Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

stendor αυτό είχα σκοπό να κάνω απλά δεν ξέρω αν θα κολλάει γιατί όταν έβαζα μια νέα έκδοση πάντα έκανα format και hard reset τεσπα θα το κάνω έτσι και αν κολλάει το κάνω format και δεν πειράζει το hack ποιο πολύ το ήθελα για να έχω πρόσβαση στη c να αλλάζω εικονίδια στους φακέλους παρά για να τρέχω unsign εφαρμογές που ένα δευτερόλεπτο χρειάζονται για να γίνουν sign!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@tsilas1 κάτι δεν κάνεις καλά.Τα αρχεία λογισμικού μέσω του navifirm.exe είναι διαθέσιμα.Εκτός εάν αυτό που ψάχνεις είναι το τροποποιημένο αρχείο οπότε τότε :google:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

impreza_sti έχεις απόλυτο δίκιο τώρα είδα ότι είναι δεαθέσιμα μέσω του navifirm.exe πριν δεν ήταν εκτός αν εγώ δεν τα έβλεπα εκτός αν μπήκαν τώρα το τροποποιημένο αρχείο το έχω τέσπα ευχαριστώ για την βοήθεια και sorry αν σας έπριξα!αν έχω πρόβλημα θα ποστάρω αν και δεν νομίζω γιατί την έχω ξανακάνει την διαδικασία!
Link to comment
Share on other sites

Είχα το χακαρισμένο 40άρι firmware και χθες έβαλα μέσω FOTA το 50άρι. Το hack παρέμεινε, το ίδιο και οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές μου. Σταθερό το βλέπω.

 

Αν και κατα την εγκατάσταση, αφού έκανε επανεκκίνηση και ήταν στα τελειώματα, μου έβγαλε "Σφάλμα συστήματος". Ίσως επειδή έκανε αρκετή ώρα, το άφησα μόνο του να δουλεύει και κλείδωσε μόνο του τα πλήκτρα (αν και δε θα έπρεπε να σκαλώσει). Παρόλα αυτά, τζάμι το βλέπω!! :rolleyes:

Edited by intermario_gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την εκδοση 40 χακαρισμενη και θελλω να κανω Hard reset και να βαλω την 50 κατεβασα τα αρχεια απο το navifirm.exe το τροποποιημενο π θα το βρω;

σορυ αλλα εχω να παρακολουθησω το θεμα απο τον φλεβαρη κ ειμαι λιγο εκτος θεματος οποτε δειξτε κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)

Έχει αναφερθεί λίγες σελίδες πιο πίσω για το που μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

μολισ εκανα αναβαθμιση μεσω του nokia software update και πηγα στη V.50 ειχα χακαρει πιο πριν τν 40αρα εκδοση αλλα εκανα φορματ και χαθηκε....και τωρα θελω να χακαρω την 50,μπορειτε να μου πειτε τη να κανω?

πηγα και κατεβασα τα αρχεια μεσω του navifirm αλλα απο οτι θυμαμαι απο τι 40αρα επρεπε να κατεβασω αλλο ενα αρχειο και να το επικολησω στο φακελο με το κατεβασμενο navifirm.... plz help

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ενημέρωση στην v50 και φορματ το hack φεύγει; Και αν ναι γίνεται ξανα εγκατασταση με hellox όπως πριν;
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ενημέρωση στην v50 και φορματ το hack φεύγει; Και αν ναι γίνεται ξανα εγκατασταση με hellox όπως πριν;

Αν κάνεις μόνο αναβάθμιση όχι δεν χάνεται το hack. Αν όμως κάνεις hard format μετά την αναβάθμιση τότε ναι θα χαθεί το hack. Δεν έχω δοκιμάσει για το αν λειτουργεί το HelloOX με την ν50 αλλά δεν νομίζω να λειτουργεί. To HelloOX έχει σταματήσει να λειτουργεί από την ν40, οπότε υποθέτω ότι δεν θα λειτουργεί και στην ν50. Θα πρέπει να διαβάσεις το πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 5th - Hacks & Patches για να δεις πως θα περάσεις το hack στην ν50.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

To HelloOX έχει σταματήσει να λειτουργεί από την ν40, οπότε υποθέτω ότι δεν θα λειτουργεί και στην ν50.[ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 5th - Hacks & Patches για να δεις πως θα περάσεις το hack στην ν50.

