Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από θέμα ακρίβειας πως πάει η 3.06 βρε παιδιά.. πολλοί παραπονιούνται ότι τους βγάζει μεγάλη διαφορά στο στίγμα..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από θέμα ακρίβειας πως πάει η 3.06 βρε παιδιά.. πολλοί παραπονιούνται ότι τους βγάζει μεγάλη διαφορά στο στίγμα..

 

πολλοι εχουν αναφερει αυτο το προβλημα. σε μενα το στιγμα ειναι ακριβες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω. Όταν κάποια στιγμή το Sygic με έβγαλε αρκετά στενά παραπέρα απ ότι ήμουν, έτρεξα και το Ovi Maps για να δω που θα με βγάλει και με εμφάνισε στην ίδια λάθος περιοχή που με είχε βγάλει πριν και το Sygic.

 

ΘΕΩΡΩ ΛΟΙΠΟΝ (και αυτή είναι ασφαλώς η δική μου ταπεινή άποψη), πως δεν είναι θέμα λογισμικού χαρτών, αλλά καθαρά θέμα του τι στίγμα παίρνει εκείνη την ώρα ο gps δέκτης απ τους δορυφόρους.

 

 

Καλή χρονιά σε όλους σας παιδιά!

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

σε μενα ποτε μα ποτε δεν με εβγαλε σε λαθος σημειο. ισως να ειναι τυχαιο, δεν ξερω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε μενα ποτε μα ποτε δεν με εβγαλε σε λαθος σημειο. ισως να ειναι τυχαιο, δεν ξερω

 

Και γω αναφέρομαι για μια φορά στις 200 που έχω χρησιμοποιήσει gps και έτυχε να με βγάλει λάθος.

Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πως αν είσαι π.χ. σ ένα μπαλκόνι που απ τη μια πλευρά θα χεις ανοικτό ουρανό και απ την άλλη τοίχους, ο δέκτης θα πιάσει αναγκαστικά δορυφόρους μόνο απ τη μια πλευρά (μπορείτε να το παρατηρήσετε και απ το "ραντάρ" του gps). Έτσι είναι πιθανότερο να μη σου βγάλει ακριβές στίγμα ενώ ο χρήστης νομίζει πως "βλέπει" ανοικτό ουρανό.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και καλη χρονια.

Εχω ενα θεματακι. Εκανα το τελευταιο update(V52.0.007) μαζι με το ovimaps V3.04. Το προβλημα ειναι οτι ανοιγω το ovimaps και στον χαρτη εμφανιζονται ελαχιστοι δρομοι, οι πολυ κεντρικοι της Αθηνας, και μονο αυτοι. Με λιγο ζουμ δηλαδη, ο χαρτης ειναι κενος. Καμια ιδεα?:(

 

Ok! Απλως επρεπε να εγκαταστησω τους ελληνικους χαρτες(68mb) και την πλοηγηση(5mb).

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θες να διορθώσεις ή να προσθέσεις κάτι στο post σου.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; όταν κάνω αναζήτηση σε πόλη άλλη από την αθήνα δε μου βρίσκει δρόμους. Στη σπάρτη ας πούμε. Φαντάζομαι ότι δεν έχει εγκατεστημένους αυτούς τους χάρτες. Πως μπορώ να το φτιάξω; ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; όταν κάνω αναζήτηση σε πόλη άλλη από την αθήνα δε μου βρίσκει δρόμους. Στη σπάρτη ας πούμε. Φαντάζομαι ότι δεν έχει εγκατεστημένους αυτούς τους χάρτες. Πως μπορώ να το φτιάξω; ευχαριστώ πολύ.

 

Θα πας στην σουίτα της OVi και θα βάλεις τους χάρτες για Ελλάδα.

Μπορείς και από το PCSuite με το map loader.

 

Πάντως είναι περίεργο το ότι σου έχει μόνο της Αθήνας..

Γιατί το πακέτο είναι για την Ελλάδα δεν μπορείς να διαλέξεις περιοχές..

Μήπως του κατέβασε το πρόγραμμα μόνο του?

Κάνε κανα scroll και zoom προς εκείνες τις περιοχές για να δεις αν υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; όταν κάνω αναζήτηση σε πόλη άλλη από την αθήνα δε μου βρίσκει δρόμους. Στη σπάρτη ας πούμε. Φαντάζομαι ότι δεν έχει εγκατεστημένους αυτούς τους χάρτες. Πως μπορώ να το φτιάξω; ευχαριστώ πολύ.

