Jump to content

Αντιμετωπίσατε πρόβλημα στο 5800;


denom
 Κοινοποίηση

Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?  

676 members have voted

  1. 1. Αντιμετωπίσατε προβλήματα στο 5800?

    • Οχι. Κανένα απολύτως.
    • Ναι. Πρόβλημα στο ακουστικό.
    • Ναι. Πρόβλημα στην οθόνη (καμένο pixel κ.α.).
    • Ναι. Έχει αυτή την μικρή σχισμή.
    • Οχι. Είχε πρόβλημα λογισμικού αλλά λύθηκε με update
    • Ναι. Έχει πρόβλημα λογισμικού και μετά το update.
    • Ναι. Είχε άλλο πρόβλημα ή περισσότερα του ενός.


Recommended Posts

Όχι, δεν παίζει ρόλο που περιέλαβες τις ρυθμίσεις στο αντίγραφο, από την στιγμή που δεν τις επανέφερες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα που προσπαθησα να μπω στο δικτυο του σπιτιου ενω συνδεοταν κανονικα στο router

οταν προσπαθουσα να μπω σε σελιδες μου εβγαζε το μηνυμα 'καμια αποκριση πυλης' και αποσυνδεοταν αμεσως.

τσεκαρα το router και ειναι οκ.

Καμια προταση???

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό...!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα το εξής: όταν χρησιμοποιώ την ηχογράφηση (όχι συνομιλίας, απλώς για να υπαγορεύσω κάτι για να μην το ξεχάσω) κάνει skip 1 δευτερόλεπτο κάθε... 6-7 δευτερόλεπτα :( Αυτό σημαίνει ότι κάθε λίγο και λιγάκι κόβονται λέξεις, μισές λέξεις κλπ.... Το έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα; Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα το εξής: όταν χρησιμοποιώ την ηχογράφηση (όχι συνομιλίας, απλώς για να υπαγορεύσω κάτι για να μην το ξεχάσω) κάνει skip 1 δευτερόλεπτο κάθε... 6-7 δευτερόλεπτα :( Αυτό σημαίνει ότι κάθε λίγο και λιγάκι κόβονται λέξεις, μισές λέξεις κλπ.... Το έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα; Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

 

Με το προγραμμα της μαμας;Μηπως εχεις εγκαταστησει καποια εφαρμογη ηχογραφησης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα :( Με το μαμίσιο :(

 

Στο κανει και μετα απο επανεκκινηση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα αν το κανει και μετα απο επεννεκινηση του τηλεφωνου οχι του προγραμματος.Ισως το φορματ να ειναι η μονη λυση,αν δεν καποιος εδω μεσα καποια ιδεα.Η να δοκιμαζες να βαλεις καποιο προγραμμα ηχογραφησης να δεις πως παει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όσες φορές και να το έχω χρησιμοποιήσει αυτό το πρόβλημα έχει.... :(

Τα ηχογραφημένα κομμάτια που αποθηκεύονται;

Αν αποθηκεύονται στη κάρτα μνήμης, πολύ πιθανό να ευθύνεται αυτή.

Γύρνα την αποθήκευση στη μνήμη της συσκευής και δοκίμασε ξανά.

Αν δεις πως δεν υπάρχει πρόβλημα, κάνε μορφοποίηση στη κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα...

 

Εγώ ψήφισα Άλλο πρόβλημα γιατί πραγματικά έχω απελπιστεί...

 

Το τηλέφωνο σβήνει συνεχώς. Σήμερα μόνο πρέπει να μου έσβησε πάνω από 20 φορές.

Για να πω την αλήθεια μου το παρουσίασε λίγες ημέρες μετά την αγορά, αλλά όχι σε τόσο μεγάλη συχνότητα. Τώρα πλέον έχει φτάσει και δεν κρατάει καθόλου.

ΔΕΝ είναι πρόβλημα μπαταρίας (έτσι έχω καταλάβει από την συμπεριφορά του). Φαίνεται σαν να φταίει το κουμπί on-off, αλλά χωρίς να το υπογράφω.

 

Έψαξα λίγο στο site της ΝΟΚΙΑ και στο φόρουμ που έχουν και είδα ότι υπάρχουν (όχι πολλά όμως) παρόμοια κρούσματα. Κάποιος υπεύθυνος εκεί (Admin) μου είπε ότι πιθανότατα να φταίει η κάρτα sim. Ίσως, λέει, να είναι παλιά και να δημιουργεί το shutDown (!!!!!????).

