκτός ποιά και αν όντως οι διαφορές της με την προηγούμενη greek rom είναι αρκετά μεγάλες...:)

 

1)Μου λίγο ποιο γρήγορη (μπορεί να είναι και placebo effect) αλλά οι εγκατάσταση των προγραμμάτων γίνεται λίγο πιο γρήγορα.

2)Το My Media υπάρχει, αν και εγώ κόμη δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξής του.Όχι ότι ασχολήθηκα και ποτέ! :p

3)Φλασάρεις μια φορά και τέλος.Ούτε φορμάτ ούτε τίποτα.Το modem που έχει ο hyperx το ανέβασε γι'αυτούς που έχουν πιο παλιές εκδόσεις.

 

Τρελές διαφορές δεν είδα σε σχέση με την 2.02 αν και διορθώθηκαν τα bugs φυσικά.

Θα συνιστούσα υπομονή μερικές μέρες καθότι μπορεί να ακολουθήσει κάποιο fix (ίσως για το camcorder).

 

εχω την 2.02 greek αξιζει να βαλω την 2.11 greek? η διαδικασια τωρα της εγκαταστασης ποια ειναι?

 

Είναι ακριβώς η ίδια φίλε μου! :)

Απλά δεν χρειάζεται να κάνεις τα 3 φορμάτ και επιπλέον εκτός από την ρομ δεν χρειάζεται να τρέξεις τίποτε άλλο μετά το φλασάρισμα!

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...ναι έχεις δίκιο και εγώ λέω να περμένω λίγο μπας και γίνει κάποιο fix..τώρα για το mymedia και εγώ στην αρχή δεν το χρησιμοποιούσα όταν όμως σε κάποια στιγμή πέρασα το handyshell στο κινητό το έβαλα στο αρχικό screen και πλέον μπαίνω σε όλες τισ εφαρμογές του κινητου με ένα κλικ..είναι πολύ βολικό...:)
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...