 

Σε εμενα παντως το HelloOX δουλευε κ στην 40 και τωρα και στην 50 με αναβαθμιση μεσω nsu

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως το HelloOX δουλευε κ στην 40 και τωρα και στην 50 με αναβαθμιση μεσω nsu

Δούλευε γιατί μάλλον δεν έκανες hard format μετά την αναβάθμιση σε ν40. Στο δικό μου και ενός άλλου παιδιού το HelloOX δεν λειτουργούσε με την v40, αφού μετά την αναβάθμιση κάναμε format και στα δύο 5800.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως το HelloOX δουλευε κ στην 40 και τωρα και στην 50 με αναβαθμιση μεσω nsu

Τι εννοείς σου δούλευε?Πήγες να κάνεις εγκατάσταση το Helloox και εγκαταστάθηκε?

Αποκλείεται.

Μήπως αναφέρεσαι στο Rompatcher?Αυτό τρέχει κανονικά στην 40, χωρίς hard format.

 

Γεια σας

μολισ εκανα αναβαθμιση μεσω του nokia software update και πηγα στη V.50 ειχα χακαρει πιο πριν τν 40αρα εκδοση αλλα εκανα φορματ και χαθηκε....και τωρα θελω να χακαρω την 50,μπορειτε να μου πειτε τη να κανω?

πηγα και κατεβασα τα αρχεια μεσω του navifirm αλλα απο οτι θυμαμαι απο τι 40αρα επρεπε να κατεβασω αλλο ενα αρχειο και να το επικολησω στο φακελο με το κατεβασμενο navifirm.... plz help

Θα ψάξεις στα γνωστά site να βρεις αυτό το αρχείο που χρειάζεσαι.

Υπάρχει ήδη από 2-3 ομάδες που χάκαραν την 50.

Edited by stendor

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σου δούλευε?Πήγες να κάνεις εγκατάσταση το Helloox και εγκαταστάθηκε?

Αποκλείεται.

Μήπως αναφέρεσαι στο Rompatcher?Αυτό τρέχει κανονικά στην 40, χωρίς hard format.

 

Ειχα εγκαταστημενο το rompatcher ( meaning Hellox , since the only thing that Hellox does is to install rompatcher ) και παρεμεινε κ μετα τις αναβαθμισεις και λειτουργει κανονικα το installserver and open4all

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις γνωστα site?

μπορεις να μου τα πεις?

 

Καλησπέρα.:)

Έχει αναφερθεί λίγες σελίδες πιο πίσω για το που μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις.

που το λεει γτ οργωσα ολο και τις 46 σελιδες αλλα δν ειδα καπου για το τελευταιο αρχειο τις αναβαθμισης που το κανεισ copy paste μεσα στο φακελο με τα υπολιπα που κατεβασα απο το navifirm

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ"
Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις γνωστα site?

μπορεις να μου τα πεις?

 

 

που το λεει γτ οργωσα ολο και τις 46 σελιδες αλλα δν ειδα καπου για το τελευταιο αρχειο τις αναβαθμισης που το κανεισ copy paste μεσα στο φακελο με τα υπολιπα που κατεβασα απο το navifirm

 

Έλα ντε! Πες μου να σου πω κι εγώ.... Κι εγώ τις όργωσα αλλά μάταια βέβαια! Παιδιά, λίιιιιιιιιιιγη περισσότερη ευκρίνεια σε αυτά που λέμε δε βλάπτει...

 

Γνωστά site; Κανένα site δε γίνεται γνωστό αν δεν αναφερθεί πρώτα!!! :lol:

Προς αυτούς που ξέρουν το που βρίσκεται το συγκεκριμένο αρχείο... καταλαβαίνω τη σιωπή σας... αλλά υπάρχει τρόπος να βοηθήσετε... αν θέλετε να βοηθήσετε δηλαδή... Και το παλικάρι που ρωτάει και εμένα!