 

Το τηλέφωνό μου είναι 4 περίπου μηνών και αύριο τελικά αποφάσισα να το πάω σε club nokia για να το δουν.

Δεν έχω άλλη επιλογή. Ειδάλλως δεν θα έχω το 5800 στην κατοχή μου (θα το πετάξω δηλαδή) γιατί πλέον δεν μένει ούτε ένα λεπτό ανοιχτό.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος που είχε το πρόβλημα και λύθηκε με κάποιον άλλο τρόπο?

 

Να πω ότι έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρέα...

 

Εγώ ψήφισα Άλλο πρόβλημα γιατί πραγματικά έχω απελπιστεί...

 

Το τηλέφωνο σβήνει συνεχώς. Σήμερα μόνο πρέπει να μου έσβησε πάνω από 20 φορές.

Για να πω την αλήθεια μου το παρουσίασε λίγες ημέρες μετά την αγορά, αλλά όχι σε τόσο μεγάλη συχνότητα. Τώρα πλέον έχει φτάσει και δεν κρατάει καθόλου.

ΔΕΝ είναι πρόβλημα μπαταρίας (έτσι έχω καταλάβει από την συμπεριφορά του). Φαίνεται σαν να φταίει το κουμπί on-off, αλλά χωρίς να το υπογράφω.

 

Έψαξα λίγο στο site της ΝΟΚΙΑ και στο φόρουμ που έχουν και είδα ότι υπάρχουν (όχι πολλά όμως) παρόμοια κρούσματα. Κάποιος υπεύθυνος εκεί (Admin) μου είπε ότι πιθανότατα να φταίει η κάρτα sim. Ίσως, λέει, να είναι παλιά και να δημιουργεί το shutDown (!!!!!????).

 

Το τηλέφωνό μου είναι 4 περίπου μηνών και αύριο τελικά αποφάσισα να το πάω σε club nokia για να το δουν.

Δεν έχω άλλη επιλογή. Ειδάλλως δεν θα έχω το 5800 στην κατοχή μου (θα το πετάξω δηλαδή) γιατί πλέον δεν μένει ούτε ένα λεπτό ανοιχτό.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος που είχε το πρόβλημα και λύθηκε με κάποιον άλλο τρόπο?

 

Να πω ότι έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις....

 

Εμένα το έπαθε αυτό, μερικούς μήνες μετά από τότε που το πήρα. Εμένα έσβηνε συνήθως όταν το έβαζα στην τσέπη μου. Άμα τα ακούμπα κάπου κ το άφηνα, ήταν όλα ΟΚ. Φαντάστηκα λοιπόν ότι μάλλον η μπαταρία θα'ναι κ τελικά έιχα δίκαιο. Το κράτισα στα χέρια μου κ πίεσα το πίσω μέρος προς τα κάτω και έκλεισε. Δεν έκανε καλή επαφή η μπαταρία.

 

Έβαλα ένα χαρτάκι για να σφηνώσει, αλλά τελικά δεν πρέπει να'ταν κ η καλύτερη επιλογή (θα'πρεπε να το'χα πάει στη Nokia) γιατί πριν 2-3 μέρες που το άνοιξα για να βγάλω την κάρτα sim κ έβγαλα κ την μπαταρία, τα πράγματα είχαν γίνει χειρότερα, προφανώς από το χαρτάκι που έβαλα. Τώρα η μπαταρία δεν πιάνει καθόλου. Όρθιο το κρατάω κ πέφτει έξω.

 

Κοίτα μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα και το δικό σου, αν κ φαίνεσαι σίγουρος ότι δεν είναι η μπαταρία. Αλλιώς πήγαινε το στη Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια με την δική σου. Δηλαδή όταν μπαίνει στην τσέπη (ακόμα και στην σκληρή θήκη που είχε στην συσκευασία), σβήνει και επίσης με οποιαδήποτε "βεβιασμένη κίνηση". Π.χ. όταν ακουμπούσε σε τραπέζι λίγο έντονα έσβηνε. Όταν το άνοιγα και δεν το κινούσα καθόλου, έμενε μέχρι να μετακινηθεί.

Αρχίζω και υποπτεύομαι και τον αισθητήρα κλήσης (Ladscape κ.λ.π.)...

 

Μάλλον θα το πάω στην ΝΟΚΙΑ για να είμαι σίγουρος. Πάντως θα του βάλω ένα χαρτάκι για να κάνω ένα testdrive..