 

Αν κανεις απεγκατασταση και μετα επανεγκατασταση των χαρτων?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μιας και εγώ εβαλα την 3.06 να ρωτησω κανα 2 πραγματακια

 

ειχα την εντυπωση πως το location ειναι πια ενσωματωμενο στο προγραμμα. Στο κινητο μου παραμενει ξεχωριστη εφαρμογη. Μηπως ειναι για v3 μονο?

 

Επισης το εικονιδιο search που ειδα σε διαφορα βιντεο δεν υπαρχει και οταν κανεις ευρεση το πληκτρολογιο καταλαμβανει ολη την οθονη αντιθετα απο οτι δειχνει το παρακατω βιντεο (58 sec)

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Νεοι χαρτες 00.02.42.122. Ημερομηνια κυκλοφοριας 06/02/2011. Ενημερωση μεσα απο το μενου των χαρτων.:D
Link to comment
Share on other sites

Νεοι χαρτες 00.02.42.122. Ημερομηνια κυκλοφοριας 06/02/2011. Ενημερωση μεσα απο το μενου των χαρτων.:D

 

Μηπως μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου ;) απο που ακριβως απο το μενου κανουμε την αναβαθμιση ? Σ ευχαριστω προκαταβολικα :rolleyes:

pappao
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου ;) απο που ακριβως απο το μενου κανουμε την αναβαθμιση ? Σ ευχαριστω προκαταβολικα :rolleyes:

 

μεσω ovi ,ενημερωση χαρτων.

Link to comment
Share on other sites

Νεοι χαρτες 00.02.42.122. Ημερομηνια κυκλοφοριας 06/02/2011. Ενημερωση μεσα απο το μενου των χαρτων.:D

 

Να φανταστώ ότι είναι για την έκδοση 3.06 που είναι ακόμα beta? Γιατί για την 3.04(275) δεν μου βγάζει κάποια αναβάθμιση χαρτών… έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι είναι για την έκδοση 3.06 που είναι ακόμα beta? Γιατί για την 3.04(275) δεν μου βγάζει κάποια αναβάθμιση χαρτών… έτσι δεν είναι;

 

Η 3.04 δεν έχει αναβάθμιση μέσα από τό πρόγραμμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νεοι χαρτες 00.02.42.122. Ημερομηνια κυκλοφοριας 06/02/2011. Ενημερωση μεσα απο το μενου των χαρτων.:D

καλημερα ,απο ovi suite δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την έκδοση από το Beta Labs, εγκαταστήστε την στην συσκευή σας και θα δείτε και τους νέους χάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε την έκδοση από το Beta Labs, εγκαταστήστε την στην συσκευή σας και θα δείτε και τους νέους χάρτες.

καλησπερα.16 Δεκεμβριου λεει ειναι η τελευτ. αναβαθμηση,αυτη πρεπει να την εχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Συνηθισμένος στο destinator πήγα να κάνω αναζήτηση οδού στο ovi maps για πλοήγηση και ο μόνος τρόπος είναι μόνο απο τα αποθηκευμένα σημεία. Δεν μπορώ μεσω αναζήτησης να βρω την οδό που θέλω να πάω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Συνηθισμένος στο destinator πήγα να κάνω αναζήτηση οδού στο ovi maps για πλοήγηση και ο μόνος τρόπος είναι μόνο απο τα αποθηκευμένα σημεία. Δεν μπορώ μεσω αναζήτησης να βρω την οδό που θέλω να πάω?

Γενικά στο Ovi maps είναι λίγο προβληματική η αναζήτηση.

Θέλει ακρίβεια σε αυτά που βάζεις να βρει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δοκιμάσεις όλες τις εναλλακτικές εφαρμογές πλοήγησης και να αποφασίσεις εσύ τι σε βολεύει. Εγώ με το Ovi Maps κάνω άψογα την δουλειά μου και έχω ξηλώσει εδώ και πολύ καιρό όλες τις υπόλοιπες (sygic, garmin, ndrive).
Link to comment
Share on other sites

Αρα λίγο ζόρικα το χρησημοποιεις σαν gps ε?Nα ασχοληθώ με garmin?

Κοίτα καλύτερα προς sygic για αρχή ;)

Το θεωρώ το καλύτερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...