Edited by intermario_gr
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Πες μου να σου πω κι εγώ.... Κι εγώ τις όργωσα αλλά μάταια βέβαια! Παιδιά, λίιιιιιιιιιιγη περισσότερη ευκρίνεια σε αυτά που λέμε δε βλάπτει...

 

Γνωστά site; Κανένα site δε γίνεται γνωστό αν δεν αναφερθεί πρώτα!!! :lol:

Προς αυτούς που ξέρουν το που βρίσκεται το συγκεκριμένο αρχείο... καταλαβαίνω τη σιωπή σας... αλλά υπάρχει τρόπος να βοηθήσετε... αν θέλετε να βοηθήσετε δηλαδή... Και το παλικάρι που ρωτάει και εμένα!

ναι γιατι πουθενα ουτε στο αλλο topic με τα tricks ,και δν θυμαμαι τι αλλο, αναφερει τιποτα?

αν καποιος εχει χακαρει τν εκδοση 50 ας μιλησει

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει πόσο μεγάλο είναι το τροποποιημένο fpsx αρχείο; Γιατί βρίσκω 2-3 και δε ξέρω ποιό απ'όλα είναι..

 

Μόνο το filesize θέλω από το fpsx αρχείο...

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει πόσο μεγάλο είναι το τροποποιημένο fpsx αρχείο; Γιατί βρίσκω 2-3 και δε ξέρω ποιό απ'όλα είναι..

 

Μόνο το filesize θέλω από το fpsx αρχείο...

 

Thanks

να σου πω?

εσυ τι εχεις κανει μεχρι τωρα?

εχω κατεβασει μονο τα αρχεια απο το navifirm αλλα ειναι 7

8 δν πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι ρε παιδια... Πηγα να χακαρω το n97 mini μου με signed εκδοση του τελευταιου hellox! (2.03 αν θυμαμαι καλα...). Και το οσες φορες και αν το εκανα μου κολλουσε στο unpacking drives η files, δεν θυμαμαι ακριβως! Ξερει κανεις τι φταιει?! Το εχω δοκιμασει αρκετες φορες, ακομη και μετα απο reset και απο hard reset...
Link to comment
Share on other sites

Δες τον οδηγο που υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος (βιντεο youtube). Προχωρησε το και εαν συναντησεις καποια δυσκολια μας λες..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

OΚ φιλε μου, σ'ευχαριστω! Αλλα επειδη ειχα προσπαθησει να το κανω κ αυτο πιο παλια δεν μπορουσα να βρω το σωστο uda.fpsx αρχειο για να αντικαταστησω αυτα απο το navifirm γιατι κατι ειχε αλλαξει η μαμα νοκια. Μηπως ξερεις που μπορω να το βρω για nokia n97 mini για την "εκδοση" RM-555 v11.0.045?!

Και θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο επειδη ειμαι αρχαριος σε αυτο! Επειδη το κιν μου ειναι παραεισαγωγης, μετα το φλασαρισμα θα πρεπει να περασω ξανα τα ελληνικα?!

Edited by mitsakos23
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τελικά στα γνωστά-άγνωστα site το patch για το v50 του 5800. Αλλά το βρήκα σε 3 διαφορετικά μεγέθη! Το ένα ήταν ακριβώς ίδιο αρχείο με το patch του v40 και τα άλλα 2 ήταν κάπου 7MB και κάτι. Ποιό απ'όλα κατεβάζω; Κάποιος που να το έχει φλασάρει στο κινητό του μπορεί να μου πει ακριβώς πόσα bytes είναι;

 

Ευχαριστώ.

 

@kouris93

Τα αρχεία του μανίσιου firmware που κατεβάζεις από navifirm είναι 7 και 1 είναι το πατσαρισμένο. Το πατσαρισμένο όμως αντικαθιστά το αρχείο τύπου uda.fpsx του μανίσιου οπότε καταλήγεις πριν φλασάρεις (και αφού πατσάρεις το firmware) με 6 αρχεία του μανίσιου και 1 το πατσαρισμένο (που έχει πλέον το όνομα του γνήσιου uda.fpsx).