 

Σε ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι ενα ενα βημα πριν σπασω το κινητο απο τα νευρα μου:) Οταν αποσυνδεω το κινητο απο τον υπολογιστη πολλες φορες χανονται οι συντομευσεις κ δεν δουλευει τπτ στην αναμονη. το εχω παθει αρκετες φορες κ του κανω backup κ hard reset για να διορθωθει. ομως μετα την επαναφορα λειπουν εφαρμογες και τα εικονιδια ειναι ολα μπερδεμενα κ οχι στους φακελους που τα ειχα. Αντε να κατσεις να τα βαλεις ενα ενα εκει που πρεπει... υπαρχει καμμια αλλη λυση εκτος hard reset?????????
Link to comment
Share on other sites

Σπανια συνδεω το κινητο με το pc και δεν μου εχει τυχει ποτε για να μπορω να βοηθησω :O

 

Mπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σε ποιο προγραμμα συνδεεις την συσκευη σου?

 

Πως κανεις αποσυνδεση απο το pc επιλεγεις ασφαλη καταργηση συσκευης?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παντα σε μαζικη αποθηκευση. μου εχει τυχει κ μετα απο ασφαλη καταργηση το προβλημα οποτε δεν φταιει αυτο. και η πλακα ειναι οτι παντα χρησιμοποιουσα το bluetooth για συνδεση με υπολογιστη αλλα χαλασε λιγο πριν παρω το 5800:(
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα.

Λύση δεν θυμάμαι να είχε δοθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έπαθε αυτό, μερικούς μήνες μετά από τότε που το πήρα. Εμένα έσβηνε συνήθως όταν το έβαζα στην τσέπη μου. Άμα τα ακούμπα κάπου κ το άφηνα, ήταν όλα ΟΚ. Φαντάστηκα λοιπόν ότι μάλλον η μπαταρία θα'ναι κ τελικά έιχα δίκαιο. Το κράτισα στα χέρια μου κ πίεσα το πίσω μέρος προς τα κάτω και έκλεισε. Δεν έκανε καλή επαφή η μπαταρία.

 

Έβαλα ένα χαρτάκι για να σφηνώσει, αλλά τελικά δεν πρέπει να'ταν κ η καλύτερη επιλογή (θα'πρεπε να το'χα πάει στη Nokia) γιατί πριν 2-3 μέρες που το άνοιξα για να βγάλω την κάρτα sim κ έβγαλα κ την μπαταρία, τα πράγματα είχαν γίνει χειρότερα, προφανώς από το χαρτάκι που έβαλα. Τώρα η μπαταρία δεν πιάνει καθόλου. Όρθιο το κρατάω κ πέφτει έξω.

 

Κοίτα μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα και το δικό σου, αν κ φαίνεσαι σίγουρος ότι δεν είναι η μπαταρία. Αλλιώς πήγαινε το στη Nokia.

 

Τελικά φίλε μου είχες δίκιο. Το πρόβλημα ήταν στην μπαταρία.

Και ενώ με την πρώτη ματιά φαίνεται ότι δεν έχει κενά έτσι ώστε με το κούνημα να σβήνει, κι όμως με το χαρτάκι που μπήκε κάτω από την μπαταρία δεν ξαναέσβησε από εχθές. Ρε τι στην τσέπη το έβαλα, ρε τι το άφησα στο τραπέζι απότομα, ρε τι κολοτούμπες του έκανα, δεν έσβησε...

Μάλλον τελικά δεν θα το πάω στην ΝΟΚΙΑ γιατί έχω τραυματικές εμπειρίες από την εξυπηρέτηση. Θα το έχω έτσι μέχρι να τα φτύσει...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε μου είχες δίκιο. Το πρόβλημα ήταν στην μπαταρία.

Και ενώ με την πρώτη ματιά φαίνεται ότι δεν έχει κενά έτσι ώστε με το κούνημα να σβήνει, κι όμως με το χαρτάκι που μπήκε κάτω από την μπαταρία δεν ξαναέσβησε από εχθές. Ρε τι στην τσέπη το έβαλα, ρε τι το άφησα στο τραπέζι απότομα, ρε τι κολοτούμπες του έκανα, δεν έσβησε...

Μάλλον τελικά δεν θα το πάω στην ΝΟΚΙΑ γιατί έχω τραυματικές εμπειρίες από την εξυπηρέτηση. Θα το έχω έτσι μέχρι να τα φτύσει...:blink:

 

Να τα πάρουμε 1-1.

 

Το πρόβλημα με την αποσύνδεση από usb σαν card reader πραγματικά είναι απίστευτα ενοχλητικό. Το θέμα είναι ότι η Νόκια δεν έχει καμία ενημέρωση για αυτό. Η μόνη λύση που έχω βρεί είναι συχνό backup και όταν γίνει restore.

Εκτός από τα εικονίδια που εξαφανίζονται από την αρχική οθόνη σταματάνε να δουλεύουν τα κουμπιά (πράσινο, κόκκινο και κάμερας) όταν είσαι στην αρχική οθόνη.

Πολύ θα ήθελα να μάθω μήπως όσοι το παθαίνουν έχουν vodafone κάρτα σιμ......

 

 

Από εκεί και πέρα μιας και έχω και εγώ τραυματική εμπειρία από την Nokia έχω πλέων βρει μαγαζί της Νοκια που είμαι όχι μόνο ευχαριστημένος αλλά το προτείνω και ανεπιφύλακτα. Όχι μόνο μου έχει φτιάξει τα πάντα στα 5 5800 που έχουμε στην οικογένεια αλλά μου έχει βρει και τρελές λύσεις σε όλα τα άλλα. Μου έχει φτιάξει και 2 που σβήνανε. Μάλιστα μου έχει φανεί περίεργο μιας και είναι ένα απο τα λίγα μαγαζιά που έχει ότι ανταλλακτικό έχω χρειαστεί (μιλάμε για απιστευτο service room μια κλεφτή ματιά μου πήρα και απο τα ομορφότερα μαγαζιά που έχω δει).

Πραγματικά δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να πώ πιο μαγαζί είναι. Απλά μακάρι να γίνουν όλοι τόσο επαγγελματίες στο χώρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως μπορείς να αναφέρεις το κατάστημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κι από μένα. Άργησα να γράψω τις εντυπώσεις μου για το εν λόγω τηλέφωνο, επειδή ήθελα να περάσει αρκετός καιρός στα χέρια μου, έτσι ώστε να έχω μια αντικειμενικότερη άποψη. Μετά από ένα μήνα περίπου χρήσεως εντόπισα από την πρώτη στιγμή το πρόβλημα με τη σχισμή κι αναρωτιέμαι μήπως αρχίσουν να εισχωρούν σκόνες μέσω αυτής στην οθόνη του τηλεφώνου. Το δεύτερο ελάττωμα είναι το πλήκτρο της κάμερας, που λειτουργεί όποτε του καπνίσει. Το τρίτο πρόβλημα κι αυτό που με ενοχλεί περισσότερο απ' όλα είναι το απελπιστικά αδύναμο κι αργό του gps. Μπορεί να περάσει και κανένα μισάωρο μέχρι να εντοπίσει δορυφόρο, ενώ έχοντας δίπλα του το Ν85 εντοπίζει δορυφόρο σε χρόνο μηδέν. Το τέταρτο ελάττωμα που παρατήρησα είναι ότι η οθόνη του χωρίς να έχει κάποια βρομιά στο τζάμι, κάνει σε όλη της την επιφάνεια κάτι "νερά", και κυρίως αυτό διακρίνεται εντονότερα όταν προβάλλονται ανοιχτά χρώματα. Παρόμοιο πρόβλημα με την οθόνη είχαν τα 6233 και 6267. Έχω να πω πως αν το αγόραζα με δικά μου χρήματα (μου το έκανε δώρο ο σύντροφός μου) θα τα έκλαιγα κι ας είμαι σπάταλος. Δε θα πρότεινα σε κανέναν επίδοξο αγοραστή αυτού του τηλεφώνου να το αγοράσει. Έχει και πολλά προτερήματα, αλλά εδώ μιλάμε μόνο για τα ελαττώματά του.
Link to comment
Share on other sites

Το πλήκτρο της κάμερας μου λειτουργεί πάντα. Μήπως έχεις κάρτα sim vodafone;

 

Το gps κλειδώνει ταχύτατα αρκεί να έχεις ενεργοποιημένο το Υποβοηθούμενο GPS.

 

Νερά στην οθόνη δεν έχω εντοπίσει σε καμία συσκευή που έχω πιάσει στα χέρια μου (είναι μπόλικες).

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...