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τελικά στα γνωστά-άγνωστα site το patch για το v50 του 5800. Αλλά το βρήκα σε 3 διαφορετικά μεγέθη! Το ένα ήταν ακριβώς ίδιο αρχείο με το patch του v40 και τα άλλα 2 ήταν κάπου 7MB και κάτι. Ποιό απ'όλα κατεβάζω; Κάποιος που να το έχει φλασάρει στο κινητό του μπορεί να μου πει ακριβώς πόσα bytes είναι;

 

Ευχαριστώ.

 

@kouris93

Τα αρχεία του μανίσιου firmware που κατεβάζεις από navifirm είναι 7 και 1 είναι το πατσαρισμένο. Το πατσαρισμένο όμως αντικαθιστά το αρχείο τύπου uda.fpsx του μανίσιου οπότε καταλήγεις πριν φλασάρεις (και αφού πατσάρεις το firmware) με 6 αρχεία του μανίσιου και 1 το πατσαρισμένο (που έχει πλέον το όνομα του γνήσιου uda.fpsx).

δεν καταλαβα τι προσπαθεις να μου πεις....

μπορεις να το εξηγησης καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι προσπαθεις να μου πεις....

μπορεις να το εξηγησης καλυτερα?

 

Λοιπόν, πάμε πάλι... Τα αρχεία που κατεβάζεις από το navifirm (τα αρχεία του μανίσιου firmware) είναι 7. Ένα από αυτά έχει την κατάληξη uda.fpsx. Τώρα, το τροποποιημένο αρχείο που κατεβάζεις, αυτό που περιέχει το ROMPatcher, έχει κι αυτό την ίδια κατάληξη. Εσύ πρέπει να δώσεις στο τροποποιημένο αρχείο το όνομα του μανίσιου (μετονομασία απο Windows) και μετά να αντικαταστήσεις αυτό το μανίσιο αρχείο με το τροποποημένο (overwrite).

 

Δηλαδή, με πολύ απλά λόγια...

 

Από τα 7 αρχεία του firmware της μαμάς Nokia, εσύ θέλεις τα 6 γιατί το αρχείο uda.fpsx το παίρνεις απ'έξω (είναι το αρχείο που κατεβάζεις σαν patch).. οπότε καταλήγεις πάλι με 7 αρχεία απλά το ένα απ'αυτά πλέον είναι "πειραγμένο". :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάμε πάλι... Τα αρχεία που κατεβάζεις από το navifirm (τα αρχεία του μανίσιου firmware) είναι 7. Ένα από αυτά έχει την κατάληξη uda.fpsx. Τώρα, το τροποποιημένο αρχείο που κατεβάζεις, αυτό που περιέχει το ROMPatcher, έχει κι αυτό την ίδια κατάληξη. Εσύ πρέπει να δώσεις στο τροποποιημένο αρχείο το όνομα του μανίσιου (μετονομασία απο Windows) και μετά να αντικαταστήσεις αυτό το μανίσιο αρχείο με το τροποποημένο (overwrite).

 

Δηλαδή, με πολύ απλά λόγια...

 

Από τα 7 αρχεία του firmware της μαμάς Nokia, εσύ θέλεις τα 6 γιατί το αρχείο uda.fpsx το παίρνεις απ'έξω (είναι το αρχείο που κατεβάζεις σαν patch).. οπότε καταλήγεις πάλι με 7 αρχεία απλά το ένα απ'αυτά πλέον είναι "πειραγμένο". :lol:

χαιρω πολυ....αυτο το εχω κανει....

το μονο που ψαχνω ειναι αυτο το τροποποιημενο αρχειο.....

εχω το 5800 balkanian black μπορεις να μου πεις που θα το βρω?

 

 

απο ποιο σιτε το κατεβασες?

Edited by kouris93
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...